Λοιπόν, έψαχνα που λέτε για τις ταινίες του Lian Neeson και εκεί που κοιτούσα την λίστα είδα και την γνωστή ταινία Star Wars που έπαιξε. Απλά θέλοντας να δω τι έχει πει ο Neeson για το Star Wars έκανα click και το ένα έφερε το άλλο και... ήμουν σε ένα forum για τον Jar Jar Binks.

Πήγα ένα step πίσω και ξεχνώντας την αρχική μου επιθυμία να δω τις ταινίες του Neeson, άρχισα να διαβάζω σε ένα άλλο forum για το ποιος είναι ο πατέρας του Anakin. Φυσικά ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του, υπήρξε και ο καμμένος κοσμάκης που δεν μπορεί να γράψει το Anakin σωστά (κλασσικές περιπτώσεις, Anekkin, Aniken, Anakan κτλ) ΑΛΛΑ ένας ανέφερε τον συσχετισμό του episode 1 με την πρώτη αναφορά των midichlorians και του episode 3 με την δύναμη που είχε υποτίθεται ο Darth Plagius να κάνει manipulate τα midichlorians. Και στο όλο topic τέθηκε η ερώτηση:

Μήπως ο Darth Plagius (ή ο Darth Sidius αν όντως ξέρει την δύναμη - και νομίζω ότι την ξέρει, υπάρχουν 2-3 quotes σε μερικά comics που το λέει) είναι ο πατέρας του Anakin;

Και δείτε το στο όλο εύρος των ταινιών. Ο Sidius με μια κατά τ'άλλα Dark Side power που δημιουργεί ζωή "έφτιαξε" τον uber force user για να κατακτήσει το σύμπαν...

Τα movie references δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να τα αναφέρω γιατί περιμένω απαντήσεις μόνο από άτομα που είναι Star Wars fans και καταλαβαίνουν τι εννοώ. Ξέρουμε ότι στα eps1&2 μας λένε ότι ο Anakin είναι ανεμογκάστρι της Force αλλά λέμε μήπως τελικά όλο αυτό αποτελεί ένα ωραίο μελλοντικό infinity σε comics ή novels;