Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Summer Rock Fest 2005 @ Antiparos

  1. #1
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default Summer Rock Fest 2005 @ Antiparos

    Επιστρέψαμε λοιπόν. Ένα σύντομο report είναι ήδη έτοιμο και θα ανέβει σε λίγες μέρες στο ER mag. Να πω και από εδώ λίγα πράγματα.

    Με την εξαίρεση της προσέλευσης του κόσμου, όλα τα υπόλοιπα ήταν ιδανικά. Δηλαδή ακόμα κι αν κάποιος δεν είναι fan του heavy ήχου προς τον οποίον κινήθηκε κυρίως το fest, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν διασκέδασε.

    Οι διοργανωτές (οι Lord 13 δηλαδή) είχαν στήσει άψογα τον συναυλιακό χώρο, με ήχο που ακουγόταν τέλεια ακόμα και μέσα από τις σκηνές (από εκεί λόγω κούρασης άκουσα τους Rattlesnake και Madleaf). Οι μπάντες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Πιστέψτε με, τις περισσότερες τις έχω δει από 1 ως 50 (!!!) φορές και τέτοιο πάθος δεν έχω ξαναντικρύσει. Κι όταν αυτά τα βλέπεις από ανθρώπους που έχουν φάει το rock με το κουτάλι, που σε εποχές δύσκολες για σκηνές κλπ. δρούσαν σε υπόγειους χώρους ανάβοντας τις 1ες σπίθες για δημιουργία κάτι καλού, δεν μπορείς παρά να συμμετέχεις με όποιον τρόπο μπορείς.

    Τα μεγάλα ονόματα του fest ήταν όλοι τους φοβεροί και τρομεροί. Deus, Lord 13, Earthbound, Nightstalker, Engine, Rockin' Bones έπαιζαν σαν σεληνιασμένοι. Ο χρήστης nothingman θα χαρεί (?) να μάθει πως οι στόκοι θυμήθηκαν το Spit και έκλεισαν με την πιο εξωφρενική εκτέλεση του Mad Prophet ever, με ένα space τζαμάρισμα που θα το ζήλευαν οι Hawkwind.

    Όλοι ήταν φανταστικοί, αλλά από τους υπόλοιπους θα ξεχωρίσω τους Misuse οι οποίοι είναι στον δρόμο για κάτι πολυ ξεχωριστό (progressive/post rock να το πω?) κατά την γνώμη μου.

    Αυτά για την ώρα, δυστυχώς στο κοπάνημα του 1ου βραδιού με τους Deus, τσακισα την φωτογραφική, οπότε έχω φωτογραφίες από την 1η μέρα μόνο. Για τις υπόλοιπες, αναμένω τον master Alaiah.

    Odonian, Alaiah


    Ο cybernaut667 παραδίδει μαθήματα DJλικιού (στο 1ο 20λεπτο που έπαιξε, πρέπει να πέρασε το μισό camping να ρωτήσει τι έβαζε)


    oι Planet of Zeus μας βάζουν από νωρίς στο σωστό κλίμα


    οι Misuse κλέβουν τις εντυπώσεις




    Ο Τζίμυς και οι υπόλοιποι λόρδοι βάζουν φωτιά στην βραδιά




    και οι Deus Ex Machina γίνονται ένα με τον κόσμο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Θέλω playlist του cybernaut τώρα! Παύλο, εκ περιεργείας, πόσο κόσμο είχε περίπου μπορείς να υπολογίσεις;
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  3. #3
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Παρασκευή και Κυριακή, στο peak γύρω στα 150-200 άτομα. Το Σάββατο την ώρα των Earthbound/Nightstalker πάνω από 300.

    Η λίστα του Άκη (σε εκείνο το μαγικό 20λεπτο) στο περίπου:

    Drag Pack - johhny's last race
    Boogieman - red sleeve
    35007 - herd
    Blind Dog - beyond my reach
    Ufomammmut - lacrimosa
    Ocean Chief - the ocean chief rules my world

    Kαι οι άλλοι 2 DJs (εγώ έπαιξα πολύ λίγο) έσπειραν, και ο γνωστός από τηις Τετάρτες του Mo Better Σπύρος, αλλά και ο μέγιστος Κοτσαρίδας (χεχε, τα γράφω σαν inside joke, μην δίνετε σημασία).

  4. #4

    Default

    Δε θα κάνω μεγάλο ποστ (εξάλλου πολύ λίγοι εδώ ενδιαφέρονται για την άποψή μου για το φεστιβάλ), απλά θα σχολιάσω ότι εκτός από τις μπάντες που ήξερα ότι θα γαμήσουν από πριν (Nightstalker, Engine, Earthbound κλπ) με κόλλησαν στον τοίχο οι Low Gravity και οι Misuse. Συμπαθητικά πολύ και μερικά κομμάτια των Cube και αν θέλω να ακούσω χορευτικά πράματα οι Rocking Bones και οι George and the Hustlers ακόμα περισσότερο γαμάνε.

    Κατά τα άλλα περάσαμε γαμώ. Ο regularpaul είναι και γαμώ τα παιδιά.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  5. #5
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Quote Originally Posted by Odonian
    Δε θα κάνω μεγάλο ποστ (εξάλλου πολύ λίγοι εδώ ενδιαφέρονται για την άποψή μου για το φεστιβάλ), απλά θα σχολιάσω ότι εκτός από τις μπάντες που ήξερα ότι θα γαμήσουν από πριν (Nightstalker, Engine, Earthbound κλπ) με κόλλησαν στον τοίχο οι Low Gravity και οι Misuse. Συμπαθητικά πολύ και μερικά κομμάτια των Cube και αν θέλω να ακούσω χορευτικά πράματα οι Rocking Bones και οι George and the Hustlers ακόμα περισσότερο γαμάνε.

    Κατά τα άλλα περάσαμε γαμώ. Ο regularpaul είναι και γαμώ τα παιδιά. Για Ιωνικός.
    τυχαίες παρατηρήσεις...
    -το Spit δεν το έπαιξαν το Δεκέμβρη στο Αν;... μπορεί βέβαια απλά να το μουρμούριζα στην επιστροφή και να νόμιζα ότι το έπαιξαν...
    -αναμένω liqidust pix
    -άσχετο, αλλά το Σάββατο είδα έναν τύπο με TripleSixBlues t-shirt (μου ήρθε επειδή είδα ότι ο cybernaut έβαλε Boogieman)
    -η διοργάνωση ήταν 100% των παιδιών από τους Lord13;... αν ναι, θα σταματήσω να τους θεωρώ άθλιους
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  6. #6

    Default

    τυχαίες απαντήσεις...
    - δεν έχω ιδέα
    - χεχε κάτι έχουμε κιαπαφτό . Συμπαθής φιγούρα η φροντγούμαν (..) και σίγουρα πολύ καλή φωνή. Μικρές ενστάσεις για την εμφάνιση της (και δεν εννοώ μόνο τι φορούσε).
    -
    - από όσο ξέρω ναι και μάλλον θα το ξανακάνουν.

    Είπαν και μια καλή κουβέντα για τον Μιχάλη οπότε για μένα είναι οκ.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  7. #7
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Mπορεί και να μην το θυμόμουν εγώ καλά. Να είχαν ξαναπαίξει πρόσφατα το Spit δηλαδή.

    Για τους Λόρδους, επειδή αυτά τα σχόλια που κατά καιρούς κάνεις τιποτένιε προοδευτικάνε τα παίρνει πού και πού το αυτί μου και σε άλλους χώρους, έχω να πω τα εξής:

    Πριν περίπου 5 χρόνια έμπαινα στο Γκάζι και μόλις πρόλαβα το κλείσιμο των άγνωστων σε μένα τότε Lord 13. Αμέσως πήρα τον cyber στο κινητό να του πω να τρέξει να προλάβει μια απίστευτη μπάντα που έπαιζε διαστημικό stoner. Τελικά δεν προλάβαμε περισσότερα εκείνη την μέρα αλλά έκτοτε δεν τους έχουμε χάσει όπου κι αν παίζουν, έχουμε γίνει πολύ καλοί φίλοι, τους προτιμάμε πάντα στα live μας κι εκείνοι παίζουν με κλειστά μάτια, με ή χωρίς αντίτιμο. Και φυσικά γουστάρουμε και πιστεύουμε πολύ στην μουσική τους. Αντιλαμβάνομαι πως δεν παίζουν κάτι το φοβερά εμπνευσμένο, και πως βγάζουν ένα ποζεράδικο στυλάκι, ειδικά ο Τζίμυς και ο Ντίνος. Ομως επειδή τους γνωρίζουμε λίγο περισσότερο, αυτό το στυλάκι είναι απόλυτα ειλικρινές και καθόλου δήθεν. Από εκεί και πέρα, οι συγκεκριμένοι τύποι έχουν κερδίσει την εκτίμησή μας και από άλλα πράγματα που δεν τους τα έχουμε πει. Όπως για το ότι παρευρίσκονται συνεχώς σε όλες τις εκδηλώσεις του χώρου, από τα πιο μικρά live των πιο άγνωστων συγκροτημάτων μέχρι τα πιο γνωστά. Κάπως έτσι έχουν φτάσει με το σπαθί τους να παίζουν οι ίδιοι σε όλα τα σημαντικά live (με επόμενο το live των Orange Goblin, στις 25/9 στο Underworld) και κάποιες άλλες μπάντες να διαμαρτύρονται για "γνωριμίες" και λοιπές μαλακίες. Αν κάποιοι αξίζουν πιο πολύ την αναγνώριση αυτή τη στιγμή είναι οι Lord 13, που δεν έχουν σταματήσει να δουλεύουν από την 1η μέρα για να πετύχουν σε έναν χώρο που η ανταμοιβή είναι άγνωστη λέξη.

    Και αυτό το τόλμημα που έκαναν τώρα, άρτιο από κάθε άποψη, για το οποίο έδωσαν πολύ μεγάλο κομμάτι του εαυτού τους, τους ανέβασε ακόμα περισσότερο στα μάτια πολύ περισσότερων ανθρώπων αυτή τη φορά.

    [/lord 13 fan boy]

  8. #8
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    O Ντίνος είναι ο μπασίστας ε;
    τες πα, έγραψα και στο thread για τους Lord13 ότι τα κομμάτια που είχαν στο site τους ήταν καλά (εξακολουθώ να πιστεύω ότι μοιάζουν υπερβολικά μεταξύ τους όμως...)

    ο δεύτερος κιθαρίστας τους (που με είχε κεράσει μια Πέμπτη στο Μο' μπύρα), είναι μπούμαν; κάπου σα να τον πήρε το μάτι μου στην τηλεόραση με Monolith t-shirt
    μπουμαν=ο τύπος που κρατάει ψηλά τη μαλακία που στην άκρη έχει το μικρόφωνο στα γυρίσματα, έτσι ώστε να ακούγεται και να καταγράφεται τι λένε οι ηθοποιοί αλλά να μη φαίνεται στην κάμερα
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  9. #9
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Θαρρώ πως έχει σχέση με την τηλεόραση άρα μάλλον καλά είδες.


  10. #10

    Default

    To Φεστιβάλ ήταν απλά κάβλα. Κρίμα για τον λίγο κόσμο.

    Στα + η υπέροχη θέση της σκηνής με το φεγγάρι να αιωρείται πίσω από τις μπάντες

    RegularPaul

    pics 1st day

    Rattlesnake, με την υπέροχη poser-ουλα μπασίστρια που δεν σταμάτησε να χορεύει στο υπόλοιπο φεστιβάλ




    Διασκευούλες. Πολύ ωραίο - μεταξύ άλλων και poser - setlist. Κατάφεραν να περάσουν το νόημα των κομματιών, και δεν σκότωσαν τα κομμάτια. Οι φωνές αξίζουν λίγο στρώσιμο γιατί έχουν καλή προοπτική.
    Μακάρι να είχα μια τέτοια μπαντίτσα για να συμμετέχω και γω στο φεστιβάλ.

    Stone Devils


    λίγα άτομα στην σκηνή αλλά με καλή σκηνική παρουσία. Όμορφα stoner κομμάτια με λίγο "ελληνική" φωνή. Πολύ ευχάριστοι.

    planet of Zeus


    Πέρα από τις φωτογραφίες που έβγαλα στα τελευταία τραγούδια δεν τους παρακολούθησα, δεν έχω γνώμη

    Misuse



    Χαλαρά η μπάντα της ημέρας. Instrumental setlist. Θεός drummer, κιθαριστικά άψογοι, γαμάτο στακάτο μπάσο. Υπέροχες post progressive συνθέσεις. Κρίμα που λόγω misunderstanding παίξανε κανα τέταρτο λιγότερο. Γουστάρανε επι σκηνής όσο και μείς από κάτω. κύριε συμφοιτητά καλή συνέχεια! Keep it up!!

    George and the Hustlers


    Old School rockabily και τρελό πάρτυ. Reviving the sixties. Μεγάλοι απόντες της στιγμής oi Morph και MWSTW.

    Lord13


    Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι. Ανέβηκαν και τα σπάσανε. Απλά.
    Τους οφείλουμε μεγάλο ευχαριστώ για την διοργάνωση και για την αφιέρωση του φεστιβαλ στον eyeamflesch. RIP man.

    No pix, no report from Deus

    Η συνέχεια σε επόμενα posts μου μιας και είναι ήδη αργά.
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  11. #11
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    re pousth 3uda...
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  12. #12
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    O tragoudiarhs twn rattlesnake einai o user mage!Ela re Mela poutana!Egines diashmos!\m/(me poukamiso eksases onstage re?eisai false.eprepe na exeis mpaka eksw kai magio!!!)
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  13. #13
    Senior Member mage's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,323

    Default

    Thanx gia ta kala sas logia alla mallon eiste yperbolika epieikeis. Oxi epidh mou fanike xalia to live thn wra pou paizame alla eixa thn fainh idea na to grapsw kai se binteo, kai eida ta xalia mas. Elpizw pantws to 2o mas live na einai kalytero.
    Oson afora to ypoloipo festival htan kai gamw!!! Perasame teleia kai eyxaristi8ikame oles tis mpantes,makari na eixe kai perissotero kosmo (oxi sto diko mas live pantos,eytyxws otan paixame emeis den eixai kai poly kosmo, oi perissoteroi prothmhsane tis paralies, kai kala kanane)
    Thanx kai pali,mprabw stis ypoloipes mpantes kai eyxaristoume tous diorganotes pou mas kalesane. Ante kai tou xronou.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Arctic Circle
    Posts
    243

    Default

    vasika mono stous engine kai stous deus eidame fos kai mpikame tzampa kai itan para poli kala oi rockin' bones akougontousan apisteutoi pantos
    Please don’t wake me let me sleep...seems a thousand years, since I’ve felt this peace...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    cyberia
    Posts
    880

    Default

    θες να πεις οτι ηρθες μεχρι εκει αλλα δεν πληρωσες για να μπεις ?

Similar Threads

  1. MANOWAR 30/06/07 Kaliakra Rock Fest, Bulgaria
    By Tribe in forum Live Reports
    Replies: 4
    Last Post: 02-07-2007, 12:08
  2. Prog Fest 24/3/2007 @ Rock Bottom
    By After Dark in forum Live Reports
    Replies: 2
    Last Post: 29-03-2007, 19:15
  3. Thessaloniki Prog Fest - Rock Bottom - SAVATO 24 MARTIOY
    By TheHeartcollector in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2007, 12:05
  4. Post-Rock and Ambient Fest / 8-9 Feb / Small Music Theatre
    By Spinalonga Records in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 08-02-2007, 01:59
  5. 3rd Summer In The City Fest
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2006, 18:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •