Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58

Thread: καταδίκη της Ελλάδας για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων

  1. #16
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Τίποτα από όλα αυτά δεν αλλάζει το γεγονός ότι η χρήση του ονόματος "Μακεδονία" από σλαβόφωνους αποτελεί πολιτιστικό σφετερισμό και παραχάραξη της ιστορίας. Καλός και άγιος ο διεθνισμός αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Μπορεί ακόμα και οι σύγχρονοι Έλληνες να έχουν ελάχιστα κοινά με αυτούς που έχτισαν τον Παρθενώνα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει "μακεδονικό έθνος". Αντι για μούτζες και γελοία άρθρα που αναφέρουν μακεδονικό έθνος το...1903, ας δείξει κάποιος κάποια σύνδεση των μακεδόνων του 300 π.Χ. με τους σύγχρονους σλάβους για να πειστούμε.
    Ωραία όλα αυτά, αλλά γιατί θα έπρεπε να τους εμποδίζουν απ'τη σύσταση σωματείου; Ας κάνουν και σωματείο που πιστεύουν πως οι Έλληνες είναι μακρινά ξαδέρφια του Skywalker, πρόβλημα τους. Ασχέτως του τι λένε και κατά πόσο συμφωνεί ο ένας ή ο άλλος, δεν θα έπρεπε να υπάρχει κανένα εμπόδιο.

    Άλλο να διαφωνείς με όσα αντιπροσωπεύει το σωματείο τους, κι άλλο να μη τους αφήνεις περιθώρειο να εκφράσουν ό,τι πιστεύουν.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #17
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    Ειχες δεν ειχες pousti, παλι στο star wars το γυρισες.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  3. #18
    Oxi poly adynatos.
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Trampakouland
    Posts
    8,384

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    με την ίδια λογική όμως, μπορεί κάποιος να σου πει ότι η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει όνομα, επειδή οι σημερινοί κάτοικοι δεν έχουν σχέση με τους αρχαίους (όπως λες κι εσύ)


    βρες άλλο επιχείρημα
    etsi akriws

    poios einai aftos pou tha traviksei ti grammi kai tha pei "apo tote kai pera metraei poios plythismos zouse pou, apo tote kai prin to ksexname"?

    edit: kai oti leei o deggial episis. An einai dynaton na thewreitai nomimo to na spaseis ta grafeia kapoiou me ton opoion diafwneis.
    Otan megalwsw tha ginw vasilias
    Tha exw to xaremi mou sto kentro tis spilias
    ------------------------------------------------------
    Quote Originally Posted by XD
    b.t.w. -> mia fora gamhsa exwntas sto repeat ena solaki tou
    necropethamenou pou exei postarei sto forum. Sigklonistikh,
    fantastikh, ypertath, aksexasth empeiria !!!!!!!!!!!!!
    kai episis http://www.anorimoi.com

  4. #19
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    με την ίδια λογική όμως, μπορεί κάποιος να σου πει ότι η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει όνομα, επειδή οι σημερινοί κάτοικοι δεν έχουν σχέση με τους αρχαίους (όπως λες κι εσύ)


    βρες άλλο επιχείρημα
    Οι αρχαίοι δεν χρησιμοποιούσαν το όνομα Ελλάδα
    Και μην βάζεις λόγια που δεν είπα στο στόμα μου...άλλο "ελάχιστα κοινά", άλλο "δεν έχουν σχέση". Η γλώσσα είναι μια σημαντικότατη σχέση, έτσι;

    Quote Originally Posted by UmbilicalResidue
    Δεν έ8ιξα κα8όλου 8έμα ονομασίας, η μούτζα έπεσε για το προφανές και ήταν οντόπικ.

    ps. Στο 8έμα ονομασίας δεν είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνω τα ε8νικά συμφέροντα που απειλούνται απο την ονομασία της fyrom. Επίσης το γιατί πρέπει να υπάρξει τέτοια σύνδεση για να δικαιολογήσει ένα κράτος την ονομασία που λαμβάνει.
    Ποιο είναι το προφανές...ότι υπάρχει "μακεδονική" μειονότητα στην Ελλάδα??! Εφόσον η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει μακεδονικό έθνος, είναι τουλάχιστον θρασύ αν όχι ύποπτο η δημιουργία σωματείου, το οποίο θα μπορούσε να εκτελεί το έργο του με τις συμβάσεις που θέτει το κράτος που το φιλοξενεί. Αν προκαλείς μέσα σε μια ρατσιστική κοινωνία, then you had it coming.
    Αυτά που ποστάρει ο Candiru το μόνο που λένε είναι ότι υπάρχουν σλαβόφωνοι και μουσουλμάνοι Έλληνες. Αν η συμπεριφορά του κράτους τους κάνει να νοιώθουν σαν μειονότητα αυτό είναι απαράδεκτο και κατακριτέο αλλά δεν σημαίνει ότι είναι, ούτε δικαιολογεί την παρθενογένεση εθνότητας.
    Τώρα να κάθομαι να εξηγώ την σημασία του ονόματος "Μακεδονία" μου φαίνεται γελοίο...

    Quote Originally Posted by Deggial
    Ασχέτως του τι λένε και κατά πόσο συμφωνεί ο ένας ή ο άλλος, δεν θα έπρεπε να υπάρχει κανένα εμπόδιο.

    Άλλο να διαφωνείς με όσα αντιπροσωπεύει το σωματείο τους, κι άλλο να μη τους αφήνεις περιθώρειο να εκφράσουν ό,τι πιστεύουν.
    Τι λες ρε Deggial? Το political correctness και η ελευθερία του λόγου έχουν τα όρια τους και αυτά είναι η προπαγάνδα, η δυσφήμηση κτλ. Το "κανένα εμπόδιο" είναι τουλάχιστον αφελές.

    ....
    «Ραζβίλα γκόρα ζέλενα»....ναι ρε Candiru, όντως υπάρχουν μακεδονικά τραγούδια με μακεδονικούς στίχους, μας έπεισες.

  5. #20
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Δυσφήμηση δε νοείται αν δεν κατευθύνεται προς κάποιο νομικό πρόσωπο. Ποιός, τέλος πάντων, θα ορίσει την ιστορική αλήθεια; Κι αν μη τι άλλο, στην Ελλάδα ξέρουμε καλά πόσο μεγάλο πρόβλημα είναι αυτό, με την εμπλοκή της Ορθόδοξης Εκκλησίας, τη προπαγάνδα ξένων δυνάμεων κατά των ΕΑΜ και του κομμουνισμού, κλπ, κλπ. Ως εκ τούτου πρέπει να υπάρχει ανοχή, όσο ακραία ή ψευδής είναι μία τέτοια άποψη.

    Προβλήματα (με νομικές συνέπειες) υπάρχουν μόνο όταν έχουμε φαινόμενα απάτης ή παραπλάνησης. Π.χ. ένα σωματείο που παρουσιάζει ένα Α' πρόσωπο κι από πίσω κρύβεται κάτι άλλο (π.χ. οικονομική εκμετάλλευση, προσυλητισμός, κλπ).

    Για να έχουμε προπαγάνδα, πρέπει να έχουμε κάποιου είδους παραπλάνηση, το οποίο και δεν έγινε. Εξάλλου, με μέσα καθόλου νόμιμα που δε τιμούν κανένα, δεν τους άφησαν περιθώρεια να έχει το σωματείο τη παραμικρή δράση.

    Για μια ακόμη φορά, να σημειώσω πως το political correctness είναι όρος που αναφέρεται στο λεξιλόγιο. Αλοίμονο αν ορίζαμε σωστές και λανθασμένες πολιτικές απόψεις.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    με την ίδια λογική όμως, μπορεί κάποιος να σου πει ότι η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει όνομα, επειδή οι σημερινοί κάτοικοι δεν έχουν σχέση με τους αρχαίους (όπως λες κι εσύ)


    βρες άλλο επιχείρημα
    Το επιχείρημα είναι μια χαρά, το ότι οι σημερινοί Έλληνες μπορεί με βάση τέτοια λογική να μην έχουν καμία σχέση με τους Αρχαίους (το οποίο ίσως συμβαίνει... ίσως και όχι) δεν αναιρεί το γεγονός ότι το να παίρνεις το οποιοδήποτε όνομα και να το φοράς ταμπέλα με το έτσι θέλω είναι σφετερισμός και να ζητάς από τους υπόλοιπους να σου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι. Μην μπλέκετε την ελευθερία της γνώμης με την ανάγκη απόδειξης της. Μπορεί εγώ να λέω ότι οι γάιδαροι πετάνε, να κάνω και σωματείο "Σύλλογος φίλων ιπτάμενων γαϊδάρων", και κανείς δεν έχει δικαίωμα να μου πει τίποτα γιατί ο νόμος δεν μου το απαγορεύει να το κάνω, αλλά όταν βρεθώ σε μια συζήτηση πχ, με την νόσο των πτηνών, επειδή πιστεύω ότι οι γάιδαροι πετάνε σε σημαίνει ότι οι γάιδαροι πιθανώς να έχουν τη νόσο... Πρέπει να αποδείξω την θέση μου.

    Άμα ψάξει κανείς και καταλάβει τι πάει να πει "είμαι Έλληνας, είμαι Τούρκος, είμαι Αμερικάνος", θα δει ότι δεν έχει να κάνει τόσο με την πολιτιστική κληρονομιά των προγόνων του όσο με το γεωγραφικό τόπο που βρίσκεται και το αίμα του, την γενετική του δηλαδή σχέση με τους προγόνους που ισχυρίζεται ότι έχει. Περαιτέρω στοιχεία κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται, άσε που ακόμα και αν χρειάζονταν είναι πανδύσκολο να αποδείξεις την εγκυρότητά τους.

    Μέσα σ'όλα αυτά βέβαια μπαίνει και η σκέψη του αν αξίζει να σπαταλήσεις το χρόνο να αποδείξεις ότι είσαι Έλληνας ή Μακεδόνας ή whatever. Δεν θα ήταν λογικό πχ να θες βήμα-βήμα να αποδείξεις ότι είσαι Μακεδόνας ώστε αργότερα να κάνεις δική σου την ιστορία πχ. του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Με τέτοια λογική όποια χώρα έχει δημοκρατία είναι κατά ένα πολύ μικρό ποσοστό ελληνική

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Quote Originally Posted by UmbilicalResidue
    Δεν έ8ιξα κα8όλου 8έμα ονομασίας, η μούτζα έπεσε για το προφανές και ήταν οντόπικ.

    ps. Στο 8έμα ονομασίας δεν είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνω τα ε8νικά συμφέροντα που απειλούνται απο την ονομασία της fyrom. Επίσης το γιατί πρέπει να υπάρξει τέτοια σύνδεση για να δικαιολογήσει ένα κράτος την ονομασία που λαμβάνει.
    Ποιο είναι το προφανές...ότι υπάρχει "μακεδονική" μειονότητα στην Ελλάδα??!
    Το προφανές είναι οτι υπάρχει σλαβομακεδονική μειονότητα που έχει δικαίωμα να κάνει οτι γουστάρει ασκώντας το δικαίωμα του συνετερίζεσ8αι (για την καταπάτηση του οποίου πέσαν οι κυρώσεις).
    Αν δε το ξερες το μα8ες.

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Εφόσον η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει μακεδονικό έθνος, είναι τουλάχιστον θρασύ αν όχι ύποπτο η δημιουργία σωματείου, το οποίο θα μπορούσε να εκτελεί το έργο του με τις συμβάσεις που θέτει το κράτος που το φιλοξενεί.
    Το να "εκτελείς το έργο σου με βάση τις συμβάσεις" είναι να αποδέχεσαι να σε φιμώνουν;

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Αν προκαλείς μέσα σε μια ρατσιστική κοινωνία, then you had it coming.


    Quote Originally Posted by Elfstone
    Αυτά που ποστάρει ο Candiru το μόνο που λένε είναι ότι υπάρχουν σλαβόφωνοι και μουσουλμάνοι Έλληνες. Αν η συμπεριφορά του κράτους τους κάνει να νοιώθουν σαν μειονότητα αυτό είναι απαράδεκτο και κατακριτέο αλλά δεν σημαίνει ότι είναι, ούτε δικαιολογεί την παρθενογένεση εθνότητας.
    Τώρα να κάθομαι να εξηγώ την σημασία του ονόματος "Μακεδονία" μου φαίνεται γελοίο...
    Εδώ με κανεις να αμφιβάλλω για το κατα πόσο κατανοείς την σημασία του όρου μειονότητα. Κατα τα άλλα αν το 8έλεις εξήγηγσε μου τη σημασία του ονόματος.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  8. #23
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Quote Originally Posted by enitharmon
    με την ίδια λογική όμως, μπορεί κάποιος να σου πει ότι η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει όνομα, επειδή οι σημερινοί κάτοικοι δεν έχουν σχέση με τους αρχαίους (όπως λες κι εσύ)


    βρες άλλο επιχείρημα
    Οι αρχαίοι δεν χρησιμοποιούσαν το όνομα Ελλάδα
    Και μην βάζεις λόγια που δεν είπα στο στόμα μου...άλλο "ελάχιστα κοινά", άλλο "δεν έχουν σχέση". Η γλώσσα είναι μια σημαντικότατη σχέση, έτσι;
    α, ναι! Όταν δε μας συμφέρει, το όνομα Ελλάδα δε χρησιμοποιούταν στην αρχαιότητα, αλλά όταν κάποιος Σλάβος τολμήσει να πει το ίδιο, αμφισβητώντας την ελληνικότητα της Μακεδονίας, προκειμένου να ξεκινήσουν τα επιχειρήματα με κοινό παρονομαστή, τότε και βεβαίως όλοι νιώθαν τότε Έλληνες (έστω κι αν δεν το έλεγαν)

    Η γλώσσα τώρα. Δεν έχω την ίδια γλώσσα με τον Πλάτωνα όσο κι αν το ήθελα, έχω μια γλώσσα με κοινή ρίζα. Τι να πούνε και οι Ιταλοί δηλαδή...

    Quote Originally Posted by Elfstone
    Αν προκαλείς μέσα σε μια ρατσιστική κοινωνία, then you had it coming.
    κέρδισες μούτζα, αλλά δε στη δίνω.

    Δηλαδή όλοι οσοι διαφωνούν με την κατάσταση στην Ελλάδα θα έπρεπε να το βουλώνουν και να μην προκαλούν. Όλοι όσοι έχουν διαφορετικά θρησκευτικά πιστεύω από τα χριστιανικά ορθόδοξα θα έπρεπε να υπομένουν θα υποτιμητικά βλέμματα από τις αρχές και δεν ξέρω γω τι άλλο και να μην κάνουν τίποτα, επειδή αν προκάλέσουν μέσα σε αυτή την κοινωνία θα τους σπάσουν στο ξύλο και καλά θα κάνουν κιόλας, επειδή they had it coming...
    Vielen Dank für alles was mal war

  9. #24
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Quote Originally Posted by enitharmon
    με την ίδια λογική όμως, μπορεί κάποιος να σου πει ότι η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει όνομα, επειδή οι σημερινοί κάτοικοι δεν έχουν σχέση με τους αρχαίους (όπως λες κι εσύ)


    βρες άλλο επιχείρημα
    δεν αναιρεί το γεγονός ότι το να παίρνεις το οποιοδήποτε όνομα και να το φοράς ταμπέλα με το έτσι θέλω είναι σφετερισμός
    Μόνο αν το όνομα Μακεδονία ειναι νομικά κατοχυρωμένο πνευματικό δικαίωμα του ελληνικού κράτους.Κατα τ'άλλα μπορούν να επιλέξουν οποιοδήποτε όνομα θέλουν για το κράτος τους.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντιδράτε,η προπαγάνδα και οι επεκτατικές βλέψεις πίσω απο αυτή την κίνηση ίσως να είναι τόσο προφανείς όσο υποστηρίζεται,αλλα είναι επίσης προφανές πως αν ποτέ απο την πλευρά του FYROM τεθεί το ζήτημα "Μακεδονία ως όνομα ισοδυναμεί με την κτήση συγκεκριμένων εδαφών",η απαντηση απο τη μεριά του ελληνικού κρατους θα είναι ξεκάθαρα αρνητική.Επιπλέον,προτείνετε εναν τρόπο για να επιβάλλει η Ελλάδα τη θέση της,να υποχρεώσει δλδ τα Σκόπια να εγκαταλείψουν το όνομα Μακεδονία.Αφού οι διεθνείς πιέσεις δεν μπορούν να κάνουν κάτι (ειδικά εφόσων οι ΗΠΑ έχουν αναγνωρίσει το όνομα μακεδονία) η απάντηση είναι φανερή και φανερά παραλογη.Πόλεμος?
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  10. #25
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Το επιχείρημα είναι μια χαρά, το ότι οι σημερινοί Έλληνες μπορεί με βάση τέτοια λογική να μην έχουν καμία σχέση με τους Αρχαίους (το οποίο ίσως συμβαίνει... ίσως και όχι) δεν αναιρεί το γεγονός ότι το να παίρνεις το οποιοδήποτε όνομα και να το φοράς ταμπέλα με το έτσι θέλω είναι σφετερισμός και να ζητάς από τους υπόλοιπους να σου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι. Μην μπλέκετε την ελευθερία της γνώμης με την ανάγκη απόδειξης της. Μπορεί εγώ να λέω ότι οι γάιδαροι πετάνε, να κάνω και σωματείο "Σύλλογος φίλων ιπτάμενων γαϊδάρων", και κανείς δεν έχει δικαίωμα να μου πει τίποτα γιατί ο νόμος δεν μου το απαγορεύει να το κάνω, αλλά όταν βρεθώ σε μια συζήτηση πχ, με την νόσο των πτηνών, επειδή πιστεύω ότι οι γάιδαροι πετάνε σε σημαίνει ότι οι γάιδαροι πιθανώς να έχουν τη νόσο... Πρέπει να αποδείξω την θέση μου.
    απ'όσο ξέρω την αποδεικνύουν, απλά κανείς από μας δεν κάθεται να ακούσει τι έχουν να πουν και μετά να σκεφτεί αν αυτά στέκουν ή όχι και αυτό χρόνια τώρα.

    Άμα ψάξει κανείς και καταλάβει τι πάει να πει "είμαι Έλληνας, είμαι Τούρκος, είμαι Αμερικάνος", θα δει ότι δεν έχει να κάνει τόσο με την πολιτιστική κληρονομιά των προγόνων του όσο με το γεωγραφικό τόπο που βρίσκεται και το αίμα του, την γενετική του δηλαδή σχέση με τους προγόνους που ισχυρίζεται ότι έχει. .Περαιτέρω στοιχεία κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται, άσε που ακόμα και αν χρειάζονταν είναι πανδύσκολο να αποδείξεις την εγκυρότητά τους.
    Φοίβε, είμαι κατά 3/4 απόγονος προσφύγων από την Τουρκία (Σμύρνη και Κων/πολη) και 1/4 Αρβανίτισα. Γενετικά θεωρείς ότι έχω το δικαίωμα να αποκαλώ τον εαυτό μου Ελληνίδα;


    Μέσα σ'όλα αυτά βέβαια μπαίνει και η σκέψη του αν αξίζει να σπαταλήσεις το χρόνο να αποδείξεις ότι είσαι Έλληνας ή Μακεδόνας ή whatever. Δεν θα ήταν λογικό πχ να θες βήμα-βήμα να αποδείξεις ότι είσαι Μακεδόνας ώστε αργότερα να κάνεις δική σου την ιστορία πχ. του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Με τέτοια λογική όποια χώρα έχει δημοκρατία είναι κατά ένα πολύ μικρό ποσοστό ελληνική
    το κακό ξέρεις ποιο είναι; Ότι ακόμα πιπιλάμε τον Αλέξανδρο. Αν είχαμε να αποδείξουμε κάτι και μετά από αυτόν δε θα μας ένοιαζε και τόσο πολύ αν κάποιοι τον σφετερίζονταν. Και αντί να κάτσουμε να σκεφτούμε πως θα κάνουμε αυτόν τον τόπο αξιοζήλευτο, αναλωνόμαστε σε συζητήσεις για το σε ποιον ανοίκει ο Αλέξανδρος (και αν ήταν γκει φυσικά). Αλλά ζούμε στην ομορφότερη χώρα του κόσμου, πόσο πιο αξιοζήλευτη μπορεί να γίνει;
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #26
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    α, ναι! Όταν δε μας συμφέρει, το όνομα Ελλάδα δε χρησιμοποιούταν στην αρχαιότητα, αλλά όταν κάποιος Σλάβος τολμήσει να πει το ίδιο, αμφισβητώντας την ελληνικότητα της Μακεδονίας, προκειμένου να ξεκινήσουν τα επιχειρήματα με κοινό παρονομαστή, τότε και βεβαίως όλοι νιώθαν τότε Έλληνες (έστω κι αν δεν το έλεγαν)

    Η γλώσσα τώρα. Δεν έχω την ίδια γλώσσα με τον Πλάτωνα όσο κι αν το ήθελα, έχω μια γλώσσα με κοινή ρίζα. Τι να πούνε και οι Ιταλοί δηλαδή...
    Δεν είπα ποτέ ότι είναι η ίδια γλώσσα, ούτε ότι οι αρχαίοι νοιώθαν Έλληνες...τώρα να σε πειράζει που η γλώσσα τους ονομάζεται ελληνική δε νομίζω. Δεν είναι θέμα συμφέροντος το ότι η γλώσσα που μιλούσε ο Αλέξανδρος ήταν ελληνική, είναι πρωτίστως θέμα ιστορικής αλήθειας.
    Δεν ξέρω τι θα λέγαν οι Ιταλοί αν κάποια καντόνια της Ελβετίας ονομάζαν νέο κράτος "ρωμαϊκή αυτοκρατορία" και ισχυρίζονταν ότι ο Ιούλιος Καίσαρας ήταν γερμανός.

    Quote Originally Posted by enitharmon
    Quote Originally Posted by Elfstone
    Αν προκαλείς μέσα σε μια ρατσιστική κοινωνία, then you had it coming.
    κέρδισες μούτζα, αλλά δε στη δίνω.
    Δηλαδή όλοι οσοι διαφωνούν με την κατάσταση στην Ελλάδα θα έπρεπε να το βουλώνουν και να μην προκαλούν. Όλοι όσοι έχουν διαφορετικά θρησκευτικά πιστεύω από τα χριστιανικά ορθόδοξα θα έπρεπε να υπομένουν θα υποτιμητικά βλέμματα από τις αρχές και δεν ξέρω γω τι άλλο και να μην κάνουν τίποτα, επειδή αν προκάλέσουν μέσα σε αυτή την κοινωνία θα τους σπάσουν στο ξύλο και καλά θα κάνουν κιόλας, επειδή they had it coming...
    Δεν πειράζει, την πήρα από αλλού...δεν με καταλάβατε όμως. Άλλο πράγμα το να μην προκαλείς, και άλλο να το βουλώνεις. Δεν είναι ασπρόμαυρα τα πάντα. Από την άλλη πλευρά της πρόκλησης είναι αυτή του σεβασμού αυτού που σε φιλοξενεί. Ας πούμε ότι είσαι φιλοξενούμενος σε ένα σπίτι όπου ο γιος είναι άξεστος, αγροίκος, οξύθυμος κτλ. Η φιλοξενία είναι μέτρια, τρως λίγο κτλ. Τι θα κάνεις, θα διαμαρτυρηθείς απλά για αυτό ή θα δώσεις και σαν επιχείρημα το ότι είσαι εσύ ο αληθινός γιος κι όχι ο αγροίκος της οικογένειας; Θα έπρεπε να το ξέρεις ότι θα σε δείρει ο γιος άλλα το ότι θα φας ξύλο δεν σημαίνει ότι οι ισχυρισμοί σου είναι αληθινοί. (Και φυσικά αυτό δεν είναι δικαιολογία για τον χαρακτήρα του γιου, ετσι?)

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Βασικά να πούμε φρόντισε να ενημερώ8είς σχετικά με τις δραστηριότητες και το ρόλο του ουράνιου τόξου. Επίσης οι παραβολούλες ήταν ήδη ξεπερασμένες σαν μέ8οδος επιχειρηματολογίας οταν της χρησιμοποιούσε εκείνος ο εβραίος με τα μούσια.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  13. #28
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    Quote Originally Posted by Elfstone
    [ Ας πούμε ότι είσαι φιλοξενούμενος σε ένα σπίτι όπου ο γιος είναι άξεστος, αγροίκος, οξύθυμος κτλ. Η φιλοξενία είναι μέτρια, τρως λίγο κτλ. Τι θα κάνεις, θα διαμαρτυρηθείς απλά για αυτό ή θα δώσεις και σαν επιχείρημα το ότι είσαι εσύ ο αληθινός γιος κι όχι ο αγροίκος της οικογένειας; Θα έπρεπε να το ξέρεις ότι θα σε δείρει ο γιος άλλα το ότι θα φας ξύλο δεν σημαίνει ότι οι ισχυρισμοί σου είναι αληθινοί. (Και φυσικά αυτό δεν είναι δικαιολογία για τον χαρακτήρα του γιου, ετσι?)
    Νομίζω ότι η αναλογία είναι ατυχής. Θεωρείς δηλαδή ότι αυτοί φιλοξενούνται εδώ και τους δίνουμε από το φαϊ μας ενώ αράζουν στα σπίτια μας και όταν εμείς γυρίζουμε από τη δουλειά μάς ζητάνε να τους πάμε και βόλτα να δουν τα αξιοθέατα της περιοχής;

  14. #29
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Quote Originally Posted by UmbilicalResidue
    Το προφανές είναι οτι υπάρχει σλαβομακεδονική μειονότητα που έχει δικαίωμα να κάνει οτι γουστάρει ασκώντας το δικαίωμα του συνετερίζεσ8αι (για την καταπάτηση του οποίου πέσαν οι κυρώσεις).
    Αν δε το ξερες το μα8ες.
    Ίσως θα έπρεπε να το μάθουν και οι άνθρωποι του σωματείου αυτό γιατί δεν νομίζω να αυτοπροσδιορίζονται ως "σλαβομακεδόνες", που είναι όρος με γεωγραφική υπόσταση, άλλα ως "μακεδόνες" με εθνικό χαρακτήρα. Έτσι γράφει το άρθρο του πρώτου post τουλάχιστον.
    Βέβαια, οι όχλοι που υποκινούνται απο ιερείς δεν ξέρω αν κάνουν τέτοιους διαχωρισμούς...

    Quote Originally Posted by UmbilicalResidue
    Quote Originally Posted by Elfstone
    Εφόσον η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει μακεδονικό έθνος, είναι τουλάχιστον θρασύ αν όχι ύποπτο η δημιουργία σωματείου, το οποίο θα μπορούσε να εκτελεί το έργο του με τις συμβάσεις που θέτει το κράτος που το φιλοξενεί.
    Το να "εκτελείς το έργο σου με βάση τις συμβάσεις" είναι να αποδέχεσαι να σε φιμώνουν;
    Όχι, είναι να ζητάς τα δικαιώματά σου με τον ανάλογο σεβασμό.

    Quote Originally Posted by UmbilicalResidue
    Quote Originally Posted by Elfstone
    Αν προκαλείς μέσα σε μια ρατσιστική κοινωνία, then you had it coming.
    Βλέπε τι απάντησα στην eni.

    Quote Originally Posted by UmbilicalResidue
    Βασικά να πούμε φρόντισε να ενημερώ8είς σχετικά με τις δραστηριότητες και το ρόλο του ουράνιου τόξου. Επίσης οι παραβολούλες ήταν ήδη ξεπερασμένες σαν μέ8οδος επιχειρηματολογίας οταν της χρησιμοποιούσε εκείνος ο εβραίος με τα μούσια.
    Δεν καταλαβαίνω σε τι θα βοηθούσε αυτό παραπάνω από την επεξήγηση του άρθρου. Το μόνο που σχολίασα σε σχέση με το σωματείο είναι ο ισχυρισμός περί μακεδονικής μειονότητας την στιγμή που η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει μακεδονική εθνότητα.
    Η παραβολή δεν είναι μέθοδος επιχειρηματολογίας...είναι ένας ίσως πιο κατανοητός τρόπος να πεις κάτι. Δεν έχει πει κι άσχημα πράγματα εκείνος ο εβραίος, ξέρεις...
    Anyway, το θέμα έχει ξεφύγει και βλέπω ότι αρκετοί παρασύρονται σε παρεξηγήσεις. Δεν υποστηρίζω σε καμμιά περίπτωση τις επιθέσεις και τους βανδαλισμούς, απλά πιστεύω ότι η περιγραφή του σωματείου απτο άρθρο είναι όντως προκλητική.

  15. #30
    Senior Member Elfstone's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    575

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Άμα ψάξει κανείς και καταλάβει τι πάει να πει "είμαι Έλληνας, είμαι Τούρκος, είμαι Αμερικάνος", θα δει ότι δεν έχει να κάνει τόσο με την πολιτιστική κληρονομιά των προγόνων του όσο με το γεωγραφικό τόπο που βρίσκεται και το αίμα του, την γενετική του δηλαδή σχέση με τους προγόνους που ισχυρίζεται ότι έχει. Περαιτέρω στοιχεία κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται, άσε που ακόμα και αν χρειάζονταν είναι πανδύσκολο να αποδείξεις την εγκυρότητά τους.
    Θα διαφωνήσω σε αυτό...για μένα η εθνική ταυτότητα βρίσκεται ακριβώς στην πολιτιστική κληρονομιά, μέσω της παιδείας. Πως θα μπορούσε η καταγωγή να παίζει ρόλο ταυτότητας όταν δεν επηρρεάζει την προσωπικότητά σου όπως η παιδεία;

Similar Threads

  1. Replies: 345
    Last Post: 05-03-2010, 03:43
  2. Replies: 10
    Last Post: 22-11-2007, 20:53
  3. Replies: 66
    Last Post: 10-03-2007, 23:31
  4. Όλος ο κατάλογος της Embryo Recs. για d/l
    By Kingdom Gone in forum Music Discussion
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2004, 14:14
  5. Όλος ο κατάλογος της Embryo Recs. για d/l
    By Kingdom Gone in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •