Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Monh ksana den tha safhsw

  1. #1
    Senior Member Eulogy's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    mesa sto nao..
    Posts
    2,256

    Default Monh ksana den tha safhsw

    Arthro Sportime



    Σε μια Ελλάδα που ψάχνει μονίμως είδωλα... Σε έναν χώρο που η μυθοποίηση είναι τόσο εύκολη... Σε μια ομάδα που χρειάζεται ηγέτες και επιβεβαίωση... Σε ένα καλοκαίρι που τόσα άλλαξαν... Ο Κώστας Κατσουράνης θα συνεχίζει να φοράει την κιτρινόμαυρη φανέλα. Εκείνη που πρόβαρε για πρώτη φορά τον Ιούνιο του 2002, όταν η ΑΕΚ έψαχνε τον αντικαταστάτη του Άκη Ζήκου και του Κάρλος Γκαμάρα.
    Τα έβρισκε και τα δύο σε έναν. Στον παίκτη, που τρία χρόνια μετά είναι το σύμβολο και η σημαία της Ένωσης. Στον ποδοσφαιριστή που θα παραμείνει με τον δικέφαλο στο στήθος για του αρέσει η ΑΕΚ, γιατί περνάει καλά, γιατί το έχει δηλώσει και το έχει αποδείξει.

    Ήταν Παναθηναϊκός από μικρό παιδί. Δεν το έκρυψε ούτε όταν σκόραρε εναντίον της αγαπημένης του ομάδας στην Πάτρα και της... έκλεβε το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη εξαρχής να τον αποκτήσει. Σάββατο ανακοίνωσε την απόκτησή του. Ήταν 15 Ιουνίου. Και τώρα Σάββατο όλες οι εφημερίδες είχαν την είδηση μιας ακόμα πρότασης που απορρίφθηκε. Η ΑΕΚ και Κατσουράνης είπαν το «όχι» στις 15 Ιουλίου.

    «Οικονομικά με καλύπτει η πρόταση, αλλά όχι για πέντε χρόνια. Προτιμώ τρία», έλεγε ο Κατσουράνης πριν μετακομίσει στην Ν. Φιλαδέλφεια. Μετά ήρθε η ανακοίνωση. «Νομίζω πως η ΑΕΚ θα μου δώσει περισσότερες ευκαιρίες για να παίξω και να καθιερωθώ. Θα δώσω όλο μου τον εαυτό για πάει καλά η ΑΕΚ και μέσα από αυτή θα επιδιώξω προσωπικές διακρίσεις», δήλωνε επίσημα ως νέος παίκτης της Ένωσης και αργότερα θα δηλώσει πως «η πρόταση του Παναθηναϊκού δεν ήταν καλή και ο Ολυμπιακός αργούσε».

    Χαμένος στον... πόλεμο

    Σε μια εποχή που δεν ήταν η καλύτερη για την ΑΕΚ, ο Κώστας Κατσουράνης δεν ξεχώριζε για τις ηγετικές του ικανότητες. Αγωνιστικά, δεν γίνεται κουβέντα και, άλλωστε, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Κάθε χρόνο ήταν καλύτερος, όμως η ΑΕΚ του... εμφυλίου πολέμου δεν ήταν το καταλληλότερο πεδίο για να αναδειχθεί μια φυσιογνωμία. Τον πρώτο χρόνο ήταν υπό την προστασία του Ντέμη Νικολαΐδη και την επόμενη σεζόν έμεινε... μόνος του. Σε τέτοιο βαθμό, που είχαν κυκλοφορήσει φήμες ότι κάποιες από τις παλιοσειρές των αποδυτηρίων δεν τον έβλεπαν με καλό μάτι λόγω της παρέας του με τον μετέπειτα πρόεδρο της ΑΕΚ.

    Όταν τα σύννεφα μαζεύτηκαν πιο έντονα από ποτέ πάνω από την ΑΕΚ και όταν ο κατακλυσμός έμοιαζε αναπόφευκτος, ο Κώστας Κατσουράνης έβαλε τον εαυτό του μπροστά. Είχε, πλέον, παλιώσει και ήταν έτοιμος. «Πιστεύω ότι το σύνολο των συμπαικτών μου, για να μην είμαι απόλυτος και πω όλοι, θα συμφωνήσουν στην πρόταση του Ντέμη για την καταβολή του 70% των οφειλομένων άμεσα ή το 100% σε πέντε χρόνια», δήλωνε τον Απρίλιο του 2004, όταν άρχισε να παίρνει μορφή το σχέδιο του Νικολαΐδη.

    Ένα μήνα αργότερα, το τοπίο παρέμενε θολό και ο Κατσουράνης είχε αμφιβολίες. Το συναίσθημα ήταν δυνατό, αλλά και το μέλλον του εξίσου σημαντικό. «Αν δεν υπάρχει κάτι καλό στο εξωτερικό και δεχτώ προτάσεις από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, θα τις ζυγίσω και θα αποφασίσω τι είναι καλύτερο. Δεν θα δεχτώ μείωση αποδοχών. Δεν θα παίξει ρόλο ο Ντέμης στο αν θα μείνω ή αν θα ανανεώσω το συμβόλαιό μου». Στις 15 Μαΐου δείχνει ότι σκέφτεται να φύγει, όμως χρυσώνει το χάπι, όταν παραδέχεται. «Μικρός ήμουν Παναθηναϊκός, αλλά τώρα είμαι ΑΕΚ. Η ΑΕΚ είναι μεγαλύτερη ομάδα από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό».

    Προσφεύγει και παραμένει...

    Τα πρόσωπα, τελικά, παίζουν ρόλο. Πάντα! Ο Αλέξης Κούγιας γίνεται μέσα σε μια νύχτα πρόεδρος της ΑΕΚ και υπόσχεται ότι θα φέρει έναν Κροίσο στην Ένωση. Ο Κατσουράνης καταθέτει προσφυγή στις 6 Ιουλίου του 2004, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Euro με την Ελλάδα. Οι φήμες για μετακόμισή του σε Ολυμπιακό ή Παναθηναϊκό πληθαίνουν. Τίποτα απ' όλα δεν θα γίνει, αφού ο Ντέμης Νικολαΐδης αναλαμβάνει την ΑΕΚ και ο 25χρονος μέσος αλλάζει γνώμη.

    Στις 24 Ιουλίου η ΑΕΚ ανακοινώνει: «Ο Κώστας Κατσουράνης υπέγραψε νέο συμβόλαιο συνεργασίας με την ΠΑΕ ΑΕΚ διάρκειας τριών ετών. Γνωρίζοντας τα προβλήματα που αντιμετώπιζε η ομάδα μας, θα μπορούσε να διεκδικήσει τα χρήματα που του όφειλε η ΠΑΕ και τη λύση του συμβολαίου του πολύ πριν ενσωματωθεί στην αποστολή της Εθνικής ομάδας στην Πορτογαλία. Προτίμησε όμως να αναμείνει την πρόταση της ΑΕΚ. Παρότι η αγωνιστική του παρουσία στα παιχνίδια του EURO προκάλεσε το ενδιαφέρον πολλών ομάδων από το εξωτερικό, ο Κώστας Κατσουράνης συμφώνησε να παραμείνει στην ομάδα. Η διοίκηση της ΑΕΚ τον ευχαριστεί για την απόφασή του αυτή, υποσχόμενη ταυτόχρονα ότι δεν πρόκειται να σταθεί εμπόδιο σε οποιαδήποτε πρόταση από ομάδα του εξωτερικού δίνει νέες προοπτικές στην καριέρα του».

    Η νέα εποχή...

    Το παραλίγο τέλος φέρνει μια καινούρια αφορμή. Ο Κώστας Κατσουράνης παίρνει το περιβραχιόνιο, παίρνει τον ρόλο του ηγέτη μέσα και έξω από το γήπεδο. «Σε 6-7 χρόνια θα έχουμε ομάδα μοντέλο. Θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Αυτό που έχω να πω είναι ότι θα χάνουμε δύσκολα», δηλώνει προφητικά στις 6 Αυγούστου. Η ΑΕΚ χάνει δύσκολα, κάνει πορεία πρωταθλητισμού, ο διεθνής μέσος συχνά-πυκνά προσπαθεί να κρατήσει τον πήχη χαμηλά και να προσγειώσει τον κόσμο, αλλά κάνει την καλύτερη σεζόν της καριέρας του.

    «Έμεινα κατά βασικό λόγο γιατί μπήκαν κάποιοι άνθρωποι σωστοί, που είχα εμπιστοσύνη. Κυρίως ο πρόεδρος, ο κύριος Νικολαΐδης και κάποιοι άλλοι, όπως ο κύριος Ίβιτς που μπήκε τεχνικός διευθυντής. Φαίνεται πως πάνε να δημιουργήσουν κάτι πολύ καλό. Ήταν συμπαίκτες μου αυτά τα δύο παιδιά, είδα τις προθέσεις τους και ήμουν σίγουρος 100% ότι θα γίνει κάτι πολύ σπουδαίο και ότι η ΑΕΚ θα λειτουργεί σαν μία ευρωπαϊκή ομάδα», αποκαλύπτει τον Μάρτιο του 2004 στο επίσημο περιοδικό της ΑΕΚ.

    Η ΑΕΚ και οι... others

    Το θέμα εσωτερικής μετακόμισης έχει φύγει από το μυαλό του Κώστα Κατσουράνη. Η μετανάστευση πάντα είναι ένα θέμα, αφού η ΑΕΚ φέρεται να έχει δώσει το λόγο της στην Πόρτο για προβάδισμα στην μεταγραφή του και πολλές ομάδες από το εξωτερικό ρίχνουν διερευνητικές ματιές στον διεθνή μέσο. Το ερώτημα τίθεται όλο και πιο έντονα στον Κατσουράνη.

    Απάντηση πρώτη στις 12 Μαρτίου: «Αν είναι να φύγω από την ΑΕΚ θα το κάνω μόνο για μια μεγάλη ομάδα του εξωτερικού και όχι μικρομεσαία. Τα θέλω μου καλύπτονται από την ΑΕΚ».

    Απάντηση δεύτερη στις 28 Απριλίου: «Μπορεί να παραμείνω στην ΑΕΚ για αρκετά χρόνια ακόμη. Περνάω πολύ καλά, κάτι που δεν το περίμενα και έχω έναν από τους καλύτερους προπονητές στον κόσμο. Ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει. Δεν αγχώνομαι».

    Απάντηση τρίτη στις 10 Μαΐου: Ο Κώστας Κατσουράνης επεκτείνει τη συνεργασία του με την ΑΕΚ ως το 2008 και λίγες μέρες μετά δηλώνει: «Ανανέωσα με την ΑΕΚ. Αν στο μέλλον έρθει μια πρόταση από το εξωτερικό που να ικανοποιεί εμένα και την ομάδα, μπορεί να γίνει η μεταγραφή. Αλλά μόνο εκεί. Χαίρομαι που παίζω στην ΑΕΚ, περνάω καλά και είμαι περήφανος».

    Απάντηση τέταρτη στις 25 Μαΐου: «Είμαι υπερήφανος που παίζω στην ΑΕΚ και ελπίζω να μας στηρίζετε πάντα με την παρουσία σας στο γήπεδο», γράφει στο match program της Ένωσης για το τελευταίο ματς του πρωταθλήματος και στέλνει μήνυμα στον κόσμο του δικεφάλου. «Βλέποντας τόσες χιλιάδες κόσμο στις εξέδρες του γηπέδου, νιώθαμε περισσότερο δυνατοί. Ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα, εμείς σας βλέπαμε και σας ακούγαμε να μας χειροκροτείτε. Δείξατε πόσο διαφορετικός είναι ο κόσμος της ΑΕΚ. Η ομάδα σας χρειάζεται πάντα δίπλα της. Όπως φέτος. Να μην απογοητεύεστε γιατί αυτό το συναίσθημα δεν μας ταιριάζει»

    Η σημαία κυματίζει

    Τις τελευταίες μέρες, το θερμόμετρο ανέβηκε, οι παλμοί πολλαπλασιάστηκαν, το άγχος άσπρισε τα μαλλιά των οπαδών της ΑΕΚ. Ποτέ πριν η πώληση του Κατσουράνη δεν έμοιαζε τόσο κοντά. Η καλή πρόταση της Βέρντερ στην ΑΕΚ, τα λεφτά που έδιναν στον ίδιο τον παίκτη έκαναν τον κόσμο της Ένωσης να ανησυχεί, να φοβάται μήπως χάσει τη σημαία, τον ηγέτη. Τον παίκτη που μαζί με τον Νίκο Λυμπερόπουλο τράβηξαν την ΑΕΚ στα δύσκολα.

    Ίσως το 15 να είναι συνυφασμένο με τον Κατσουράνη και την ΑΕΚ. Ίσως το Σάββατο να είναι η μέρα που τους δένει. Οι σημερινές δηλώσεις του διεθνή μέσου, άλλωστε, ήταν μια ακόμα απόδειξη. «Ήταν δύσκολη η απόφαση. Η προσφορά κάλυπτε την ΑΕΚ, καθώς ήταν πολύ καλή. Μίλησα με τον πρόεδρο και μου είπε πως ήθελε να μείνω, αφού σε αυτή τη χρονική στιγμή με τη προετοιμασία σε εξέλιξη θα ήταν δύσκολο να βρεθεί αντικαταστάτης. Ο τελευταίος λόγος ήταν σε μένα και αν ήθελα θα είχα φύγει. Αποφασίσαμε από κοινού να μείνω. Χαίρομαι με αυτή την εξέλιξη. Είμαι ευτυχισμένος στην ΑΕΚ».


    Mporei telika na fygei kai kala tha kanei giati xaramizete sthn A.E.K. me kontides kai sia. Tosa xronia h diafora ayth ths A.E.K. me tis ypoloipes omades stous paixtes pou goustarane na foran ton dikefalo isws elega na ofeilete sto oti px. o ntemis o manwlas o mabros htan arrwstoi me thn A.E.K. .alla otan ayto symbainei me paixtes pou den einai A.E.K. tote nomizw oti einai kati to monadiko kai deixnei to MAGALEIO THS A.E.K
    before i pine away

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Athens
    Posts
    76

    Default

    mi.. tha klapso...
    Some things just won't fade with time...

  3. #3
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Pali kala pou ton kratisate (prosopika ton theoro ton pio xrisimo Ellina podosfairisti at the time being) alla kai pali de sas vlepo kala fetos, ante to polu polu na mi sas klepsoun to Champions League fetos Vassaras kai sia. Emas thelete xronia akoma.

  4. #4
    Zero Black Darkling's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Alter Ego
    Posts
    5,301

    Default Re: Monh ksana den tha safhsw

    Quote Originally Posted by Eulogy
    . tote nomizw oti einai kati to monadiko kai deixnei to MAGALEIO THS A.E.K

    Σιγα μη δειχνει και τον αργαλειο της ΑΕΚ.
    when it goes to .999 then I rise and there I shine

  5. #5
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Κι εγώ βλέπω δύσκολο φέτος να πετάξετε τον γάβρο από την κλασσική του δεύτερη θέση. Μπορεί να τον περάσετε σουβλάκι μέσα κι έξω από το λυόμενο όπως συνιθίζατ5ε παλιότερα αλλά στο σύνολο ούτε τεροβίτσες έχετε ούτε δούρους ούτε καζναφέρηδες ούτε κανένα άλλο εξίσου ελπιδοφόρο ταλέντο.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  6. #6
    Senior Member dyingfreedom's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Sleepy Town
    Posts
    5,037

    Default

    Quote Originally Posted by pitchfork
    Κι εγώ βλέπω δύσκολο φέτος να πετάξετε τον γάβρο από την κλασσική του δεύτερη θέση.

  7. #7
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Άνοιξε και κανα βιβλίο....
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    μεσα-εξω απο τα αποδυτηρια
    Posts
    5,224

    Default

    Quote Originally Posted by pitchfork
    Άνοιξε και κανα βιβλίο....
    Opws th newterh istoria ths elladas 1995-2005
    Θες να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη; Σβήσε τα περιττά σου mp3 (και προιόντα συναφών απωλεστικών ή μη αλγορίθμων).

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by dyingfreedom
    Quote Originally Posted by pitchfork
    Κι εγώ βλέπω δύσκολο φέτος να πετάξετε τον γάβρο από την κλασσική του δεύτερη θέση.
    OMG!

    MALAKA pitchfork PERNEIS NARKOTIKA!!!!!!!!!!!!!!?????
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  10. #10
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Έχεις δίκιο.
    Το "κλασική" δεν ταιριάζει.
    Πιο συχνά βρίσκεται κάτω από την αεκ.
    Τέσπα, δεύτεροι - τρίτοι - εκεί.
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  11. #11
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Σπουδαία ικανότητα αυτή, ε

    Να μπορείς να κάνεις το άσπρο μαύρο.

    Συνέχισε έτσι, γραφικέ βαζελάκο.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  12. #12
    Senior Member Eulogy's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    mesa sto nao..
    Posts
    2,256

    Default

    de tha to katalabete potes xameleontes. xareite me ton mixalaki kai me to nikopolidi opws xarhkate paliotera me aleksadri ntousan kai allous...
    before i pine away

  13. #13
    Senior Member dyingfreedom's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Sleepy Town
    Posts
    5,037

    Default

    Το πρόβλημά σου όμως πιό ακριβώς είναι δεν έχω καταλάβει.

    1. Ο Κωνσταντίνου ήρθε ως ελεύθερος.

    2.Ο Αλεξανδρής έγινε σημαία στον Ολυμπιακό και όχι στο αεκάκι

    3.Ο Νικοπολίδης καλά έκανε, κανείς δεν τον έκλεψε από τον βάζελο.Ρώτα τον Σούμ.

    4.Όσο για τον Μπάγεβιτς ρώτα τον Τροχανά και τους ομοίους του παραγοντίσκους.

  14. #14
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    το να είσαι ΑΕΚ είναι ποιοτικό χαρακτηριστικό imo... δείχνει ανωτερότητα... είσαι η εστέτ του Ελληνικού ποδοσφαίρου... είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ... να καταργηθούν οι υπόλοιπες ομάδες
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  15. #15
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Συμφωνώ, φίλτατε.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

Similar Threads

  1. ti zwo tha thelate naste an den isastan zwa etsi ki alliws?
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 35
    Last Post: 17-03-2012, 15:34
  2. Ti den tha thelate pote na sas kanoun????
    By president in forum General Discussion
    Replies: 42
    Last Post: 17-03-2012, 04:03
  3. Moonspell ksana!!
    By Heretic in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 29-10-2006, 08:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •