Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 73

Thread: Σύγκρουση πολιτισμών

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    μα αυτό δε λέω και εγώ; Οτι η θρησκεία είναι κάτι παραπάνω από ένα χόμπυ ή κάτι τέλος πάντων επιφανειακό που μπορείς να το διαχειριστείς εύκολα. Το ζητούμενο είναι να γίνει ιδιοχαρακτηριστικό του καθένα ενδιαφερόμενου και αυτό δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο με την ανεκτικότητα σε προσωπικό επίπεδο και όχι με την καταστολή του στυλ πονάει δόντι κόψει κεφάλι.
    ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΓΑΜΩΤΟ! ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣ;

    please.

  2. #47
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Quote Originally Posted by Candiru
    αυτό είναι που φοβάμαι, το να παίρνεις ως κυβέρνηση μέτρα ενάντια σε κάτι ενώ έχεις πλήρη άγνοια ή ημιμάθεια για αυτό και την δυναμική του.
    Σε ένα σύνολο κοινοβουλευτικό, που συμπεριλαμβάνει τους συμβούλους κάθε βουλευτή και τις εκάστοτε επιτροπές των κομμάτων, είναι αμφίβολο αν το παραμικρό πρόβλημα οφείλεται σε άγνοια ή ημιμάθεια, εκτός προβλημάτων οργανωτικών (π.χ. στην Ελλάδα η ανυπαρξία Επιμελητηρίου Πληροφορικών, ως συμβολευτικό πρόσωπο σε τεχνολογικά θέματα, όπως είναι το ΤΕΕ). Λανθασμένες οπτικές γωνίες δεν είναι πρόβλμα που προκύπτει λόγω ημιμάθειας.
    όταν κάνεις πολιτική τέτοιας υφής, αφήνεις την τεχνοκρατία στο σπίτι σου, σε θέματα διαπολιτισμικά δεν επιτρέπεται να έχεις λανθασμένη οπτική γωνία, διότι βάζεις τον αυταρχισμό και τον αποκλεισμό από την πίσω πόρτα. Γιατί; Ρωτήθηκαν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι για το θέμα; Και αν ρωτήθηκαν λήφθηκε υπόψιν η θέση τους ή αγνοήθηκαν τελείως;

    Φοβάμαι αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  3. #48
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    skase. kniti.

  4. #49
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Quote Originally Posted by Candiru
    μα αυτό δε λέω και εγώ; Οτι η θρησκεία είναι κάτι παραπάνω από ένα χόμπυ ή κάτι τέλος πάντων επιφανειακό που μπορείς να το διαχειριστείς εύκολα. Το ζητούμενο είναι να γίνει ιδιοχαρακτηριστικό του καθένα ενδιαφερόμενου και αυτό δεν μπορεί να γίνει παρά μόνο με την ανεκτικότητα σε προσωπικό επίπεδο και όχι με την καταστολή του στυλ πονάει δόντι κόψει κεφάλι.
    ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΓΑΜΩΤΟ! ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣ;

    please.
    Ζητούμενο είναι διότι δεν μπορείς να ξεριζώσεις το είναι κάποιου που είναι χτισμένο πάνω στην θρησκεία, αυτό που είναι εφικτό είναι να εξατομικευτεί το θρησκευτικό συναίσθημα. Ανεξιθρησκεία, αλλά και εξατομίκευση, δηλαδή εγώ πιστεύω αυτά που πιστεύω και άμα γουστάρω αυτομαστιγώνομαι, περιτομούμαι, κόβω τον πούτσο μου, κλπ όμως δεν μπορώ να το επιβάλλω αυτό σαν τρόπο ζωής σε άλλους, (γυναίκες, και προπαντός παιδιά) είτε ήπια μέσω πειθούς (προσυλητισμού) είτε με τη βία.

    Εγώ συμφωνώ με αυτά που γράφεις, δεν μπορώ να εντοπίσω διαφωνία πέρα από τυχόν παρερμηνείες όρων.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ;

    ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΙΔΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΛΗΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;

    ΕΙΝΑΙ PHYSICAL ATTRIBUTE ΤΟ ΕΝΑ, ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ Ε-Π-Ι-Κ-Τ-Η-Τ-Α. ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ.

    Με κάνεις να φωνάζω.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Ωραία δεν είναι?
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  7. #52
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ;

    ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΙΔΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΛΗΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;

    ΕΙΝΑΙ PHYSICAL ATTRIBUTE ΤΟ ΕΝΑ, ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ Ε-Π-Ι-Κ-Τ-Η-Τ-Α. ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ.

    Με κάνεις να φωνάζω.
    στο θέμα της ταυτότητας δεν τίθεται θέμα διαφοράς φυλής και θρησκείας. Αυτή είναι η διαφορά μας. Αν πχ κάποιος έχει εντοπίσει διαφορές σε κάποιο επίπεδο, πχ ερευνητικό, κλπ, αυτό δεν αποτελεί μια ακλόνητη και ευρείας αποδοχής αλήθεια για όλον τον κόσμο, ούτε νομιμοποιείται ως τέτοια.

    Οι ταυτότητες δημιουργούνται- κατασκευάζονται κοινωνικά σε φαντασιακό* επίπεδο και δεν έχουν την παραμικρή συνάφεια με ορθολογικές διαπιστώσεις. Η ταυτότητα της θρησκείας βιώνεται για τους ενδιαφερόμενους με τέτοια ακλόνητη βεβαιότητα όπως και το χρώμα του δέρματος. Υπό μορφή αφορισμού λέω ότι είναι πιό εύκολο να πάει να ασπρίσει ένας μαύρος παρά να αλλάξει θρησκεία.

    *αυτό είναι που λες εσύ ως μαλακία
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    "Αν κάποιος μου αποδείξει ότι το τάδε είναι έτσι αυτό δεν σημαίνει ότι ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ".

    Μα τι βλακείες.

    Στο θέμα των ταυτοτήτων ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά - η ταυτότητα είναι ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ και σε μια κοινωνία που υπάρχει ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ στοιχεία όπως το θρήσκευμά μου/σου ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ για την δουλειά που υπάρχει αυτό το έγγραφο. Διαφορετικά, μαζί με την θρησκεία μου να βάλω και τα χόμπυ μου, please. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, το ΟΝΟΜΑ, το ΕΠΙΘΕΤΟ, η ΦΥΛΗ, η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΔΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΟΥ (ΔΗΛΑΔΗ Ο,ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΟΥ) είναι καλό να υπάρχει γιατί ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ την ύπαρξή σου ως α)ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ β)ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.

    Back on our previous points, δεν νοείται ισότητα θρησκειών.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    oxi to location tou amniziak
    Posts
    1,202

    Default

    Quote Originally Posted by deggial
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα κι η θρησκεία, με τον όλο φανατισμό που δημιουργείται γύρω της, προφανέστατα δε μπορεί να συγκριθεί με τα μαθηματικά (τα δεύτερα εξάλλου δε δημιουργούν διακρίσεις). Ασχέτως κομπλεξικού δασκάλου ή όχι, έχουμε και (πολλούς) κομπλεξικούς γονείς που θα πουν στο βλαστάρι τους να μείνει μακριά απ'τον άθεο ή τον μουσουλμάνο. Και καθηγητές άλλων μαθημάτων που θα έχουν ξεχωριστά κριτήρια βαθμολόγησης.
    exo grapsei idi sto proigoumeno post mou:

    pragma pou tha ferei alla provlimata meta,ta opoia xreiazontai poly poly vathyteri antimetopisi.


    euxaristw.


    Quote Originally Posted by deggial
    Στατιστικώς δεν ισχύουν όσα λες. Οι περισσότεροι απλώς κληρονομούν τη θρησκεία των γονιών τους και δεν ενδιαφέρονται να κοιτάξουν παραπέρα. Πηγαίνουν εθιμοτυπικά Εκκλησία Χριστούγεννα και Πάσχα και αποδέχονται τα γενικά της χριστιανικής θρησκείας.
    ti statistikws mou tsampounas re mpoufo?
    to idio prama leme pano kato.
    i thriskeutiki tautotita tou mesou ellina efivou einai pano kato prokathorismeni.to mathima ton thriskeutikon den prokeitai na ton "prosilytisei" i na ton "dilitiriasei" or sth. to antitheto malista.i apolyti fysi tou xristianismou kai i emmoni tou se paraloges "alitheies"-aksiomata (opos auti didasketai KAI sto mathima ton thriskeutikon),tha egeirei akoma megalytera erotimata kai tasi gia amfisvitisi se ena neo me anisyxies kai yparksiakes anazitiseis


    edit : foive,tha ithela kai ta dika sou sxolia epautou,giati o deggial exei valei pali ton automato piloto kai de ginetai na kanoume kouventa
    So you're climbing upwards through structures of metal and glass

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Τι άλλο να πω... τα'χω δώσει όλα σήμερα μ'αυτά και μ'αυτά. Πάνω-κάτω συμφωνώ γιατί μιλάς σε ρεαλιστική βάση, δηλαδή τι γίνεται όντως, τουλάχιστον συμβαδίζουν μ'αυτά που έχω ζήσει εγώ. Έχε υπόψιν βέβαια ότι εγώ μεγάλωσα αβάπτιστος και άθεος, δεν έχω βιώσει ποτέ την αμφισβήτηση των χριστιανικών ιδεών όπως οι φίλοι μου που τα έχουμε συζητήσει. Προτιμώ βέβαια να μιλάμε σε μια βάση που κάποια πράγματα παραμένουν ιδεατά, δηλαδή στο σχολείο μιλάμε για ιδεατούς καθηγητές, ακόμα και στο μάθημα των θρησκευτικών ώστε η μόνο μεταβλητή που να εξετάζεται να είναι αυτό καθαυτό το μάθημα.

  11. #56
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    "Αν κάποιος μου αποδείξει ότι το τάδε είναι έτσι αυτό δεν σημαίνει ότι ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ".

    Μα τι βλακείες.

    Στο θέμα των ταυτοτήτων ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά - η ταυτότητα είναι ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ και σε μια κοινωνία που υπάρχει ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ στοιχεία όπως το θρήσκευμά μου/σου ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ για την δουλειά που υπάρχει αυτό το έγγραφο. Διαφορετικά, μαζί με την θρησκεία μου να βάλω και τα χόμπυ μου, please. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, το ΟΝΟΜΑ, το ΕΠΙΘΕΤΟ, η ΦΥΛΗ, η ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΔΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΟΥ (ΔΗΛΑΔΗ Ο,ΤΙ ΕΙΧΕΣ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΟΥ) είναι καλό να υπάρχει γιατί ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ την ύπαρξή σου ως α)ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ β)ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.

    Back on our previous points, δεν νοείται ισότητα θρησκειών.
    Πρέπει να συντονίσουμε εμείς οι δυο τά νοήματα των όρων που χρησιμοποιούμε.

    Η έννοια της "ταυτότητας" είναι κάτι το εξαιρετικά ρευστό, άλλο η ταυτότητα διοικητικής φύσης για να μπορεί να σε ταυτοποιεί το κράτος (είτε για το καλό σου είτε για το κακό σου), η οποία βασίζεται σε απτά χαρακτηριστικά και άλλο η φαντασιακή ταυτότητα, αυτή την οποία έχεις φτιάξει για τον εαυτό σου σε συνάρτηση με την αληλλεπίδραση του κοινωνικού σου περιβάλλοντος και με αυτή αποκτάς αυτοεκτίμηση και νόημα ύπαρξης.

    Αυτήν την τελευταία ταυτότητα μπορείς να την συγκροτήσεις στη βάση του χρώματος του δέρματος ή άλλου βιοολογικού χαρακτηριστικού (πχ λευκή φυλή, αίμα, κλπ), του θρησκευτικού σου πιστεύω (οποιαδήποτε γνωστή θρησκεία, ειδικά οι μεγάλες μονοθεϊστικές), στην βάση της εθνότητας/φυλής/τοπικότητας, κλπ (όλοι οι γνωστοί εθνικισμοί των τελευταίων 200 χρόνων), της κοινωνικής τάξης/κληρονομικότητας/γενεαλογίας (πχ γαλαζοαίματοι: εδώ έχουμε μια φαντασιακή (συνεπώς αντιεπιστημονική) μίξη βιολογίας και ταξικής προέλευσης) κλπ, κλπ.

    Αυτές οι φαντασιακές συλλήψεις του εαυτού μας και των άλλων (δικών μας ή "Αλλων") δεν έχουν καθόλου καλές σχέσεις με τον ορθολογισμό και τον θετικισμό,κι όμως αποτελούν πανίσχυρη δύναμη, ειδικά όταν υπάρχουν καταστάσεις σύγκρουσης και όχι ομαλής συνάντησης αυτών των ταυτοτήτων και των αξιών των οποίων πρεσβεύουν. Απόδειξε ποτέ κανείς ότι ο άνθρωπος είναι ορθολογικό όν;
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  12. #57
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by BlackMetal
    to idio prama leme pano kato.
    i thriskeutiki tautotita tou mesou ellina efivou einai pano kato prokathorismeni.to mathima ton thriskeutikon den prokeitai na ton "prosilytisei" i na ton "dilitiriasei" or sth. to antitheto malista.i apolyti fysi tou xristianismou kai i emmoni tou se paraloges "alitheies"-aksiomata (opos auti didasketai KAI sto mathima ton thriskeutikon),tha egeirei akoma megalytera erotimata kai tasi gia amfisvitisi se ena neo me anisyxies kai yparksiakes anazitiseis
    Η διαφωνία μας είναι στο δεύτερο τμήμα. Η διδασκαλία του χριστιανισμού, με τον τρόπο που γίνεται, δεν αφήνει ιδιαίτερα περιθώρεια αμφισβήτησης, αφού είναι η μόνη (από οικογένεια και σχολείο) προβληνώμενη αλήθεια από πολύ μικρή ηλικία. Η αμφισβήτηση συνήθως συμβαίνει για τρίτους λόγους, όπως κάποια εξωσχολική επαφή κατά την εφηβεία ή απέχθεια προς τον καθηγητή (αφού ο μαθητής "δένει" το μάθημα στο μυαλό του με τη συμπεριφορά και προσωπικότητα του διδάσκοντος).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  13. #58
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Quote Originally Posted by symposium_lexotanil
    i eisroi thriskeutikon ideon metaksy mathiti kai daskalou de xalaei tpt.auto pou xalaei to mathiti einai i katapiestiki symperifora tou didaskonta,oi katapiestikoi kanones tou sxoleiou kai to kompleks pou kouvalaei o kathe kathigitis.se ena sxoleio pou den yparxoun auta ta stoixeia de nomizo oti yparxei provlima. ta idia ta mathimata einai akindyna. oso epikyndina mporei na ginoun ta thriskeutika sta xeria enos kompleksikou theologou,allo toso mporei na ginoun kai ta mathimatika sta xeria enos karagkiozi mathimatikou.
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα κι η θρησκεία, με τον όλο φανατισμό που δημιουργείται γύρω της, προφανέστατα δε μπορεί να συγκριθεί με τα μαθηματικά
    Nomizeis!! Thimamai ena istoriko simeioma stin B lykeiou pou elege gia kati ellines pou skotosan enan allo ellina mathimatiko epidi apedikse tin iparksi mi riton arithmon.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ευχαριστούμε για το addition κατώριμε.

    Και γω θυμάμαι...

    .

    Δεν ήξερα ότι Έλληνας απέδειξε την ύπαρξη των άρρητων.

  15. #60

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Quote Originally Posted by BlackMetal
    to idio prama leme pano kato.
    i thriskeutiki tautotita tou mesou ellina efivou einai pano kato prokathorismeni.to mathima ton thriskeutikon den prokeitai na ton "prosilytisei" i na ton "dilitiriasei" or sth. to antitheto malista.i apolyti fysi tou xristianismou kai i emmoni tou se paraloges "alitheies"-aksiomata (opos auti didasketai KAI sto mathima ton thriskeutikon),tha egeirei akoma megalytera erotimata kai tasi gia amfisvitisi se ena neo me anisyxies kai yparksiakes anazitiseis
    Η διαφωνία μας είναι στο δεύτερο τμήμα. Η διδασκαλία του χριστιανισμού, με τον τρόπο που γίνεται, δεν αφήνει ιδιαίτερα περιθώρεια αμφισβήτησης, αφού είναι η μόνη (από οικογένεια και σχολείο) προβληνώμενη αλήθεια από πολύ μικρή ηλικία. Η αμφισβήτηση συνήθως συμβαίνει για τρίτους λόγους, όπως κάποια εξωσχολική επαφή κατά την εφηβεία ή απέχθεια προς τον καθηγητή (αφού ο μαθητής "δένει" το μάθημα στο μυαλό του με τη συμπεριφορά και προσωπικότητα του διδάσκοντος).
    deggial
    LES MAGAPAS KI OMOS ALLOU EXEIS AGAPI TAKSEI
    MA POS AFOU XEIS MIA KARDIA MPOREI GIA DYO NA FTAKSEI
    !!!!

Similar Threads

  1. Replies: 98
    Last Post: 05-06-2006, 15:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •