Page 293 of 301 FirstFirst ... 193243283291292293294295 ... LastLast
Results 4,381 to 4,395 of 4511

Thread: Me pairnoun fantaro

  1. #4381
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Χαιρετώ.
    Αν θέλω να παρουσιαστώ 10 μέρες μετά την ημερομηνία που λέει το χαρτί κατάταξης τι μπορώ να κάνω; Δεν πιστεύω να γίνεται να το κανονίσω με στρατολογία, έτσι;
    Πέφτει το ένα γαμίδι μάθημα από τα 2 που μου'χουν μείνει εκείνες τις μέρες.
    Σκέφτηκα μήπως κάνω καμιά μούφα εισαγωγή σε νοσοκομείο 2 μέρες πριν, ότι έπαθα διάστρεμμα(2ου βαθμού ξερωγώ και είμαι με πατερίτσα). Έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο;
    Σας μερσώ!

  2. #4382
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Να μπείς 10 μέρες μετά στο κέντρο δεν παίζει να γίνεται. Τα στρατολογικά πάντως, δίνουν σχετικά εύκολα κάτι "μίνι" αναβολές έχω μάθει για 2 μήνες, για να μπείς με την επόμενη σειρά ξερω γώ. Ψάξε αυτό λέω εγώ.
    My dog, it's full of trash!

  3. #4383
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Τη δίμηνη την πήρα, έμπαινα κανονικά στις 5/5 και η εξεταστική όπως είχαν πει σε μια ανακοίνωση θα τελείωνε 3/7, οπότε θεώρησα ότι θα μουν κομπλέ με τη δίμηνη. Έμαθα όμως τελειώνει στις 17 και δίνω ένα μάθημα στις 10. Θα δω τι άλλο μπορώ να κάνω.
    Αν δεν παρουσιαστείς τη μέρα που έχει οριστεί τι γίνεται; Έρχεται αστυνομία σπίτι σου να σε βρει και έχεις τίποτα πρόστιμα ή κάποια άλλη κύρωση;

  4. #4384
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    κανονικά μπορούν να κυνηγήσουν για λιποταξία που έχει πλέον χοντρό χρηματικό πρόστιμο, αλλά με τους δεκάδες χιλιάδες ανυπότακτους που υπάρχουν, αν δε σε βρουν με την πρώτη στο σπίτι πιθανολογώ ότι δε θα αμολήσουν και τη Scotland Yard για να βρει εσένα προσωπικά.

    αν σκοπεύεις να κάνεις θητεία, να μπεις την ημερομηνία κατάταξής σου. Στην απολύτως καλύτερη των περιπτώσεων που δε θα έχεις καμία άλλη κύρωση μέσα στο στρατό, απλά θα ταλαιπωρηθείς άπειρα και παίζει να σου λιώσουν το κορμάκι στο κέντρο επειδή αργοπόρησες να μπεις.


    Για μένα στην περίπτωσή σου ανοίγονται 2 δρόμοι. Μέχρι τον Ιούλιο προλαβαίνεις να πάρεις αναβολή για λόγους υγείας. Ειδικά για πρώτη αναβολή, θα είναι πολύ εύκολο. Μπορείς να το παίξεις τρελός (ή βάλεις βύσμα ή να πεις την αλήθεια και να ελπίζεις να πέσεις στην περίπτωση καλού ανθρώπου). Μπορείς να πας μέχρι και στο κέντρο για μια-δυο μέρες όπου θα σου τη δώσουν σίγουρα. Αυτό όμως (εφ' όσον από ό,τι σε κόβω θες να την υπηρετήσεις την πατρίδα σώνει και ντε) θα σε καθυστερήσει τουλάχιστον 6 μήνες, αν τόσο τους πεις ότι θέλεις.
    Η άλλη επιλογή είναι να περιμένεις να το ξαναδώσεις το Σεπτέβρη όπου θα μπορείς να πάρεις άδεια μιας και θα έχεις τελειώσει με τις μαλακίες του κέντρου. Με δεδομένη την απόφασή σου να υπηρετήσεις, θα χάσεις το λιγότερο χρόνο και θα έχεις το λιγότερο άγχος. Στην τελική μέσα θα είσαι, δεν είναι ότι θα το κάνεις και τίποτα το πτυχίο σου, ζμπούτζασ'.

    Εκτός αν το μάθημα που δίνεις είναι πτυχιακής εξεταστικής, οπότε δες μήπως μπορείς να κάνεις κομπρεμί με τους υπόλοιπους ενδιαφερόμενους να το δώσεις πιο νωρίς ξερωγώ.
    Last edited by rat_poison; 03-05-2015 at 01:16.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #4385
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    πούλα το μάθημα να έχεις φοιτητικές άδειες. δεν θα τις πάρεις ποτέ αλλά θα είσαι φίνο στρατιωτάκι και στην ώρα σου. αλλιώς πάρε άλλη μια δίμηνη.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  6. #4386
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    κανονικά μπορούν να κυνηγήσουν για λιποταξία που έχει πλέον χοντρό χρηματικό πρόστιμο, αλλά με τους δεκάδες χιλιάδες ανυπότακτους που υπάρχουν, αν δε σε βρουν με την πρώτη στο σπίτι πιθανολογώ ότι δε θα αμολήσουν και τη Scotland Yard για να βρει εσένα προσωπικά.
    Το λες μόνος σου στην ίδια πρόταση και προκαλείς σύγχυση στο κοινό ! Λιποτάκτης είναι αυτός που παρουσιάστηκε και την κοπάνησε , αυτός που δεν πάει καθόλου είναι ανυπότακτος. Υπάρχουν διαφορετικές ποινές και του ανυπότακτου είναι πολύ μικρότερες.

    Εγώ προτείνω να βρεις έναν γιατρό και να πάρεις την αναβολή ή να πας και να ξηγηθείς αντρίκια, "τελευταίο μάθημα δώσε 2 μήνες και μετά να έρθω να τα γαμήσω όλα να πάρω το ντουφέκι μου να πάμε την πρωτεύουσα στην Κωνσταντινούπολη "

    Γενικά καλή επιτυχία
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #4387
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    πούλα το μάθημα να έχεις φοιτητικές άδειες. δεν θα τις πάρεις ποτέ αλλά θα είσαι φίνο στρατιωτάκι και στην ώρα σου. αλλιώς πάρε άλλη μια δίμηνη.
    Δεν θέλω να αφήσω το μάθημα γιατί κανονικά διαγράφομαι μόλις τελειώσει αυτό το εξάμηνο και δεν έχω δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις Σεπτεμβρίου (Τελικά καταργήθηκε ο νόμος για τις διαγραφές φοιτητών, ξέρει κανείς; Στην ανακοίνωση μόνο είχα μείνει.). Επίσης, τη δίμηνη αναβολή που λέει για κοινωνικούς λόγους και μπαίνεις στην επόμενη εσσο νομίζω μπορείς να την πάρεις μια φορά μόνο.

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Εγώ προτείνω να βρεις έναν γιατρό και να πάρεις την αναβολή ή να πας και να ξηγηθείς αντρίκια, "τελευταίο μάθημα δώσε 2 μήνες"
    Εννοείς να πάρω χαρτί από κάποιο ψυχίατρο έξω και να το κανονίσω μέσω φρουραρχείου; Όταν είναι αναβολή για λόγους υγείας γίνεται να σου δώσουν για τόσο μικρό διάστημα; Νόμιζα πως σου δίνουν από εξάμηνο και πάνω(σε μένα πέρυσι πχ έδωσαν ένα χρόνο).

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    να έρθω να τα γαμήσω όλα να πάρω το ντουφέκι μου να πάμε την πρωτεύουσα στην Κωνσταντινούπολη
    Έκλαψα

    Μια λύση που μου πρότεινε ένας φίλος είναι μόλις μου ρθει το νέο χαρτί κατάταξης, να πάω να πάρω ένα χαρτί από ένα ψυχίατρο,να ζητήσω μέσω φρουραρχείου να περάσω από επιτροπή και όταν πάω για την εξέταση να τους πω ότι οκ, τώρα αισθάνομαι κομπλέ για να καταταγώ. Έτσι να με πάει πίσω μόνο ένα δίμηνο. Μάλλον για αυτό με βλέπω.

    Ευχαριστώ και πάλι, να'στε καλά!

  8. #4388
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Την φάση την κόβω ως εξής: Σου δίνουν άλλη μια δίμηνη, πας δίνεις το μάθημα, κόβεσαι, έρχεται ο σεπτέμβρης, πρέπει να μπείς αλλα δίνεις πάλι το "τελευταίο γαμημένο μάθημα για πτυχίο" και στρέφεσαι πάλι στο ER και σους σοφούς πρώην οπλίτες του, για μια λύση.
    My dog, it's full of trash!

  9. #4389
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Εγώ προτείνω να βρεις έναν γιατρό και να πάρεις την αναβολή ή να πας και να ξηγηθείς αντρίκια, "τελευταίο μάθημα δώσε 2 μήνες και μετά να έρθω να τα γαμήσω όλα να πάρω το ντουφέκι μου να πάμε την πρωτεύουσα στην Κωνσταντινούπολη "
    Nope, αναβολή για λόγους υγείας είναι τουλάχιστον εξάμηνη.

  10. #4390

    Default

    Φίλοι ερίτες,

    Με γνωμάτευση ψυχ από δημόσιο νοσοκομείο είμαι καλυμμένος στην εξέταση από τον στρατιωτικό γιατρό ή και πάλι έχει να κάνει με το σε ποιόν θα πέσεις?
    Μιλάμε πάλι για αναβολή- όχι απαλλαγή - καθ'ότι πέρσυ μου έδωσε ένα χρόνο μόνο ο τενεκές και πρέπει να συνεχίσουν οι ένοπλες δυνάμεις να μου απασχολούν το παπάρι και το 2015.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  11. #4391
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    δεν έχει σκέση το δημόσιο ή όχι. αν το Ψυχ τελειώνει σε ίατρος τότε είσαι κομπλές

  12. #4392

    Default

    ναι για ψυχίατρο μιλάμε προφανώς.

    Απλά πέρσυ που είχα πάει με χαρτί ιδιώτη με ταλαιπώρησε λίγο ο στρατιωτικός και ακούω και όλους να λένε ότι αν πας με χαρτί δημοσίου είναι πολύ πιο εύκολο.
    ΟΥ, τύμπανα πολέμου σαν ΖΟΥΛΟΥ

  13. #4393
    Serpantinas
    Guest

    Default




  14. #4394
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    καλά ρε, επέστρεψες ελλάδα για να μπεις φαντάρος; μαζοχισμός;

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  15. #4395
    Serpantinas
    Guest

    Default

    οχι ακριβως, ας πουμε πως εγινα αντρας λιγο πιο γρηγορα. (φριντομ λεει το τραγουδι! )

Similar Threads

  1. ta pairnoun?
    By cthulu in forum Athletics
    Replies: 16
    Last Post: 03-02-2012, 15:12
  2. poioi mousikoi pairnoun ta kalutera gkomenakia?
    By chris_boss in forum General Discussion
    Replies: 119
    Last Post: 31-01-2011, 23:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •