Results 1 to 3 of 3

Thread: Misuse/Liquidust/Sugah Galore/Three Way Plane 27/10 An Club

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default Misuse/Liquidust/Sugah Galore/Three Way Plane 27/10 An Club

    Πρώτη γκρίνια, κάτι πρέπει να γίνει με τις ώρες έναρξης. Το live άρχισε στις 10, με μια ώρα καθυστέρηση και κατέληξε να τελειώσει στις 2:30. Τέλος πάντων, γενικά δεν ήμουν και σε ιδιαίτερη φάση συναυλίας χτες οπότε ίσως να είμαι και υπερβολικός. Τουλάχιστον το live ήταν πολύ ωραίο (και τα καθίσματα του An άνετα)...

    Three Way Plane: Συμπαθείς σε σημεία, θυμίζοντας μερικές φορές αρκετά πιο μαζεμένους Mars Volta, μερικές φορές Red Hot Chili Peppers και γενικά κινούμενοι σε πιο εναλλακτικές rock κατευθύνσεις. Είχαν καλό ήχο, αλλά ο τραγουδιστής πρέπει να συνειδητοποίησει ότι αν δεν έχεις κάτι σοβαρό να πεις ανάμεσα στα τραγούδια, καλύτερα να μην λες τίποτα, γιατί το κούρασε πολύ (αλλά ίσως έφταιγε και το άγχος γι' αυτό). Γενικά έτσι και έτσι πάντως.

    Sugah Galore: Τους είχα δει και στο Summer in the city, αλλά εδώ μου φάνηκαν αρκετά καλύτεροι. Αν και το κάτι σαν funk rock τους (με αρκετές "μαύρες" επιρροές) δεν είναι ακριβώς του γούστου μου, μου άρεσαν πάρα πολύ. Τα κομμάτια τους είναι έξυπνα, παίζουν με πολύ όρεξη και η τραγουδιστριά τους είναι τουλάχιστον χαρισματική, και ως φωνή και ως παρουσία. Από ό,τι είπαν θα συμμετέχουν και στο δεύτερο μέρος του In the junkyard οπότε αναμένουμε. Εξαιρετικό συγκρότημα και όχι κάτι που ακούς συνέχεια.

    Liquidust: Κυνηγάω να τους δω κάτι μήνες τώρα και επιτέλους τα κατάφερα. Ομολογώ ότι το άξιζαν με το παραπάνω. Χύμα stoner/heavy rock, βαρύ, ξεσηκωτικό με τα φωνητικά της Τάνιας να κάνουν την (μεγάλη) διαφορά. Το χω πει αρκετές φορές ότι είναι από τις καλύτερες φωνές που έχω ακούσει εδώ και καιρό και στους Liquidust δείχνει και πόσο καλή frontwoman είναι, έχοντας εκπληκτική παρουσία. Κάπου το κουράζει ενδιάμεσα με αυτά που λέει, αλλά κάπου στην όλη χύμα ατμόσφαιρα δικαιολογούνται. Στο τέλος έπαιξαν και το Sweet Leaf και τα έσπασαν όλα. Άψογοι.

    Misuse: Γι' αυτούς είχα ακούσει τα καλύτερα από γνωστούς και όπως αποδείχτηκε είχαν απόλυτο δίκιο. Φαίνεται ότι η Ελλάδα τα πάει καλά με το post rock, αν και αυτοί διαφοροποιούνται σε κάποιο βαθμό θυμίζοντας περισσότερο Pelican αφού είναι αρκετά πιο riffατοι σε σχέση με το μέσο post rock συγκρότημα. Οι συνθέσεις τους ήταν πανέμορφες (πήραμε και το demo τους) και γενικά όλοι οι φίλοι του ήχου θα τους λατρέψουν μάλλον. Μεγάλο συν και η χρήση πλήκτρων αφού γέμιζε πολύ όμορφα με μελωδίες τα κομμάτια. Στο τέλος ανέβηκε στη σκηνή και η Τανια για ένα ότιναναι jammάρισμα που όμως ήταν το καλύτερο κλείσιμο για τη συναυλία.

    Πέρα από τις εμφανίσεις των συγκροτημάτων πάντως, απίστευτα θετικό είναι ότι είδαμε ένα An σχεδόν γεμάτο, πράγμα που σημαίνει ότι ο κόσμος γουστάρει αυτό που κάνουν και οι μπάντες και η Spinalonga.
    and light it up forever, and never go to sleep

  2. #2
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Ε δεν άφησες και τίποτα για μας να προσθέσουμε φιλαράκι.

    Οι 3 way plane δεν μου άρεσαν παρά μόνο σε στιγμές. Στους Sugah Gallore άρχισε να έχει ενδιαφέρον η βραδιά. Πολύ καλή εμφάνιση. Οι Liquidust έπαξαν και νέα κομμάτια που μου φάνηκαν πιο heavy. Οι Misuse ιδανικοί για κλεισίματα βραδιών. Ένα συμβολαιάκι στην hydrahead πχ το είχαν άνετα αν...

    Ωραία βραδιά γενικά και πολύς κόσμος. Άμα ασχολείσαι σοβαρά με αυτό που κάνεις (βλέπε spinalonga) ανταμοίβεσαι τελικά.

  3. #3

    Default

    Με κάλυψαν σχεδόν απόλυτα οι αποπάνω. Δυστυχώς ο ήχος των Misuse ήταν λίγο κακός (και στους άλλους ήταν αλλά οκ με τη βρώμα των Liduidust πχ δε φάνηκε τόσο). Οι 2 κοπέλες που τραγουδούσαν (Τάνια και η κοπέλα των Sugah Galore) είναι μορφές. Ο κιθάρας των Misuse έχει εκπληκτικό δεξί. Ο drummer τους είναι θεούλης. Αυτά.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

Similar Threads

  1. Οι Sugah Galore Ξανα Τσάμπα! @ Guru
    By Spinalonga Records in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 30-01-2009, 14:40
  2. Replies: 1
    Last Post: 09-03-2007, 15:21
  3. Eye In Tyme#4-Boomstate,Scab Level,Sugah Galore
    By chrysa! in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 25-01-2006, 22:52
  4. 3WayPlane,Sugah Galore,Liquidust,Misuse@An Club
    By zouglau in forum Live & Events Talk
    Replies: 9
    Last Post: 26-10-2005, 20:17
  5. Replies: 11
    Last Post: 12-06-2005, 20:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •