Page 103 of 301 FirstFirst ... 35393101102103104105113153203 ... LastLast
Results 1,531 to 1,545 of 4511

Thread: Me pairnoun fantaro

  1. #1531
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    /dev/null
    Posts
    522

    Default

    Raven Lord,
    1. το Στεφανοβίκειο και η αεροπορία στρατού γενικότερα, νομίζω πως ανήκει στις εξαιρέσεις (τραγελαφικά πράματα βέβαια, αλλά τι να κάνουμε). Για παράδειγμα δες εδώ, το δεύτερο μόλις ποστ. Λογικά, για να σε στείλουν Στεφανοβίκειο πρέπει να σ'έχουν καλέσει απ'την αρχή για κατάταξη στην Αεροπορία στρατού (ή να σου έχει τύχει πρώτα Τεχνικό στην Πάτρα και μετά ειδικότητα στα ελικόπτερα) και πιθανόν να μη χρειάζεται και βύσμα για να μείνεις αμετάθετος εκεί. Γενικά πάντως, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το συγκεκριμένο στρατόπεδο (ίσως γιατί πολλοί Αθηναίοι που τους τυχαίνει αεροπορία στρατού, βάζουν βύσμα για μετάθεση στα Μέγαρα κι έτσι, πιθανόν στο Στεφανοβίκειο να μένει λίγος κόσμος => εμπλοκή). Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό, είμαι πάντα όλος αυτιά.

    Για τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς, λόγω της απόφασης υπ'αριθμό Φ.411.4/35/502198 (σελ.5), είναι παράνομο να μην πας παραμεθόριο (βέβαια, η συγκεκριμένη απόφαση δεν αναφέρει ρητά αν και πως τιμωρείται η παραβίαση της). Επίσης, λόγω μηχανοργάνωσης στο σύστημα μεταθέσεων (υπολογισμός με βάση τα μόρια, κλπ), που ισχύει απ'το 2003, (υποτίθεται ότι) είναι σχετικά εύκολο να εντοπίσουν τετοιες παρατυπίες και το βύσμα σου ή ακόμα κι εσύ να έχετε κακά ξεμπερδέματα. Θέλω να πω, ότι πιθανόν να είναι πολύ δύσκολο, να βρεις άνθρωπο να πάρει πάνω του τέτοια ευθύνη και να σου κάνει την αντίστοιχη εξυπηρέτηση.

    2. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αυτό για τα φυλάκια δεν το θεωρώ ιδιαίτερα κακό, αν μπορείς να πάρεις μαζί σου (στα μουλωχτά εννοείται) κανά δυό βιβλία. Το ΚΑΑΥ τι είναι;

    3. Το ΣΔΣ είναι...; Εννοείς εκεί που ήσουν εσύ (κάτι θυμάμαι να είχες πει παλιότερα, ότι ήσουν σ'ένα γραφείο μέσα/κοντά στον ΟΣΕ και έλιωνες ή κάτι τέτοιο); Αν έχεις χρόνο και δε βαριέσαι, κάνε μια πρόχειρη λίστα με τα στρατόπεδα στην περιοχή και το τι παίζει σ'αυτά. Εκτός από ΣΔΣ, στεφανοβίκειο, 1η στρατιά (έχω γνωστό εκεί που μου είπε ότι είναι τρελό χυμείο, αν και κινδυνεύεις να φας ποινή από αστεράτους αξιωματικούς), στρατόπεδο Μπουγά (ξέρω μόνο ότι είναι μάλλον αποθήκη υλικού πολέμου κι ότι ένας γνωστός γνωστού δεν περνάει και πολύ καλά εκεί) και μια αποθήκη στο Συκούριο (για την οποία δεν έχω ιδέα, μπορεί να μην είναι του στρατού ξηράς), υπάρχει τπτ άλλο;


    Cthulu,
    Όταν έλεγα για παραμερισμό της μεταβλητής αξ/υπαξ, ουσιαστικά προσπαθούσα να καταλάβω αν και πως συγκρίνονται τα στρατόπεδα με τα φυλάκια, όσον αφορά την αναλογία φαντάροι/υπηρεσίες.

    Σ'ευχαριστώ και για τα υπόλοιπα σχόλια που έγραψες, γενικά μόνο και μόνο που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε, σας ευχαριστώ πολύ πολύ και τους δύο (edit: τρεις).


    PainOfSalvation, ναι δε διαφωνώ, θυμάμαι όμως κάμποσες σελίδες πίσω να έλεγες ότι δεν πέρασες και πολύ καλά εκεί (βεβαίως, μπορεί να κατάλαβα λάθος).

  2. #1532
    Pethidine Blindgeo's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Tarmon Gai'don
    Posts
    2,671

    Default

    Stefanobikeio douleuei o pateras mou opote an se ferei h moira sou ekei steile pm na se ftiaksoume.

  3. #1533
    A1DDJZZ Magellan's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    at work
    Posts
    5,491

    Default

    Το ΚΑΑΥ τι είναι;
    κεντρο αναψυχης αποστρατων αξιωματικων-υπαξιωματικων

    κατι τετοιο
    I swear on tomorrow, if you take this chance
    Our lives are this moment, the music - the dance
    And here in this labyrinth of lost mysteries
    I close my eyes on this night and you're all that I see

  4. #1534
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    8 μερες
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #1535
    Pethidine Blindgeo's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Tarmon Gai'don
    Posts
    2,671

    Default

    An apo twra metras antistrofa, meta ti 8a kaneis?

  6. #1536
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    364 και σήμερα
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  7. #1537
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    /dev/null
    Posts
    522

    Default

    Quote Originally Posted by Blindgeo
    Stefanobikeio douleuei o pateras mou opote an se ferei h moira sou ekei steile pm na se ftiaksoume.
    Προσφορές σοκ! Τώρα, πλέον βυσμάτωση και μέσω διαδικτύου!
    Νά'σαι καλά πάντως, ευχαριστώ πολύ.

    Quote Originally Posted by freak brother
    8 μερες
    Σ'έχω. Αύριο μπαίνω.

  8. #1538
    Pethidine Blindgeo's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Tarmon Gai'don
    Posts
    2,671

    Default

    Basika to clue einai na metras kanonika mexri to 6mhno, dld shmera ekleisa 2mhnes fantaros kai meta to 6mhno na metras antistrofa mexri na ftaseis stis 99 meres kai na peis to polypo8hto "Ari8mos dipsufios, poliths upopshfios!". Alliws den 8a thn palepseis.

  9. #1539
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Το πάν είναι να έχεις ένα ημερολόγιο τοίχου και να σβήνεις μια μια καρτερικά τις μέρες.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  10. #1540
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    [quote=The_Fool]
    Quote Originally Posted by Blindgeo
    Stefanobikeio douleuei o pateras mou opote an se ferei h moira sou ekei steile pm na se ftiaksoume.
    Προσφορές σοκ! Τώρα, πλέον βυσμάτωση και μέσω διαδικτύου!
    Νά'σαι καλά πάντως, ευχαριστώ πολύ.

    Quote Originally Posted by "freak brother":lzezwa2q
    8 μερες
    Σ'έχω. Αύριο μπαίνω. [/quote:lzezwa2q]

    ναι αλλα εγω ειμαι μελλοντικος μαυροσκουφης.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #1541
    Pethidine Blindgeo's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Tarmon Gai'don
    Posts
    2,671

    Default

    Tote se esena phgainei ena apo ta agaphmena slogan ston strato:
    "Etsi! Bentouza, bentouza!"

  12. #1542
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Και να συμπληρώσω:

    "ΡΟΥΦΑ ΤΟ ΤΡΟΜΠΟΝΙ!!!"
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  13. #1543
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Μαυρος ορκιστικα στα 26 μου χρονια και το γαμισι που εφαγα θα το θυμαμαι αιώνια

    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  14. #1544
    A1DDJZZ Magellan's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    at work
    Posts
    5,491

    Default

    μπαινεις στο πνευμα σιγα σιγα
    I swear on tomorrow, if you take this chance
    Our lives are this moment, the music - the dance
    And here in this labyrinth of lost mysteries
    I close my eyes on this night and you're all that I see

  15. #1545
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Magellan
    Το ΚΑΑΥ τι είναι;
    κεντρο αναψυχης αποστρατων αξιωματικων-υπαξιωματικων

    κατι τετοιο
    wrong: Κέντρο Αποκατάστασης Απωλειών Υγείας (!!!! κι όμως !!!)

    @Δε_Φουλ:

    Καταρχήν, αυτός ο φίλος μου παρουσιάστηκε ΠΒ!!! γι'αυτό λέω ότι με το βύσμα όλα γίνονται.

    Στα φυλάκια μπορείς να πάρεις, βιβλία, λαπτοπ, πι ες πι, πλέι στέισον, ντι βι ντι κ ό,τι γουστάρεις γενικά, στα φανερά. δε γίνεται κανας ιδιαίτερος έλεγχος. μη σου πω ότι θα φέρνει ο ίδιος ο αρχιφύλακας.

    ΣΔΣ, σημαίνει Στρατιωτική Διεύθυνση Σιδηροδρόμων. το κακό είναι ότι στη ΣΔΣ Λάρισας οι φαντάροι κάνουν υπηρεσίες στο μπουγά στην ΠΑΥΠ (προκεχωρημένη αποθήκη υλικού πολέμου). το κακό με το μπουγά είναι ότι ανήκει στην ΤΑΞΥΠ στο βόλο με παπάρα ταξίαρχο. επίσης, έχει και πεζοναύτες οι οποίοι όμως κάνουν τις περισσότερες υπηρεσίες. γενικά, όλες οι μονάδες στη λάρισα παίζουν ανάλογα με τον κόσμο που έχουν την εκάστοτε εποχή. αν τύχεις κόσμο, η υπηρεσία πάει καλά, αν όχι, παίζει εμπλοκή. αυτά αλλάζουν εύκολα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. το καλό με τη λάρισα είναι το γενικότερο δημοσιοϋπαλληλικό κλίμα που επικρατεί με ελάχιστες εξαιρέσεις.

    στο συκούριο είναι το φυλάκιο που "σήκωσε" τα πυρομαχικά η 17Ν κάποτε. δε ξέρω τι παίζει εκεί τώρα ή πού ανήκει.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. ta pairnoun?
    By cthulu in forum Athletics
    Replies: 16
    Last Post: 03-02-2012, 15:12
  2. poioi mousikoi pairnoun ta kalutera gkomenakia?
    By chris_boss in forum General Discussion
    Replies: 119
    Last Post: 31-01-2011, 23:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •