Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 52 of 52

Thread: GIATROI PANTOU

  1. #46
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    O Candiru parakaleitai na psaksei kai na dei parayta, Derren Brown: Messiah kai to epeisodio tou Trick of the Mind me thn voodoo koukla. Kai kyriws na akousei prosektika ti leei.

    Eyxaristw.
    42

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Candiru, θα αφήσω το "γαμώ τον χριστό σου" που είναι στην άκρη της γλώσσας μου και απλά θα σου πω ότι είσαι κρετίνος. Μα τι νοοτροπία είναι αυτή "άντε να χάσεις κανά 50ευρω"...; Είσαι εντελώς ηλίθιος και γίδι άμα αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα έτσι. Και δεν αναφέρομαι στο να είσαι ανοιχτός σε "νέες ιδέες", αναφέρομαι στο να προτρέπεις ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΟ κάποιον να δοκιμάσει ομοιοπαθητική.

    Λοιπόν, τα "περιστατικά" που λες είναι όλα ψέμματα. Η ομοιοπαθητική ως ψευδοεπιστήμη δεν γιατρεύει κανέναν και τίποτα. Απορώ αν είσαι εντελώς ΒΛΑΚΑΣ ή απλά κανένας συγγενής σου είναι ομοιοπαθητικός/ρεφλεξιολόγος και βγάζεις χρήμα από την όλη φάση. Ειλικρινά δεν ξέρω σε τι φάση είσαι ως άνθρωπος γενικά αλλά φαίνεται να επιβεβαιώνεις αυτό που λένε για τους αριστεροπερίεργους που για κάποιο ηλίθιο λόγο ασχολούνται με εναλλακτικές μορφές ιατρικής(ομοιοπαθητική, ρεφλεξολογία, ρέικυ, βελονισμός), και δηλαδή μένω αναύδος στο πως εσύ, ένας άνθρωπος που πιστεύω ενημερώνεται και διαβάζει γενικώς, σε ζητήματα ζωής και θανάτου στηρίζεσαι σε κάτι το οποίο είναι ΨΕΥΤΙΚΟ. Έλεος δηλαδή, βάλτε λίγο μυαλό...

    Το αν αναπτύχθηκαν ικανοποιητικά οι δύο απόψεις άσε να το κρίνουν και οι υπόλοιποι.

    Και πάω στο πιο εμετικό μέρος του post σου το οποίο τόνισα στην αρχή:

    "δώσε το 50ευρω".

    Τι λες ρε καθυστερημένε; Και σου λέω ότι έχω ένα διάλυμα το οποίο θα σε γιατρέψει σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχεις. Και στο δίνω όχι 50 αλλά 5 ευρώ. Τι είναι αυτό που σε κάνει να επιλέγεις τη δήθεν θεραπεία του ομοιοπαθητικού από το δικό μου custom home made φάρμακο;

    -Η άμεση απόδειξη θεραπείας;
    -Τα έγκυρα στατιστικά στοιχεία;
    -Η πίστη;

    ΤΙ ΓΑΜΩ ΤΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗ ΠΟΥΤΑΝΑ;

    Και εκνευρίζομαι απίστευτα γιατί αυτό το απλό 50ευρω είναι το μεροκάματο αυτών των απατεώνων οι οποίοι στηρίζονται στην ΑΓΝΟΙΑ και στο γαμημένο selective thinking του ανθρώπινου εγκεφάλου για να μας κλέβουν τα λεφτά μας. Μου φαίνεται εμετικό και φρικιαστικό, σα να δίνω λεφτά στην εκκλησία ένα πράμα για να μου βρει θέση ο καλός θεούλης στον παράδεισο.

    Λοιπόν, και κλείνω γιατί πρέπει να πάω για μάθημα, η προσωπική επαφή ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Μπορώ μέσω μιας προσωπικής επαφής να πείσω κάποιον ότι υπάρχει θεός. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει; Όχι. Απλά θα τον κάνω να το πιστεύει και η μετέπειτα ζωή του θα διαμορφώνεται έχοντας και αυτόν τον παράγοντα στο μυαλό του, ο οποίος παράγοντας απλά διαστρεβλώνει, θολώνει, παραποιεί. Δημιουργεί έναν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ τρόπο σκέψης, δημιουργεί ΠΡΟΒΑΤΑ, ανθρώπους που υποβάλλονται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ, που δέχονται την "πραγματικότητα" ως έχει και δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ για να την αλλάξουν.

    Αυτά.

    Γαμώ το χριστό σου ηλίθιε (δεν άντεξα)

  3. #48
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    τον λέω να δώσει 50 ευρώ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, όχι όταν θα είναι καλά, εννοείται αυτό

    Προτείνω θεραπείες που υποστηρίζοντι από δεδομένα και παρατηρήσεις και τις εξασκούν γιατροί και όχι παπάδες, γκουρού, κλπ και αν κάποια από αυτές τις εξασκεί μη γιατρός, εγώ θα προτείνω να πάει σε γιατρό ομοιοπαθητικό, βελινιστή, κλπ και όχι σε πρακτικό.

    Ο βελονισμό ςείναι πλέον μια αναγνωρισμένη ιατρικη πράξη, η ομοιοπαθητική είναι στα σκαριά, αν ακι σε μερικές χώρες είναι και στο εθνικό ύστημα υγείας. Αν όλα αυτά έχουν να κάνουν με τάματα σε παναγίες και χριστούς, το αφήνω στην κρίση του καθένα.

    και φυσικά στην κρίση του καθένα είναι να επιλέξει ποιός έχει δίκιο σε μια τέτοια συζήτηση
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  4. #49
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Δε τη κόβετε τη συζήτηση περί ομοιοπαθητικής; Έτσι κι αλλιώς υπήρχε παρόμοιο thread στο παρελθόν.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    τον λέω να δώσει 50 ευρώ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, όχι όταν θα είναι καλά, εννοείται αυτό

    Προτείνω θεραπείες που υποστηρίζοντι από δεδομένα και παρατηρήσεις και τις εξασκούν γιατροί και όχι παπάδες, γκουρού, κλπ και αν κάποια από αυτές τις εξασκεί μη γιατρός, εγώ θα προτείνω να πάει σε γιατρό ομοιοπαθητικό, βελινιστή, κλπ και όχι σε πρακτικό.

    Ο βελονισμό ςείναι πλέον μια αναγνωρισμένη ιατρικη πράξη, η ομοιοπαθητική είναι στα σκαριά, αν ακι σε μερικές χώρες είναι και στο εθνικό ύστημα υγείας. Αν όλα αυτά έχουν να κάνουν με τάματα σε παναγίες και χριστούς, το αφήνω στην κρίση του καθένα.

    και φυσικά στην κρίση του καθένα είναι να επιλέξει ποιός έχει δίκιο σε μια τέτοια συζήτηση
    Ναι βρε καθυστερημένε, ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ. ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ;

    Ποια θεραπεία που υποστηρίζεις στηρίζεται σε δεδομένα και παρατηρήσεις; Τι διαφορά έχει ρε χαμένε στο διάστημα ο ΧΕΙΡΟΠΡΑΚΤΙΚΟΣ με τον ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ σε μεθοδολογία;

    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ!!!!111 ΚΑΜΙΑ!!!!!111

    Η μέθοδος τους είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια: κοροϊδεύουμε τον κόσμο ότι ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που μπορούμε να προκαλέσουμε είναι ΚΑΚΟ λόγω αργοπορίας.

    Τώρα, για το αν ο βελονισμός είναι "αναγνωρισμένη ιατρική πράξη" κτλ μπορείς να το λες στους φίλους σου άμα θες, είναι όμως ψέμματα. Επειδή η ομοιοπαθητική είναι στο σύστημα υγείας μιας χώρα αυτό δεν αποδεικνύει ότι δουλεύει επιστημονικά. ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ! Μήπως επειδή σε μια χώρα το 90% του πλυθησμού καπνίζει τότε το κάπνισμα κάνει καλό; Επειδή μια χώρα παράγει όπλα μαζικής καταστροφής σημαίνει ότι αυτά κάνουν καλό; ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ "ΣΟΒΑΡΗ" ΑΡΧΗ 'Η ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ!!!!!!!~!~!~ ΒΑΛΕ ΤΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ!!!!!11

    Και για αποφυγή παρεξηγήσεων δεν πάω να σου βγω με κόκκινο όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα, σου μιλάω όπως σου μιλάω γιατί σκοπός μου είναι να λέμε αληθινά πράγματα εδώ μέσα. Δεν κερδίζω τίποτα. Εκνευρίζομαι όμως εσύ και ο οποιοσδήποτε να βρίσκει το βήμα εδώ μέσα για να πετάει τις αρλούμπες του. Δικαίωμα στο λόγο έχεις, υποχρέωσή σου όμως είναι να μιλάς λογικά αλλιώς με το συμπάθειο άντε και γαμήσου και τράβα γράφε στο indymedia που "σέβονται" στην άποψή σου. Εγώ δεν τη σέβομαι άμα δεν μιλάς λογικά - και κατ'επέκταση δεν σε σέβομαι.

    Deggial, suck me dude άμα βγαίνω εντελώς off topic ή κάνω hijacking ας κάνουμε split.

  6. #51
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Δε τη κόβετε τη συζήτηση περί ομοιοπαθητικής; Έτσι κι αλλιώς υπήρχε παρόμοιο thread στο παρελθόν.
    πάντως ομοιοπαθητική, βελονισμός και οργονοθεραπεία έχουν εξίσου τρελό σκεπτικό, παρόλα αυτά η τελευταία είναι η πιό αγνοημένη, η πρώτη έχει παραδόξως ευρεία αποδοχή και ο δεύτερος είναι επίσημη ιατρική πράξη, ίσως διότι κακήν κακώς μπορούν να ερμηνευτούν κάποιες θετικές επιδράσεις του με συμβατικό τρόπο, πχ νευρικές διεγέρσεις, κλπ
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Όσες φορές και να το πεις αλήθεια δεν θα γίνει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •