Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 187

Thread: Μπαράζ εκρήξεων στο Λονδίνο με νεκρούς

  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    Quote Originally Posted by novembrine
    oi Ekrhkseis sto londino htan mia apotropaia praksh tuflhs tromokratias kai mas sokare toso poly giati twra o polemos den ginetai XILIADES XILIOMETRA makrua apo to spiti mas, alla sthn idia mas thn geitonia.
    dhladh, monadikh diafora metaksy twn thanatwn sto irak kai sto londino blepeis thn apostash? gia na katalabw apla ti les. mhn parekshghhseis.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  2. #152
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by UmbilicalResidue
    Quote Originally Posted by Fixxxer
    Quote Originally Posted by UmbilicalResidue
    Quote Originally Posted by Fixxxer
    56 nekroi kai 700 traumaties o episimos arithmos... oti MALAKIA kai PAPARIA na exete pei se autes tis 10 selides, auto exei simasia mono.
    ρε αγόρι μου, μήπως είσαι λίγο ουρακοτάγκος?
    O anamartitos protos to litho valeto.
    (gamane ta arxaia greeklish)

    Katse re filaraki, mipos eisai filaraki tou Gabriel kai gia kapoio logo pou den exo katalavei de me pate? An exairesoume oti ego diastaurono tis plirofories mou prin grapso, poia alli diafora mas xorizei?
    δεν απάντησες στην ερώτηση μου.
    Oxi, ourakotagkos den eimai se kamia periptosi. To oti exeis omos auto to avatar kai ekfrazesai me tetoio thrasos kai ageneia se sunanthropo e de to perimena. Upotithetai eimaste koinonia agapis.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Athina/Galatsi
    Posts
    592

    Default

    eipa oti o thanatos 56 athown politwn sto londino sokarei pio poly apo oti o thanatos 25.000 politwn sto Iraq. Etsi den einai?? Kai sokarei giati oi "hgetes" autou tou planhth exoun vaptisei thn anamiksh tous sto eswteriko mias makrynhs xwras "polemo kata ths tromokratias".

    56 ATHWOI POLITES STO LONDINO=TROMOKRATIA
    25.000 POLITES TOU IRAQ=STATISTIKH

    ekei to paw..Oi epitheseis sto londino einai apotropaies prakseis tromokratias pou tha diaiwnizontai oso oi megales xwres tha poulane ntavatziliki stis mikres. Kai monimo thima tha einai oi amaxoi
    Swayin to the rhythm of the new world order and
    Count the bodies like sheep to the rhythm of the war drums

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    bebaia - mias kai phgame ekei poy phgame - oi nekroi amaxoi sto irak, meros twn synexomenwn exthropraksiwn, den einai apla kai mono mia "statistikh". gia parapanw logoys apo ton profanh: oti pote kanenas thanatos den einai apla mia "statistikh".

    yparxei mia apopsh - poy exei to opoio ligo/poly dikio ths, an thn kaloskeftheis - oti ola ayta sto irak tha odhghsoyn se ena neo kathestws sto opoio de tha mporoyn p.x. na ginontai genoktonies koyrdwn, fylakiseis kai basanisthria xwris dikh kai alla fainomena twn xoyseinikwn xronwn.

    kai ayto, fysika, de shmainei oti oi thanatoi sto irak dikaiologoyntai LOGW toy apotelesmatos poy mporei h' den mporei na epelthei toy polemoy. eimai sigoyros oti kanenas stratiwtikos den ksypnaei to prwi etoimos na faei amaxoys kai prospathei oso perissotero mporei na meiwsei tis apwleies metaksy amaxwn. lathos - den eimai sigoyros, ayto nomizw.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  5. #155
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by novembrine
    56 ATHWOI POLITES STO LONDINO=TROMOKRATIA
    25.000 POLITES TOU IRAQ=STATISTIKH
    25.000 άμαχοι είναι αναμενόμενοι σε μία χώρα που είναι γεμάτη με ξένα στρατεύματα. Οι τρομοκρατικές επιθέσεις ξαφνιάζουν. Επίσης έχουμε περισσότερα κοινά πολιτιστικά στοιχεία με την Μ. Βρεττανία, είναι φυσικό να νιώθουμε το χτύπημα αυτό "πιο κοντά".
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Deggial, τώρα μ'αυτό που λες απαντάς με λογικό τρόπο;

    Τώρα αν εννοείς "χώρα με ξένα στρατεύματα" μια χώρα σε πόλεμο πάω πάσο. Και δεν έχουμε κοινά πολιτιστικά στοιχεία με τους Άγγλους, απλά αποτελούμε και μεις μέρος του "Δυτικού κόσμου". Μας βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Άποψή μου είναι ότι με την Μεσοποταμία έχουμε πολλά κοινά στοιχεία, τουλάχιστον περισσότερα από τους Άγγλους ε.

    Αυτό που θέλει ο novembrine να πει νομίζω είναι το πως τα media χειρίζονται τις ειδήσεις, πως τραγικοποιούν τον θάνατο 56 ανθρώπων και θάβουν τις ειδήσεις των φρικαλεοτήτων που κάνουν τα συμμαχικά στρατεύματα. Και όπως είπα πριν, το πως εσύ αντιλαμβάνεσαι την έννοια του ξαφνικού ίσως εξισώνεται με το πως αντιλαμβάνεται ο Ιρακινός και ο κάθε φουκαράς που βομβαρδίζουν το σπίτι του. Στα μάτια του αυτό που κάνουν οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοι μπορεί να μην διαφέρει από την τρομοκρατία που στα δικά μας μάτια μοιάζει η επίθεση στο Λονδίνο.

  7. #157
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Τώρα αν εννοείς "χώρα με ξένα στρατεύματα" μια χώρα σε πόλεμο πάω πάσο. Και δεν έχουμε κοινά πολιτιστικά στοιχεία με τους Άγγλους, απλά αποτελούμε και μεις μέρος του "Δυτικού κόσμου". Μας βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Άποψή μου είναι ότι με την Μεσοποταμία έχουμε πολλά κοινά στοιχεία, τουλάχιστον περισσότερα από τους Άγγλους ε.
    Διάβασε ξανά το παραπάνω και θα καταλάβεις τι βλακειούλα είπες. Δεν έχουμε κοινά πολιτιστικά στοιχεία αλλά αποτελούμε μέρος του ίδιου πολιτιστικού συνόλου; Είναι πέρα από προφανές πως έχουμε κοινά πολιτιστικά στοιχεία, δε χρειάζεται να επεκταθώ σε αυτό.

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Αυτό που θέλει ο novembrine να πει νομίζω είναι το πως τα media χειρίζονται τις ειδήσεις, πως τραγικοποιούν τον θάνατο 56 ανθρώπων και θάβουν τις ειδήσεις των φρικαλεοτήτων που κάνουν τα συμμαχικά στρατεύματα. Και όπως είπα πριν, το πως εσύ αντιλαμβάνεσαι την έννοια του ξαφνικού ίσως εξισώνεται με το πως αντιλαμβάνεται ο Ιρακινός και ο κάθε φουκαράς που βομβαρδίζουν το σπίτι του. Στα μάτια του αυτό που κάνουν οι ΗΠΑ και οι σύμμαχοι μπορεί να μην διαφέρει από την τρομοκρατία που στα δικά μας μάτια μοιάζει η επίθεση στο Λονδίνο.
    Δε διαφωνώ πως κάποια μέσα ενημέρωσης αποφεύγουν να παρουσιάσουν ή παρουσιάζουν χωρίς την ίδια ένταση τις όποιες φρικαλεότητες συμβαίνουν στο Ιράκ. Δε παύει να είναι όμως γεγονός πως πιο εύκολα με συγκινεί το επεισόδιο στην Αγγλία παρά τα επεισόδια στο Ιράκ που είναι αναμενόμενα και δε με εκπλήττουν καθόλου.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Και δεν έχουμε κοινά πολιτιστικά στοιχεία με τους Άγγλους, απλά αποτελούμε και μεις μέρος του "Δυτικού κόσμου". Μας βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Άποψή μου είναι ότι με την Μεσοποταμία έχουμε πολλά κοινά στοιχεία, τουλάχιστον περισσότερα από τους Άγγλους ε.
    ...

    (gia to theo kai thn panagia)
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Quote Originally Posted by Phoebus
    Τώρα αν εννοείς "χώρα με ξένα στρατεύματα" μια χώρα σε πόλεμο πάω πάσο. Και δεν έχουμε κοινά πολιτιστικά στοιχεία με τους Άγγλους, απλά αποτελούμε και μεις μέρος του "Δυτικού κόσμου". Μας βάζουν στο ίδιο τσουβάλι. Άποψή μου είναι ότι με την Μεσοποταμία έχουμε πολλά κοινά στοιχεία, τουλάχιστον περισσότερα από τους Άγγλους ε.
    Διάβασε ξανά το παραπάνω και θα καταλάβεις τι βλακειούλα είπες. Δεν έχουμε κοινά πολιτιστικά στοιχεία αλλά αποτελούμε μέρος του ίδιου πολιτιστικού συνόλου; Είναι πέρα από προφανές πως έχουμε κοινά πολιτιστικά στοιχεία, δε χρειάζεται να επεκταθώ σε αυτό.
    Όταν λέω "μας βάζουν στο ίδιο τσουβάλι" εννοώ οι τρομοκράτες οι οποίοι έχουν την αδιαλλαξία ύφους "αν δεν είστε δικοί μας τότε είστε δικοί τους". Άλλωστε αυτό τους ωθεί σε "τυφλά" κατ'εμάς χτυπήματα. Τώρα περί "πολιτιστικών στοιχείων", δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες - για τον θεό και την παναγία. Ποια είναι τα τρανά αυτά πολιτιστικά στοιχεία που έχουμε που μας κάνουν να είμαστε "πιο αλληλέγγυοι" με τους Άγγλους; Την βλακειούλα την είπες εσύ, όχι εγώ - εδώ μιλάμε για ανθρώπινες ζωές, γι'αυτό είναι εξίσου τραγικό αυτό που έγινε στο Λονδίνο με αυτό που γίνεται στο Ιράκ.

    Gabriel suck me ε

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    είναι εξίσου τραγικό αυτό που έγινε στο Λονδίνο με αυτό που γίνεται στο Ιράκ.
    btw, mias kai eida to apopanw, goes without saying ayto. einai xwris deyterh koybenta swsto.

    twra, gia pes gia th mesopotamia. me toys soymerioys exoyme emfanestera politismika koina ap'o,ti me toys aggloys? me toys fryges? kai me toys inkas, einai h alhtheia, oi politismikes mas troxies einai sxedon adelfes.



    (e, gia to theo kai toys 12 apostoloys, leme)
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  11. #161
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Τώρα περί "πολιτιστικών στοιχείων", δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες - για τον θεό και την παναγία. Ποια είναι τα τρανά αυτά πολιτιστικά στοιχεία που έχουμε που μας κάνουν να είμαστε "πιο αλληλέγγυοι" με τους Άγγλους;
    Μοιραζόμαστε κοινή ένδυση, σύγχρονη μουσική, προτιμήσεις στον κινηματογράφο, κοινά στοιχεία στην σύγχρονη αρχιτεκτονική, μιλούμε τη γλώσσα τους (ιδιαίτερα οι νέοι είναι σπάνιο να μην έχουν διδαχθεί την αγγλική) και πάρα πολλά κοινά στοιχεία στον καθημερινό τρόπο ζωής.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ενώ με τους Αμερικάνους; Τους Άγγλους; Μήπως έχουμε με τους Γάλλους; Ποια είναι τα "πολιτισμικά στοιχεία" που μας ενώνουν; Τώρα μην πιάσεις την αρχιτεκτονική και την γαστρονομία, απλά πριν δεν κατάφερα να περάσω την απαιτούμενη ειρωνία και το κάνατε θέμα.

    Αυτό που μετράει για την αλληλεγγύη είναι η κοινή βάση σε κάποια πράγματα - ο σεβασμός της ανθρώπινης ζωής, η ελευθερία κτλ. Όσο αυτά τα πιστεύουν οι Άγγλοι, οι Αμερικάνοι κτλ τόσο τα πιστεύουν και οι Ιρακινοί και όποιος άλλος άνθρωπος πάνω στη Γη.

    Εκτός και αν θέλετε να μου βγάλετε τους Ιρακινούς ως αιμοδιψείς κανίβαλους με παρανοϊκές τυραννικές τάσεις. Άντε πες "τα κοινά πολιτιστικά στοιχεία" με τους Άγγλους που θα με κάνουν να είμαι περισσότερο sympathizing και μετά θα σου παραθέσω και τα κοινά μας στοιχεία με τους Σουμέριους... και θα δεις στο τέλος ότι τελικά και οι Άγγλοι έχουν κοινά στοιχεία μαζί τους

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    Quote Originally Posted by Phoebus
    Τώρα περί "πολιτιστικών στοιχείων", δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες - για τον θεό και την παναγία. Ποια είναι τα τρανά αυτά πολιτιστικά στοιχεία που έχουμε που μας κάνουν να είμαστε "πιο αλληλέγγυοι" με τους Άγγλους;
    Μοιραζόμαστε κοινή ένδυση, σύγχρονη μουσική, προτιμήσεις στον κινηματογράφο, κοινά στοιχεία στην σύγχρονη αρχιτεκτονική, μιλούμε τη γλώσσα τους (ιδιαίτερα οι νέοι είναι σπάνιο να μην έχουν διδαχθεί την αγγλική) και πάρα πολλά κοινά στοιχεία στον καθημερινό τρόπο ζωής.
    Φτου δεν πρόλαβα.

    Γι'αυτή σου την απάντηση λοιπόν σου αρμόζει μια μούτζα. Να

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Ενώ με τους Αμερικάνους; Τους Άγγλους; Μήπως έχουμε με τους Γάλλους; Ποια είναι τα "πολιτισμικά στοιχεία" που μας ενώνουν; Τώρα μην πιάσεις την αρχιτεκτονική και την γαστρονομία, απλά πριν δεν κατάφερα να περάσω την απαιτούμενη ειρωνία και το κάνατε θέμα.

    Αυτό που μετράει για την αλληλεγγύη είναι η κοινή βάση σε κάποια πράγματα - ο σεβασμός της ανθρώπινης ζωής, η ελευθερία κτλ. Όσο αυτά τα πιστεύουν οι Άγγλοι, οι Αμερικάνοι κτλ τόσο τα πιστεύουν και οι Ιρακινοί και όποιος άλλος άνθρωπος πάνω στη Γη.

    Εκτός και αν θέλετε να μου βγάλετε τους Ιρακινούς ως αιμοδιψείς κανίβαλους με παρανοϊκές τυραννικές τάσεις. Άντε πες "τα κοινά πολιτιστικά στοιχεία" με τους Άγγλους που θα με κάνουν να είμαι περισσότερο sympathizing και μετά θα σου παραθέσω και τα κοινά μας στοιχεία με τους Σουμέριους... και θα δεις στο τέλος ότι τελικά και οι Άγγλοι έχουν κοινά στοιχεία μαζί τους
    koita, omorfe, katalabainw ti pas na peis, alla mhn kaneis to lathos na to paratrabas apaitwntas oti me toys men (aggloys) kai de (soymerioys) exoyme eksisoy politismikoys desmoys. ola ta peri isothtas ths anthrwpinhs zwhs ta epikrotw kai ta symfwnaw sa na mhn yparxei avrio - sto egrapsa kai prin, me pathos. o thanatos einai tragikotato symban, eite einai ellhna, aggloy, papagalloy (leme twra), iapwna, mpalarinas h' denkserwgwti.

    twra, legontas ayta, mhn pas na bgaleis eksw ta APEIRA poy syndeoyn thn politismikh poreia twn dyo ethnwn (elladas-agglias, elladas-gallias, elladas-amerikhs akoma, sigoyra omws, oxi toso elladas-mesopotamias) sto parelthon kai akoma kai sto mellon, gia na peraseis to point. proswpika, to outlook forame jeans kai ara sympasxoyme perissotero me ton enan para me ton allo de me afora. de symfwnw me ayto to syllogismo. parenebhn apla kai mono otan eida thn - trabhgmenh - dhlwsh soy thn opoia kai eshmana me ta aposiwpoihtika. ayto mono.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ακόμα και αν μου παρέθετες στοιχεία ποτέ δεν σου παρέθετα εγώ γιατί εξαρχής δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Απλά αντέδρασα στο "κοινά πολιτιστικά στοιχεία" που είπε ο Deggial.

    Δεν πρόκειται ποτέ να είμαι πιο sympathizing απέναντι σ'αυτούς που φοράνε τα ίδια ρούχα με μένα, που τρώνε χάμπουργκερ σαν εμένα και ακούμε μέταλ σαν εμένα. Θα είμαι απέναντι σ'αυτούς που σέβονται τα ίδια πράγματα με μένα. Καπίς;

    Και μην ακούσω μαλακίες, ακούω μέταλ.

Similar Threads

  1. Λονδίνο - London
    By Phoebus in forum Reise, Reise
    Replies: 333
    Last Post: 02-09-2017, 13:08
  2. Replies: 11
    Last Post: 19-05-2008, 01:10
  3. Replies: 0
    Last Post: 18-05-2008, 15:33
  4. Replies: 3
    Last Post: 18-05-2008, 13:15
  5. Τετάρτες στο
    By regularpaul in forum Live Reports
    Replies: 30
    Last Post: 26-05-2005, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •