Άλλη μια κριτική γιά το θέαμα εκ βραχακίων απ'τον τζαμπατζή user Kalki:

Κόσμος ικανοποιητικός, δεν επέτρεψαν την δωρεάν είσοδο σε κανέναν.

Οι μπάντες:
1) Blackfield: Ομολογώ πως είχα πάει προκατειλημμένος αρνητικά σε σχέση με το συγκρότημα και λόγω του -κατά τη γνώμη μου- μέτριου ντεμπούτου τους και λόγω της κλασσικής αντίδρασης που με πιάνει στο κάθε συγκρότημα που προωθείται -έστω και εν μέρει- αδικαιολόγητα από τον εμπορικό μουσικό τύπο (διαχωρισμός απ'τα zines). Ωστόσο, live άλλαξαν εντελώς την άποψή μου. Εκπληκτικός ο συνδυασμός των φωνητικών Wilson/Geffen, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πλήκτρα και ατμόσφαιρα χαλαρωτική και "χάσιμο" (if you know what I mean). Live αποδίδουν πολύ καλύτερα απ'ότι studio.

2) Van Der Graaf Generator: Δεν παρακολούθησα απ'την αρχή το set τους γιατί κατέβηκα να ρισκάρω γιά δωρεάν είσοδο (sorry -φρεσκοκουρεμένε - Paul αλλά τελικά φάγαμε πόρτα). Όταν τελικά ξανανέβηκα (περίπου στη μέση του set) είδα ένα συγκρότημα που μεν απείχε κατά πολύ απ'τη μέση στάση ενός "πουρόκερ" αλλά δυστυχώς η μουσική του απευθύνεται καθαρά σε "ρετροϊστές" που, λόγω porcupine tree, αποτελούσαν τη μειονότητα. Παρ'όλα αυτά κανείς απ'όσους πήγαν δεν νομίζω να κουράστηκε ή να τους χαρακτήρισε βαρετούς, παρ'ότι δεν θα ενθουσιάστηκε. Είναι οι Van Der Graaf after all (ή Van Der τέτοιοι όπως τους αποκάλεσε ένας -ευγενέστατος - σεκιουριτάς). Έδωσε ρέστα ο τυμπανιάρης τους.

3) Porcupine Tree: ΠΡΟΣΠΕΡΝΩ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΞΑΝ ΤΟ "Radioactive Toy" ΟΙ ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ!!! Εκπληκτική συναυλία (ακόμα κι απ'τα βραχάκια) με ως επί το πλείστον δυνατό setlist που δικαίωσε όσους κουβαλήθηκαν μέχρι εκεί πάνω. Φαίνεται η πολλή παρέα με τους Opeth άρχισε να δείχνει τα αποτελέσματά της . Με έκαναν να εύχομαι να είχα πάρει εισιτήριο. Οι Porcupine Tree συνοδεύονταν από Video Projection γιά το οποίο πληροφορίες θα σας δώσουν οι "νόμιμοι" ακροατές.

Κοινώς, regularpaul your turn.