Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41

Thread: Firewall

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    κοίτα επειδή το παλιό το έδωσα στο bro,το μονο παλιό μηχάνημα που έχω και αράζει είναι ένα [insert small number]celeron με κάτι τραγικά πάνω ,tnt και 64mb ram με 2 giga σκληρό /win98 ξέρω γω

    να μπω στο κόπο ή μπα?

  2. #32

    Default

    mia xara ine gia ipcop
    "Anakalyfthike xtes to emvolio tis malakias. K osoi malakes tre3oun na to kanoun tha ine pragmatika malakes giati ine emvolio k oxi oros."

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    OFFICE DZ/015
    Posts
    1,860

    Default

    ναι και μετά δε θα μπορούν να σε χακέψουνε!~!``111`!~

    πάτε καλά? φτιάχνετε εταιρίες ή έχετε ευαίσθητο πορνογραφικό υλικό να προστατέψετε?

  4. #34
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Βασικά αυτή η μανία με την ασφάλεια που έχουν πολλοί χρήστες μου έχει σπάσει κι εμένα τα νεύρα.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    On my hill..
    Posts
    1,110

    Default

    Καλα,χαλαρώστε εσεις οι 2 αποπανω.
    From childhood's hour I have not been
    As others were; I have not seen
    As others saw; I could not bring
    My passions from a common spring.

    From the same source I have not taken
    My sorrow; I could not awaken
    My heart to joy at the same tone;
    And all I loved, I loved alone.

  6. #36
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Είναι βασικό αξίωμα πως ο βαθμός της ασφάλειας, εφόσον επισυνάπτει κόστος οικονομικό ή σε ανθρωποώρες, είναι αντίστοιχος της αξίας των ευαίσθητων δεδομένων που χρίζουν προστασίας.

    Για οικιακή χρήση, ένα απλό software firewall όπως το Kerio ή το Sygate επαρκεί, διότι μας νοιάζει η προστασία μόνο έως τον βαθμό που δεν θα προκληθεί αλλοίωση του λογισμικού (ιοί, backdoors, κλπ).


    Υ.Γ. Επίσης, είναι προφανές πως δεν υπάρχει κανένας τρόπος απόλυτης προστασίας, όπως συμβαίνει και με την φυσική προστασία κλειστών χώρων (δεν υπάρχουν κλειδαριές πλήρους ασφαλείας, απλά υπάρχουν κλειδαριές και άλλα μέσα ικανά να απωθήσουν τους λιγότερο έμπειρους ή τους λιγότερο επίμονους διαρρήκτες).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    sto diaolo
    Posts
    383

    Default

    Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας πάνω σε firewalls... Επειδή στη νεολιθική γειτονιά που μένω δεν έχουμε DSL, έχω αναγκαστεί να στήσω wireless με τη δουλειά μου που απέχει περίπου 600μ απο το σπίτι μου, χωρίς βέβαια να έχω τπτ τρομερές ταχύτητες.. Anyway. Έχοντας το wireless βρίσκομαι αυτόματα και στο τοπικό δίκτυο της δουλειάς, έχω πρόσβαση στα πισί εκεί και αντίστοιχα αυτοί έχουν πρόσβαση στα δικά μου. Στο σπίτι έχω 3 πισί, όλα σε ένα τοπικό δίκτυο. Πρόσφατα κατέβασα το Sygate για να μπορώ αφενός να χω το κεφάλι μου ήσυχο όσον αφορά τις εναέριες συνδέσεις (αν και έχω encryption στο router) αλλά και να μη μπορεί ο καθένας απο τη δουλειά να πειράζει το πισί μου. Δύσκολο όμως δεδομένου ότι ΘΕΛΩ να είναι shared τα αρχεία μου ώστε να μπορώ να τα βλέπω απο τα υπόλοιπα πισί του σπιτιού.

    Το πρόβλημά μου τώρα είναι το εξής. Καταρχάς, αν και έχω κάνει allow όλα τα παπαράκια που πετάχτηκαν αρχικά στο Sygate, δεν μπορώ να μπω απο άλλο πισί στο πισί που έχει το Sygate.... γιατί συμβαίνει αυτό?

    Και δεύτερον, υπάρχει δυνατότης να απαγορεύσω σε όλες τις ips πλήν αυτών που θα ορίσω εγώ ώς allowed να μπαινοβγάινουν στο πισί μου? Αν ναι υπάρχει στο sygate αυτή η επιλογή? Αν όχι ξέρετε κανένα στο οποίο να γίνεται? Danke εκ των προτέρων.

    PS: όταν έκανα search στο wireless site για να βρώ το δίκτυο της δουλειάς βρήκα 8-10 συνδέσεις ΧΩΡΙΣ encryptions.......... Σε μερικές που δοκίμασα είχα κανονικά internet... αλλά είχαν όλες χειρότερο σήμα απ'αυτήν του γραφείου.. mwahah.. δεν πάνε καλά.

  8. #38
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Μόνο δοκιμαστικά είχα εγκαταστήσει Sygate πριν καιρό, αλλά από όσο θυμάμαι, εφόσον είναι rule-based, μπορείς να ρυθμίσεις πρόσβαση συγκεκριμένων IP addresses.

    Σε κάθε περίπτωση, μήπως θα σε βόλευε περισσότερο να μην έχεις shared αρχεία και να συνδέεσαι στον υπολογιστή σου με Remote Desktop;
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    sto diaolo
    Posts
    383

    Default

    Χμ.....μπα. Θέλω να έχω το τοπικό λανάκι μου όπως είχα πάντα. Τα remote κλπ με εκνευρίζουνε. Δεν είναι οτι έχω ανάγκη αυτό καθαυτό το πισί.

  10. #40
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Δε ξέρω τι λέτε, είμαι με NOD32, Kerio και είμαι μια χαρά. Α, και δεν έχω SP2.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Είναι βασικό αξίωμα πως ο βαθμός της ασφάλειας, εφόσον επισυνάπτει κόστος οικονομικό ή σε ανθρωποώρες, είναι αντίστοιχος της αξίας των ευαίσθητων δεδομένων που χρίζουν προστασίας.
    Αυτή τη φορά όντως σε φαντάστηκα να το λες και να κάνεις *beep* αναβοσβήνοντας.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

Similar Threads

  1. 3COM OfficeConnect ADSL Wireless 54 Mbps 11g Firewall Router
    By Cadaveric_Incubator in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2007, 17:06
  2. Firewall & SpamFilter
    By dead in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 09-12-2004, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •