Results 1 to 14 of 14

Thread: κο-κο-καψουουού! πα-πα-παψουουού!: Γρίππη των πουλερικών

  1. #1
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default κο-κο-καψουουού! πα-πα-παψουουού!: Γρίππη των πουλερικών

    Αυτές τις ειδήσεις θα τις βάλω ό,τι και να λέτε, και τα ξανα-λέμε στο politics την άλλη βδομάδα αν βρω κάτι βέβαια.

    Από τον πλέον αξιόπιστο αρμόδιο επιστημονικό φορέα την Ορνιθολογική Εταιρεία:

    http://www.ecogreens.gr/gr/modules.php? ... =0&thold=0

    Μέχρι στιγμής είναι γνωστά εκατοντάδες στελέχη του ιού της γρίπης στα πτηνά. Αυτά διακρίνονται σε χαμηλής και υψηλής παθογένειας (ικανότητα να προκαλέσουν ασθένεια). Τα χαμηλής παθογένειας ανευρίσκονται και κυκλοφορούν ευρέως στους πληθυσμούς των άγριων πτηνών προκαλώντας καμία ή ήπια νόσο. Τα υψηλής παθογένειας στελέχη μπορούν να προέλθουν από τα χαμηλής παθογένειας στελέχη μετά από συγκεκριμένη μετάλλαξη. Αυτά ανήκουν κυρίως στους ορότυπους Η5 και Η7 και, ενώ προκαλούν μεγάλη θνησιμότητα στα πουλερικά, είναι σπάνια στα άγρια πτηνά, με μία μόνο καταγραμμένη περίπτωση προ του 1997. Μάλιστα οι μέχρι σήμερα γενετικές αναλύσεις έχουν ξεκάθαρα αποδείξει ότι το συγκεκριμένο στέλεχος του ιού, δημιουργήθηκε μετά από μετάλλαξη χαμηλής παθογένειας στελέχους σε εκτρεφόμενα πουλερικά. Από αυτά ο συγκεκριμένος ιός (Η5Ν1) μεταδόθηκε στους άγριους πληθυσμούς.
    http://www.voanews.com/greek/2005-10-06-voa4.cfm

    Μέχρι στιγμής 60 άνθρωποι έχουν πεθάνει απ’ τον ιό της γρίπης των πτηνών, ενώ επιστήμονες προειδοποιούν ότι ο ιός θα μπορούσε να μεταλλαχθεί σε μορφή που θα μεταδίδεται εύκολα από άνθρωπο σε άνθρωπο, προκαλώντας παγκόσμια πανδημία παρόμοια μ’ αυτή του 1918.
    Στο μεταξύ, Αμερικανοί επιστήμονες ανακοίνωσαν ότι αναπαρήγαγαν τον ιό της γρίπης ο οποίος ευθύνεται για τον θάνατο 50 εκατομμυρίων ανθρώπων παγκοσμίως το 1918. Το επίτευγμα αυτό συγκαταλέγεται στις προσπάθειες που καταβάλλονται για να αποφευχθεί παγκόσμια επιδημία της γρίπης των πτηνών. Όπως αναφέρεται και στο εβδομαδιαίο επιστημονικό περιοδικό «Φύση και Επιστήμη» το 1918 ο ιός ξεκίνησε από τα πτηνά πριν προσβάλει τον ανθρώπινο οργανισμό και στη συνέχεια μεταλλάχθηκε σε ένα είδος ιού που ήταν εύκολο να μεταδοθεί από άνθρωπο σε άνθρωπο, κάτι που ο τωρινός ιός δεν έχει μέχρι στιγμής καταφέρει.
    Το 1997, επιστήμονες εκταφίασαν τη σωρό ανθρώπου που είχε πεθάνει από τον ιό στην Αλάσκα και απέσπασαν δείγμα DNA από τα πνευμόνια του θύματος. Μετά από χρόνια γενετικής έρευνας οι επιστήμονες κατάφεραν να αναπαράγουν τον ιό έτσι ώστε να εξετάσουν λεπτομερώς τα χαρακτηριστικά του. Σύμφωνα με αξιωματούχους υγείας ο σύγχρονος ιός της γρίπης των πτηνών θα μπορούσε να μετατραπεί στη θανατηφόρα μορφή του ιού του 1918 προκαλώντας παγκόσμια πανδημία. Αναλυτές πάντως αναφέρουν ότι η μελέτη του προηγούμενου ιού ίσως βοηθήσει στην δημιουργία εμβολίων και άλλων φαρμακευτικών παρασκευασμάτων για την αποφυγή μιας πανδημίας
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Candiru, ναι οκ, να μας ενημερώνεις. Χωρίς όμως να θέλω να γίνομαι κακός, που είναι το γαμημένο το debate; Το θεωρώ λάθος γενικώς να αμφισβητούμε την δυνατότητα debate σε κάποιο topic αλλά το να ποστάρεις απλώς άρθρα με μόνο σκοπό να υπάρχουν είναι λάθος. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας στο ER που να στο απαγορεύει, ούτε στο subforum των PoE, το πρόβλημα όμως είναι ότι εσύ φαίνεσαι λες και είσαι σε σταυροφορία να μεταδώσεις το φως στους άλλους. Σκέψου το λίγο πριν ποστάρεις, άλλωστε σκοπός εδώ μέσα δεν είναι να επιβάλλουμε ο ένας την άποψη τους στον άλλο παρά να βγάζουμε κάποια άκρη για το τι είναι αληθινό και τι όχι. Μερικές φορές καλύτερο είναι να μην λες την άποψη σου αν κρίνεις ότι δεν θα προσφέρει τίποτα και δεν θα μας πάει ένα βήμα πιο κοντά στην αλήθεια, απλά θα πεις την άποψη σου και σοβαρά πρέπει να κάνεις ένα reality check αν νομίζεις ότι νοιάζει τους υπόλοιπους τι νομίζεις εσύ ή τι νομίζω εγώ κ.ο.κ. Δεν κερδίζει κάποιος. Καλή η ενημέρωση, όσο πιο σφαιρική και πλήρης γίνεται, όμως αυτό που κάνεις φαίνεται αρκετά επιτηδευμένο.

    Φιλικά πάντα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Candiru, ναι οκ, να μας ενημερώνεις. Χωρίς όμως να θέλω να γίνομαι κακός, που είναι το γαμημένο το debate; Το θεωρώ λάθος γενικώς να αμφισβητούμε την δυνατότητα debate σε κάποιο topic αλλά το να ποστάρεις απλώς άρθρα με μόνο σκοπό να υπάρχουν είναι λάθος. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας στο ER που να στο απαγορεύει, ούτε στο subforum των PoE, το πρόβλημα όμως είναι ότι εσύ φαίνεσαι λες και είσαι σε σταυροφορία να μεταδώσεις το φως στους άλλους. Σκέψου το λίγο πριν ποστάρεις, άλλωστε σκοπός εδώ μέσα δεν είναι να επιβάλλουμε ο ένας την άποψη τους στον άλλο παρά να βγάζουμε κάποια άκρη για το τι είναι αληθινό και τι όχι.
    Αν διαφωνείς με κατι απο αυτά που ποστάρονται είναι που ξεκινάς debate, αν όχι είναι που ένα άρ8ρο το 8εωρείς χρήσιμο για ενημέρωση ή οτιδήποτε άλλο. Μπορεί ο Καντιρού στην προκείμενη να σπάει αρχίδια αλλα δεν έχεις ποιντ εδώ.

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Μερικές φορές καλύτερο είναι να μην λες την άποψη σου αν κρίνεις ότι δεν θα προσφέρει τίποτα και δεν θα μας πάει ένα βήμα πιο κοντά στην αλήθεια, απλά θα πεις την άποψη σου και σοβαρά πρέπει να κάνεις ένα reality check αν νομίζεις ότι νοιάζει τους υπόλοιπους τι νομίζεις εσύ ή τι νομίζω εγώ κ.ο.κ. Δεν κερδίζει κάποιος. Καλή η ενημέρωση, όσο πιο σφαιρική και πλήρης γίνεται, όμως αυτό που κάνεις φαίνεται αρκετά επιτηδευμένο.
    Εδω και αν δεν έχεις ποιντ.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    UR, αναφέρομαι στην δυνατότητα να γίνει debate σε ένα άρθρο. Όπως λέω και παραπάνω, δεν μ'αρέσει να αμφισβητώ κάτι τέτοιο σε οποιοδήποτε άρθρο. Το φυσικό σε μια τέτοια κατάσταση είναι όπως λες να αναπτυχθεί debate από κάποιον που διαφωνεί. Απλά μιλάω προσωπικά στον Candiru και του λέω αυτό που λες: σπάει αρχίδια.

    Στο δεύτερο quote μου, αν το κοιτάξεις ως ξεχωριστό topic, δεν έχω point; Το να λέει κάποιος την άποψη του δεν εξυπηρετεί τίποτε άλλο από το να προσπαθήσει να αποδείξει ότι η θέση χ του Α είναι ψέμματα, και αντίστοιχα ο Β με την θέση ψ να πει ότι ο Α λέει ψέμματα. Σε μια όμως συζήτηση που έχει σκοπό πραγματικά την πρόοδο, γίνεται επικοιδομητική εφαρμόζοντας κριτική σκέψη, αξιολογώντας τις υποθέσεις μας και αποφεύγοντας το bias, δηλαδή να μην επιβάλλουμε τις απόψεις μας στα δεδομένα αλλά τα δεδομένα να διαμορφώνουν τις απόψεις μας. Εκεί είμαστε όλοι κερδισμένοι. Δεν έχει τόσο σχέση με το να επιβάλλει ο ένας την άποψη του στον άλλο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Στο δεύτερο quote μου, αν το κοιτάξεις ως ξεχωριστό topic, δεν έχω point; Το να λέει κάποιος την άποψη του δεν εξυπηρετεί τίποτε άλλο από το να προσπαθήσει να αποδείξει ότι η θέση χ του Α είναι ψέμματα, και αντίστοιχα ο Β με την θέση ψ να πει ότι ο Α λέει ψέμματα. Σε μια όμως συζήτηση που έχει σκοπό πραγματικά την πρόοδο, γίνεται επικοιδομητική εφαρμόζοντας κριτική σκέψη, αξιολογώντας τις υποθέσεις μας και αποφεύγοντας το bias, δηλαδή να μην επιβάλλουμε τις απόψεις μας στα δεδομένα αλλά τα δεδομένα να διαμορφώνουν τις απόψεις μας. Εκεί είμαστε όλοι κερδισμένοι. Δεν έχει τόσο σχέση με το να επιβάλλει ο ένας την άποψη του στον άλλο...
    Δε διαφωνώ κα8όλου, απλά είναι προφανές οτι στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν υπάρχει καν βηματισμός τέτοιου τύπου. Εμφανίζεται ο Καντιρού και εκφράζει μια άποψη για ένα 8έμα. Αν ο ίδιος κρίνει οτι αυτή η άποψη μπορεί να έιναι συζητήσιμη απο κάποιον που διαφωνεί ή χρήσιμη για κάποιον που δεν έχει 8έση δε νομίζω οτι μπορείς να του πείς κατι άλλο περα απο το "ναι, στα παπάρια μου εμένα προσωπικά". Αν τώρα 8εωρείς οτι οτι κατι απο αυτά που λέει είναι αβάσιμο, ή biased όπως λες, τότε ενίστασαι και πλέον μιλάμε για συζήτηση προοδευτική ή όχι. Προσωπικά δεν έχω ιδέα τι λέει γιατι έχω αποφασίσει οτι για το αλη8ινά σημαντικό ζήτημα της ασ8ένειας των πουλερικών δε 8α δώσω μια.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  6. #6
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    ψύχραιμη και έγκυρη ενημέρωση για ένα φλέγον θέμα, ούτε που με ενδιέφερε αν θα γίνει συζήτηση.

    Επικαιρότητα, άρθρα κλπ δεν λέει το POE; Τσιχλόφουσκες δεν εντόπισα ακόμα.

    Τα δεδομένα διαμορφώνουν τις απόψεις ή οι αποψεις τα δεδομένα; Μάλλον βρίσκονται σε συνεχές feedback. Σκεφτείτε το λίγο καλύτερα
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  7. #7
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Μόνο που δεν είμαστε ειδησιογραφικό πρακτορείο. Υποτίθεται πως πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα για συζήτηση, δε περιμέναμε το ER για να ενημερωθούμε για την επικαιρότητα, lol.

    Ένα thread με σκοπό απλώς να ανακοινώσει κάποια είδηση ή να παρουσιάσει συγκεκριμένη άποψη δε προσφέρει τίποτε ιδιαίτερο, διότι δε ζητά απόψεις. Ένα καλό thread ξεκινά με μία περιγραφή ενός γεγονότος (κατά προτίμηση χωρίς σχολιασμό) για να δωθεί η αφορμή να εκφράσει ο καθένας τις απόψεις του πάνω σε κάποιο ζήτημα της επικαιρότητας.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    Τα δεδομένα διαμορφώνουν τις απόψεις ή οι αποψεις τα δεδομένα; Μάλλον βρίσκονται σε συνεχές feedback. Σκεφτείτε το λίγο καλύτερα
    Αυτό που μαλλον εννοεί ο Phoebus είναι οτι εσύ αρκετές φορές υπο8έτεις ad hoc και ορισμένες δείχνεις να μην έχεις ιδέα για την εγκυρότητα των δεδομένων που χρησιμοποιέις.

    Ανεξάρητα απο τη συζήτηση αν κάποιο πήγαινε σε μένα βάλτο στον κώλο σου.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  9. #9
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    με το συμπάθειο, αλλά από τότε που ζητάτε επίμονα λινκς έχω ποστάρει ένα σωρό, αν δεν συμφωνείτε αυτά δεν φταίνε σε τίποτα.

    Επίσης πολλά πράγματα που ποστάρω τα έχω διαβάσει σε βιβλία και δεν είναι εύκολη η ηλεκτρονική υποστήριξή τους, ούτε και εύκολη η ακριβής παράθεση του αποσπάσματος.

    Επί του θέματος, τώρα, "εσείς τι γνώμη έχετε για το παρόν φλέγον θέμα"; (αφού για να κινήσω το ενδιαφέρον πρέπει να έχω και αυτήν την επωδό σε κάθε thread)
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    με το συμπάθειο, αλλά από τότε που ζητάτε επίμονα λινκς έχω ποστάρει ένα σωρό, αν δεν συμφωνείτε αυτά δεν φταίνε σε τίποτα.
    μπε, τα περισσότερα λινκς που έχεις ποστάρει επι επιστημονικών 8εμάτων αφορούν αρλούμπες ή τύπους που λένε αρλούμπες. Στηριζόμενος στο οτι υπάρχουν (το λένε τα βιβλία μάγκα μου!) εσύ λες αρλούμπες. Όχι πάντα, αναγνωρίζω οτι σε ορισμένα ζητήματα υπάρχουν ενδιαφέροντες προβληματισμοί και κυρίως η όλη διαλεκτική με το εναλλακτικό έιναι υγιής αλλα ας μη το γαμήσουμε, μερικά πράγματα απλώς δεν ισχύουν.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  11. #11
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    για πες ένα λινκ αρλούμπα, έστω το θέμα που αφορούσε μόνο.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    http://www.orgonelab.org/hiv_aids.ht
    Δε το πόσταρες εσύ, δοκίμασες να στηρίξεις οτι άλλο λέει αυτός και η τζιμπουτά (...) για να επικυρώσεις μια αναφορά σε αυτούς σχετική με την κατάσταση των δημοκρατικών 8εσμών προελληνικά σε σύγκριση με μετά. Δηλαδή να πούμε αφου και έτσι γιατι πως τονατάλλο..
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  13. #13
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    το λινκ σχετικά με την προϊστορία, το πόσταρε ο minus και με πρόλαβε. Πληροφοριακά η συγκεκριμένη έρευνα ήταν το PhD του συγκεκριμένου ερευνητή (On the Origins and Diffusion of Patrism, thw Saharasian Connection) και έγινε σε συγκεκριμένο πανεπιστήμιο (Νομίζω πως είναι του Κάνσας).

    Αυτό που βάζεις για το aids αναφέρεται σε ένα Debate που δεν έχει λήξει ακόμα, όπως και κανένα μεταξύ εναλλακτικής συμβατικής ιατρικής, μόνο που και εγώ λέω ότι σε κάποιο σημείο το χάνει το μπαλάκι.

    Δεν απορρίπτουμε το συνολικό έργο ενός ερευνητή ή στοχαστή μόνο καιμόνο επειδή κάπου και σε άσχετο τομέα λέει μαλακίες
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  14. #14
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Sorry, όχι άλλο ένα thread για τον Candiru και το τι κάνει και λέει ο Candiru. Όποιος θέλει να πει για τη γαμημένη γρίπη των πτηνών, ας ανοίξει ένα thread για αυτό το πράγμα, για να πει ο καθένας τη γνώμη του. Please ξεκολλήστε επιτέλους.
    Feed my fear

Similar Threads

  1. Η ώρα των METALλαγμένων
    By Candiru in forum General Discussion
    Replies: 93
    Last Post: 31-12-2007, 18:26
  2. Replies: 131
    Last Post: 12-12-2007, 17:08
  3. Replies: 13
    Last Post: 05-11-2006, 16:52
  4. Ο μηχανισμος των Αντικυθηρων.
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-2006, 21:14
  5. διαστάσεις των άβαταρς
    By Loader in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 18-02-2004, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •