Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Sons and Daughters + Coral

  1. #1
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default Sons and Daughters + Coral

    οι S+D δε μου πολύ-άρεσαν, κάποιος πρέπει να πει στην τύπισσα που τραγουδούσε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η PJ HARVEY... οι Coral ήταν αναμενόμενα καλοί
    φήμες ανέφεραν ότι θα κάνουν κανονικό set οι stripes




    σοβαρά τώρα, αν το δει ο JollyRoger το thread, ας ποστάρει τι είδε/ξέρει για το τι έγινε... thanx
    για την ιστορία αναφέρω μόνο ότι οι Stripes έπαιξαν γύρω στα 35 λεπτά και έφυγαν... έχω ξενερώσει απίστευτα και δε θα γράψω τπτ άλλο, το thread το έκανα απλά για τον Jolly
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  2. #2
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Κατηφόρησα κι εγώ προς Φάληρο με το πέρας της θεικής συναυλίας της Patti Smith (report to follow). Αλλά μόλις έφτασα, ο κόσμος έφευγε

    Συνάντησα και jolly, πήγαμε μέχρι το g-bar όπου βρήκα Cybernaut & Co, λιώσαμε, o dj είχε μεγάλα κέφια εκμηδενίζοντας οποιαδήποτε σκέψη για τήρηση της υπόσχεσής μου περί jasmine (sorry ) και τα υπόλοιπα ανήκουν στην ιστορία

    Πάντως άκουσα πολλές και διαφορετικές κριτικές για τους Stripes. Για όσο έπαιξαν τέλος πάντων. Αναμένω και τα δικά σας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    cyberia
    Posts
    880

    Default

    το οτι γραφει ο παυλος αυτα τα μικρα γραμματακια κ εκφραζεται τοιοτοτροπως ειναι οτι χειροτερο μου συνεβη σημερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Εγώ έτσι και αλλιώς κατά τύχη βρέθηκα εκεί, αλλά γενικά άλλη μια αξιομνημόνευτη ελληνική συναυλία.

    Οι Sons & Daughters είχαν αυτή την εκνευριστική τραγουδίστρια που τα ισοπέδωνε όλα και γενικά δεν μ' άρεσαν.

    Οι Coral είχαν κάποια συμπαθητικά τραγούδια (και είναι και Έλληνες αν δεν το ξέρατε!!!!) αλλά προς το τέλος κάπου βαρέθηκα. Πάντως για το στυλ τους είναι όπως πρέπει.

    Οι White Stripes όσο έπαιξαν μου φάνηκαν εκπληκτικοί. Η μουσική τους μου άρεσε πολύ περισσότερο από ότι στα albums και ακόμα και τα καινούρια τραγούδια έβγαζαν δύναμη. Ο ήχος στα drums παίζει να είναι από του καλύτερους που έχω ακούσει ever και γενικά όλα έδειχναν ότι το live θα εξελιχθεί σε μεγάλο party. Μετά ήρθε το χάος, απλά.
    and light it up forever, and never go to sleep

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    on the wings...
    Posts
    690

    Default

    katevika stis 10.30 mono kai mono gia dw stripes.den mou aresan oso epaiksan.den eixa polyasxoleithei allwste me dautous alla ayto to ysteriko rock tous den mou kanei koukou telika.gia ta ypoloipa peri sthsimatos-xwrou-akyrwshs etc as mh milhsw kalytera kai thewrhthw egkathetos ths didi g-bar thn ekana se deyterolepta (ta eyaisthita aytakia mou den antexoun tetoies entaseis...) opote KALYNYXTA PAYLO!!!
    Hell Toupee

  6. #6
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss
    κρίμα.
    ντίβες οι στράιπς, ανοργάνωτη η άστρα.
    πολύ κρίμα.
    εκτός αυτών (πωπω δε συμφωνώ με κανέναν σας) οι sons & daughters μ'αρέσανε αρκετά, σίγουρα περισσότερο απ'όσο μ'αρέσουν στο δίσκο - φοβερές οι διφωνίες τους. οι coral ενώ μ'αρέσουν αρκετά, με απογοήτευσαν. φριχτή on stage παρουσία (ο τραγουδιστής κουνιόταν λες και τραγουδούσε ελαφρολαϊκά), δεν είχαν καθόλου δύναμη και τέλοσπάντων μου φάνηκαν πολύ λίγοι για πριν τους Stripes.
    ε και μετά βγήκαν οι stripes και ήταν πολύ ωραία για όσο κράτησε.

    πολύ γενναίος ο τύπος (ο τριανταφυλλίδης ήταν?) που βγήκε να πει στον κόσμο να φύγει. εγώ σίγουρα θα κώλωνα. anyway. απλά κρίμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss
    [εκτός αυτών (πωπω δε συμφωνώ με κανέναν σας) οι sons & daughters μ'αρέσανε αρκετά, σίγουρα περισσότερο απ'όσο μ'αρέσουν στο δίσκο - φοβερές οι διφωνίες τους. οι coral ενώ μ'αρέσουν αρκετά, με απογοήτευσαν. φριχτή on stage παρουσία (ο τραγουδιστής κουνιόταν λες και τραγουδούσε ελαφρολαϊκά)
    Καλά μην αγχώνεσαι που δεν συμφωνείς =p Έτσι και αλλιώς όπως μου επανέλαβε αρκετές φορές ο ναθινγκμαν εγώ είμαι ένας μικρός χεβιμεταλάς και εκείνος ακόμα περιμένει να έρθουν για live οι raveonettes. Άντε βγάλε άκρη μετα.
    and light it up forever, and never go to sleep

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    on the wings...
    Posts
    690

    Default

    ...ma hrthan oi raveonettssssssss
    Hell Toupee

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default

    Δεν είχα ξανακούσει Sons & Daughters, η ώρα που παίξανε πέρασε ευχάριστα.
    Οι Coral ήτανε μια χαρά, παίξανε τα χαρούμενα τραγουδάκια τους και χωρίς να (μου) κάνουνε κάποια ιδιαίτερη αίσθηση, μου άρεσαν.
    The White Stripes. Νταξ. Όσο παίξανε ήτανε εκπληκτικοί. Ο Τζακ είναι γαμώ.

    Επίσης, γαμώ την τύχη μας. Αν είναι δυνατόν να διακόπτεται συναυλία εξαιτίας του χθεσινού αέρα... λες και είχε θύελλα...
    Πόσο άχρηστοι πρέπει να είναι οι διοργανωτές για να μην μπορούν να έχουν ένα "ρουφ" ικανό να αντέξει τις χθεσινές φυσιολογικές καιρικές συνθήκες. Από τις εξέδρες έβλεπα τις σκαλωσιές να κουνιούνται καθώς έπαιζαν οι Stripes, δεν νομίζω να τίθεται θέμα ντίβας κλπ (αν έτσι το εννοείς Weiss), ακόμη κι αν δεν ήταν ετοιμόρροπο, αυτή την αίσθηση έδινε.

  10. #10
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    ναι, αλλά όταν ήρθαν οι raveonettes εγώ δεν τους πολύ-ήξερα

    Οι Stripes όσο έπαιξαν ήταν εκπληκτικοί... μου άρεσαν μέχρι και τα τραγούδια από το "Get behind..."...
    για το ποιος ευθύνεται, dunno, αν και κάτι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα ... η ουσία είναι μία: ΞΕΝΕΡΑ
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  11. #11
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Quote Originally Posted by daydreamer
    Από τις εξέδρες έβλεπα τις σκαλωσιές να κουνιούνται καθώς έπαιζαν οι Stripes, δεν νομίζω να τίθεται θέμα ντίβας κλπ (αν έτσι το εννοείς Weiss), ακόμη κι αν δεν ήταν ετοιμόρροπο, αυτή την αίσθηση έδινε.
    εγώ απλώς πιστεύω ότι μόλις καλύφθηκαν νομικά οι στράιπς να κατέβουν από τη σκηνή, κατέβηκαν και στ'αρχίδια τους εμείς αποκάτω. και μη μου πείτε ότι ανησύχησαν για την σωματική τους ακεραιότητα, πιο πιθανό θεωρώ να τσαντίστηκε ο τζακ επειδή του έφυγε το καπέλο και του χάλασε τη μόστρα.
    οκέι, τους αγαπάω τους στράιπς, τους περίμενα πως και πως, περνούσα τέλεια πριν τη μαλακία αλλά η ξενέρα ξενέρα. αυτό δυστυχώς δεν αλλάζει.

    πηγαίντε μία και στο αβόπολις να δείτε την ανακοίνωση της άστρα, ρίχνει όλο το φταίξιμο στην ομάδα των stripes.

  12. #12
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut 667
    το οτι γραφει ο παυλος αυτα τα μικρα γραμματακια κ εκφραζεται τοιοτοτροπως ειναι οτι χειροτερο μου συνεβη σημερα


    To έσβησα, ήθελα απλά να πικάρω με διακριτικό/φορουμικό τρόπο όσους προτίμησαν τους WS από την Patti Smith.

    Κι εσύ που μπήκες στο ER με το που γύρισες σπίτι, δεν πας πίσω. Κολλητικό είναι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default

    Η ανακοίνωση της Astra είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Την παραθέτω κι εδώ από τo avopolis.

    Επιθυμούμε να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια μας για την απρόσμενη κατάληξη τη εμφάνισης των White Stripes, η οποία, θα πρέπει να τονίσουμε, οφείλεται σε λόγους που εκφεύγουν τόσο της δικής μας ευθύνης, όσο και, τελικά, αυτής και των καλλιτεχνών.

    Ειδικότερα, κατά τη διάρκεια της εμφάνισης τους και ενώ υπολείπονταν 20’ για το τέλος της, το production management του συγκροτήματος έκρινε ότι το σκέπαστρο της σκηνής «κινδύνευε» δεδομένου, ότι, πάντα κατά την κρίση του(ς), έπνεαν «ισχυροί» άνεμοι! Ως εκ τούτου όλοι μας, βρεθήκαμε προς μιας ειλημμένης απόφασης.

    Σημειωτέον, το production management των White Stripes δεν έκρινε σκόπιμο να συμβουλευτεί προηγουμένως ή να εισακούσει τους αρμόδιους τεχνικούς που είναι και οι υπεύθυνοι.

    Η τραγική ειρωνεία είναι ότι, τη στιγμή που γράφεται αυτή η ανακοίνωση, αρκετές ώρες μετά το πρόωρο τέλος της συναυλίας, το σκέπαστρο παραμένει ανέπαφο και μεγαλοπρεπές στη θέση του.

    Περισσότερα προσεχώς.


    1. ΔΕΝ υπολείπονταν 20 λεπτά, αλλά κάτι σε 30-40. Θεσσαλονίκη έπαιξαν συνολικά 1.30 ώρα και εδώ είδαμε καθαρό χρόνο γύρω στα 40 λεπτά.
    2. Τα ειρωνικά «κινδύνευε» και «ισχυροί» άνεμοι και γενικότερα το attitude είναι τραγικό. Γιατί οι σιδεριές όντως κουνιόντουσαν και ένας εργάτης τους όντως τραυματίστηκε (δεν νομίζω να έβγαινε ο Τζακ να πει ψέματα, τί λόγο είχε?)
    3. Λες και το production management δεν έχει τεχνικές γνώσεις...
    4. Το στέγαστρο που μένει "μεγαλοπρεπές" στη θέση του το κατέβασαν αρκετά μόλις ανακοινώθηκε η οριστική διακοπή της συναυλίας.
    5. Ούτε λόγος για αποζημιώσεις ή επανάληψη της συναυλίας.

    Η στάση των Stripes πάντως μου φάνηκε αρκούντως επαγγελματική. Ο Τζακ μου είχε φανεί φορτσάτος και ορεξάτος παρά τον αέρα και αν πρόσεξες και οι 2 διακοπές έγιναν μετά από κάτι που τους είπανε άρνθρωποι από το crew των Stripes. Θετικό ήτανε που βγήκε ο ίδιος να ανακοινώσει πως δεν θα συνεχιστεί η συναυλία.

  14. #14
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Quote Originally Posted by daydreamer
    2. Τα ειρωνικά «κινδύνευε» και «ισχυροί» άνεμοι και γενικότερα το attitude είναι τραγικό. Γιατί οι σιδεριές όντως κουνιόντουσαν και ένας εργάτης τους όντως τραυματίστηκε (δεν νομίζω να έβγαινε ο Τζακ να πει ψέματα, τί λόγο είχε?)
    ήμουν μπροστά - ΠΟΛΥ μπροστά - και δεν μου φαινόταν να κουνιούνται οι σιδεριές. μπορεί να χτύπησε κάποιος αλλά ειλικρινά δεν πιστεύω ότι κάποιο μικρότερο συγκρότημα θα έφευγε έτσι απλά.
    καλά έκανε ο τζακ και βγήκε και μίλησε αυτός (έφαγε και κάτι νερά στη μούρη) αλλά εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι αρκετά μεγάλο μέρος της ευθύνης δικό τους - ή της ομάδας τους. φυσικά δεν αφήνω την άστρα απέξω.
    αυτά, δεν έχω να πω κάτι άλλο επί του θέματος, σχεδόν εύχομαι να διαψευσθώ και να είναι όλο ευθύνη της άστρα και οι καλούληδες οι στράιπς να μην φταίνε σε τίποτα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default

    Βασικά μάλλον από το post μου είναι σαν να βγάζω λάδι τους Stripes. Δεν είναι ακριβώς έτσι απλά νομίζω πως έκαναν το μίνιμουμ αντί του μάξιμουμ (που θα ήταν να παίζανε ακόμη και αν υπήρχε κίνδυνος), απλά το μίνιμουμ αυτό μπορεί να τους αφαιρεί κάτι από το "μέγεθός" τους ως γκρουπ στα μάτια μου αλλά δεν μπορώ να τους αποδώσω ευθύνες.

    Όπως το βλέπω το θέμα είναι πως όταν φέρνεις ένα τέτοιο συγκρότημα οφείλεις να έχεις φροντίσει να μην συμβούν τέτοια σκηνικά.

    Πάντως τις σιδεριές τις τσέκαρα τόσο πριν να βγάλουν το πανώ, όσο και μετά και αν δεν με γελάσανε τα μάτια μου τις είδα να κουνιούνται (αναφέρομαι κυρίως στην δεύτερη σιδεριά που είχε πάνω προβολείς και ήταν λογικά κάπου στη μέση της σκηνής ή προς τα πίσω). Βέβαια παρακολουθούσα από τις εξέδρες.
    Πάντως τα ηχεία εκατέρωθεν της σκηνής στάνταρ κουνιόντουσαν.

    Κρίμα πάντως γαμώτο. Κρίμα για τους Stripes. Κρίμα που (απ'ότι φαίνεται) δεν εδραιώθηκε το G Fest και η Astra ως ικανό αντίπαλο δεός των Rockwave/Didi Music. Κρίμα.

Similar Threads

  1. Daughters - Hell Songs
    By dead in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 29-12-2006, 14:05
  2. Manowar - The Sons Of Odin (single)
    By Loader in forum Music Discussion
    Replies: 92
    Last Post: 25-08-2006, 22:58
  3. Coral
    By nothingman in forum Music Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-2005, 15:49
  4. Elfentanz 4, Sons And Daughters, Black Sabbath, QOTSA
    By metamelia2 in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 11-03-2005, 21:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •