Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 77

Thread: Grafete?

  1. #31
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Καταλαβαίνεις βέβαια ότι η άποψή σου μπάζει ε; Αν ναι, ΟΚ.

    Και απόδειξη είναι ότι απαντάς στον εαυτό σου. Όπως λες κι εσύ, "Εκτός αν έχεις εφεύρει μια μονάδα μέτρησης της τέχνης ώστε να λες πως εσύ κάνεις "λιγότερη/χειρότερη" τέχνη από τον Εdgar."

    Τέχνη είναι απλά έκφραση, και ναι, γέλα όσο θες άλλα ο καθένας μπορεί να λέει τέχνη αυτό που δημιουργεί εφόσον είναι ειλικρινής έκφραση του εσωτερικού του κόσμου. Είναι διαφορετικό, δεν είναι καλύτερο ή χειρότερο. Και αυτό δεν υπονοοεί κάποιο επίπεδο, όσο κι αν στον όρο έχει κολλήσει και αυτή η χροιά στην νέα ελληνική.

    @The_Butcher
    σε πάω
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    down by lol.
    Posts
    3,224

    Default

    o' entgkar alan pwe! thou art shit!

    (art fags)

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    On the Cross
    Posts
    743

    Default

    den nomizo oti se kamia morfh texnhs yparxei kapoio metro aksiologhshs...Telika to kathe dhmioyrghma krinetai apo toys anagnostes/akroates kai genika apo toys Dektes toy dhmioyrgou - Pompou...
    Kapote sth logotexnia eginan apopeires anazhthshs ths logotexnikothtas ton keimenon thetontas kapoies parametrous symfwna me tis opoies ena keimeno einai ligotero h perissotero logotexniko, kai ara ligotero h perissotero aksiologo. Oles aytes oi prospatheies nayaghsan kai shmera theoreitai toylaxiston asteio na epixeirhsei kaneis kati analogo.
    Telika nomizo oti skopos ths ekfrashs enos dhmioyrgou einai h idia h dhmioyrgia, h opoia ginetai anagkh gia ton idio. Asfalws oi perissoteroi aposkopoun se kapoia anagnorish h ysterofhmia, stoixeia poy elaxistoi katorthonoun telika na apokthsoun. Kapoioi katafernoun na kerdisoun megalh fhmh sthn epoxh toys kai ksexniountai entelws argotera kai to antistrofo. Genika h kathe epoxh aksiologei me ta dika ths krithria kathe ergo...

    Telika to ti einai texnh kai ti oxi einai entelws ypokeimeniko...Alloi protimoun aples morfes ekfrashs...Alloi tis ypotimoun sto bwmo ths polyplokothtas...Nomizo oti se oles tis texnes o kathe dhmioyrgos - Pompos kai o kathe dekths kanei tis epiloges toy me bash thn idiosygkrasia kai tis protimhseis toy...Allwste h oysia ths texnhs pisteyw pws einai na se kanei na niwtheis kai na skeftesai...ki afou eimaste oloi diaforetikoi xreiazontai apeiroi tropoi ekfrashs gia na ikanopoihthoun ola ta gousta
    "Sense my thirst’ s outburst
    Let the snake conduct thy senses into
    A trip that deifies desire..."

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    den nomizo oti se kamia morfh texnhs yparxei kapoio metro aksiologhshs...Telika to kathe dhmioyrghma krinetai apo toys anagnostes/akroates kai genika apo toys Dektes toy dhmioyrgou - Pompou...
    Τα είπε όλα.

    @Harbinger.

    Θα στα αριθμήσω, μην τα καταπιείς όλα μαζί.

    1) Θεωρώ τουλάχιστον αστείο να αποκαλεί ο δημιουργός, το δημιούργημά του τέχνη. Αν εγώ ζωγραφίσω μια κουράδα, ή το μυστικό δείπνο, ή το saturn devouring his children, ή την αυτοπροσωπογραφία μου, ή τον γάτο μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ ΤΕΧΝΗ. Είτε με λένε Atheist, είτε με λένε Poe, είτε με λένε Solhzenitsyn.

    2) Οι απόψεις περι αξιοκρατίας της τέχνης είναι προσωπικές και προέκυψαν off topic. Δεν τις παραθέτω ούτε ως γεγονότα ούτε ως δόγματα. Το να θεωρείς πως τα στιχάκια μου είναι "διαφορετική" τέχνη από του Rimbaud, είναι δική σου υπόθεση, όπως δική μου υπόθεση είναι να πιστεύω πως στην πραγματικότητα είναι μια τρίχα από τα @@ του Rimbaud και ΑΝΩΤΕΡΗ (υποκειμενικό) τέχνη από την δική μου... "τέχνη".

    ο καθένας μπορεί να λέει τέχνη αυτό που δημιουργεί εφόσον είναι ειλικρινής έκφραση του εσωτερικού του κόσμου.
    Αυτό εξισώνει τον εσωτερικό κόσμο σου με τον εσωτερικό κόσμο μου, και τον εσωτερικό κόσμο του Δάντη. Προσωπικά, κάτι τέτοιο το βρίσκω εμετικό.

    Τέχνη είναι απλά έκφραση
    Αυτό ήθελα απλά να το κρατήσω για την συλλογή μου.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    obviously symfwnw me butcher, mias kai ta exoyme ksanapei sto thema. kai, kat'epektash, me harbinger, an kai den kserw gia thn sygkekrimenh epilogh leksewn.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    @Gab:

    Θα στα αριθμήσω, μην τα καταπιείς όλα μαζί.

    1) Θεωρώ τουλάχιστον αστείο να αποκαλεί ο δημιουργός, το δημιούργημά του τέχνη. Αν εγώ ζωγραφίσω μια κουράδα, ή το μυστικό δείπνο, ή το saturn devouring his children, ή την αυτοπροσωπογραφία μου, ή τον γάτο μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ ΤΕΧΝΗ. Είτε με λένε Atheist, είτε με λένε Poe, είτε με λένε Solhzenitsyn.

    2) Οι απόψεις περι αξιοκρατίας της τέχνης είναι προσωπικές και προέκυψαν off topic. Δεν τις παραθέτω ούτε ως γεγονότα ούτε ως δόγματα. Το να θεωρείς πως τα στιχάκια μου είναι "διαφορετική" τέχνη από του Rimbaud, είναι δική σου υπόθεση, όπως δική μου υπόθεση είναι να πιστεύω πως στην πραγματικότητα είναι μια τρίχα από τα @@ του Rimbaud και ΑΝΩΤΕΡΗ (υποκειμενικό) τέχνη από την δική μου... "τέχνη".

    ο καθένας μπορεί να λέει τέχνη αυτό που δημιουργεί εφόσον είναι ειλικρινής έκφραση του εσωτερικού του κόσμου.
    Αυτό εξισώνει τον εσωτερικό κόσμο σου με τον εσωτερικό κόσμο μου, και τον εσωτερικό κόσμο του Δάντη. Προσωπικά, κάτι τέτοιο το βρίσκω εμετικό.

    Τέχνη είναι απλά έκφραση
    Αυτό ήθελα απλά να το κρατήσω για την συλλογή μου.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    ok, twra poy ta epanelabes, peistika.

    (h epanalhpsh einai h mhtera ths morfwshs, as mhn ksexname)
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Τουλάχιστον είναι επανάληψη πραγμάτων που θυμίζουν αρκετά μια ίδια τεκμηριωμένη τοποθέτηση.

    Θα μπορούσα απλά να απαντήσω "βασικά πάνω κάτω διαφωνώ με ότι είπε ο gabriel, ο harbinger και ο butcher αλλά όχι έτσι ακριβώς".
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  9. #39
    Phoenix ifinoi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Multiverse
    Posts
    2,130

    Default

    Quote Originally Posted by Acid Baby

    καλά ντε
    :* ntaks bghke kapws pio aysthra eipwmeno ap'oti skopeva
    Omnia Mutantur, Nihil Interit

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    kat'arxas, ta parakatw:

    Quote Originally Posted by Atheist
    Το point μου όμως είναι πως κανείς δεν μπορεί να αποκαλέσει τέχνη κάτι που έχει δημιουργήσει ο ίδιος. Αν εγώ τον θεωρώ εφάμιλλο του Baudelare, μαγκιά μου. Αν θεωρεί το ίδιο και αυτός για τον εαυτό του, ε μάλλον έχουμε πρόβλημα.
    Quote Originally Posted by Atheist
    1) Θεωρώ τουλάχιστον αστείο να αποκαλεί ο δημιουργός, το δημιούργημά του τέχνη. Αν εγώ ζωγραφίσω μια κουράδα, ή το μυστικό δείπνο, ή το saturn devouring his children, ή την αυτοπροσωπογραφία μου, ή τον γάτο μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ ΤΕΧΝΗ. Είτε με λένε Atheist, είτε με λένε Poe, είτε με λένε Solhzenitsyn.
    den apoteloyn tekmhriwsh. to mono poy exeis kanei einai na epanalambaneis oti den mporei na kalei kapoios ayto poy kanei texnh. kai oti an to kanei exoyme problhma, kai oti den mporei na to kanei, kai oti to thewreis asteio, kai oti den exei kaneis to diakaiwma. ws twra den exeis pei poythena GIATI. to mono poy brhka poy plhsiazei kapoioy eidoys epixeirhma einai to:

    Επειδή τέχνη έκανε ο Poe. Εκτός αν έχεις εφεύρει μια μονάδα μέτρησης της τέχνης ώστε να λες πως εσύ κάνεις "λιγότερη/χειρότερη" τέχνη από τον Εdgar.
    to opoio leei, oysiastika, oti epeidh o X "ekane texnh" o Y "den mporei na thewrei oti kanei texnh". les ki an apodextoyme th dhmioyrgia toy Y ws texnh, kapws meiwnoyme ton X h' toys bazoyme se sygkrish h' toys taytizoyme ws dhmioyrgoys h' anthrwpoys. les ki an poyme oti oi acid baby paragoyn texnh, tha thiksoyme tis doyleies twn beatles epeidh tolmoyme na ta baloyme kai ta dyo sthn idia kathgoria. h texnh den einai parashmo oyte timhtikos titlos. einai mia katastash - mia poiothta poly syxnh sthn anthrwpinh dhmioyrgia. in fact, ena keimeno p.x. h' enas pinakas einai poly pio aplo na plhroyn tis proypotheseis gia na thewrhthoyn texnh, para ekeines poy apaitoyntai gia na thewrhthoyn logotexnia h' zwgrafikh.

    pragmata oooola ayta poy einai besides the point, to opoio einai ayto: den eimai tyflos. den xreiazetai na moy apantas me quotes soy. oyte exw ypoxrewsh na apantw me ektheseis se kathe thread. eipa oti symfwnw me ton butcher, se thema poy exoyme ksanasyzhthsei ektenws kai alloy, opws oloi len kata kairoys se threads oti symfwnoyn me kapoioys poy exoyn hdh anaptyksei th thesh toys.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  11. #41
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by Atheist
    @Gab:

    Θα στα αριθμήσω, μην τα καταπιείς όλα μαζί.

    1) Θεωρώ τουλάχιστον αστείο να αποκαλεί ο δημιουργός, το δημιούργημά του τέχνη. Αν εγώ ζωγραφίσω μια κουράδα, ή το μυστικό δείπνο, ή το saturn devouring his children, ή την αυτοπροσωπογραφία μου, ή τον γάτο μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ ΤΕΧΝΗ. Είτε με λένε Atheist, είτε με λένε Poe, είτε με λένε Solhzenitsyn.[/qupte]

    Δε βλέπω το λόγο. Ούτε μου τον παρουσιάζεις. Άσε που εσύ ξέρεις καλύτερα από κάθε άλλον αν είναι τέχνη ή όχι γιατί ξέρεις αν το έκανες για να εκφραστείς ή για να βγάλεις χρήματα.

    Quote Originally Posted by Atheist
    2) Οι απόψεις περι αξιοκρατίας της τέχνης είναι προσωπικές και προέκυψαν off topic. Δεν τις παραθέτω ούτε ως γεγονότα ούτε ως δόγματα. Το να θεωρείς πως τα στιχάκια μου είναι "διαφορετική" τέχνη από του Rimbaud, είναι δική σου υπόθεση, όπως δική μου υπόθεση είναι να πιστεύω πως στην πραγματικότητα είναι μια τρίχα από τα @@ του Rimbaud και ΑΝΩΤΕΡΗ (υποκειμενικό) τέχνη από την δική μου... "τέχνη".
    Το bold κομμάτι είναι όλο το νόημα.

    Quote Originally Posted by Atheist
    ο καθένας μπορεί να λέει τέχνη αυτό που δημιουργεί εφόσον είναι ειλικρινής έκφραση του εσωτερικού του κόσμου.
    Αυτό εξισώνει τον εσωτερικό κόσμο σου με τον εσωτερικό κόσμο μου, και τον εσωτερικό κόσμο του Δάντη. Προσωπικά, κάτι τέτοιο το βρίσκω εμετικό.
    Φυσικά και εξισώνονται. Και ναι είναι διαφορετικοί. Με διαφορετική αξία ανάλογα τον παρατηρητή.

    Αντιφάσκεις μου φαίνεται. Δεν μπορείς να μιλάς για υποκειμενικότητα και να υποστηρίζεις ότι " Το να θεωρείς πως τα στιχάκια μου είναι "διαφορετική" τέχνη από του Rimbaud, είναι δική σου υπόθεση, όπως δική μου υπόθεση είναι να πιστεύω πως στην πραγματικότητα είναι μια τρίχα από τα @@ του Rimbaud και ΑΝΩΤΕΡΗ (υποκειμενικό) τέχνη από την δική μου... "τέχνη"."
    Κάτι έχεις μπλέξει με τα υποκειμενικά και αντικειμενικά. Ή δε σε έχω καταλάβει καλά.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Harbinger.

    Άσε που εσύ ξέρεις καλύτερα από κάθε άλλον αν είναι τέχνη ή όχι γιατί ξέρεις αν το έκανες για να εκφραστείς ή για να βγάλεις χρήματα.
    Επι αυτού δεν θέλω να αναπτυχθώ περαιτέρω γιατί είναι προφανές πως δίνουμε διαφορετική έννοια στον όρο "τέχνη". Για εσένα τέχνη είναι κάθε ειλικρινής έκφραση, για εμένα είναι κάτι παραπάνω από αυτό.

    Δεν μπορείς να μιλάς για υποκειμενικότητα και να υποστηρίζεις ότι " Το να θεωρείς πως τα στιχάκια μου είναι "διαφορετική" τέχνη από του Rimbaud, είναι δική σου υπόθεση, όπως δική μου υπόθεση είναι να πιστεύω πως στην πραγματικότητα είναι μια τρίχα από τα @@ του Rimbaud και ΑΝΩΤΕΡΗ (υποκειμενικό) τέχνη από την δική μου... "τέχνη"."
    Το ότι πιστεύω πως η εκάστοτε θεώρηση των πραγμάτων είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, κατά κάποιον μαγικό τρόπο ΔΕΝ είναι πίστη στην υποκειμενικότητα?

    Gabriel.

    to opoio leei, oysiastika, oti epeidh o X "ekane texnh" o Y "den mporei na thewrei oti kanei texnh".
    Όχι δεν λέει αυτό. Θα μπορούσες απλά να με ρωτήσεις ώστε να αποφύγεις na apantas me ek8eseis se kathe thread όταν αυτές οι εκθέσεις μπορούν με ένα φύσημα να πέσουν καθώς στηρίχθηκαν σε μια αυθαίρετη ερμηνεία σου.

    eipa oti symfwnw me ton butcher, se thema poy exoyme ksanasyzhthsei ektenws kai alloy, opws oloi len kata kairoys se threads oti symfwnoyn me kapoioys poy exoyn hdh anaptyksei th thesh toys.
    Μπορεί να είναι η εκτίμηση και η πίστη που τρέφω στις ικανότητές σου που με κάνει να περιμένω περισσότερα από μια συμφωνία με κάποιονάλλοχρήστη. Αν παρ' όλα δεν σκοπεύεις να τοποθετηθείς standalone, θα μου επιτρέψεις να ασχοληθώ με αυτούς που το κάνουν. Μόνο.

    Ξέρεις με πόση αγάπη.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  13. #43
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Ναι ντε, αλλά ο Gab με το ποστ του έδειξε πολύ καθαρά που αντιφάσκεις. Αυτό προσπαθούσα να εκφράσω κι εγώ. Ανα δύο προτάσεις φαίνεται η αντίφασή σου: υποκειμενικότητα και ταυτόχρονα υποκειμενικότητα. Από τη μία δηλώνεις ότι πιστεύεις στην υποκειμενικότητα, από την άλλη "θα γελάσεις" με όποιον μιλήσει για διαφορετικότητα, θεωρείς την τέχνη "κάτι ανώτερο" από "απλή" (όπως λες - εγώ δεν είπα απλή) έκφραση, που είναι διπλά ισοδύναμα με αντικειμενικότητα της άποψής σου. Δηλώνεις υποκειμενιστής και δείχνεις αντικειμενικός.

    Ουφ. Πόσο πια να επαναληφθώ; Όπως είπε κι ο Gab, κι εσύ επαναλαμβάνεις τις απόψεις σου χωρίς να τις δικαιολογείς με οποιονδήποτε τρόπο. Σε ρωτήσαμε επανηλειμμένα αλλά απλά παρέφρασες και απάντησες το ίδιο.

    Άποψή σου τελοσπάντων, αλλά κάπου υπάρχει ένα λογικό λάθος, δύο αυτοαναιρούμενες απόψεις. Δεν μπορείς να είσαι άθεος Μάρτυρας του Ιεχωβά τελοσπάντων.

    Ουφ. Αυτό.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  14. #44
    Phoenix ifinoi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Multiverse
    Posts
    2,130

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death
    Ανα δύο προτάσεις φαίνεται η αντίφασή σου: υποκειμενικότητα και ταυτόχρονα υποκειμενικότητα.

    H einai poly prwi gia mena h h8eles na peis antikeimenikothta kapou, right?
    Omnia Mutantur, Nihil Interit

  15. #45
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Μάλλον για μένα ήταν πολύ πρωί Right you are.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •