Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: Firewall

  1. #1
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default Firewall

    Μιας και το Kerio θα σταματήσει να αναπτύσσεται απο τις 31 Δεκέμβρη 2005, και οι τελευταίες εκδόσεις του είχαν bugs με πολλά sites, ψάχνω ένα άλλο fw να βάλω αλλά δεν ξέρω ποιό.
    Το ZA δεν μου αρέσει και λύσεις όπως το Norton είναι για εντελώς αρχάριους. Για πείτε τι έχετε εσείς.

  2. #2
    seattle 7 lebowski's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    /home/lebowski/
    Posts
    1,141

    Default

    Sygate.
    Το'χω εδω και μηνες και εχω βρει την υγεια μου.Μακρια απο zonealarm...

  3. #3
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Το Outpost Pro φαίνεται καλό και θα το δοκιμάσω. Κρίμα που θα σταματήσουν την υποστήριξη, είχα βολευτεί με το Kerio τόσο καιρό...
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    /dev/null
    Posts
    522

    Default

    Μπορείς να δοκιμάσεις το Kerio 2.1.5. Ναι είναι παλιότερη έκδοση και δεν αναπτύσσεται πλέον, είναι όμως rule based fw (οπότε ετοιμάσου να ψάξεις και για καλά filters ή να γράψεις δικά σου) και θεωρείται από πολύ κόσμο καλύτερο από τις τελευταίες εκδόσεις (4.x).

    Από εκεί και πέρα, το sygate θεωρείται καλό και εύκολο, αν και όχι για πολύ ακόμα (η symantec αγόρασε πρόσφατα την sygate), όπως και διάφορα άλλα τα οποία βαριέμαι να γράφω. Γενικά, άμα ψάξεις σε security forums θα βρεις περισσότερες απαντήσεις απ' όσα μπορεί να σου πεί κάποιος στο er.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Horrorizon
    Posts
    855

    Default

    an exeis windows xp SP2 bale ayto pu dinei..einai OK! kai den kovei taxitita apo ti sindesi

    Fall, fall, fall to the bottom of hell. Pool of blood, sea of fire and needle mountains.
    Fall man to hell, fall fall, demons of hell are calling you. Pool of blood, sea of fire and needle mountains.
    Can't you hear the groan of the dead? Fall, fall, the darkness of hell is boundless.
    It is the lullaby of hell.

  6. #6
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    ναι καλά. αυτό το πράγμα δεν έπρεπε να λέγεται firewall.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    Quote Originally Posted by lebowski
    Sygate.
    Το'χω εδω και μηνες και εχω βρει την υγεια μου.Μακρια απο zonealarm...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    update:comodo ftw

    ειναι και freeware

  9. #9
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Firewall του router. Ftw.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    ε,σκετο;

  11. #11
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

    Default

    Quote Originally Posted by cloud
    Firewall του router. Ftw.
    Έτσι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    OFFICE DZ/015
    Posts
    1,860

    Default

    αυτό. Πάντα έβρισκα εντελώς άχρηστο το software firewall. Μόνο ένα καλό anti virus θες, και άντε κανα spyware removal. Firewall είναι απλά ενοχλητικό

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    13,510

    Default

    λόγο του ότι είμαι πολύ σχολαστικός με δαύτα,κατά ποσο είστε σίγουροι ότι αρκεί μονο το firewall του router?οι επιθέσεις που πιάνουν τα software firewall και το peerguardian ας πούμε ,τι είναι?εικονικές?μπερδεύομαι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    TWRA EIMAI TOSO KLAZMENOS
    Posts
    3,981

    Default

    mpainw sto internet apo to 95. den exw xrisimopoihsei pote mou firewall kai pote mexri stigmhs den eixa to paramikro problhma

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Bullet
    λόγο του ότι είμαι πολύ σχολαστικός με δαύτα,κατά ποσο είστε σίγουροι ότι αρκεί μονο το firewall του router?οι επιθέσεις που πιάνουν τα software firewall και το peerguardian ας πούμε ,τι είναι?εικονικές?μπερδεύομαι...
    Κοίτα, τα standard settings ενός "router" συνήθως ελέγχουν το από που και από ποιον μπαίνει κάτι μέσα. Ένας πραγματικός router ελέγχει τα πάντα, σε πολλά επίπεδα ενθυλάκωσης. Τα modem που έχουμε εγώ και συ δεν ελέγχουν σχεδόν τίποτα, μερικά έχουν 2-3 προγραμματάκια που και καλά τσεκάρουν για συγκεκριμένα patterns πακέτων, αλλά τίποτα σημαντικό. Αυτό που κάνει το modem είναι μόνο forwarding και IP filtering. Αυτά συνήθως αρκούν, δηλαδή που θα δέχεσαι και από ποιον θα δέχεσαι... ως ένα επίπεδο και ΤΙ δέχεσαι (TCP, UDP, ICMP). Με το να φτιάχνεις ωραίους δικούς σου rules στο "firewall" του modem σου, με το να χρησιμοποιείς non standard ports για τα προγράμματα σου, με το να κλείνεις ένα port, πχ όταν δεν παίζεις ένα παιχνίδι στο internet, κτλ συμβάλλεις στη μεγαλύτερη ασφάλεια του υπολογιστή σου. Μερικά καλά modem που πλησιάζουν τις δυνατότητες ενός router, ελέγχουν και το τι βγαίνει έξω, δηλαδή τι sockets ξεκινάει και το δικό σου pc προς τον υπόλοιπο κόσμο... Αν είσαι μόνος σου και δεν κατεβάζεις μαλακίες (και χρησιμοποιείς gnu προγράμματα που είναι spyware/adware/malware free) τότε με απλά και όμορφα rules δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα.

    Άποψή μου ε. Δηλαδή ΟΚ, προσωπικά έχω σημαντικά αρχεία στους υπολογιστές μου, αλλά δεν με πιάνει και η παράνοια ώστε να αγοράσω router (ακόμα)

Similar Threads

  1. 3COM OfficeConnect ADSL Wireless 54 Mbps 11g Firewall Router
    By Cadaveric_Incubator in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2007, 17:06
  2. Firewall & SpamFilter
    By dead in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 09-12-2004, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •