Results 1 to 6 of 6

Thread: Sharp Ties

  1. #1
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default Sharp Ties

    Δεν ξέρω πόσοι ενδιαφέρονται για ska αλλά γίνεται αυτό αύριο στο After Dark.

    Οταν ο Ντίνος Δηματάτης ονόμαζε το βιβλίο του “Get That Beat : Η ιστορία του Ελληνικού Ροκ στα ’80 και ‘90”, γνώριζε πως οι Sharp Ties κατέχουν μια εξέχουσα θέση στο πάνθεον του ελληνικού σύγχρονου ροκ.

    Το album “Get That Beat” του 1981 των Sharp Ties από την ΕΜΙ, έγινε σε σύντομο χρονικό διάστημα χρυσό και γνώρισε επιτυχία και στο εξωτερικό, κάτι που θα ζήλευαν όλα τα ελληνικά συγκροτήματα εκείνης της εποχή αλλά ακόμα και τα σύγχρονα.

    Στα χρόνια της απουσίας τους ο τραγουδιστής και συνθέτης τους, ο καλλιτεχνικά ανήσυχος Τόλης Φασόης, είχε την τιμή να γράψει τραγούδια για τον Gordon Gano των Violent Femmes αλλά και τον Steve Wynn των Dream Syndicate.

    Το πιο επιτυχημένο αγγλόφωνο ελληνικό συγκρότημα των τελευταίων 25 χρόνων είναι πάλι εδώ... Το αθηναϊκό ιστορικό γκρουπ θα αποδείξει πως όχι μόνο δεν είναι ιστορία αλλά ότι ο μύθος τους συνεχίζει να διαιωνίζεται και μάλιστα από τους ίδιους.

    Με παλιά αλλά και καινούργια τραγούδια θα μας αναγκάσουν να ξεχάσουμε τα προβλήματα και να πιάσουμε το ρυθμό. Στο After Dark (Διδότου και Ιπποκράτους) στις 5/1/2006 μία ημέρα πριν την εορτή των Φώτων. Οι πόρτες θα ανοίξουν στις 9:30 και το εισιτήριο κοστίζει 6€.

    Βοηθούν, τραγουδούν, διασκεδάζουν, προετοιμάζουν : η Νατάσα Μποφίλιου με την παρέα της και σε μία εμφάνιση έκπληξη ο Μάνος Ξυδούς των Πυξ Λαξ.

    Μετά το πέρας της συναυλίας θα ακολουθήσει 80’s party μέχρι τις πρώτες πρωϊνές ώρες από την ομάδα του ανεξάρτητου περιοδικού Now + Then.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default Re: Sharp Ties

    Quote Originally Posted by regularpaul
    ο Μάνος Ξυδούς των Πυξ Λαξ.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  3. #3
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    τι;
    παίζει να είναι μέχρι και σχεδόν_συμπαθητικός ο Ξυδούς


    κάποιος μου έκλεψε παλιό μου άβαταρ
    ή πιο σωστά, μαζί με κάποιον έχουμε (είχαμε) ίδια πηγή για να κλέβουμε άβαταρς
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by nothingman
    τι;
    παίζει να είναι μέχρι και σχεδόν_συμπαθητικός ο Ξυδούς
    Φίλος έχεις αρχίσει να ξεφεύγεις.
    and light it up forever, and never go to sleep

  5. #5
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    ίσως
    έτερον εκάτερον όμως




    βσκ, ο Ξυδούς δεν ήταν απλά "ένα μέλος των Πυξ Λαξ", αυτό θέλω να πω
    είχε κάνει και άλλα πράγματα πριν, συν ότι μου φαινόταν λιγότερο γλοιώδης από τον Πλιάτσικα πχ... τες πα, οφφ τόπικ βέβαια
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  6. #6
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ektos apo to omwnymo get that beat.. den xerw kana allo komati tous.


    Το πιο επιτυχημένο αγγλόφωνο ελληνικό συγκρότημα των τελευταίων 25 χρόνων είναι πάλι εδώ... Το αθηναϊκό ιστορικό γκρουπ θα αποδείξει πως όχι μόνο δεν είναι ιστορία αλλά ότι ο μύθος τους συνεχίζει να διαιωνίζεται και μάλιστα από τους ίδιους.



    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •