Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Megadeth, 17-06-2005

  1. #1
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default Megadeth, 17-06-2005

    Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Μια χαρά ήταν. Η καθυστέρηση στην αρχή (οι πόρτες άνοιξαν 7,30-8 παρά, ενώ στο εισιτήριο έλεγε 7), δε νομίζω ότι ενόχλησε και κανέναν. Πάντως δεν ήταν λίγοι αυτοί που μόλις είδαν το χώρο τρομοκρατήθηκαν. Κι αυτό γιατί…
    Ο ΧΩΡΟΣ: Καλός. Στην αρχή φοβήθηκα, γιατί κάτι η άμμος κάτω απ’ τα πόδια μας, κάτι η σκηνή στην παραλία, κάτι το όλο σκηνικό με τη θάλασσα δίπλα, με παρέπεμψε αυτόματα στο περσινό φρικαλέο «Athens Open air». Παρά ταύτα, δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα. Ναι μεν χτυπήθηκαν μπόλικοι, ναι μεν σηκώθηκε άμμος, αλλά έχω την αίσθηση ότι ήταν λιγότερη και όχι τόσο ενοχλητική σε σχέση με το περσινό έκτρωμα. Αυτό βέβαια καλύτερα να μας το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει ο Unholy που ήταν μπροστά . Και ο ήχος ήταν καθαρός και δε «χανόταν» όπως τότε, οπότε οι φοβίες μου -ευτυχώς- αποδείχτηκαν αβάσιμες.
    Ο ΚΟΣΜΟΣ: Λιγοστός στην αρχή, περισσότερος στους Megadeth. Δεν ξέρω αν μπήκαν τσαμπατζήδες ή αν λόγω δουλειάς κάποιοι ήρθαν πιο αργά ή αν τελικά οι Έλληνες μεταλλάδες σνομπάρουν τα support σχήματα, πάντως ο κόσμος στους Dungeon με τον κόσμο στους Megadeth, είχε αρκετά μεγάλη διαφορά. Εκδηλωτικός όπως πάντα (αν και αυτό μάλλον δεν χρειαζόταν να το γράψω). Προσωπικά πάντως περίμενα πιο πολύ.
    ΤΟ SUPPORT: Καλούληδες ήταν. Οι Αυστραλοί Dungeon προσπάθησαν να ζεστάνουν τον λίγο (μέχρι εκείνη την ώρα) κόσμο. Power-άδες, με speed-αριστά κομματάκια, όχι κάτι το εντυπωσιακό, πάντως ακούγονταν ευχάριστα. Πολύ καλή η διασκευή που κάνανε στο «Electric Eye» (τι «ποιών»??).
    ΟΙ MEGADETH: Ο Mustaine έχει (και πάλι) φτιάξει ένα πολύ αξιόλογο σύνολο. Ωραίο και σταθερό rhythm section, πολύ καλός ο lead κιθαρίστας, ο οποίος προσπάθησε να παίξει τα solos (κυρίως αυτά του Friedman) όσο πιο κοντά μπορούσε σ’ αυτά που έχουμε ακούσει ηχογραφημένα στα βινύλια / cd μας και τα κατάφερε. Καλούτσικη σκηνική παρουσία. Έπαιξαν μία ώρα και σαράντα λεπτά και ξαναβγήκαν για ένα encore (Holy wars – στο οποίο έγινε πανικός, παρόλο που μερικοί μερικοί μου ‘παν ότι έπρεπε να έχω πάει Slipknot για να καταλάβω τι σημαίνει «πανικός»).
    Ο ΗΧΟΣ: Στους Dungeon και στα πρώτα 3-4 κομμάτια των Megadeth μέτριος, έστρωσε στην πορεία. Ίσως θα ‘πρεπε τα drums να ‘ναι λίιιιιιγο πιο πίσω, αλλά τώρα ας μην ψάχνουμε ψύλλους στ’ άχυρα.
    ΤΟ SETLIST: Ικανοποιητικότατο. Έπαιξαν λίγα καινούρια (Scorpion, Kick the chair), κάποια πιο παλαιά (Hangar 18, In my darkest Hour, Tornado of Souls, Angry Again, Peace Sells, Holy Wars κ.α.) και γενικά δε νομίζω να ‘χει μείνει κάποιος δυσαρεστημένος από την επιλογή των κομματιών. Χμου, βέβαια αν το ψάξεις, όλο και κάποιες φωνές θ’ ακούσεις να λένε «δεν έπαιξαν το τάδε» ή «καλύτερα να ‘παιζαν αυτό από εκείνο». Τέλος πάντων…
    Ο MUSTAINE: Σχετικά απόμακρος. Γενικά όχι σε πολύ καλή κατάσταση (κάτι που προς το τέλος της συναυλίας το παραδέχτηκε («I don’t deserve your applause tonight»). Όχι ιδιαίτερα κινητικός, ούτε και μίλησε πολύ με τον κόσμο (βγήκαν 10-10 παρά 5 και μόλις στις 10,30-35 ακούσαμε ένα «hello athens, good evening». Στα αρνητικά και η φωνή του. Τα 3 πρώτα κομμάτια, παίζει και να ‘ναι ό,τι πιο φάλτσο έχω ακούσει σε συναυλία. Μετά ψιλοέστρωσε, αλλά και πάλι, στο “Tornado of Souls” για παράδειγμα, τα ‘κανε σκατά νιαουρίζοντας (κυριολεκτικά) διαρκώς. Δεν του κρατάμε κακία όμως.
    Σε γενικές γραμμές, δεν ήταν η καλύτερη συναυλία που έχω πάει στη ζωή μου, ήταν όμως ένα αξιοπρεπές live. Το άσχημο είναι ότι από έναν Κολοσσό με το όνομα “Megadeth” , περιμένεις κάααααατι παραπάνω, χωρίς να σημαίνει βέβαια αυτό ότι τελικά απογοητεύτηκες από τη συναυλία. Καλά ήταν.
    You’ve been great, we’ ve been Megadeth.

    PS: Μεταλλικούς χαιρετισμούς (sic) στο Necro, τον Unholy, το Deso και την Kafroulis.
    PS2: Περιμένω εναγωνίως την κριτική του Necro στο η-αρ μάγκαζιν.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  2. #2
    _UnHoLyMaRtYr_
    Guest

    Default

    Μπε, εγώ δε θα μαι συγκρατημένος.

    Καταρχήν, βρήκα τους Ντάντζεον γελοίους -ελπίζω να μην το διαβάσουν αυτό- καθώς ήταν μία ακόμα μπάντα που δεν ήξερε τι θέλει να παίξει. Ε δε μου παίζεις ρε φίλε πρώτα στρουμφίσια σπαθορεφρένς και το επόμενο ριφφ να είναι τουλάχιστον thrash. Ούτε μου τραβάς μπρούταλ φωνητικά μετά από κορώνα α λα Rhapsody. Τη διασκευή δε την έπαιξαν ωραία, ντάξει, φύγετε, καληνύχτα σας.

    Εδώ είμαστε. Είδα για πρώτη φορά μια παιδική μου αγάπη, και εκεί που περίμενα πως "άντε να τους δούμε ίσα να μας φύγει η καύλα" , μου κολλήσανε το κεφάλι στον τοίχο. Είχα πραγματικά καιρό να νιώσω τόσο γαμάτα σε συναυλία, σα να ήταν το πρώτο λάιβ που βλέπω -εξαιρούνται οι Isis- και σίγουρα δεν το περίμενα να το νιώσω στους Megadeth. Σε αντίθεση με τα όσα είπε ο Σάικοτρον για το θέμα, βρήκα τον ήχο φανταστικό καθώς ακούγονταν τα πάντα καθαρότατα. Το πιτ υπήρχε καθ' όλη τη διάρκεια της συναυλίας, οπότε ήταν ο κόσμος λίιιιιιγο πιο εκδηλωτικός από όσο λέει ο Σάικοτρον. Για το σχόλιο περί Σλίπνοτ δε συμφωνώ, αν ο κόσμος ήταν περισσότερος δε νομίζω να μιλάγαμε για Σλίπνοτ τώρα (Καλά μη βαράτε). Τέλος πάντων, παίξανε κομματάρες, τις παίξανε ωραία και γουστάραμε. Κρίμα που δεν ήρθε όσο κόσμος θα άξιζε να έχουν οι Μέγκαντεθ από κάτω τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Metropolis
    Posts
    1,816

    Default

    Peite setlist plz, se liges ores tous vlepoume ki emeis edo pano, na kseroume ti na perimenoume.
    Ticking away the moments that make up a dull day

    http://www.myspace.com/rexmundiband

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    help me to remember
    Posts
    234

    Default

    με κάλυψε απόλυτα το ποστ του psychotron όσον αφορά τη φωνή του Μustein και το όλο Live γενικά..αξιοπρεπές και δυνατό ταυτόχρονα με πολυ ρυθμό...η αλήθεια είναι πως περίμενα να ακούσω και ενα mechanics έτσι για να πορωθούμε περισσότερο αλλα με αποζημίωσε το holy wars και το system has failed..
    Crystallized, as I lay here and rest
    Eyes of glass stare directly at death
    From deep sleep I have broken away
    No one knows, no one hears what I say

  5. #5
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Quote Originally Posted by TheHeartcollector
    Peite setlist plz, se liges ores tous vlepoume ki emeis edo pano, na kseroume ti na perimenoume.

    Sanctus Diavolos
    Athanatoi Este
    Thou Art Blind
    Fethroesforia
    My Sacred Path
    You Are I
    King of a Stellar War
    Cold Colours
    Non Serviam
    The Forest of N' Gai
    the Coronation of the Serpent
    After Dark I Feel
    Sleep of the Angels
    Archon
    Saturn unlock Avey's son
    The Sign of Evil Existence
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  6. #6
    _UnHoLyMaRtYr_
    Guest

    Default

    The Heart Collector χωρίς να θυμάμαι σειρά και ξεχώντας σίγουρα κάποιο:

    Blackmail The Universe
    Set the World Afire
    Hangar 18
    In My Darkest Hour
    Angry Again
    She-Wolf
    The Scorpion
    A Tout Le Monde
    Die Dead Enough
    Kick the Chair
    Something I'm not
    Trust
    Skin O' My Teeth
    Symphony of Destruction
    Sweating Bullets
    Tornado of Souls
    Return To Hangar
    Peace Sells
    Holy Wars

  7. #7
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Αυτά που πε ο Ανχόλης, συν Wake Up Dead
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Agrinio
    Posts
    3,494

    Default

    OI DUNGEON SAS GAMANE
    A RISE TO POWER RE MOUNIAAA!!!!!!!!!!


    Quote Originally Posted by Odonian
    Καλά που υπάρχει και το ER και ενημερωνόμαστε για την ποιοτική μουσική.

  9. #9
    鬼目 jimid's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    London - UK
    Posts
    6,566

    Default

    Den paiksane to 99 ways to die...
    "Duty is heavier than a mountain, death lighter than a feather"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,749

    Default

    o psychotron ta eipe ola...
    antapodidw tous metallikous xairetismous..
    You were nothing more, you were something less

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    4

    Default

    Μέσα στην αναζήτησή μου για σχόλια και πληροφορίες για την εν λόγω συναυλία, θυμήθηκα το er.com που είχα κάνει bookmark κάποτε. Τι θράσος, ε; Το πρώτο μου post εδώ και θέλω να σχολιάσω κιόλας!

    Όπως και να έχει, έψαχνα να βρω και κάτι άλλο σχετικά με την συναυλία, ένα κενό που έχω και θα ρωτήσω στο τέλος. Τα σχόλια μου λοιπόν πρώτα...Ο Σάικοτρον τα είπε αρκετά καλά, αλλά έχω 2-3 παρατηρήσεις, σε σκόρπιες παραγράφους.

    Το σημαντικότερο για μένα, η μικρή προσέλευση. Στεναχωρέθηκα ειλικρινά που είδα ένα αφοσιωμένο μεν, μικρό δε πλήθος. Μέγκαντεθ είναι, όχι τίποτα πιτσιρίκια που κάνουν το πρώτο τους τουρ

    Τους Ντάντζεον (παρένθεση αυτό τώρα, για να μην τους ξεχάσω) τους βρήκα συμπαθητικούς και την δουλειά τους, σαν warm-up, την έκαναν. Ο ήχος τους ήταν όντως χειρότερος, και πολύ μάλιστα, από οτι στην συνέχεια της συναυλίας.

    Για την άμμο, είχα διαβάσει βεβαιώσεις οτι θα κάλυπταν μεγάλη έκταση με ειδικό υλικό (βλ.λ. μουσαμά, τσιμέντο, μαζούτ...κάτι τέλος πάντων), γιατί πραγματικά είναι ατυχέστατη η επιλογή συναυλίας, κομπλέ με πιτ, πάνω σε άμμο. Αν και πατημένη αρκετά, σηκώνονταν σύννεφα άμμου που ο άνεμος τα φυσούσε πάνω στην σκηνή και στο συγκρότημα. Δεν νομίζω να τους άρεσε

    Για τον Mustaine τα ξέρετε- you love him or you hate him. Παρόλα αυτά φάνηκε οτι είναι αληθινά συγκεντρωμένος και χωρίς πολλές φανφάρες έβγαλε μια πολύ solid συναυλία. Όντως, όχι η αγαπημένη μου, αλλά ήταν πολύ καλή. To 'Ι don't deserve your applause tonight' το σημείωσα κι εγώ- όντως δεν φάνηκε ικανοποιημένος σε ορισμένα σημεία. Σε γενικά πλαίσια συμφωνώ με τα σχόλια του Σάικοτρον- μην τα επαναλαμβάνω.

    Προσωπικά high-lights: όταν άφησε την κιθάρα για μοναδική φορά κι έσφιξε με τα δύο χέρια το mic στο My Darkest Hour (το μόνο σημείο που αφέθηκε λιγάκι... λογικό δεδομένης της φύσης του τραγουδιού). Η εισαγωγή του Trust φυσικά, την κόλαση στο πιτ για το Holy Wars και εκείνο το 'φρενάρισμα' στο σόλο του Skin o My Teeth. Gets me EVERY time!

    Θα βοηθούσε πιστεύω, αν έπαιζαν λιγάκι λιγότερα από το τελευταίο LP. Αναγνωρίζουμε όλοι την σημαντικότητα της προώθησης, αλλά έπαιξαν 1-2 κομμάτια παραπάνω.

    Και η ερώτησή μου- υπήρξε μια στιχομυθία μεταξύ Mustaine και ανώνυμου θεατή. Ο Mustaine προσπαθούσε να προλογίσει με μια περιέργη ιστορία εναντίον του M.Jackson το System Has Failed, και μόλις είπε τις λέξεις 'United States of America' έφαγε τρελό γιουχάρισμα (κάτι που με εκνεύρισε αρκετά). Όπως και να έχει, για περίπου 15 δευτερόλεπτα ο Mustaine ακούει κάτι που του λέει ένας τύπος μπροστά του. Και με έχει ΦΑΕΙ η περίεργεια τι του έλεγε ... άκουσε κανείς εκεί μπροστά; Ό,τι κι αν ήταν... ο Mustaine απάντησε 'i'm just gonna ignore you, coz you are a little, little, little boy'.



    [edit: Αν δεν είναι ενάντια των κανονισμών, σας δείχνω και 2-3 φωτογραφίες ]

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by kuv
    Όπως και να έχει, για περίπου 15 δευτερόλεπτα ο Mustaine ακούει κάτι που του λέει ένας τύπος μπροστά του. Και με έχει ΦΑΕΙ η περίεργεια τι του έλεγε ... άκουσε κανείς εκεί μπροστά; Ό,τι κι αν ήταν... ο Mustaine απάντησε 'i'm just gonna ignore you, coz you are a little, little, little boy'.
    Metallica ρε μουνί!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,523

    Default


  14. #14
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    χμου, άσχετο, αλλά γιατί ο/η kuv έχει 0 ποστς;
    Vielen Dank für alles was mal war

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,523

    Default

    einai mangkas

Similar Threads

  1. Megadeth
    By eyeamflesch in forum Music Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 15-01-2008, 02:13
  2. Megadeth Arena 28.06 Wien
    By GuardianOfIvorytower in forum Live Reports
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-2007, 00:31
  3. Megadeth - United Abominations
    By enitharmon in forum Albums
    Replies: 47
    Last Post: 29-05-2007, 15:40
  4. Megadeth - The System Has Failed
    By PainOfSalvation in forum Albums
    Replies: 82
    Last Post: 18-01-2006, 02:34
  5. Megadeth
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Live & Events Talk
    Replies: 148
    Last Post: 18-06-2005, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •