Page 68 of 301 FirstFirst ... 1858666768697078118168 ... LastLast
Results 1,006 to 1,020 of 4511

Thread: Me pairnoun fantaro

  1. #1006
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    min orkizesai.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #1007
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default

    σήμερα ενημερώθηκα πως τη Δευτέρα πάω δανεικός στην Κω για ΛΥΒ αν και στο Κέντρο μου είχαν πει πως δεν είχα τέτοια ένδειξη.
    για πείτε τώρα πόσο θα αλλάξει η ζωή μου στο στρατό με τη μαλακία του Δνέα στο γιακά (αν θα κάνω τις ίδιες υπηρεσίες, αν θα πρέπει να είμαι περισσότερο προβλεπόμενος ή έστω αν θα πάρω αύξηση στα 8,62€ ανά μήνα κτλ), πόσο θα αλλάξει η ζωή μου μετά το στρατό (αν θα ξυπνάω χαμογελαστός κάθε πρωί βλέποντας το χαρτί πάνω από το κρεβάτι μου που πιστοποιεί ότι πέρασα από 'κει με επιτυχία, αν θα ρίχνω περισσότερα γκομενάκια με τις ιστορίες για βολές και πυρ και κίνηση με αληθινά πυρά των ΛΥΒ ή έστω αν θα μετράει στις δημόσιες υπηρεσίες για να με εξυπηρετούν πιο γρήγορα) και γενικά τι ακριβώς σημαίνουν τούτα νέα που μπορώ να πω ότι δε με ευχαρίστησαν διόλου.
    νοιώθω ήδη τον πούτσο μου να μεγαλώνει από περηφάνια για την αφοσίωσή μου στη μπατρίδα.
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  3. #1008
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by afroleft
    σήμερα ενημερώθηκα πως τη Δευτέρα πάω δανεικός στην Κω για ΛΥΒ αν και στο Κέντρο μου είχαν πει πως δεν είχα τέτοια ένδειξη.
    για πείτε τώρα πόσο θα αλλάξει η ζωή μου στο στρατό με τη μαλακία του Δνέα στο γιακά (αν θα κάνω τις ίδιες υπηρεσίες, αν θα πρέπει να είμαι περισσότερο προβλεπόμενος ή έστω αν θα πάρω αύξηση στα 8,62€ ανά μήνα κτλ), πόσο θα αλλάξει η ζωή μου μετά το στρατό (αν θα ξυπνάω χαμογελαστός κάθε πρωί βλέποντας το χαρτί πάνω από το κρεβάτι μου που πιστοποιεί ότι πέρασα από 'κει με επιτυχία, αν θα ρίχνω περισσότερα γκομενάκια με τις ιστορίες για βολές και πυρ και κίνηση με αληθινά πυρά των ΛΥΒ ή έστω αν θα μετράει στις δημόσιες υπηρεσίες για να με εξυπηρετούν πιο γρήγορα)
    νοιώθω ήδη τον πούτσο μου να μεγαλώνει από περηφάνια για την αφοσίωσή μου στη μπατρίδα.

    Θα σου πώ κάτι σοφό που έιχε πεί ένας κληρού στο Ναυτικό για τα ΟΥΚ:

    "Καλά ρε, αυτοί είναι μαλάκες. Πάμε στον στρατό για να λουφάρουμε και αυτοί πάνε και αυτο-χώνοντε περισσότερο."
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #1009
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default

    Quote Originally Posted by When_Black_Roses_Bloom
    Quote Originally Posted by afroleft
    σήμερα ενημερώθηκα πως τη Δευτέρα πάω δανεικός στην Κω για ΛΥΒ αν και στο Κέντρο μου είχαν πει πως δεν είχα τέτοια ένδειξη.
    για πείτε τώρα πόσο θα αλλάξει η ζωή μου στο στρατό με τη μαλακία του Δνέα στο γιακά (αν θα κάνω τις ίδιες υπηρεσίες, αν θα πρέπει να είμαι περισσότερο προβλεπόμενος ή έστω αν θα πάρω αύξηση στα 8,62€ ανά μήνα κτλ), πόσο θα αλλάξει η ζωή μου μετά το στρατό (αν θα ξυπνάω χαμογελαστός κάθε πρωί βλέποντας το χαρτί πάνω από το κρεβάτι μου που πιστοποιεί ότι πέρασα από 'κει με επιτυχία, αν θα ρίχνω περισσότερα γκομενάκια με τις ιστορίες για βολές και πυρ και κίνηση με αληθινά πυρά των ΛΥΒ ή έστω αν θα μετράει στις δημόσιες υπηρεσίες για να με εξυπηρετούν πιο γρήγορα)
    νοιώθω ήδη τον πούτσο μου να μεγαλώνει από περηφάνια για την αφοσίωσή μου στη μπατρίδα.

    Θα σου πώ κάτι σοφό που έιχε πεί ένας κληρού στο Ναυτικό για τα ΟΥΚ:

    "Καλά ρε, αυτοί είναι μαλάκες. Πάμε στον στρατό για να λουφάρουμε και αυτοί πάνε και αυτο-χώνοντε περισσότερο."
    με την υποσημείωση πως κανένας δε με ρώτησε αν ήθελα ή θέλω να πάω ε, το θεώρησα αυτονόητο και δι' αυτό δεν το ανέφερα προηγουμένως.
    τες πα.

    έντιτ: τι είναι οι κληρωτοί είπαμε;
    έντιτ2: χώνονται
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  5. #1010
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Μωρέ το ξέρω. Το διάβασα ήδη. Απλά δηλώνω φωνάζοντας με το ίδιο σθένος που φώναζα εκείνο το Δεκέμβρη "Ζήτω το Έθνος! ΖΗ-ΤΩ!" ότι γενικά οι θέσεις οι οποίες σου πετάνε ευθύνες με ρυθμό αυτόματου μηχανήματος που πετάει μπαλάκια για τέννις, είναι ο λάκος στην φάβα, ο σκώρος στο μάλλινο σακάκι και λοιπά κλισέ του Ντάργουινγκ Ντάκ. Όπως έλεγε και ένας πατέρας μου "Εδώ δεν θα πέρνεις ευθύνες. Δεν θα σκεύτεσαι. Ότι μαλακία και να κάτσει εσύ θα ρωτάς τον ΣΕΑ (αντίστοιχος έφεδρος αξιωματικός του ναυτικού)".
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #1011

    Default

    Στο 'χα πει ότι το πρόγραμμα έχει Κω. Αν έχω καταλάβει καλά είσαι 24-25 ετών, έχεις κάνει σπουδές, οπότε ήταν αναπόφευκτο κι ας μην είχες ενδειξη.

    Λογικά 543, ε; Ετοιμάσου για ηρωικές στιγμές σε ένα από τα πιο προβλεπόμενα στρατόπεδα του νησιού, χαχα. Εχουν πλάκα τα κτιριάκια των ΛΥΒ, αριστερά όπως μπαίνεις από την πύλη και περιμένω να μου πεις θάλαμο και κρεβάτι για να δω ξανά αν θα είσαι εκεί που ήμουν κι εγώ.

    Λοιπόν, σοβαρά τώρα: Τις πρώτες μέρες θα είναι πίκρα. Πρωινή γυμναστική, καθαριότητες κάθε μέρα, όλα προβλεπόμενα, καθημερινή επιθεώρηση στον θάλαμο όπου παίζει τρελό άγχος, θα πηγαίνεις με βήμα στον χώρο όπου θα γίνεται η εκπαίδευση (εμάς μας έβαζαν να λέμε φωναχτά και το "Μακεδονία ξακουστή του Αλεξάνδρου η χώρα" ) και άλλα τέτοια ανόητα και εκνευριστικά. Πάντως, θα πρέπει να τύχεις σε πολύ μαλάκα διμοιρίτη για να υπάρξει πρόβλημα με καμπάνες.

    Το πώς θα περάσεις, πάντως, θα εξαρτηθεί κατά 99% από τον διμοιρίτη στον οποίο θα τύχεις. Εμείς ήμασταν 38 άτομα, χωρισμένα σε δύο διμοιρίες οι οποίες είχαν από έναν ανθυπολοχαγό για διμοιρίτη. Και επιβλέπων ήταν ένας υπολοχαγός (όλοι από άλλα στρατόπεδα της Κω). Αυτός που έτυχε στη δική μου διμοιρία ήταν ασύλληπτα σπασαρχίδας στην αρχή, αλλά με τον καιρό μαλάκωσε. Ο λοχαγός ήταν καλός πάντως και ο διοικητής του στρατοπέδου, αν και τεράστιος μαλάκας, είχε φροντίσει να μην κάνουμε αγγαρείες μαγειρίων και σκοπιές το πρωί (το τελευταίο αναγκαστικά, μια και έχει εκπαίδευση κάθε πρωί).

    Οσον αφορά την εκπαίδευση, το "πυρ και κίνηση" με αληθινά πυρά θυμάμαι με είχε τρομάξει κι εμένα στην αρχή, αλλά εντάξει, δεν είναι τίποτα επικίνδυνο. Είναι ταλαιπωρία μεγάλη πάντως. Εμένα προσωπικά με είχε κουράσει περισσότερο η απίστευτης διάρκειας πορεία που είχαμε κάνει κάτω από τον καυτό ήλιο και ακολουθήθηκε από βολή και τέτοια. Θυμάμαι επίσης και γελάω τη νυχτερινή βολή που κάναμε την ημέρα που έπαιζε ο Παναθηναϊκός τη ρεβάνς με τη Βίσλα (να μας φωνάζουν στο πεδίο και να ακούς "γκολ η Βίσλα, 2-1"). Γενικά, Δευτέρα με Παρασκευή θα έχεις τρελό πήξιμο, τα σαββατοκύριακα θα παίρνεις ανάσες και η τελευταία εβδομάδα θα περάσει κυρίως με την προετοιμασία για την απονομή των τίτλων. Εκεί να δεις μεγαλείο (λέμε τώρα), όταν θα χαιρετάς τον ταξίαρχο και θα παίρνεις το χαρτί (το οποίο δεν ξέρω που έχω παραπεταμένο, για να είμαι ειλικρινής) την ώρα που θα ακούγεται από τα μεγάφωνα του στρατοπέδου "Λοχίας πεζικού afroleft".

    Αν ρωτάς εμένα, ο μήνας των ΛΥΒ παρ'ότι άρχισε άσχημα, εξελίχθηκε σε μια από τις πιο ευχάριστες αναμνήσεις της θητείας μου. Πρώτον και βασικότερον, όλα τα παιδιά είχαν κάποιο επίπεδο και ξέφυγα λίγο από τα 18χρονα χωριατόπουλα που μου έσπαγαν τα νεύρα πριν και μετά. Και δεύτερον, μας πήγαινε "μία-μία" και, πίστεψε με, καλοκαίρι στην Κω και να βγαίνεις έξω μια φορά το διήμερο είναι γαμάτα, ξεχνάς τις μαλακίες που συμβαίνουν μέσα. Ασε που δεν με πήγε μία-μία σε άλλη περίοδο της θητείας μου.

    Τώρα για τι θα αλλάξει στη ζωή σου στον στρατό μόλις πάρεις το λοχιόσημο; Τίποτα απολύτως (καλά για δημόσιες υπηρεσίες δεν το συζητάμε -προφανώς κάνεις πλάκα εδώ, ε). Ελπίζαμε κι εμείς ότι θα είναι καλύτερα τα πράγματα με τις υπηρεσίες, αλλά εγώ τουλάχιστον έκανα περισσότερη σκοπιά ως λοχίας απ' ό,τι πριν. Μάλλον δεν θα έχεις καλύτερη τύχη, δεδομένου ότι δεν υπάρχει λαός στα στρατόπεδα. Αν και θα εξαρτηθεί από το πώς σκέφτεται και πράττει ο διοικητής σου (αλήθεια, ο Κουτ....ίνας είναι ακόμα στη Λέρο?). Ισως να σε βοηθήσει όταν θα έχεις πάρει μετάθεση. Παλαίουρας και λοχίας είναι αλλιώς, πώς να το κάνουμε. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι οι ευθύνες αυξάνονται (οι αξιωματικοί θα έχουν την απαίτηση, και καλά, να προσέχεις τους νέους, να είσαι σωστός σε όποια στρατιωτική μαλακία σου αναθέσουν επειδή έχεις περάσει εκπαίδευση ΛΥΒ κ.λπ.) και τα δικαιώματα μένουν ίδια.

    Η συμβουλή μου είναι think positive... Ενας μήνας είναι, θα περάσει. Και αν η ερημιά της Λέρου σου άρεσε, με την Καρδάμαινα (εκεί να πηγαίνετε στις εξόδους) θα ξετρελαθείς. Ακόμα -αυτό δεν ξέρω αν θα είναι καλό ή κακό- θα δεις τόσες γυμνόστηθες Αγγλίδες όσες δεν πρόκειται να ξαναδείς στη ζωή σου.


    Υ.Γ. 1: Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα ακόμα περισσότερο.
    Υ.Γ. 2: Μη τυχόν και μαλακιστείς στα ΛΥΒ για να βγεις επίτηδες δεκανέας. Δεν θα έχεις κανένα απολύτως κέρδος.
    Υ.Γ. 3: Ο μισθός σου θα αυξηθεί από 8,62 στο αστρονομικό ποσό (κρατήσου!) των 11,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
    Υ.Γ. 4: Να κρατήσετε ψηλά το κύρος του 588, τομάρια.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  7. #1012
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    e! afroleft! tha sou pw kaigw pou imoun Εφ. Δνέας (ΥΠ)!

    katarxas nomizw oti pleon ginesai mono dekaneas kai apo lyv de vgainoun loxies. alla mallon to ksereis idi ayto.

    oson afora sto ti tha allaksei, eksartatai apokleistika apo ti monada pou tha pas kai ti ypiresies tha exoun ekei. sto menidi pou imoun eixame kai loxia ypiresias kai dekanea allagis otan ypirxe kozmos, to opoio simaine oti ekana mia apo tis 2 ypiresies (synithws ofkors dekaneas allagis).

    ayto thewritika simainei oti prepei na kaneis tis allages twn skopwn (ki ayto to ksereis idi).

    praktika, tis ekaiga oles (eite den pigaine kaneis eite tis ekane o thalamofylakas an eixame malaka epopti) opote ayto pou mou emene itan na foresw ti forma-pytzama mou, na anoiksw to laptop kai na liwsw sto football manager i na dw kamia tainia mexri na me parei o ypnos. ennoeitai pws se froures den pigaina giati ekeines tis wres "ekana tin allagi".

    koinws an pareis deyteri metathesi se monada pou exei kosmo kai tetoiou eidous ypiresies tha peraseis gamata. me tin proypothesi na min eiste polloi oi dekaneis e.

    pantws krinontas apo mena pou imoun episis seira maiou, de tha vriskesai pote se monada me poly kosmo pou simainei oti paizei kai na pikseis sti skopia. emena mou pire 3 mines na kanw ypiresia dekanea allagis.

    genikotera mi polyasxoleisai giati opws oloi kseroume o,ti kai na kaneis tha eisai sto strato kai tha einai skata.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  8. #1013

    Default

    Μόνο Δεκανέας γίνεσαι; Από πότε ισχύει αυτό; Άκυρα ορισμένα απ' όσα έγραψα λοιπόν, αν και επί της ουσίας το ίδιο ήταν και πριν...

    Και ναι, στην Κάλυμνο έχω κάνει εφόδους και αλλαγές με τις πυτζάμες ή από νωρίτερα, άπειρες φορές. Αλλά αυτό εξαρτάται από το πόσο χύμα είναι η μονάδα (και στη Λέρο δεν παίζει να έχεις τέτοια άνεση, μετά θα δεις και θα πράξεις αναλόγως).
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  9. #1014
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    να ξέρεις ότι στο στρατό περνάνε καλά τα 3δ... δόκιμος-δεκανέας-διοικητής.

    τώρα από τα λυβ βγαίνουν μόνο δεκανείς. ο αδερφός μου έγινε δεκανέας και γλιτωσε αρκετές υπηρεσίες. σκοπιά έκανε ελάχιστη, ενώ συνήθως ήταν όργανο ή υπαρχιφύλακας.
    Rock or Nothing

  10. #1015

    Default

    Το υπ σε κατεβάζει και το αρχί σε ανεβάζει. Υπαρχιφύλακας είναι δλδ ο απλός φύλακας;

    Απολύθηκα.

    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  11. #1016
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    welcome back to real life
    Rock or Nothing

  12. #1017

    Default

    Ε, το ειπαμε ότι παίζει ρόλο το στρατόπεδο. Εγώ ήμουν σε Λέρο-Κάλυμνο όπου ήμασταν τρεις κι ο κούκος και έκανα από σκοπός μέχρι υπαρχιφύλακας. Αν είσαι Αθήνα, σε μεγάλο στρατόπεδο με κόσμο τότε εννοείται πως δεν κάνεις σκοπιά και τη βγάζεις ως δεκανέας αλλαγής, περίπολο ή υπαρχιφύλακας/εφοδεύων.
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

  13. #1018
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default

    όντως βγαίνουν μόνο δεκανείς πλέον
    Είμαι στο 282 στην Κω που είναι σχετικά οκέι, καμία σχέση με τη μαυρίλα του 543 δλδ. Η Κως είναι πανέμορφη, γεμάτη συναδέλφους Άγγλους χούλιγκαν, τις προάλλες πίναμε μπύρες με μια παρέα κατοίκων του Holloway ( ) οπαδούς της Arsenal και QPR και περάσαμε γαμάτα τραγουδώντας για το μεγαλείο του Herbert Chapman. Η εκπαίδευση είναι πολύ κουραστική, βήμα και ήλιος και βολές και πυρ και κίνηση και ανακαταλήψεις λόφων και τέτοιες μαλακίες αλλά βγαίνεις έξοδο και γουστάρει η ψυχούλα σου. Θα σφίξω το χέρι του ταξιάρχου μεθαύριο και θα αποχαιρετήσω το νησί φοωβούμαι άμεσα για να επιστρέψω Λέρο. Η εκπαίδευση διαρκεί πλέον δυο βδομάδες ε, επειδή είδα ότι ο Γκάρντιαν έγραψε κάτι για ένα μήνα, ίσως επειδή δεν χρειάζεται ο ΕΣ λοχίες και διεκόπη η παραγωγή τους όπως προαναφέραμε.
    Σας φιλώ
    υποψήφιος βαθμοφόρος (πζ) άφρολεφτ
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  14. #1019
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    στην Ελίτ.
    Posts
    1,984

    Default

    sti mytilini pantws o taksiarxos itan poly γούτσου kai otan piga perifanos na parw to ptyxio tou teleytaiou dekanea mou eipe me symponoia "mi stenoxwriesai paidi mou, se alla pragmata tha vgeis prwtos".

    afroleft an deis to gianni to filo mou sta kardamena na tou peis geia!!!!
    This lovely lady got the thickness
    Can I get a Hell Yeah

  15. #1020

    Default

    Νάθινγκμαν, έχε υπόψη σου ότι το 282 είναι το στρατόπεδο απ' όπου είχαν κλέψει τα όπλα πριν πέντε χρόνια.

    Οταν ήμουν εγώ στην Κω μας έλεγαν ότι από τότε είχε γίνει αυτό το πιο «μαύρο» στρατόπεδο του νησιού. Τώρα μου λες ότι έγινε χύμα κι αυτό, οπότε καλά πάμε.

    Και βέβαια στο 'χα πει ότι η Kως θα σου φανεί παράδεισος όταν θα βγαίνεις έξω. Κρίμα που θα κάτσεις τόσο λίγο (αν και γλιτώνεις πολλές από τις σαχλαμάρες που κάναμε εμείς μέσα, οπότε καλύτερα είναι).
    Deep in the night
    underneath the darkest skies
    searching for a sign or some distant light
    Screaming yet unheard
    repeating every line
    and every final word

    They remain, they remain
    you still remain
    All these words and memories
    and everything you were to me
    they remain, they remain
    you still remain

Similar Threads

  1. ta pairnoun?
    By cthulu in forum Athletics
    Replies: 16
    Last Post: 03-02-2012, 15:12
  2. poioi mousikoi pairnoun ta kalutera gkomenakia?
    By chris_boss in forum General Discussion
    Replies: 119
    Last Post: 31-01-2011, 23:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •