Γεια χαρά. Έχω στο σπίτι ένα παλιό στερεοφωνικό το οποίο το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για τον ενισχυτή του. Τον ενισχυτή λοιπόν τον έχω ταράξει στο βαλε-βγάλε καλώδια μια για να συνδέσω το DVD να δω καμιά ταινιούλα, για να συνδέσω το πικάπ, το PC, τον εξοπλισμό μου για να παίξω κιθάρα, την έξοδο του TV-Tuner και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Ως τώρα με είχε βολέψει αρκετά. Εδώ και μια βδομάδα είναι όμως στην εντατική με τεχνητή υποστήριξη και μάλλον θα μου αφήσει χρόνους… Έτσι αποφάσισα να αναβαθμίσω λίγο τον εξοπλισμό μου. Σκεφτικά αρχικά να πάρω μια 12-κάναλη κονσόλα και να γλιτώσω από το βαλε-βγάλε συνδέοντας τα πάντα μόνιμα επάνω, να πάρω και 2 Active ηχεία και να είμαι άρχοντας. Επειδή με το συγκρότημα μου κάθε λίγο και λιγάκι μαζευόμαστε σπίτι και γράφουμε τα κομμάτια μας για να έχουμε μια πιο γενική άποψη για το πώς θα είναι το τελικό αποτέλεσμα από θέμα σύνθεσης-ενορχήστρωσης είπα να διαθέσω κάποια παραπάνω χρήματα για ένα κάπως πιο αξιόλογο αποτέλεσμα.

Τα προβλήματα μου όμως είναι:
1. ότι δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω καλύτερα τελικό ενισχυτή με Passive ηχεία
2. δεν ξέρω σε τι μάρκες και τι μοντέλα να ψάξω
3. δεν έχω βρει πως θα μπορώ να στείλω όλα τα κανάλια στον υπολογιστή μου ξεχωριστά και όχι σε ένα στέρεο (έχω δει ένα μοντέλο της Alesis που συνδέεται με USB στο PC αλλά δεν ξέρω αν κάνει αυτή την δουλειά)

Έχει κανένας να μου προτείνει κάποια μηχανήματα ώστε να κάνω τα παραπάνω άνετα και ποιοτικά σε κάποιο λογικό κόστος, γύρω στα 700-800 ευρω. Δεν θέλω να αντικαταστήσω το studio με ένα home studio. Θέλω απλά να μπορώ να κάνω μερικά βασικά πράγματα στο home studio με την άνεση μου, να ακούω μουσική, να βλέπω DVD. Οποιοδήποτε σχόλιο θα είναι πολύτιμη βοήθεια. Συγνώμη για την μεγάλη έκταση.