Results 1 to 3 of 3

Thread: Excessum - Death Redemption

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Plateia Laou
    Posts
    2,992

    Default Excessum - Death Redemption



    Deathstrike Records 2005

    http://www.excessum.tk


    Tracklist:

    1. Ceremonial Blessings
    2. Ritual Through Holy Blood
    3. The Mournful Held Within
    4. Death Redemption
    5. Lies Of The Deceiver
    6. Creations [Of the Divine Architect]
    7. Bleed Eternally
    8. The Luciferian Flame


    Excessum. Το όνομα αυτό δε σας λέει και πολλά μάλλον και λογικό είναι αφού το Death Redemption είναι η πρώτη τους επίσημη κυκλοφορία. Το συγκρότημα δημιουργήθηκε το 2000 και έχει μετά από 2 demo κυκλοφορίες ( «Oblivion” – 2003 & “Bleed Eternally” – 2004) υπέγραψε στην γερμανική Deathstrike Records και αυτός ο δίσκος είναι το πρώτο αποτέλεσμα της συνεργασίας τους.

    Οι Excessum παίζουν black metal κι έρχονται από την Σουηδία. Η καταγωγή τους ίσως έπαιξε σημαντικό ρόλο στην γνώμη μου για την μουσική τους καθώς πολλά από τα black metal group που μου αρέσουν έρχονται από τη συγκεκριμένη χώρα (με κορυφαίους τους Ancient Wisdom κατά τη γνώμη μου). To Death Redemption περιέχει 49 λεπτά γρήγορου και μελωδικού ταυτόχρονα black metal. Επιρροές από Dissection σαφώς και είναι εμφανείς όπως επίσης και από άλλα Σουηδικά blakc metal σχήματα (Sacramentum για παράδειγμα). Αυτό που μου αρέσει πολύ σε αυτόν τον δίσκο είναι ο τρόπος με τον οποίο το group καταφέρνει και συνδυάζει τα γρήγορα, Νορβηγικής προέλευσης, σημεία με τις μελωδίες έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα να ακούγεται ομοιόμορφο και ταυτόχρονα να μην είναι κουραστικό. Τα 2, πλέον, μέλη που αποτελούν τους Excessum έβγαλαν ένα δισκάκι που δε βαριέμαι να το ακούσω. Αντιθέτως, βρίσκει αρκετά συχνά το δρόμο του προς το cd player μου.

    Σαν πρώτη δουλειά του group όμως έχει και κάποια μειονεκτήματα. Το κυριότερο από αυτά είναι η κακή μίξη/master που έχει γίνει με αποτέλεσμα ορισμένα τραγούδια να ακούγονται πιο δυνατά από κάποια άλλα, πράγμα που είναι ενοχλητικό. Σημαντικό ρόλο σε αυτό μάλλον έπαιξε το γεγονός πως κάποια από τα τραγούδια του Death Redemption προέρχονται από τα 2 demo του group ενώ κάποια άλλα είναι καινούρια και προφανώς εκεί έγινε κάποιος λάθος υπολογισμός. Η παραγωγή πάντως είναι αρκετά καλή για μια τέτοια κυκλοφορία ενώ μου αρέσει αρκετά και το artwork.

    Από τα καλύτερα δισκάκια που έχω ακούσει πρόσφατα. Κατεβάστε και το κομματάκι που έχουν online και πάρτε μια ιδέα.


    Ritual Through Holy Blood


    "Deny Me And Be Doomed..."

  2. #2

    Default

    akousa to tragoudi, kai me vash auto, sumfwnw arketa me to review.

    o hxos tou mou fanhke ok, akoma kai etsi.

    den mou arese omws :/

    alla den leei kati auto. apla oi sugkiniseis pou mou prosferei to souhdiko black metal erxontai toso apo to roster ths NOEVDIA, oso kai apo memonwmenes periptwseis tupou Craft, Thornium (paliotera), De Vermis Mysteriis (eimai anwmalos), Dawn, Sorhin, Arckanum.

    osoi goustaroun to stul auto omws, nomizw endexetai mexri kai na agaphsoun tous Excessum. Se prwth eukairia, 8a akousw kai oloklhro to album.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ωραίο εξώφυλλο btw.

Similar Threads

  1. Death to Death to Polls Metal
    By Dragonlord in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2008, 16:02
  2. Kruger - Redemption Through Looseness
    By Pitsadoros in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-2007, 15:24
  3. Redemption - The Origins Of Ruin
    By enitharmon in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 12:58
  4. Redemption - The Fullness of Time
    By dead in forum Albums
    Replies: 4
    Last Post: 26-11-2005, 07:50
  5. Redemption - The Fullness of Time
    By dead in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 25-11-2005, 14:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •