Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Amorphis - Eclipse

  1. #1
    Senior Member dyingfreedom's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Sleepy Town
    Posts
    5,037

    Default Amorphis - Eclipse


    http://www.amorphis.net/

    1. Two Moons
    2. House Of Sleep
    3. Leaves Scar
    4. Born From Fire
    5. Under A Soil And Black Stone
    6. Perkele (The God Of Fire)
    7. The Smoke
    8. Same Flesh
    9. Brother Moon
    10. Empty Opening

    Νέο Amorphis λοιπόν. Ενώ το χω ακούσει πάμπολλες φορές εδώ και κάνα δυό βδομάδες, αποφάσισα να γράψω τώρα μιας και τα συναισθήματα μετά τα πρώτα ακούσματα ήταν ανάμεικτα και ήθελα να σιγουρευτώ για την ποιότητα (ή όχι) του δίσκου. Και ανάμεικτα γιατί αφενός μεν είχα ξενερώσει με την φυγή του Pasi Koskinen, ο οποίος είναι ένας από τους πιο αγαπημένους μου τραγουδιστές και αφετέρου γιατί ο Esa Holopainen είναι ένας ταλαντούχος συνθέτης που είναι ικανός να δημιουργήσει αριστουργήματα. Ομολογώ πως ήμουν αρκετά επιφυλακτικός με την πρώτη ακρόαση του δίσκου, καθώς δεν ήξερα τις φωνητικές ικανότητες του νέου τραγουδιστή τους (Tomi Joutsen).
    Καταρχάς το ''Eclpise'' είναι ένα concept album που βασίζεται σε ένα παραδοσιακό Φιλανδικό ποίημα που λέγεται Kalevala.
    Στα μουσικά τώρα, περιέχει όλα εκείνα που αγαπήσαμε στους Amorphis από την εποχή του Elegy και μετά. Δηλαδή, μελωδικές ριφάρες, φωνητικά με γρέτζο και ενίοτε brutal (\m/), folk ύμνους και εκπληκτικά keyboards. Όπως πάντα το γκρούπ έτσι και με αυτήν την κυκλοφορία του εντάσσεται πιο πολύ μεταξύ 70's rock και progressive metal.
    10 καλοδουλεμένες συνθέσεις που εμένα προσωπικά μου φάνηκαν σαν ένα best of τους. O Esa πάντως συνεχίζει να μας χαρίζει απλόχερα μερικές απίστευτες στιγμές όπως το ανατριχιαστικό 2ο μέρος του Under A Soil And Black Stone, που πραγματικά ξεφεύγει. Εκπληκτικό σημείο.
    Το Perkele (The God Of Fire) είναι το Greed του 2006 με καφρίλα στα φωνητικά και φοβερό riff.
    Το Brother Moon για μένα είναι το καλύτερο κομμάτι του δίσκου. Επικό folk με πολύ ωραία φωνητικά, φοβερό ξέσπασμα, εκλπηκτικό σόλο.Σίγουρα από τα καλύτερα κομμάτια των Amorphis.
    To κομμάτι που κλείνει το δίσκο (Empty Opening ) θα μπορούσε να είναι άνετα στο am universum.
    Σε γενικές γραμμές μπορώ να πώ πως έχω ενθουσιαστεί, καθώς δεν περίμενα με τίποτα τέτοιο come back από τους Amorphis. O καινούριος πάντως τραγουδιστής καλύπτει επάξια το κενό του Pasi ( ) , αν και μοιραία γίνονται συγκρίσεις και πόσο θα γαμούσε αν τραγουδούσε αυτές τις εντυπωσιακές συνθέσεις. Προσωπικά το Far From The Sun μου 'χε φανεί αδιάφορο πέρα από μερικά φοβερά κομμάτια. Το Eclipse με κέρδισε κατευθείαν.Ίσως η επιστροφή σε πιό σκληρές φόρμες να βοήθησε, δεν ξέρω, πάντως αξίζει να τον ακούσετε.
    17 Φλεβάρη κυκλοφορεί.

    Θα ακολουθήσει και σε νέο Katatonia review ( ) κάποια στιγμή.

  2. #2
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Συμφωνώ πάνω κάτω. Ο δίσκος δεν ξέρω κατά πόσο θα έβγαινε όπως είναι με έναν Koskinen στα φωνητικά. Ο Joutsen τα λέει όπως πρέπει, τα brutal του είναι πολύ καλά (και μοιάζουν αρκετά και με αυτά του άλλου Tomi) και τα καθαρά του είναι βαθιά και έχουν φοβερό πάθος (ενώ ο Pasi στο τελευταίο ειδικά για μένα ήταν σαν να έκανε απλά τη δουλειά του - τον αγαπάμε όμως). Σε γενικές γραμμές δηλαδή, δε μου κάνει αίσθηση -όση νόμιζα ότι θα μου έκανε έστω- που λείπει ο τύπος από εδώ. Όσο για τα κομμάτια, ok, τι να πεις. Κάθε κομμάτι και riffάρα(-ες), είναι σαν κάθε κομμάτι να γράφτηκε γύρω από ένα κορυφαίο riff. Άμεσα και ξεκάθαρα πράγματα και ομολογώ ότι δε μου λείπουν τα ψυχεδελο-τέτοια και οι πιο αργές στιγμές γιατί εδώ δε θα κόλλαγαν imo. Γενικά πάντως μου φέρνει περισσότερο σε επιστροφή στα τοπία του Elegy (σε φόρο τιμής δέκα χρόνια μετά, ίσως) παρά σε σύνοψη της πορείας τους κι ας υπάρχουν κάποιες παραπομπές στο Tales. Δε νομίζω ότι ακούμε κάτι καινούριο αλλά και μόνο για το πάθος του, για την ενέργειά του ή πολύ απλά για τις κομματάρες του, το Eclipse είναι για μένα η έκπληξη της χρονιάς - και θα παραμείνει.
    Feed my fear

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    To album γαμάει. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο κατά τη γνώμη μου. Οφείλω να ομολογήσω ότι ξεπέρασε αρκετά τις προσδοκίες μου (αν και είμαι από τους λίγους που ειδικά το προηγούμενο τους άρεσε πάρα πολύ). Ο καινούριος τα σπάει πραγματικά, κρατώντας το δικό του στυλ αλλά καταφέρνοντας να ακούγεται τόσο μα τόσο Amorphis. Οι συνθέσεις είναι εκπληκτικές, θυμίζοντας αρκετά εποχές Elegy, έχουν φοβερό πάθος, απίστευτες μελωδίες (ειδικά εκείνη του Brother Moon είναι ασύλληπτη) και γενικά δείχνει ένα συγκρότημα που ακόμα έχει πράγματα να δώσει. Ακόμα και τα ψιλοCharon σημεία σε καμιά περίπτωση δεν ακούγονται παράταιρα ή άσχημα. Το μόνο που μου λείπει ίσως λίγο είναι ότι έχει μειωθεί η 70ίλα στα πλήκτρα. Από εκεί και πέρα, το Eclipse είναι δισκάρα και το 2006 ξεκινάει πολύ πολύ καλά.
    and light it up forever, and never go to sleep

  4. #4
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Αν και οι Amorphis ποτέ δε μου λέγαν κάτι (άντε να εξαιρέσουμε κανένα Tales άντε και κάνα Elegy βαριά βαριά) ο δίσκος είναι ομολογουμένως καλός (αν και είμαι μόνο με 2 ακροάσεις, σημείο θετικό). Επιτέλους διώξαν τον παπάρα.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  5. #5

    Default Re: Amorphis - Eclipse

    Quote Originally Posted by dyingfreedom
    Θα ακολουθήσει και σε νέο Katatonia review ( ) κάποια στιγμή.


    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  6. #6
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Quote Originally Posted by H.
    Επιτέλους διώξαν τον παπάρα.


    Επιτέλους βγάλαν μέτριο, για να μη πω κακό, δίσκο.
    Συνθέσεις μέτριες, μελωδίες βαρετές κ χιλιοπαιγμένες, φωνητικά ανύπαρκτα κ χωρίς χαρακτήρα.
    ... και άλλα τέτοια που δεν αλλάζουν μετά απο κάθε ακρόαση δυστυχώς.




    ■■

  7. #7
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Eisai kakogoustos.
    Feed my fear

  8. #8
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Emena mou arese polu, 8a elega arketa perissotero ap ta prohgoumena tous.
    Το Brother Moon για μένα είναι το καλύτερο κομμάτι του δίσκου. Επικό folk με πολύ ωραία φωνητικά, φοβερό ξέσπασμα, εκλπηκτικό σόλο.Σίγουρα από τα καλύτερα κομμάτια των Amorphis.
    Epishs to Two Moons gamaei san Intro.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  9. #9
    Senior Member dyingfreedom's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Sleepy Town
    Posts
    5,037

    Default




    χεχεχε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    μες της γης το πυρωμένο κέντρο
    Posts
    2,112

    Default

    ama xepernas to arxiko shock sto two moons me to neo tragoudisth o diskos einai poly kalos kai i ermhneia tou Joutsen strwnei kata diarkeia tou eclipse.To house of sleep moizei me to Day of your beliefs ap ton prohgoumeno (poly kalo imo) disko to under a soil.. me to klassiko delay stin kithra thymizei stigmes(xalares) apo tuonela
    Xehwrizw aneta ta to smoke san to pio kalo kommati tou disko me tis allages me ta brutal fwnhtika pou mas eixan lhpsei omologoumenws
    kai to perkele(greed meets magic and mayhem)
    "i speak without reservation from what i know and who i am. i do so with the understanding that all people should have the right to offer their voice to the chorus whether the result is harmony or dissonance, the worldsong is a colorless dirge without the differences that distinguish us,

  11. #11
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Epeidi exo arketa koina akousmata me tous protous 3 posters eimai arketa aisiodoxos, alla i apopsi tou Virusxiou, o opoios einai gamo ta paidia ki exo polu kairo na tou to po kai sigoura me theorei gay pleon , me anisixei.

    Opos kai na xei eimai sigouros oti o neos de tha einai sta epipeda tou Pasi. Tha to promitheuto pantos.

    PS Katerina, Kosta, Pano, long time no seen re gmt. Greetings kai elpizo na ste kala.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Through The Undertow
    Posts
    2,214

    Default

    Ωραιότατο δισκάκι...στην αρχή με παραξένεψε ο τραγουδιάρης αλλά είναι μια χαρά, διαφοροποιεί και κάπως την μπάντα από προηγούμενες δουλειές και εν τέλει αυτό λειτουργεί καλά.

    Two Moons, House Of Sleep, Under A Soil And Black Stone, Shame Flesh και Brother Moon ξεχώρισα.

    Μην τρελαθούμε κιόλας, Tuonela δεν είναι με τίποτα, όμως ακούγεται ολόκληρο ευχάριστα.
    Give me a shot to remember
    And you can take all the pain away from me
    A kiss and I will surrender
    The sharpest lives are the deadliest to lead
    A light to burn all the empires
    So bright the sun is ashamed to rise and be
    In love with all of these vampires
    So you can leave like the sane abandoned me

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    ποθές
    Posts
    1,818

    Default

    oute zesth oute kryo,apla enas kalos diskos.
    OTAN EISAI METALLAS E EISAI METALLAS \M/

  14. #14
    Senior Member dyingfreedom's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Sleepy Town
    Posts
    5,037

    Default


  15. #15
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    To ξανάκουσα 2-3 φορές πάλι μπας κ αναθεωρήσω. @@, είναι καλούλι μεν αλλά για συνθέσεις Amorphis είναι κάποιες σκάλες κάτω, ακόμα και απ'το προηγούμενο. Μελωδίες πρόχειρες κ αναμασήματα, ξεφεύγουν λίγο το Born From Fire κ το Brother Moon με το κλεμμένο Emerald Το μόνο αξιόλογο κομμάτι είναι το Stonewoman.




    ■■

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 11-05-2007, 23:07
  2. Συνέντευξη Amorphis
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-2006, 18:07
  3. Hardline - Double Eclipse
    By cancer in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 15-09-2005, 03:38
  4. Amorphis
    By Buddy Lackey in forum Live Reports
    Replies: 17
    Last Post: 16-12-2003, 16:15
  5. Amorphis
    By After Dark in forum Live Reports
    Replies: 18
    Last Post: 12-12-2003, 17:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •