Page 20 of 34 FirstFirst ... 10181920212230 ... LastLast
Results 286 to 300 of 510

Thread: MMORPG talk

  1. #286
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default



    και


  2. #287

  3. #288
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    E πες και τίποτα για το παιχνίδι...
    We revel in our time.

  4. #289
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Once_Emperor
    E πες και τίποτα για το παιχνίδι...
    Σε 6 μήνες μπορεί και να αξίζει. Προς το παρόν, έχει πολλά bugs και πολλά προβλήματα ισορροπίας (μεταξύ κλάσεων αλλά και όσον αφορά το level curve). Γενικώς, βιάζονται πολύ να το κυκλοφορήσουν.

    Από εκεί και πέρα, έχει μερικά σοβαρά θετικά. Έχει πολύ όμορφα classes, το καθένα αρκετά ξεχωριστό. Ο κόσμος είναι αρκετά μεγάλος, πλούσιος σε περιεχόμενο και τα dungeons του (και έχει πολλά dungeons) είναι καλοφτιαγμένα.

    Ωστόσο, έχει κάποια πολύ σοβαρότερα αρνητικά. Κατ' αρχήν, δεν είναι παιχνίδι νέας γενιάς. Επί της ουσίας, δε πρόκειται παρά για ένα βελτιωμένο EQLive, το οποίο πίσω από το νέο πρόσωπο κρύβει τις ίδιες παλιές συνήθειες. Έχει λίγα quests (αν και μέχρι το lvl 10 έχει αρκετά, μετά αραιώνουν πάρα πολύ) κι ακόμη λιγότερο περιεχόμενο για soloing, οπότε αξίζει να το αγοράσει κανείς μόνο αν προτιμά group-based gameplay.

    Το χειρότερο μειονέκτημα, όμως, είναι η έλλειψη πρωτοτυπίας. Έπειτα από 7 χρόνια που παίζω MMORPGs, συγγνώμη, αλλά δεν θέλω ένα παιχνίδι που έχει το ακριβώς ίδιο gameplay με όσα έχω παίξει στο παρελθόν. Τι η μάχη στο EQLive, τι στο Anarchy Online, τι στο Vanguard. Το μόνο που αλλάζει είναι το περιβάλλον και τα εφφέ.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #290
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Σε 6 μήνες σίγουρα θα αξίζει.

    Η μεγαλύτερη πρόκληση για το Vanguard είναι το περιεχόμενο. Bugs στα groups, στα quests κτλ, όπως και το γνωστό lag spike όποτε περνάς σε άλλο chunk του κόσμου θα λυθούν αργά ή γρήγορα, αλλά το αν θα γεμίσει ο κόσμος με ουσιώδες περιεχόμενο είναι δύσκολο να το πει κάποιος. Μπορεί να φτιάξουνε γαμάτα quests, με ωραία ιστορία, με ωραίους χαρακτήρες, με με με... μπορεί και όμως να φτάνεις ένα lvl, 10 έστω, και για να πάρεις ένα quest lvl 12, επειδή δεν υπάρχει τίποτε άλλο να κάνεις, να αρχίσεις να φαρμάρεις διάφορα mobs ώστε να φτάσεις (αυτό έπαθα εγώ σε 3 χαρακτήρες τουλάχιστον) το lvl και να πάρεις το quest. Λάθη σε αυτόν το τομέα απλά σκοτώνουν το παιχνίδι γιατί ενώ φαίνεται να ζεις σε έναν ζωντανό κόσμο (κάθε screenshot και πίνακας), τελικά το "πήγαινε και σκότωσε χ τέτοια και θα γίνεις πιο δυνατός" μου φαίνεται εντελώς ψόφιο. Ευτυχώς δείχνει στοιχεία θετικά σ'αυτόν τον τομέα το Vanguard.

    Με ένα καλό pc, αξίζει να το δοκιμάσει κάποιος. Στα γραφικά που πόσταρα πριν είχα γύρω στα 16 fps (p4@3.06, ati x1600, 1,2 gb ram), τα οποία είναι σχετικά playable.

    Γενικώς το θεωρώ παιχνίδι νέας γενιάς, αυτά που προσπαθεί να κάνει δεν έχουν γίνει ποτέ ξανά... Πχ κάθε αντικείμενο του inventory σου να έχει ύπαρξη, να μπορείς να το βγάλεις και να το ακουμπήσεις μέσα στο σπίτι σου, να το κρεμάσεις πάνω από το τζάκι σου κοκ. Να μπορείς να πας σε ένα μέρος του κόσμου και να πεις "αυτό το κομμάτι εδώ είναι δικό μου"... να βρεις ένα νησάκι και να το αποικήσεις, να φτιάξεις μια player run city (η οποία θα αποκτήσει φρουρούς, εμπόρους κτλ όσο πιο καλά παίζουν οι παίχτες), και γενικώς να δημιουργήσουν οι παίχτες τον κόσμο που αυτοί θέλουν...

    Ένα πράγμα που δεν δοκίμασα καθόλου είναι το crafting οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι... Ρώτα ό,τι θες, σίγουρα είναι πράγματα που ξεχνάμε και δεν είπαμε όσοι παίξαμε... btw η beta τελείωσε, το παιχνίδι αν δεν κάνω λάθος θα βγει σε μια βδομάδα (30 του μήνα).

    Οι δύο server που μας ενδιαφέρουν είναι:

    # Gelenia (EU/PvE)
    # Frengrot (EU/PvP)

    ...ελπίζω και οι δύο με ping μικρότερο των 500ms. Εγώ θα μπω λογικά μετά την εξεταστική... τέλη φλεβάρη/αρχές μάρτη δηλαδή.

  6. #291
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Αν πάρω κάρτα γραφικών(η 9600προ μου μάλλον δεν είναι αρκετή) παίζει να μπω και γω αλλά σκέφτομαι αυτό που λέει ο Deggial. Ουσιαστικά δεν έχει και τίποτα φοβερά καινοτόμο σαν παιχνίδι αν και μέχρι το Warhammer Online δεν υπάρχουν και πολλές ενδιαφέρουσες εναλλακτικές. Θα δείξει...
    We revel in our time.

  7. #292
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Κοίτα, έχει πολλά πράγματα καινούρια. Το θέμα είναι να σταματήσει το adventuring να είναι του στυλ "για αυτό το mob χρειαζόμαστε 2 τέτοια, 3 παρατέτοια, εσύ θα κάνεις αυτό, εσύ θα κάνεις το άλλο, μετά θα πάμε στον quest giver, θα πάρουμε το quest update, θα πάρουμε access για εκεί, και σκοτώνουμε το δράκο με την εξής τακτική που μόλις διάβασα στο ogaming...." κοκ και να σταματήσει το crafting να είναι του στυλ "πηγαίνω έξω, φαρμάρω resources ακούγοντας μουσική/διαβάζοντας ένα βιβλίο ή κόμικ, πάω στον broker, παίρνω fuel, γυρνάω στο εργαστήρι μου, και κάνω το ίδιο πράγμα 50 φορές μέχρι να πάρω το lvl". Πρέπει ό,τι κάνεις να έχει ιστορία, να έχει νόημα, να έχει σκοπό. Δεν πρέπει να είναι τα adventuring quests τύπου "Ψάξε, βρες, σκότωσε", πόσο μάλλον τα crafting quests τύπου "Φτιάξε 1.000.000 αντίτυπα του ίδιου άχρηστου πράγματος που κανένας δεν θα χρησιμοποιήσει".

  8. #293
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    OFFICE DZ/015
    Posts
    1,860

    Default

    Quote Originally Posted by Once_Emperor
    Αν πάρω κάρτα γραφικών(η 9600προ μου μάλλον δεν είναι αρκετή) παίζει να μπω και γω αλλά σκέφτομαι αυτό που λέει ο Deggial. Ουσιαστικά δεν έχει και τίποτα φοβερά καινοτόμο σαν παιχνίδι αν και μέχρι το Warhammer Online δεν υπάρχουν και πολλές ενδιαφέρουσες εναλλακτικές. Θα δείξει...
    μέχρι το warhammer online????? μια απτα ίδια είναι.. wow/daoc. Οκ θα χει κιαυτό και κείνο, αλλά πάλι same 'ol.

    Age of Connan λέμε
    θα γαμάει τα πάντα.

  9. #294
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Διάβασε κανείς τα reviews του Lord of the Rings Online; Διθυραμβικές κριτικές από μερικούς...

    http://www.gamespot.com/pc/rpg/middleea ... ed;title;1
    http://lotrovault.ign.com/static.php?page=lotroreview

    ...και φυσικά #1 στη λίστα του www.mmorpg.com

  10. #295
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Η θέση του στο mmorpg.com προς το παρόν δε λέει τίποτε, μέχρι να έχει μεγαλύτερο αριθμό ψήφων.

    Με αμφιβολία για την ποιότητα του, θα το παραγγείλω απόψε, εφόσον έχω βαρεθεί το WoW και δεν έχω καμιά όρεξη να γυρίσω στο EQ2. Πάντως, έχω ακούσει πολλά θετικά σχόλια από παλιούς EQ players, οπότε ίσως και να μην είναι τόσο άσχημο όσο το περιμένω.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #296
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    OFFICE DZ/015
    Posts
    1,860

    Default

    βασικά είχα παίξει την end of closed + open beta και οκ ... turbine 100% , ddo λογική και δε μάρεσε καθόλου ούτε από γραφικά ούτε από τπτ.. dunno ίσως και να αξίζει , πάντως διάβαζα ότι είναι καλούτσικο αλλά από content μηδέν , και τρελή απάτη όσοι πήραν Lifetime subscription

  12. #297
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Κοίταζα τα classes και έχει τον minstrel, ο οποίος είναι priest + EQ bard, τα δύο αγαπημένα μου classes ταυτόχρονα. Και έχουν και σύστημα να παίζεις μουσικά όργανα. This is the best MMO ever.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  13. #298
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    GREEN STREET
    Posts
    4,116

    Default

    an toxei parei kanenas as dwsei parapanw details, dld ti plhrwneis ti paizei me servers ktl
    cheerzzz

    btw gia to warrhammer online twra lene gia 1o trimhno tou 08..

  14. #299
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    OFFICE DZ/015
    Posts
    1,860

    Default

    για όσους δε το χουνε δει ακόμα :

    Global Agenta. Spy sci-fi mmo action/(rpg)


    Q&A- Interview :

    http://www.warcry.com/news/view/71271-G ... st-Details

    Trailer stream (low quality) :

    http://www.warcry.com/news/view/71262-G ... ut-Trailer

    Trailer HIGH :

    http://www.fileplanet.com/176576/170000 ... a-Trailer-[High]



    νταξ φαίνεται ΓΑΜΑΤΟ και οκ διαφορετικό. Άντε μακάρι να βγει καλό


    προς το παρόν το μόνο official site είναι εδώ
    http://www.hirezstudios.com/

    Unreal 3 ε/ γαμεί

  15. #300
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    GREEN STREET
    Posts
    4,116

    Default

    apoti vlepw se kati videakia pou katevasa apto site tou lotr
    mporeis meta apto 10 lvl na pai3eis sto monster side
    sounds interesting...

Similar Threads

  1. Matrix Online (MMORPG)
    By Phoebus in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2005, 00:59
  2. WoW kai MMORPG Question
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 06-02-2005, 13:39
  3. City of Heroes - City of Villains (MMORPG)
    By Phoebus in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 1
    Last Post: 29-07-2004, 17:28
  4. PrisonTale MMORPG (Anime Style)
    By dead in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 15-10-2003, 10:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •