Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: περιγραφικός τίτλος

  1. #1
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default περιγραφικός τίτλος

    ποστάρετε τις (ας πούμε) πέντε καλύτερες ταινίες του πρώτου μισού της πρώτης δεκαετίας του 21ου αιώνα.... ναι, κάτι σαν το ανάλογο thread στο music...

    οι δικές μου (στάνταρ θα έχω εντελώς διαφορετικές στο μυαλό μου αύριο)...
    -Les invasions barbares (Η επέλαση των βαρβάρων)... η ταινία αυτή ήταν βσκ η αφορμή για αυτό το thread, την ξαναείδα πριν από λίγο... από τις πιο συγκινητικές ταινίες ever, είναι περίπου αδύνατο να μη βουρκώσει κάποιος σε 4-5 σκηνές, μεγάλο λάθος μου που δεν την έχω δει ακόμα στους σινεμάδες
    -Eternal sunshine of the spotless mind... εντάξει, μη λέμε πάλι τα ίδια... από τις ελάχιστες ταινίες που με "άγγιξαν" τόσο και imo το καλύτερο "σύγχρονο" σενάριο που έχει μεταφερθεί σε ταινία (και που την έχω δει ε)
    -Donnie Darko... πραγματικό σοκ, παράξενη αλλά με ένα πανέξυπνο τρόπο, σε "τάιζε" στοιχεία συνέχεια ώστε να μη χάνεσαι αλλά παράλληλα βυθιζόσουν ακόμη περισσότερο στην υπόθεση... και προφανώς, ταινία που αρχίζει με Echo and the RabbitPeople ( ) και τελειώνει με αυτή τη ΘΕΙΚΗ διασκευή στο Mad world δεν μπορεί αν είναι κακή.
    -Big Fish... blah blah αποκλείεται να μην την έχετε δει οπότε δεν έχει νόημα να πω τπτ (όχι ότι είχε στις προηγούμενες, απλά βαριόμουν)
    -Hable con ella... την είχε και πρόσφατα ρε γμτ και δεν μπορούσα να την ξαναδώ... τες πα, ταινιάρα, αν όχι η καλύτερη, σίγουρα μέσα στο top3 του Almodovar

    στο παρά πέντε έμειναν έξω Amelie/Dogville/Crouching tiger, hidden dragon/Kill Bill/Mulhollan drive/Amores perros


    edit: μην πεταχτεί κανένας καθυστερημένος και πει ότι η δεκαετία άρχισε το 2001.... αρκεί που καταλάβατε ότι εννοώ το χρονικό διάστημα 1 Ιαν. 2000 - 31 Δεκ. 2004
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Dogville, νταξ' κορυφή.

    Να προσθέσω το 25th hour και (επαναλαμβάνομαι) το Oldboy.

    Nothingman πες λίγο για την τελευταία ταινία που αναφέρεις. Τι είναι?

    Edit: Διασκευή στο mad world του gary jules? Από ποιούς?
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  3. #3
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    α. To Mad world νόμιζα ότι ήταν των Tears for Fears και το διασκεύασε ο Gary Jules... μπορεί να κάνω και λάθος
    β. "Τελευταία ταινία" φαντάζομαι εννοείς το Amores perros... είναι ο ίδιος σκηνοθέτης που έκανε λίγα χρόνια μετά το 21 grams (που να πω την αλήθεια δε μου πολύ-άρεσε)... την έδειξε το star όταν βγήκε το 21grams στους σινεμάδες, τότε την είδα και εγώ... ούτε που κατάλαβα για πότε πέρασαν τα 666 breaks για διαφημίσεις... στην ουσία είναι 3 παράλληλες ιστορίες, γμτ δε θέλω να πω περισσότερο γιατί θα είναι ψιλό-spoiler... δες τη οπωσδήποτε (και παίζει και ο Gael Garc
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  4. #4
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    Zorikh epilogh, apla tha grapsw aytes pou me aggiksan perissotero:

    Vozvrashcheniye (The Return)

    Oldboy

    Amelie

    Land Of Plenty

    Songs From The Second Floor

    bonus to Sideways (an kai einai nwris gia na to valw se top periodou 5 xronwn)
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  5. #5
    Senior Member dyingfreedom's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Sleepy Town
    Posts
    5,037

    Default

    Kill Bill vol.1
    Kill Bill vol.2
    Sin City
    The Butterfly Effect (2001 αν δεν απατώμαι )
    21 γραμμάρια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Νταξ όλες ταινιάρες αυτές που είπε ο nothingman. Απλά αριστουργήματα.

    Εγώ τι να πω...

    Ας πούμε το Spirited Away (γιαπωνέζικος τίτλος Sen to Chihiro no Κamikakushi) το οποίο είναι σαν ένα όνειρο, σαν ένα ταξίδι φαντασίας με φόντο τα χρώματα της γιαπωνέζικης κουλτούρας, καταπληκτικό...

    Επίσης όταν σκέφτομαι ταινίες που πραγματικά με άγγιξαν, αν όχι θετικά, με έκαναν να νιώσω πραγματικά κάτι, είτε αυτό είναι θυμός, αγανάκτηση... ή γενικώς να νιώσω κάτι ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ, αμέσως στο μυαλό μου έρχονται τα Mystic River και Million Dollar Baby. Καλά, για το Mystic River ειδικά θεωρώ τόσο περίεργο, τόσο άδικο το τέλος, ίσως τελικά αυτή η επιλογή του Eastwood να κάνει την ταινία τόσο καλή.

    + όλα αυτά που είπατε είναι αγαπημένες ταινίες... είναι κι'άλλες, πρέπει να σκεφτώ βέβαια.

  7. #7

    Default

    Ghost world (2000)
    a monkey in silk is a monkey no less

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Quote Originally Posted by nothingman
    α. To Mad world νόμιζα ότι ήταν των Tears for Fears και το διασκεύασε ο Gary Jules... μπορεί να κάνω και λάθος
    Δεν κάνεις λάθος. Να προσθέσω ότι είναι πολύ καλύτερο απ'την πρώτη εκτέλεση.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  9. #9
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by dyingfreedom
    The Butterfly Effect (2001 αν δεν απατώμαι )
    21 γραμμάρια
    το πρώτο είναι πολύ μέτριο και όσο για το δεύτερο, ε εντάξει δεν γίνεται να επιλέγεις το 21 Grams αντί του Amores Perros (δλδ αν δεν το 'χεις δει, μη χάνεις χρόνο).
    Όλα τα είπατε όμως. Βάλτε και τα Ημερολόγια Μοτοσυκλέτας γιατί ναι, ο Gael Garcia Bernal είναι ο θεός ο ίδιος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    407

    Default

    Quote Originally Posted by cloud

    Όλα τα είπατε όμως. Βάλτε και τα Ημερολόγια Μοτοσυκλέτας γιατί ναι, ο Gael Garcia Bernal είναι ο θεός ο ίδιος.

  11. #11
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    Molis eida oti to Songs From The Second Floor vgike to 2000, opote to Dogville efige apo ti lista mou me synoptikes diadikasies.
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Inside the KOP...
    Posts
    1,399

    Default

    Για μένα είναι:

    Dogville

    The pianist

    Ημερολόγιο Μοτοσυκλέτας

    Elephant

    Kill Bill ( δεν με ενδιαφέρει αν το oldboy είναι πιο μεστό, για τη μουσική και μόνο μπαίνει το Kill bill )
    "It's there to remind our lads who they're playing for, and to remind the opposition who they're playing against."

    Bill Shankly about the 'This is Anfield' plaque

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    4,037

    Default

    (ενώ κατά τα άλλα είναι ίδια.)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Inside the KOP...
    Posts
    1,399

    Default

    Απ' ολο το τόπικ μόνο για αυτό που είπα έχεις άποψη ;
    "It's there to remind our lads who they're playing for, and to remind the opposition who they're playing against."

    Bill Shankly about the 'This is Anfield' plaque

  15. #15
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Mies Vailla Menneisyytt
    Feed my fear

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 28-11-2006, 11:42
  2. Replies: 126
    Last Post: 09-09-2005, 05:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •