Results 1 to 5 of 5

Thread: Πρόβλημα με ασύρματο δίκτυο

  1. #1
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default Πρόβλημα με ασύρματο δίκτυο

    Λοιπόον.
    Έχω εδωπέρα το desktop μου με windows xp home edition sp 1 και προσπαθώ να φτιάξω ένα ασύρματο δικτυάκι με ένα usr router και ένα laptop me windows xp professional sp 2.
    Απενεργοποίησα όλα τα firewalls που μπορεί να εμπόδιζαν γενικά και το laptop συνδέεται ασύρματα στο internet κανονικά αλλά με τίποτα δεν μπορεί να δει τους shared φακέλους στο desktop. Αντίθετα, το desktop βλέπει κανονικότατα τους αντίστοιχους φακέλους του laptop.
    Έχει κανείς υπόψη του τι μπορεί να παίζει? Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να φταίει που δεν έχω service pack 2 στο desktop. Υπάρχει τέτοια περίπτωση?
    Αυτά. Πείτε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ενεργοποίησε το NetBIOS στις ιδιότητες της σύνδεσης του desktop.

    Start -> Run -> control
    Network connections -> Wireless connection -> right click -> Properties
    Internet protocol TCP/IP -> Advanced
    WINS -> Enable NetBIOS over TCP/IP

    Διαφορετικά μπορείς να μπαίνεις αμέσως χρησιμοποιώντας την IP που έχει το desktop και το folder που έχεις κάνει share, δηλάδή \\192.168.1.2\pub παραδείγματος χάριν.

  3. #3
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    να βάλεις SP2 και στα δύο, αν θυμάμαι καλά έχει βελτιώσεις όσον αφορά τα wireless. συν το οτι, απο δική μου εμπειρία, αν το ένα μόνο pc απο τα δύο έχει SP2 όλα πάνε στραβά κι ανάποδα όσον αφορά τα δίκτυα.

  4. #4
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Οκ, Phoebus δοκίμασα ό,τι μου είπες αλλά δεν κάνει διαφορά. Θα βάλω και το sp2 και θα δω πως πάει, δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο θα μπορούσε να φταίει.
    Thank you both.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Δεν έχει σημασία αν έχεις sp1, sp2, windows me κτλ. Έχει σημασία πως στήνεις το δίκτυο και μόνο.

    Λοιπόν, εφόσον ο ένας βλέπει τον άλλο υποθέτω ότι τα ping παίζουν.

    Τα ping στα NetBIOS names παίζουν; Αν όχι, πρέπει να κάνεις αυτό που σου είπα παραπάνω.

    Να ξέρεις ότι για να κάνεις access ένα shared folder, πρέπει να έχεις username και password για το δίκτυο, δηλαδή όταν έχεις στο ένα pc, έστω αυτό με τα sp2, έναν λογαριασμό με username Weiss και password weisspassword τότε πρέπει να φτιάξεις έναν όμοιο λογαριασμό και στο άλλο pc με τα sp1. UN: Weiss, PW: weisspassword. Έτσι θα μπορείς να έχεις access στο shared folder.

    Μην ξεχνάς κιόλας αυτό που σου είπα με την IP. Αν το desktop έχει IP 192.168.0.1 ξέρω γω, και έχεις κάνει share έναν φάκελο με το όνομα music μπορείς από το laptop να δεις αμέσως τα περιεχόμενα του φακέλου με Start -> Run -> \\192.168.0.1\music

    Γκουντ λακ!

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με msn
    By JnB in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 02-08-2008, 04:09
  2. Πρόβλημα με CS
    By Shadowking in forum PC & Games
    Replies: 13
    Last Post: 10-02-2007, 20:04
  3. Πρόβλημα σε Uninstall
    By Roswell47 in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 27-11-2006, 00:08
  4. Πρόβλημα.
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum PC & Games
    Replies: 22
    Last Post: 26-02-2005, 14:09
  5. Πρόβλημα με Outlook...
    By The_Painless in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 31-03-2004, 00:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •