Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Indie

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default Indie

    Μετά από παράκληση του nothingman:
    Indie ονομάζεται η σκηνή που ξεκίνησε το δεύτερο μισό της δεκαετίας του '80 από ανεξάρτητες εταιρίες (Indie=συντομογραφία του independent) και αρχικά χαρακτηριζόταν απ'τον ήχο της κιθαριστικής pop. Με τα χρόνια η σκηνή αυτή διευρύνθηκε και άρχισε να περιλαμβάνει είδη όπως Indietronica, Neo-Garage, Brit Pop, Nu Acoustic Movement κτλ.

    Το κατά πόσο αυτή η σκηνή πιά μπορεί να χαρακτηρίστει "ανεξάρτητη" είναι ένα άλλο θέμα.

    Σχολιάστε, κράξτε, επαινέστε, εκθειάστε ή γράψτε το τόπικ στ'αρχίδια σας και πείτε κάποια άλμπουμς που iyo αξίζουν.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  2. #2
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Ιντι-αννα Χηλεητορ.




    Ιντι και μαντολες. (τα παπαρια απεργουν)
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Pepperland
    Posts
    2,353

    Default

    Padws gia mena to indie einai mia megali moufa san kinima kai apla opoios thelei na pei oti afto pou paizei einai rock me ti genikoteri ennoia , to leei indie. Tespa etsi nomizw, den exw asxolithei, apla afti einia i prwti mou entiposi.
    And what exactly is a dream
    And what exactly is a joke.



    Οι άνθρωποι σου φάνηκαν ωραίοι σήμερα,
    μα δεν άλλαξαν.
    Απλά εσύ δεν είσαι πια ο ίδιος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Α-χα! Η καθυστερημένη ανταπόκριση ξεκίνησε ήδη. Χαίρομαι! (Τόσο που παίζει σήμερα να μην φορέσω eyeliner και το μαύρο δερμάτινο παλτό μου)

    Έντιτ: Αυτό γιά το ποστ του Μίτσμανν
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    66° 9' 0" North, 23° 15' 0" West
    Posts
    8,909

    Default

    Τα περισσότερα πράγματα που χαρακτηρίζονται από αυτή την ταμπέλα μου φαίνονται μάλλον αδιάφορα, οπότε not for me.
    and light it up forever, and never go to sleep

  6. #6
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    Quote Originally Posted by Acid Baby
    Padws gia mena to indie einai mia megali moufa san kinima kai apla opoios thelei na pei oti afto pou paizei einai rock me ti genikoteri ennoia , to leei indie. Tespa etsi nomizw, den exw asxolithei, apla afti einia i prwti mou entiposi.
    re gamwto mou ti dinei ayto .. ti paei na pei "to tade einai megali moufa san kinima" kai meta na les "den exw asxolithei", pws exeis gnwmh diladi..
    mhn kalkizeis
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Pepperland
    Posts
    2,353

    Default

    san prwti entiposi lew re. einai mia tampela pou exei ginei polu psomotiri, den exei sigekrimeno ifos kai genikotera mou fainetai fable. Ok omologw oti de to exw psaksei alla einai apla mia prwti gnwmi.
    And what exactly is a dream
    And what exactly is a joke.



    Οι άνθρωποι σου φάνηκαν ωραίοι σήμερα,
    μα δεν άλλαξαν.
    Απλά εσύ δεν είσαι πια ο ίδιος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Λάκη (εκ του "Μπαντιλάκη") ο Kalki δεν το έχει κάνει αυτό ποτέ.

    Επειδή τώρα το είδα αυτό:
    Quote Originally Posted by nothingman
    edit: μη μου αρχίσετε μόνο τα περί ανεξάρτητων εταιρειών και τα λοιπά, διάβαζα και εγώ Ποπ+Ροκ όταν ήμουν μικρός ... για τον σημερινό εκφυλισμό του όρου ενδιαφέρομαι
    Σήμερα η ταμπέλα indie χρησιμοποιείται σε δυό περιπτώσεις:
    1) Από μουσικές φυλλάδες γιά να περιγράψει το επόμενο εμπορικό σχήμα που θέλει να προωθήσει και να ιντριγκάρει τους αναγνώστες της ("Ωωωωω, θα είμαι και πολύ ψαγμένος να 'ούμε"). Προφανώς αυτές οι μπάντες σε καμμία περίπτωση δεν σχετίζονται με ανεξάρτητες εταιρίες.
    2) Γιά να περιγράψει τα απομεινάρια της Indie σκηνής της δεκαετίας 85-95 που αποτελούνται από τις τότε "αξίες" (βλ. Wedding Present) ή καινούριες μπάντες με αντι-εμπορική νοοτροπία (βλ. Ikara Colt).
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  9. #9
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    χμ, δεν εννοούσα ακριβώς αυτό, αλλά ok

    η απορία μου είναι η εξής:
    έχει εκφυλιστεί ο όρος τώρα ή όχι;... ναι, προφανώς δεν είναι όλα τα αναφερόμενα ως "indie" groups σε ανεξάρτητες εταιρείες, αλλά εννοώ άλλο πράγμα... ο όρος αυτός, είναι περιγραφικός για τη μουσική που παίζουν; δλδ, θα σε ρωτήσει κάποιος "τι παίζουν οι DFA1979;" και θα πεις "indie"; Και αν το πεις, τι θα καταλάβει ο τύπος;
    Σχετικά πρόσφατα (πριν 2-3 μήνες περίπου) βρήκα μια λίστα με τα "καλύτερα indie συγκροτήματα" (σύμφωνα με τον τύπο που την έκανε) και είδα με έκπληξη ότι υπήρχαν πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα... είχε δλδ Modest Mouse,Υο La Tengo, Arcade Fire, Flaming Lips, Grandaddy και Rapture για παράδειγμα (αυτά θυμάμαι τώρα δλδ)... άντε τώρα να καταλάβεις τι σκατά μουσική παίζει ένα group που θεωρητικά είναι στην ίδια κατηγορία με ΟΛΑ τα παραπάνω :/

    τώρα, αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι αν κάτι του φαίνεται intellectual (ας πούμε) pop/rock, το ονομάζει indie... αυτός ο χαρακτηρισμός ουδέποτε υπήρξε περιγραφικός της μουσικής, απλά το background του συγκροτήματος δήλωνε
    στο μυαλό μου, για να πω και εγώ τη μαλακία μου, τα παραδοσιακά indie συγκροτήματα είναι η Αγία Τριάδα κάθε κοπέλας που μας/σας άρεσε τις πρώτες φορές που πατήσαμε το πόδι μας στο MoBetter (συγκινήθηκα τώρα), δλδ Belle&Sebastian, Echo and the Bunnymen και οι Sebadoh (που ήταν lo-fi και γαμώ τις ταμπέλες σας)

    edit: έγραψα τα παραπάνω έχοντας διαβάσει μόνο το ποστ του Πρόεδρα
    edit2: η παραπάνω λίστα ήταν στο wire (λίγο παλαιότερο τεύχος όμως), σε έγκυρο περιοδικό δλδ
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Ο όρος δεν είναι περιγραφικός γιά το είδος της μουσικής. Είναι ο τίτλος μιας σκηνής, όπως λέμε metal, hip hop, jazz κτλ. Δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να περιγράψει ένα συγκρότημα, μπορεί όμως να το κατατάξει κάπου έτσι ώστε να το "εγκρίνουν" οι κολλημένοι.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    ef'oson omws to indie einai arxika xarakthrismos toy tropoy diskografias kai dianomhs, den einai xarakthrismos toy hxoy, opws einai ta alla eidh poy aneferes. kallista p.x. tha mporoyse katw apo ton orismo ths aneksarthths kykloforias na balei kapoios ena hip hop album.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Το θέμα είναι πως όταν "μπήκε" αυτή η ταμπέλα, δεν χρησιμοποιήθηκε γιά να περιγράψει όλες τις ανεξάρτητες κυκλοφορίες, μόνο αυτές που σχετίζονταν με την κιθαριστική pop σκηνή, η οποία τότε (σε πλήρη αντίθεση με τώρα) δεν ήταν στο παιχνίδι των πολυεθνικών.
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  13. #13
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Πλήρης απάντηση:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Indie_music

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Πλήρης απάντηση:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Indie_music
    xalara,me prolave
    kalh indie skhnh exei k to seaTtle
    Μπλε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    μεσα-εξω απο τα αποδυτηρια
    Posts
    5,224

    Default

    Indie den ginesai aytodikaiws ...
    GTP skhnh, pio sovaroi einai oi powermetalloi apo to Malapasi hleias ...
    Θες να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη; Σβήσε τα περιττά σου mp3 (και προιόντα συναφών απωλεστικών ή μη αλγορίθμων).

Similar Threads

  1. Indie Free, Αυριο!
    By Boom! in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 11-07-2008, 18:43
  2. Replies: 123
    Last Post: 07-03-2008, 14:50
  3. Indie free festival 15, Σάββατο 4/6 15:00
    By Dragonlord in forum Live & Events Talk
    Replies: 4
    Last Post: 04-06-2005, 19:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •