Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Philip K. Dick

  1. #16
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    που λετε το άνθρωπος στο ψηλό κάστρο τοχει διαβασει καποιος και να το θεωρει αριστουργημα?

    οκ σαν ιδεα οτι οι ΗΠΑ εχουν χασει τον Β ΠΠ και οι Ναζι εχουν μοιρασει τις ΗΠΑ με την Ιαπωνια ειχε ενα ενδιαφερον

    αλλα δεν ξετρελαθηκα για ναμαι ειλικρινης
    οι χαρακτηρες ετσι κι ετσι και ενω μεχρι τη μεση εδειχνε οτι το παει καπου τελικα δεν το πηγε πουθενα

  2. #17
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    ε, dick. τίγκα ιδέες και μετά κάτι χάπια και με κυνηγάνε και τι έλεγα;
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  3. #18
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Το συγκεκριμένο είναι στα άμεσα σχέδιά μου να το διαβάσω (δηλαδή αφού τελειώσω με 4-5 που έχω ήδη στο ράφι ). Θα επανέλθω εν καιρώ με κριτικές.

  4. #19
    Senior Member MaX Payne's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,105

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    ε, dick. τίγκα ιδέες και μετά κάτι χάπια και με κυνηγάνε και τι έλεγα;
    ακριβως
    εχει ενα παραληρημα ενος γιαπωνεζου στο προτελευταιο κεφαλαιο αλλα νταλλων τελειως

  5. #20
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    ε, dick. τίγκα ιδέες και μετά κάτι χάπια και με κυνηγάνε και τι έλεγα;
    Ακριβώς όμως
    Γενικά όμως τεράστιος, πιτσιρικάς διάβαζα συνέχεια Dick για ένα διάστημα. Ηλεκτρικό Πρόβατο, Ουράνιο Μάτι, Κόλπο Α.Ε, Αντίστροφος Κόσμος ανάμεσα στα αγαπημένα μου. Είναι όμως και πολλά must που δεν έχω διαβάσει, όπως τον Άνθρωπο στο Ψηλό Κάστρο κλπ. Την έβρισκα όμως πάρα πολύ με τα σύντομα διηγήματά του, με τα οποία πάθαινα σχεδόν πάντα το ίδιο: διάβαζα ως και την τελευταία τελεία και μετά έμενα τουλάχιστον για ένα τέταρτο μαλάκας.

  6. #21
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by MaX Payne View Post
    που λετε το άνθρωπος στο ψηλό κάστρο τοχει διαβασει καποιος και να το θεωρει αριστουργημα?

    οκ σαν ιδεα οτι οι ΗΠΑ εχουν χασει τον Β ΠΠ και οι Ναζι εχουν μοιρασει τις ΗΠΑ με την Ιαπωνια ειχε ενα ενδιαφερον

    αλλα δεν ξετρελαθηκα για ναμαι ειλικρινης
    οι χαρακτηρες ετσι κι ετσι και ενω μεχρι τη μεση εδειχνε οτι το παει καπου τελικα δεν το πηγε πουθενα
    to xw xekinhsei 2-3 fores alla me kourazei..
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #22
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Quote Originally Posted by wom View Post
    Quote Originally Posted by cybernaut 667
    kataplhktikos κ ο Ασίμοφ, αλλα οχι εκτος συναγωνισμου οπως λετε.
    Μονο 3 εχω διαβασει βεβαια.
    Εάν δεν έχεις διαβάσει τα Foundation και τα σχετικά με αυτό (Robots novells), ΔΕΝ έχεις διαβάσει Asimov

    Περί Heinlein κοίτα προς

    1) Stranger in a strange land
    2) Methuselah's Children
    Απο τότε, τα διάβασα κ αυτα, το πρωτο γάμησε. Διολου αδικη η φημη που το συνοδεύει.
    Διαβασα κ το I,robot, νταξει, κορυφαιοι οι νομοι κ ολα τα καλουδια, καμια συγκριση με Horselover omws,
    τον απολυτo αγαπημενο μου. Οσοι ήσασταν στην μεση, τα τελειωσατε? φρικ εσύ ?
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  8. #23

    Default

    θα συμφωνούσα με κάποιους εδώ όσων αφορά τον άνθρωπο σε ψηλό κάστρο.. παίζει να είναι απο τα βιβλία του dick που μου άρεσαν λιγότερο. γενικά απο επιστημονική φαντασία (μπορεί και γενικά) νομίζω πως είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας...
    και πάντα γούσταρα αυτό το ψυχάκικό του... παίζει να ξαναδιαβάσω διάφορα βιβλία του.. είναι ενα μείγμα απο δράση (αλλόκοτη όμως, εκεί που απλά περπατάς και μπαίνεις απο μια πραγματικότητα στην άλλη..) και ανθρώπινη αβεβαιότητα, ίσως και πόνο... είναι πολύ ανθρώπινα τα βιβλία του.. γι'αυτό μ'αρέσουν. και οι μικρές ιστορίες είναι όλα τα λεφτά - πάλι καλά που κυκλοφόρησαν σε αυτούς τους 5? τόμους..
    γενικά στην ΕΦ πάντα έψαχνα κάτι αντίστοιχο με τον Dick.. λένε διάφοροι νομίζω πως είχε σκεφθεί το cyberpunk πριν τον Gibson.. ή τουλάχιστον αν όχι τον κυβερνοχώρο, το πανκ στην επιστημονική φαντασία..
    ξέρετε πως ο Στανισλαβ Λεμ of Solaris fame τους αμερικανούς συγγραφείς ΕΦ τους στραβοκοιτούσε, αλλά τον Ντικ (μόνο) τον εκτιμούσε. νομίζω δηλαδή, αν θυμάμαι καλά.
    αυτά που λέτε..
    εμένα τι μου έχει μείνει.. (αν και πραγματικά όποιο βιβλίο του πιάσω, θα θέλω να το διαβάσω.. δηλ. όλα μ'αρέσουν, με την εξαίρεση ίσως το The man in the high castle) το Eye in the sky (καλά, απίστευτο σαν σύλληψη, κουφό..), καλά μου έχουν μπερδευτεί τα βιβλία στο μυαλό.. το UBIK, το Scanner Darkly, το Flow my tears - όλα κλασσικά.. δηλ. δεν ξεχωρίζω κάποιο.. πάντως ξεκίνησα και γω απο το Three Stigmata.. το Dr. Bloodmoney που είναι αισιόδοξο, καλά το Do androids είναι κλασσικό, αν και το διάβασα αφού δω την ταινία, και είναι λίγο διαφορετικά - π.χ. στην ταινία δεν υπάρχει τίποτα για τα ζώα.. και το έργο έχει ενα πιο απλό ας πούμε τέλος που τρώγεται (φοβερό και το έργο)), το Divine Invasion (εκεί είναι που διάβαζαν στο ραδιόφωνο αποσπάσματα απο το "Of Human Bondage" του Somerset Maugham?) είναι γάμισέ τα αλλά πολύ human (i'm only human, born to make mistakes).. η τριλογία του Valis+ εγώ την βρήκα λίγο δύσκολη.. πλησιάζει όλο και πιο πολύ σε περιγραφή μιας σχιζοφρένειας (μονο το Valis διάβασα).. απο το contemporary fiction (κινούνται στην αμερική των 50's νομίζω) που έχει γράψει εχω διαβάσει το Confessions of a crap artist (ποιος μπορεί να μην ελκιστεί απο εναν τέτοιο τίτλο που μου άρεσε, αλλά γενικά είναι λίγο βαρύ (απο τι θυμάμαι)..
    γενικά πολύ πολύ ωραίος ο Dick.. και ας ήταν πειραγμένος. είχε φοβερή ενόραση... και μουσικόφιλος.

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut View Post
    Η τριλογία του VALIS (αρτικόλεξο απο Vast Active Living Intellignet System) γαμάει συμπαντα (κυριολεκτικά όμως!)


    μπορεί να το ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή, γιατί την πρώτη όπως ξαναείπα δεν μου έκανε και τόσο καλή εντύπωση οπως τα άλλα του - επειδή κάπου με κούραζε (δεν θυμάμαι που)

  10. #25
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  11. #26
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τις προάλλες έπεσε στα χέρια μου το comic A Scanner Darkly (όμορφο σκληρόδετο αλμπουμάκι), το οποίο είναι ουσιαστικά μεταφορά από την ταινία, δλδ το "σκίτσο" είναι παρμένο αυτούσιο από κει (φυσιογνωμίες Reeves, Downey Jr, Harrelson κλπ κανονικά), και ξαναθυμήθηκα πόσο έπος ήταν.
    Το βιβλίο δεν έχει τύχει να το διαβάσω. Για πείτε γνώμες επ'αυτού και πόσο σχέση έχει με την ταινία παρακαλώ.

  12. #27
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Πλησιάζει κατά πολύ το βιβλίο - το κατά δύναμην δηλαδή- μεγαλος φαν του Ντικ ο Richard Linklater, αναφέρεται κ σε άλλες ταινίες του,
    στο Waking Life προστίστως.

    δύο όμορφα λίνκια προς μελέτη

    http://community.sff.gr/topic/979-philip-k-dick/

    http://www.nytimes.com/2007/06/08/op...=2&oref=slogin
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  13. #28
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Syfy Plans Adaptation of Philip K. Dick’s ‘Man in the High Castle’
    By DAVE ITZKOFF

    A world in which the Allies lost World War II may not sound like a pleasant place, but it is the basis of one of Philip K. Dick‘s most celebrated works and, potentially, a mini-series for cable TV’s Syfy channel. Syfy said on Monday that it was developing a four-hour adaptation of “The Man in the High Castle,” Dick’s 1962 novel of mysticism, alternate history (and alternate histories within that alternate history) and an early meditation on what is or is not real from the future author of “A Scanner Darkly” and “Ubik.”

    Syfy said in a news release that its adaptation of “The Man in the High Castle” would be done by Frank Spotnitz, a writer and producer of “The X-Files” and “Millennium,” who will also be executive producer on the project with Ridley Scott, the director and producer whose films include “Blade Runner,” an adaptation of Dick’s novel “Do Androids Dream of Electric Sheep?” The mini-series will be produced by Mr. Scott’s Scott Free Productions with Headline Pictures, Electric Shepherd Productions and FremantleMedia International. Mr. Spotnitz will write its first two hours and supervise the writing of the second two hours, Syfy said.

    Isa Dick Hackett, a daughter of Philip K. Dick and a founder of Electric Shepherd Productions, said in a statement: “’The Man in the High Castle’ is one of the most highly regarded and influential novels my father wrote. It’s thrilling to be bringing it to life with such a talented, passionate team, and in a format that can do justice to the full scope of the material.”

    No air date or casting information was immediately announced for “The Man in the High Castle,” but feel free to consult the I Ching while waiting for further developments.
    A version of this article appeared in print on 02/12/2013, on page C2 of the NewYork edition with the headline: Syfy Plans to Adapt Philip K. Dick Novel.
    source : http://artsbeat.blogs.nytimes.com/20...e-high-castle/
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  14. #29
    Senior Member bhoy's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    286

    Default

    http://www.biblionet.gr/book/93461/D...B5%CE%B9%CE%B1


    Ότι πρέπει για αρχή...
    Χωρίς να είναι από τα σούπερ ντούπερ,απλά σε βάζει στο πλαίσιο σκέψης του.


    υ.γ.
    Διαβάζω αυτό: http://www.biblionet.gr/book/51653/D...BC%CE%BF%CF%85
    άλλη φάση,ο άνθρωπος μπορεί να γράψει και πέραν της scifi ή να την ορίσει πολύ διαφορετικά.

  15. #30
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    μα τι είναι αυτό πρώτη φορά το βλέπω
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

Similar Threads

  1. Philip K Dick internview
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 14-09-2004, 14:00
  2. tha paei kaneis Philip Glass?
    By DrButcher in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 05-06-2004, 08:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •