Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Μετρό ERvisited: Ασανσέρ

  1. #1
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default Μετρό ERvisited: Ασανσέρ

    Τα ασανσέρ που είναι στο μετρό και υποτίθεται πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο από ηλικιωμένους/ανάπηρους/άτομα με ειδικές ανάγκες/ρόκαβλους κλπ. (κάτι που παίζει να μην έχω δει ποτέ να γίνεται) τα χρησιμοποιείται εσείς; έχετε τύψεις μετά; το εξομολογείστε στον πνευματικό σας;
    Εγώ τα χρησιμοποιώ συστηματικά, είναι πολύ πιο γρήγορο απ' το να πας απ' τις σκάλες και δεν ενοχλώ και κανέναν που θα 'θελε να κάθομαι αριστερά στις κυλιόμενες. ;p
    After the Triumph of Your Birth.

  2. #2
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    όχι, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ
    ναι, έχω ευχηθεί πολλά πράγματα σε όσους το χρησιμοποιούν χωρίς να εμπίπτουν σε κάποια από τις παραπάνω αναφερθέντες κατηγορίες (μου θυμίζει το "μα, πάρκαρα για δυο λεπτά, ίσα-ίσα για να αγοράσω 2 κιλά σαλάμι" και λοιπές ηλίθιες δικαιολογίες)
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    699

    Default

    Όχι δεν το χρησιμοποιώ και μερικές φορές κοιτάω με μια ελαφρά δόση ειρωνίας όσους το χρησιμοποιούν ενώ ΔΕΝ είναι ανάπηροι.

    Έχει το κωμικό του στοιχείο να βλέπεις 20άρηδες, 30άρηδες...μαζί με γριούλες να μπαίνουν στο ασανσέρ και παράλληλα να ακούς την ανακοίνωση που παρακαλεί χρήση του ασανσέρ μόνο από άτομα με αναπηρία. Αλήθεια η αναπηρία στον εγκέφαλο συμπεριλαμβάνεται;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    www.xombified.com
    Posts
    2,456

    Default

    Den ta exw xrhsimopoihsei kai oute prokeite oso antexoun akoma ta podarakia mou na perpatane!

  5. #5
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Δε τα χρησιμοποιώ καθώς δε βρίσκω νόημα. Σιγά την ευκολία και τον όποιο χρόνο που θα κερδίσεις.

    Ωστόσο δε θεωρώ τόσο σημαντικό το γεγονός πως παραβιάζεται αυτός ο κανονισμός, καθώς η χρήση του από άτομα με κάποιου είδους αναπηρία δεν είναι συνηθισμένη και στη χειρότερη απλώς πρόκειται να τον καθυστερήσεις για κανά λεπτάκι (εν αντιθέσει, η χρήση του πάρκινγκ για άτομα με ειδικές ανάγκες ενδέχεται να προκαλέσει σοβαρή καθυστέρηση).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #6
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    de briskw kanena apolytws logo na mi xrisimopoieitai to asanser apti stigmi pou den parempodizetai etsi i xrisi tou apo ta atoma gia ta opoia proorizetai.

  7. #7
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    den exw mpei pote oute pote mou genhthhke h periergeia na mpw.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #8
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Γιατί να έχει κανείς περιέργεια να μπει σε ένα ασανσέρ; Εκτός αν όλη τη προηγούμενη ζωή του ζούσε σε καμιά σπηλιά.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Inside the KOP...
    Posts
    1,399

    Default

    to exw xrisimopoihsei mono 2-3 fores pou kouvalousa arketo varos (valitses ktl). kata t'alla kiliomenes
    "It's there to remind our lads who they're playing for, and to remind the opposition who they're playing against."

    Bill Shankly about the 'This is Anfield' plaque

  10. #10
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    de mpainw pote se asanser.
    (opote otan menei kapoios mesa, egw kathomai ap ejw kai lew ejypnades tou styl "to on/off to peirajate?".)
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  11. #11

    Default

    Έχω μπει κανα δυο φορές. Μαλακία θα ήταν αν υπήρχε ανάπηρος που το ήθελε κι εγώ του έπαιρνα τη θέση, αντιθέτως εφόσον συνήθως δεν υπάρχουν ανάπηροι στα ασανσέρ του μετρό η μαλακία είναι να θες να πάρεις ασανσέρ και να μην το κάνεις μήπως και σκάσει μύτη ανάπηρος και τον καθυστερήσεις τέσσερα δευτερόλεπτα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,749

    Default

    den exw mpei pote.
    You were nothing more, you were something less

  13. #13
    Custom User Title ari-m's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    PTR/PL3KL
    Posts
    1,352

    Default

    oses fores exw vre8ei sto metro protimisa tin aristeri meria twn kyliomenwn (an den piga apo ta diplana sta8era skalakia)
    When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
    Hi, I 'm a signature Virus. Plz add me to your sig and help me conquer the world.
    ALERT! Signature Infected by Unknown Virus.
    Click Me

  14. #14
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default

    Δε μπαινω ποτε, εκτος απο ενα συγκεκριμενο ασανσερ στην Αττικη κοντα στο σπιτι μου στο οποιο για να ΜΗ μπω πρεπει να βγω απο αλλου και να κανω κυκλο ΣΥΝ το οτι πρεπει να παω απο κυλιομενες και να ανεχτω ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΤΑ 4 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΤΟΥΣ.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  15. #15
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Μόνο Αγγλία έμπαινα κι αυτό γιατί όποτε πήγαινα στο σταθμό, πήγαινα με βαλίτσες. Ελλάδα παλιότερα κάποιες φορές όταν είχα πρόβλημα με το πόδι μου και φοβόμουν λίγο τις κυλιόμενες. Είναι πιο επικίνδυνο το ασανσέρ όμως, έτσι όπως τρέχουν όλοι να μπουν... Φρικαλέοι.
    Feed my fear

Similar Threads

  1. Ένας βιολιστής στο Μετρό
    By Candiru in forum Music Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 22-01-2009, 13:57
  2. Replies: 18
    Last Post: 04-04-2005, 21:39
  3. Replies: 7
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •