Page 11 of 44 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 650

Thread: Περί Δημοκρατίας

  1. #151
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut View Post
    Deggial

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Ε, συγγνώμη, αλλά η σύγχρονη παιδαγωγική, με όσα προβλήματα κι αν αντιμετωπίζει στην πράξη στην σύγχρονη Ελλάδα, υπερτερεί.
    Εσυ βαζιζομενος ΠΟΥ ακριβως το λες αυτο? Το οτι οι γονεις ηταν οι κυριοι υπευθυνοι ας πουμε το αναφερεις ως μειον.
    Ο καθε καθηγητης που μπορει να μην αγαπαει ΚΑΝ τα παιδια, που μπορει να μην εχει καμια πρεμουρα να περασει κατι σε οποιονδηποτε, απλα να ειναι εκει κ να κανει την 'δουλιτσα' του, ενω στην πραγματικοτητα εκτελει ενα λειτουργημα,
    αυτος ειναι το συγχρονο καλο παραδειγμα ?
    Μηπως τελικα δεν μπορουμε να κρινουμε εκ του αποτελεσματος?
    Δεν παμε να βγαλουμε τους αρχαιους αλλανθαστους αλλα γιατι να προσπαθουμε να μειωσουμε τις μεθοδους τους ?
    Επειδη ειναι κ οι αλλοι , εκεινοι οι φασιστες, υπερμαχοι ?
    Κατ' αρχάς, όλες οι απαντήσεις μου αφορούν αποκλειστικά τους δικούς σου ισχυρισμούς, τους οποίους κρίνω λανθασμένους και αποτέλεσμα μη συστηματικής μελέτης της ιστορίας, και δεν συζητώ τις απόψεις οποιασδήποτε άλλης ομάδας. Δε μειώνω τίποτε πέρα από την ισχύ των επιχειρημάτων σου. Δε προσπαθώ να μειώσω τα επιτεύγματα της αρχαίας Ελλάδας, αλλά μόνο την δική σου προσπάθεια να αποδόσεις χαρακτηριστικά σε αυτή την ιστορική περίοδο τα οποία δεν ανταποκρίνονται στην ιστορική πραγματικότητα.

    Το ότι οι γονείς ήταν κύριοι υπεύθυνοι (στην πραγματικότητα, αποκλειστικά υπεύθυνοι, όπως ανέφερα) είναι σοβαρό αρνητικό. Οι ίδιοι οι γονείς είχαν τρομερά περιορισμένες γνώσεις. Όπως ανέφερα ήδη στην πρώτη μου απάντηση επί του θέματος, στην καλύτερη μπορούσαν να διδάξουν στα παιδιά τους ανάγνωση, γραφή και την τέχνη του πατέρα τους. Η γνώση του φυσικού κόσμου ήταν προνόμιο όσων είχαν την οικονομική δυνατότητα να προσλάβουν παιδαγωγό. Ακόμη και στην σύγχρονη εποχή, μπορείς σοβαρά να ισχυριστείς ότι οι γονείς εν γένει κατέχουν επαρκή γνώση και κατανόηση των αντίστοιχων επιστημονικών πεδίων ώστε να διδάσκουν στα παιδιά τους την ύλη που καλύπτουμε έως και το Λύκειο;

    Για παιδαγωγικούς σκοπούς δεν επαρκούν οι γνώσεις του διδάσκοντος πάνω στο αντικείμενο εκπαίδευσης. Η διδασκαλία απαιτεί και την ικανότητα της σύνταξης της γνώσης σε μία λογική, σταδιακή σειρά, η οποία αφ' ενός πρέπει να ανταποκρίνεται στις προαπαιτούμενες γνώσεις κάθε αντικειμένου, αφ' ετέρου πρέπει να λαμβάνει υπόψη την ηλικία των μαθητών και τους περιορισμούς κατανόησης που αυτή θέτει.

    Είναι αληθές πως, παρά τις προσπάθειες μας για σωστή επιλογή δασκάλων και καθηγητών, δεν μπορούμε να εγγυηθούμε παρά ένα ελάχιστο επίπεδο ικανότητας που καθορίζουν οι σπουδές του διδάσκοντα. Ωστόσο, εσύ σε αυτό το post υποστηρίζεις ένα σύστημα όπου δεν υπάρχει κανένας έλεγχος της ικανότητας του διδάσκοντα-γονέα που θα αναλάβει την εκπαίδευση των παιδιών του, ούτε σε επίπεδο γνώσεων, ούτε σε παιδαγωγική ικανότητα.

    ------

    Εν γένει, αυτό που καταλαβαίνω από τα posts σου σε αυτό το thread είναι ότι η απογοήτευση για την σύγχρονη κοινωνία σε έχει οδηγήσει σε μία, ας πούμε ευγενικά, ρομαντική θεώρηση της κουλτούρας της αρχαίας Ελλάδας, η οποία δεν έχει ιδιαίτερη επαφή με την ιστορική πραγματικότητα.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #152
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    1. Δεν κατάλαβα σε ποιά φάση και έπειτα το βυζάντιο θεωρείται οντοπικ, γιατί λέγαμε για αρχαιοελληνική δημοκρατία και κατ' επέκταση πολιτισμό. Αν είναι να μιλήσουμε για δημοκρατία και βυζάντιο πάντως ξεκινήστε το κι αυτό να γελάσει λίγο το χειλάκι.

    2. Σε λίγο θεολογικό ύφος: Το κριτήριο "ο τρούλος μου την έχει πιο μεγάλη" είναι το απόλυτο fail για να δοκιμάσει κάποιος να προσεγγίσει την κουλτούρα και τον πολιτισμό μίας περιόδου. Οι πιο μαύρες περίοδοι στην ιστορία των θεοκρατικών καθεστώτων, από την αρχαιότητα μέχρι και το τέλος τους, κατά κανόνα σφραγίζονται με ογκωδέστατα μνημεία στον εκάστοτε θεό. Είναι πολύ λογικό, αν ο λαός είναι ψωφοδεής, αν το κύρος της εξουσίας είναι κλωνισμένο ή αν απλά χρειάζεται να πουλήσεις λίγη μούρη και τσαμπουκά στους γείτονες δεν μιλάς για πνευματικότητα και ασκητισμό, στηνείς απλώς ένα γιγάντιο τρούλο (τον πιο μεγάλο στην ευρώπη!), έναν καθεδρικό να ΣΚΙΖΕΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ, απιθώνεις κοτρώνια, υψώνεις στήλες, το πας στο επικ μεταλ. Δεν ξέρω αν εσύ βρίσκεις το θεό σου στον τρούλο της αγιά σοφιάς, στα δικά μου μάτια ειδικά η ορθόδοξη πίστη έχει να επιδείξει μάλλον πιο ουσιαστικές στιγμές.

    Ή μπορεί και όχι, σε κάθε περίπτωση, αν μετράει το μέγεθος και η τεχνική, πάρ' το να το 'χεις. Στα τρείς χιλιάδες χρόνια πιο πίσω:

    Spoiler










    edit: Το θεωρώ χαζό να ποστάρω τη γκίζα για να τις συγκρίνουμε απλά με τον ίδιο τρόπο που εσύ θεωρείς επιχείρημα για την υπεροχή του βυζαντινού πολιτισμού την ύπαρξη της αγίας σοφιάς αντίστοιχα κάποιος μπορεί να δει ότι δεν υπήρξε ποτέ κάτι σαν τα παραπάνω στον ελλαδικό χώρο. Άρα τι, ο αιγυπτιακός πολιτισμός τον έδινε αμάσητο στον αρχαιοελληνικό.
    Last edited by ikonoklast; 05-09-2010 at 19:31.

  3. #153
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    ενα.θολος=τρουλος,fact,και η γη ειναι σφαιρικια μεχρι το 2012
    Εσύ ρε μόνιμα πιωμένε δεν μου την είπες για ποια τεχνογνωσία μιλάω με την Αγιά Σοφιά, που οι Άραβες χτίζανε θολωτούς τάφους πολύ παλιότερα; Η τεχνογνωσία λοιπόν σου απαντάω για τον τρούλο της Αγιά Σοφιάς είναι άλλο φρούτο από την τεχνογνωσία για τους θολωτούς τάφους. Το κοινό τους είναι το σχήμα, πολύ χοντροκομμένα και σταματάει εκεί. Γι'αυτό πόσταρα και τις φωτογραφίες. Για το 4 και τα φέισπαλμ του ντουνιά, εγώ πιστεύω ότι ο φίλος σου σου είπε για το ποιοι πρωτοχρησιμοποίησαν το σχήμα αυτό στην αρχιτεκτονική, από όπου επηρεάστηκαν και οι Μυκηναίοι και από εκεί να έκανε ένα σχόλιο ότι εδώ βλέπουμε και τον πρωτόγονο των τρούλων. Εσύ τι κράτησες από την κουβέντα και πώς το κόλλησες εσύ ξέρεις. Οπότε όπως και να το πιάσεις, μπούρδα είπες σε σχέση με αυτό που έλεγα εγώ. Σόρι για τον άκομψο χαρακτηρισμό αν σε έθιξα.

    δυο.οταν λεμε αραβες εννοαμε μια φυλη οπως η μογγολικη πχ...αν αυτοι που ανεφερα δεν ηταν αραβες τοτες πες μας τι ηταν,και που σκατα πηγαν να παμε να τους βρουμε
    Εσύ εννοείς φυλές, εγώ συζητάω για πολιτισμούς και επιτεύγματα και οι Άραβες απασχολούν τον κόσμο ως Άραβες από τον 6ο αιώνα. Αν θες να συζητάς με κόσμο και να αναφέρεις τα επιτεύγματα των Βαβυλωνίων, Σουμερίων και δε συμμαζεύεται, θα είναι καλό για την κουβέντα και την συνεννόηση να μην τους λες Άραβες. Γιατί όπως το χρησιμοποιείς εσύ λες Άραβες και τους Πέρσες και (το λογικό συμπέρασμα) και τους Εβραίους. Που ΟΚ, κάντο, αλλά μετά να περιμένεις και εσύ φείσπαλμς.

    και τα ψηφιδωτα προυπηρξαν...αυτο δεν μειωνει τιποτα
    Για την αισθητική έλεγα και μου την είπες. Και για την Πόλη γενικά είχες μια αντίρρηση. Δεν ξέρω, εσύ πες μου.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  4. #154
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    1. Δεν κατάλαβα σε ποιά φάση και έπειτα το βυζάντιο θεωρείται οντοπικ, γιατί λέγαμε για αρχαιοελληνική δημοκρατία και κατ' επέκταση πολιτισμό. Αν είναι να μιλήσουμε για δημοκρατία και βυζάντιο πάντως ξεκινήστε το κι αυτό να γελάσει λίγο το χειλάκι.
    Εσείς λέγατε για αυτά και εμείς λέγαμε για τα δικά μας, κάπου κολλάγανε, αν δεν σε απασχολεί, κάνε το δικό σου οντόπικ.

    2. Σε λίγο θεολογικό ύφος: Το κριτήριο "ο τρούλος μου την έχει πιο μεγάλη" είναι το απόλυτο fail για να δοκιμάσει κάποιος να προσεγγίσει την κουλτούρα και τον πολιτισμό μίας περιόδου.
    Να διαβάζεις πιο προσεκτικά τότε, διότι ο μεγάλος ο τρούλος και όλη αυτή η κουβέντα είχε πολύ συγκεκριμένη αφετηρία που δεν αφορούσε την κουτλούρα των βυζαντινών και σίγουρα όχι για να αποδείξει πόσο πιο πολύ γαμάει από άλλες κουλτούρες. Μιλούσαμε (αν πρόσεχες) για ένα άλμα από τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό στον ευρωπαϊκό και το βυζάντιο είναι σαφέστατα η συνέχεια του ελληνορωμαϊκού πολιτισμού όπως και να το πιάσεις. Μια απλή απόδειξη πολιτισμικού επιτεύγματος είναι και η αγιά σοφιά και όλο το παραλήρημα για τα σκοτάδια και τις πυραμίδες που πόσταρες, καθώς και τα απαραίτητα presumptions για το πού βρίσκω τον θεό μου, είναι αυτά που θα χαρακτήριζα οφτόπικ. Πάντως για να μην ακυρώσω τον κόπο σου, α. δεν βρίσκω μεγάλη (θα έλεγα ελάχιστη) ομοιότητα στα κίνητρα των πυραμίδων και της αγιά σοφιάς καθώς και στο τι ακριβώς εμπνέουν στον θεατή και β. γιατί περιορίζεις τα τεράστια επιτεύγματα και το πούλημα μούρης στα θεοκρατικά καθεστώτα; Το πούλημα μούρης ήταν κατ'εξοχήν αγώνας δρόμου μεταξύ ΗΠΑ και Σοβιετικής Ένωσης ας πούμε ένα τυχαίο παράδειγμα.

    Συνολικά πάντως, κάτι θες να μου πεις προσωπικά εσύ, ρώτα ευθέως αν θέλεις.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  5. #155
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    ενα.θολος=τρουλος,fact,και η γη ειναι σφαιρικια μεχρι το 2012
    Εσύ ρε μόνιμα πιωμένε δεν μου την είπες για ποια τεχνογνωσία μιλάω με την Αγιά Σοφιά, που οι Άραβες χτίζανε θολωτούς τάφους πολύ παλιότερα; Η τεχνογνωσία λοιπόν σου απαντάω για τον τρούλο της Αγιά Σοφιάς είναι άλλο φρούτο από την τεχνογνωσία για τους θολωτούς τάφους. Το κοινό τους είναι το σχήμα, πολύ χοντροκομμένα και σταματάει εκεί. Γι'αυτό πόσταρα και τις φωτογραφίες. Για το 4 και τα φέισπαλμ του ντουνιά, εγώ πιστεύω ότι ο φίλος σου σου είπε για το ποιοι πρωτοχρησιμοποίησαν το σχήμα αυτό στην αρχιτεκτονική, από όπου επηρεάστηκαν και οι Μυκηναίοι και από εκεί να έκανε ένα σχόλιο ότι εδώ βλέπουμε και τον πρωτόγονο των τρούλων. Εσύ τι κράτησες από την κουβέντα και πώς το κόλλησες εσύ ξέρεις. Οπότε όπως και να το πιάσεις, μπούρδα είπες σε σχέση με αυτό που έλεγα εγώ. Σόρι για τον άκομψο χαρακτηρισμό αν σε έθιξα.

    δυο.οταν λεμε αραβες εννοαμε μια φυλη οπως η μογγολικη πχ...αν αυτοι που ανεφερα δεν ηταν αραβες τοτες πες μας τι ηταν,και που σκατα πηγαν να παμε να τους βρουμε
    Εσύ εννοείς φυλές, εγώ συζητάω για πολιτισμούς και επιτεύγματα και οι Άραβες απασχολούν τον κόσμο ως Άραβες από τον 6ο αιώνα. Αν θες να συζητάς με κόσμο και να αναφέρεις τα επιτεύγματα των Βαβυλωνίων, Σουμερίων και δε συμμαζεύεται, θα είναι καλό για την κουβέντα και την συνεννόηση να μην τους λες Άραβες. Γιατί όπως το χρησιμοποιείς εσύ λες Άραβες και τους Πέρσες και (το λογικό συμπέρασμα) και τους Εβραίους. Που ΟΚ, κάντο, αλλά μετά να περιμένεις και εσύ φείσπαλμς.

    και τα ψηφιδωτα προυπηρξαν...αυτο δεν μειωνει τιποτα
    Για την αισθητική έλεγα και μου την είπες. Και για την Πόλη γενικά είχες μια αντίρρηση. Δεν ξέρω, εσύ πες μου.
    ρε εσυ θα με κανεις να βρισω τα θεια...ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!
    ας χεσουμε τα περι τρουλου και θολου γιατι μαλλον ουτε εσυ καταλαβες τι εγραψες...

    παμε στις ρατσες και τους πολιτισμους...
    θες δεν θες οι αραβες υπηρξαν και πριν κερατωσει ο Αβραμης την Σαρα (με τις ευλογιες του θεου)...καταλαβαινω οτι για σενα η οργανωμενη θρησκεια ειναι ο στυλοβατης του πολιτισμου αλλα τι να κανουμε,και επι Marduk και επι Tiamat παλι αραβες ηταν
    ομαδα και ρατσα δεν αλλαζει

    αραβες οι περσες? πως προκυπτει αυτο απο το ποστ μου?
    σημιτες ειναι οι εβραιοι,δηλαδης αραβες,με διαφορετικη θρησκεια σαφως
    Βάση της ψευδοεπιστημονικής φυλετικής διδασκαλίας ο όρος του Σημίτη άρχισε να χρησιμοποιείται ως συνώνυμο του Εβραίου. Σκοπός ήταν να συνεχιστεί το μέχρι τότε καθαρά χριστιανικό μίσος κατά των Εβραίων (δολοφονία του Ιησού) και μετά την αναγέννηση. Έτσι οι Σημίτες ορίστηκαν φυλή, μάλιστα κατωτέρα φυλή. Το 1944 οι εθνικοσοσιαλιστές τόνισαν, ότι δεν υπολόγιζαν τους Άραβες ως Σημίτες.
    για την ''Πολη'' περιμενω να ποσταρεις κι αλλα αρχιτεκτονικα επιτευματα,δεν ειναι ειρωνικο,απλα εχω περιεργεια

    @ικονοκλαστ καλα τα γραφεις και συμφωναμε αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι μνημειο τεχνολογιας και αισθητικης
    οκ και το WTC (θεος σχωρεστο) συμβολιζε τον χοντρο ''οβραιο'' που μας πινει το αιμα αλλα πως να το κανουμε...

  6. #156
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    α. δεν βρίσκω μεγάλη (θα έλεγα ελάχιστη) ομοιότητα στα κίνητρα των πυραμίδων και της αγιά σοφιάς καθώς και στο τι ακριβώς εμπνέουν στον θεατή
    Ο εξαθλιωμένος λαός δε την παλεύει κάστανο, γίνεται μια εξεγερσάρα με εκτεταμμένα μπάχαλα κατά τα οποία καίνε και το ναό και οι μπάτσοι για να την καταστείλουν σκοτώνουν τριάντα χιλιάρικα κόσμο για πλάκα. Η αυτοκρατορία μετά την ανήκουστη σφαγή για να καλμάρει τα πνεύματα και κυρίως για να ενισχύσει την αίσθηση της απόλυτης ισχύος στον λαό και στους γείτονες ξοδεύει ένα εξωπραγματικό ποσό για να ανεγερθεί ο νέος ναός, πράγματι αρχιτεκτονικό κόσμημα της εποχής.

    Έχεις δίκιο τα κίνητρα των αιγυπτίων ίσως να ήταν πράγματι πιο αγνά απο την άθλια βυζαντινή χούντα αλλά τι να κάνεις, άλλες εποχές!

    Στο (β) δε διαφωνώ καθόλου, απλά το περιόρισα στα κτήρια.

    Δεν έχω να σε ρωτήσω κάτι προσωπικό, δε κατάλαβα τι εννοείς. Γράφω επιθετικά γιατί κάτι μου τη δίνει στον τρόπο που γράφεις μάλλον, ο cybernaut πχ λέει χειρότερα αλλά δε μου πάει να του τα χώσω

  7. #157
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Ολα ωραια κ ολα καλα, μην μαλωνουμε ε !
    Για να γυρισουμε παλι λιγο οντοπι, η συνολικη μυ διαφωνια εγκειται στο εξης :
    ΜΗΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ τους ακροδεξιους λαθος σε ολα τα επιπεδα, τερμα παπαλα αυτος ειναι ναζι κ δεν μου κανει σε τιποτα.
    Αυτη ειναι ιδεολογια κ πρεπει νε την σεβομαστε. Ο,τι κ αν ειναι, οπου κ αν ανηκει.

    Αναφερθηκε καπου πριν καπου το θεμα σαν ντεθ μεταλ κ το 'ακραιο' του πραγματος. Ναι, είναι ακραιο.
    Ως εκ τουτου δεν κανει για ολους. Απο το να εισαι αρνητικά προκατελειμενος ομως ( που ουτε δω συμφωνω, ολα πρεπει να τα βλέπουμε σφΑΙΡΙΚΑ αλλά νταξ άνθρωποι ειμαστε) μεχρι το ' ο τυπος ειναι ναζι κ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ λεει το βαζω ακυρο γιατι ετσι πρεπει) υπαρχει χαοτικη διαφορα.
    Τον δικηγορου του διαβολου παιζω στο θεμα Πλευρη αν το εχετε καταλαβει. Κ θα μπορουσα να συνεχισω με αλλα πολλα,
    την τεχνολογική εξαρση που προσεφερε στην ανθρωποτητα ο Γερμανικος αξονας πχ, δεν σταματαμε να χρησιμοποιουμε κινητηρες εσωτερικης καυσεως με αμεσο ψεκασμο, επειδη τον ανακαλυψαν οι Ναζί.
    Ο ιδιος ο angel of death aka Γιοζεφ Μενκελε ήταν τεραστιο κεφαλι..
    Φιλοσοφια στην Βαυαρία κ ποσα αλλα πτυχια σε αλλους τομεις, μισουσε εβραιους κ τσιγγανους ο τυπος κ κ έκανε οτι εκανε.
    Λαθος εκει οκ, αλλα δεν σημαινει πως ηταν ενας χαζος τιποτενιος που δεν εχει πραγματα να πει κ να δωσει .
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να τον βγαζουμε ακυρο παντου. Εκτος αν ειναι θεμα ηθικης αγαπητε Deggial που αναγκαστικα οπως βλεπεις παλι εκει καταληγουμε, γαμω τις ευφευρεσεις η ατομικη μπομπα (τεχνολογικα μιλωντας) αλλα να η κατάληξη, Χιροσίμα.
    Ειπε παλι καποιος πως η δημοκρατια δεν ανεχεται τους Ναζι. Ντεφακτο. Ουτε τους 'αναρχικους' ανεχεται θεωρητικα απο την αλλη μερια, δεν βλεπω την ιδια πωρωση σ αυτο το θεμα.
    Πως γινεται υπερασπιζομενοι την δημοκρατια κ την ελευθερια λογου κ σκεψης να ειμαστε οι πρωτοι που την καταπαταμε.
    Αυτο το απλο ρωταω. Εξ ου κ το βιντεακι πριν με τον 'δημοκρατη' παγκαλο που αρνηθηκε τον διαλογο με τον Πλευρη.

    αυτα κ αλλα πολλα
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  8. #158
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Κοίτα άμα συγχίζεσαι δεν χρειάζεται να παρατείνουμε την ενόχλησή σου. Δεν σου απαντάω για να πάρω θέση στο αν οι Σουμέριοι ανήκουν στην ίδια ράτσα με τους σημερινούς Άραβες, λέω πάρα πολύ απλά ότι όταν γίνεται κουβέντα για αυτούς τους πολιτισμούς δεν αναφέρεσαι σε αυτούς ως Άραβες. Αλήθεια, δεν είναι πρακτική των ορθοδόξων αυτή, όλου του κόσμου είναι. Αν γίνει μια κουβέντα για τα ανθρώπινα φύλα make your case, δεν θα σου φέρω (πιθανώς) αντιρρήσεις, πέραν από τους Πέρσες γιατί αυτοί βρίσκονταν στα εδάφη μεταξύ Τίγρη και Ευφράτη (την Μεσοποταμία δηλαδή), τουτέστιν Ιράκ, Ιράν. Οι Άραβες εντοπίζονται στην αραβική χερσόνησο και ο αραβικός πολιτισμός που γενικά συζητείται είναι αυτός που εξελίσσεται από τον 6ο αιώνα μ.Χ. και είναι επηρεασμένος από τον Περσικό, Εβραϊκό και αρχαιοελληνικό, τον οποίο μετά και δώσανε πάσα στους αναγεννησιακούς και διαφωτιστές. Σε ένα άσχετο σχόλιο, δεν βλέπω πραγματικά τι σκατά σχέση έχει η οργανωμένη θρησκεία με τα επιχειρήματά μου, πέραν του να κάνεις και εσύ και άλλοι κάποιες "προφανείς" συνδέσεις για τα κίνητρά μου και κατ'επέκτασιν τις πηγές μου. Τέλος, το άραβας είναι υποσύνολο των Σημιτών και όχι το ανάποδο, οπότε μην πεις παραέξω ότι οι Εβραίοι είναι Άραβες.

    Για τους τρούλους και τους θολωτούς τάφους εγώ κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψα. Σόρι αν δεν τα λέω αρκετά ξεκάθαρα, μέχρι εκεί πάει το γράψιμό μου.
    Για αρχιτεκτονικά μνημεία της Πόλης, έχει πολλές πανέμορφες εκκλησίες εκτός από την Αγιά Σοφιά, η αγία Ειρήνη είναι η αδυναμία μου προσωπικά και βέβαια η Μονή της Χώρας. Δεν τα λες επιτεύγματα με την έννοια ότι παθαίνεις πλάκα με το τεχνολογικό επίτευγμα, αλλά είναι πολύ ιδιαίτερα σε χαρακτήρα και πανέμορφα. Το πιο ξακουστό από άποψη τεχνολογίας, το Παλάτι, που είχε σύμφωνα με τις μαρτυρίες και τα μηχανήματα και τα μηχανικά μπιχλιμπίδια το ισοπέδωσαν οι Οθωμανοί από νωρίς.

    Τέρμα τα οφτόπικ από μένα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #159
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Δεν έχω να σε ρωτήσω κάτι προσωπικό, δε κατάλαβα τι εννοείς. Γράφω επιθετικά γιατί κάτι μου τη δίνει στον τρόπο που γράφεις μάλλον, ο cybernaut πχ λέει χειρότερα αλλά δε μου πάει να του τα χώσω
    Δυστυχώς δεν σε θυμαμαι (ο Παυλαρας λεει πως εχουμε γνωριστει) αλλα κ γω σ αγαπω
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  10. #160
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    λιγα για την μπομπα...χωρις αυτινα δεν θα ειχαμε Acid Mothers Temple κλπ κλπ

    ναρκωτικομανη και αρχισατανιστη Ακη μπορεις να το ληξεις ολο αυτο ποσταροντας μια γυμνη της Μαργετη στον ντεκε

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Και για να έχουμε καλό ερώτημα ρε συ Ford Prefect, επειδή λες ότι δε κάνεις θρησκευτική προπαγάνδα, η Αγία Σοφιά τι σου εμπνέει αν όχι δέος απέναντι στο θείο;

  12. #162
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Και για να έχουμε καλό ερώτημα ρε συ Ford Prefect, επειδή λες ότι δε κάνεις θρησκευτική προπαγάνδα, η Αγία Σοφιά τι σου εμπνέει αν όχι δέος απέναντι στο θείο;

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut View Post
    Ολα ωραια κ ολα καλα, μην μαλωνουμε ε !
    Για να γυρισουμε παλι λιγο οντοπι, η συνολικη μυ διαφωνια εγκειται στο εξης :
    ΜΗΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ τους ακροδεξιους λαθος σε ολα τα επιπεδα, τερμα παπαλα αυτος ειναι ναζι κ δεν μου κανει σε τιποτα.
    Αυτη ειναι ιδεολογια κ πρεπει νε την σεβομαστε. Ο,τι κ αν ειναι, οπου κ αν ανηκει.

    Αναφερθηκε καπου πριν καπου το θεμα σαν ντεθ μεταλ κ το 'ακραιο' του πραγματος. Ναι, είναι ακραιο.
    Ως εκ τουτου δεν κανει για ολους. Απο το να εισαι αρνητικά προκατελειμενος ομως ( που ουτε δω συμφωνω, ολα πρεπει να τα βλέπουμε σφΑΙΡΙΚΑ αλλά νταξ άνθρωποι ειμαστε) μεχρι το ' ο τυπος ειναι ναζι κ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ λεει το βαζω ακυρο γιατι ετσι πρεπει) υπαρχει χαοτικη διαφορα.
    Τον δικηγορου του διαβολου παιζω στο θεμα Πλευρη αν το εχετε καταλαβει. Κ θα μπορουσα να συνεχισω με αλλα πολλα,
    την τεχνολογική εξαρση που προσεφερε στην ανθρωποτητα ο Γερμανικος αξονας πχ, δεν σταματαμε να χρησιμοποιουμε κινητηρες εσωτερικης καυσεως με αμεσο ψεκασμο, επειδη τον ανακαλυψαν οι Ναζί.
    Ο ιδιος ο angel of death aka Γιοζεφ Μενκελε ήταν τεραστιο κεφαλι..
    Φιλοσοφια στην Βαυαρία κ ποσα αλλα πτυχια σε αλλους τομεις, μισουσε εβραιους κ τσιγγανους ο τυπος κ κ έκανε οτι εκανε.
    Λαθος εκει οκ, αλλα δεν σημαινει πως ηταν ενας χαζος τιποτενιος που δεν εχει πραγματα να πει κ να δωσει .
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να τον βγαζουμε ακυρο παντου. Εκτος αν ειναι θεμα ηθικης αγαπητε Deggial που αναγκαστικα οπως βλεπεις παλι εκει καταληγουμε, γαμω τις ευφευρεσεις η ατομικη μπομπα (τεχνολογικα μιλωντας) αλλα να η κατάληξη, Χιροσίμα.
    Ειπε παλι καποιος πως η δημοκρατια δεν ανεχεται τους Ναζι. Ντεφακτο. Ουτε τους 'αναρχικους' ανεχεται θεωρητικα απο την αλλη μερια, δεν βλεπω την ιδια πωρωση σ αυτο το θεμα.
    Πως γινεται υπερασπιζομενοι την δημοκρατια κ την ελευθερια λογου κ σκεψης να ειμαστε οι πρωτοι που την καταπαταμε.
    Αυτο το απλο ρωταω. Εξ ου κ το βιντεακι πριν με τον 'δημοκρατη' παγκαλο που αρνηθηκε τον διαλογο με τον Πλευρη.

    αυτα κ αλλα πολλα
    Σταμάτα να λες αηδίες αλλιώς θα φροντίσω να φας ένα ωραίο ban.



























































    Μα τι λέω, never stop posting.

  14. #164
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    κοιλιακε μην δυναμιτιζεις την ηδη τεταμενη ατμοσφαιρα

  15. #165
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Άκη θες συζητήσουμε από που πηγάζει ο σεβασμός σου για ανθρώπους με αντιανθρωπιστικές ιδέες αρχικά;
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. Τα όρια της Δημοκρατίας ?
    By Gabriel in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 20
    Last Post: 27-08-2010, 00:30
  2. Περί Τυφλότητος
    By neverdie in forum Literature
    Replies: 14
    Last Post: 26-08-2010, 19:21
  3. Περί ζωδίων..
    By Lethargica in forum General Discussion
    Replies: 91
    Last Post: 08-07-2006, 18:12
  4. Περί TV-Tuners
    By Ithilmir in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2005, 01:03
  5. Replies: 3
    Last Post: 26-01-2005, 19:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •