Results 1 to 2 of 2

Thread: email encryption

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    /dev/null
    Posts
    522

    Default email encryption

    γεια.

    Λοιπόν, έκανα 2-3 searches, βαριόμουνα κιόλας, είναι δύσκολη κι η ώρα, ε είπα να έρθω να μου δώσετε τα φώτα σας.

    Υπάρχει κάποιος εύκολος, γρήγορος και ανεξάρτητος του mail client τρόπος να στείλω encrypted mail σε κάποιον, χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσω έξτρα software? Μέχρι τώρα, αυτά που έχω δει απαιτούν PGP ή GPG ή καιγωδενξερωτιαλλο, χώρια τα extensions που πρέπει να κατεβάσεις (πχ enigmail για το Τb).

    ...και οκ, εγώ να κάτσω να το ψάξω και τα κάνω όλα αυτά, αν είναι να στείλω. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να καταφέρω να πείσω τη γραμματέα στην άλλη άκρη της γης (που πιθανόν να μην ξέρει ότι το outlook λέγεται mail client) να κατεβάζει PGPήδες και να μου στείλει το digital id της για να διαβάσει το mail μου.


    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  2. #2
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Η μόνη σοβαρή εναλλακτική είναι να χρησιμοποιήσετε κάποιο λογισμικό κρυπτογράφησης με συμετρικό κλειδί ( μερικά: http://www.snapfiles.com/freeware/secur ... crypt.html ) και να ανταλάσσετε τα μυνήματα ως attachments σε κανονικά e-mails. Βεβαίως, θα πρέπει να εγκαταστήσετε και οι δύο το ίδιο λογισμικό (ή διαφορετικό λογισμικό που να υποστηρίζει, μεταξύ άλλων, και την ίδια μέθοδο κρυπτογράφησης, π.χ. AES) και να της μεταφέρεις με ασφάλεια το κλειδί/password με κάποιο μέσο.

    Αν και η λύση με PGP/GPG είναι σαφώς καλύτερη, κατά τη γνώμη μου.

    EDIT: Το GPG παρέχει και κρυπτογράφηση με συμμετρικό κλειδί, αλλά για Windows χρειάζεται να κατεβάσεις ξεχωριστά graphical user interface (GPGShell ή κάπως έτσι λέγεται).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. Activation email@Weiss
    By blackbird in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 9
    Last Post: 19-09-2007, 11:03
  2. O gnwstos me ta "asteia" email
    By The Nerd in forum PC & Games
    Replies: 13
    Last Post: 03-05-2005, 02:39
  3. Indian Muslim divorces wife by email
    By IrDA in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 18
    Last Post: 02-11-2004, 18:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •