Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 87

Thread: Sunn0)))

  1. #1
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default Sunn0)))

    Έψαξα στο music discussion και δεν βρήκα κάτι. Αν υπάρχει ήδη, sorry.

    Προσπαθώ να βρω έναν τρόπο να αναφερθώ στην μπάντα και σε ό,τι πρεσβεύει χωρίς να μπω στην διαδικασία να απαντήσω σε όσους, μεταξύ σοβαρού και αστείου, θεωρούν μαλάκες τους fans τους. Κατά την γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος να παρουσιάζεις κάτι που σου αρέσει είναι να μιλάς θετικά για αυτό και όχι να κρίνεις αρνητικά την αντίθετη άποψη.

    Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή. Οι μουσικοί που κυρίως απαρτίζουν τους Sunn0))) είναι ο Greg Anderson και ο Stephen O' Malley. Έχουν κι οι δύο τις "κανονικές" μπάντες τους όπου παίζουν πιο συμβατικά (αν οι Khanate/Burning Witch μπορούν να θεωρηθούν συμβατικές μπάντες). Το σχήμα των Sunn0))) όπως ρητά αναφέρεται στο mini-site τους (http://www.southernlord.com/sunn.htm), δημιουργήθηκε ως tribute στους Earth (τον Dylan Carlson και τους εκάστοτε συνεργάτες του δηλαδή), τους πρωτοπόρους του drone. Ειδικότερα στο Earth 2. Kαι με μοναδικό σκοπό να πειραματιστούν σε χαμηλές συχνότητες με διαρκώς επαναλαμβανόμενους ήχους, delay, feedback κλπ. Αυτό το ηχητικό αποτέλεσμα που προκύπτει έχει και σωματικές και υλικές επιδράσεις όπως αποτυπώνονται σε διάφορα live τους, κυρίως όμως έχει μια εγκεφαλική επιρροή στον ακροατή που ΘΕΛΕΙ να μπει στην φάση τους.

    Όπως είπα, αυτού του είδους η μουσική δεν είναι ανακάλυψη των Sunn0))). Οι Earth παίζουν αυτό το ιδίωμα από τις αρχές των 90's. Και σήμερα υπάρχουν πολλές μπάντες που ενσωματώνουν τέτοια στοιχεία στον ήχο τους. Και φυσικά αντίστοιχα μεγάλος είναι ο αριθμός των μουσικόφιλων που αγοράζει δίσκους/πηγαίνει σε συναυλίες/μιλάει για αυτά σε φίλους/γράφει για αυτά όπου του δίνεται η ευκαιρία. Οπότε σε αυτόν τον ήχο πολύς κόσμος βρίσκει μέσο έκφρασης. Οι Sunn0))) μπορεί να ξεκίνησαν το side-project για πλάκα στην αρχή. Όταν είδαν ότι αυτό που έκαναν το γούσταραν κι αυτοί και ολοένα περισσότερος κόσμος (και γιατί όχι, ότι τους απέφερε και κάποια έσοδα), το έκαναν πιο σοβαρά χτίζοντας κι έναν σχετικό μύθο γύρω από την φάση.

    Εγώ βρίσκω την συγκεκριμένη μουσική σκοτεινή, heavy, ψυχεδελική. Ό,τι συνήθως ψάχνω για τα ακούσματά μου. Πολύ ψυχεδελική για να θεωρηθεί metal, πολύ heavy για να θεωρηθεί ambient, πολύ νεωτεριστική για να θεωρηθεί doom. Και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση ότι μια τόσο απλοϊκή σε σύλληψη φόρμουλα μπορεί να γεννήσει τόσα πολλά και τόσο έντονα συναισθήματα. Και είναι πολύυυυυυυυυυυυυυυυ αργή. Και αυτή η άισθηση της αιωνιότητας, ο τρόπος που οι ήχοι γεμίζουν τον χώρο και τον χρόνο, ο τρόπος που σε καθηλώνει και δεν σου επιτρέπει να αφήσεις να παίζει στο background, ο τρόπος που διεισδύει στο κεφάλι σου. Αυτά μου αρκούν και με το παραπάνω.

    Αύριο θα αναφερθώ ξεχωριστά στους δίσκους τους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Metropolis
    Posts
    1,816

    Default

    Evge, polu kali anafora se afto to ksexoristo kai sunama endiaferon group. I like them. A lot.
    Ticking away the moments that make up a dull day

    http://www.myspace.com/rexmundiband

  3. #3
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Με κάνεις να ενδιαφερθώ και να θέλω (να προσπαθήσω) να ακούσω. Co-forum-ίτης μου είπε στο irc νωρίτερα πως πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένη φάση για να τους ακούσεις (για τα πάντα υπάρχει η κατάλληλη φάση, αλλά λέμε τώρα). Αν θες, λες περίπου ποια είναι αυτή για σένα/τι φάση θα πρότεινες γιατί η λέξη "καμμένη" δε λέει πολλά
    Δεν απορρίπτουμε πριν ακούσουμε με προσοχή (όση γίνεται, όσο αντέξουμε).-
    Feed my fear

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    μεσα-εξω απο τα αποδυτηρια
    Posts
    5,224

    Default

    Oi sunno apla einai gimmick band kai den akoygontai.
    Kaneis apo sas den 8a toys akoyei se 5 xronia apo twra
    Θες να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη; Σβήσε τα περιττά σου mp3 (και προιόντα συναφών απωλεστικών ή μη αλγορίθμων).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Metropolis
    Posts
    1,816

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema
    Με κάνεις να ενδιαφερθώ και να θέλω (να προσπαθήσω) να ακούσω. Co-forum-ίτης μου είπε στο irc νωρίτερα πως πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένη φάση για να τους ακούσεις (για τα πάντα υπάρχει η κατάλληλη φάση, αλλά λέμε τώρα). Αν θες, λες περίπου ποια είναι αυτή για σένα/τι φάση θα πρότεινες γιατί η λέξη "καμμένη" δε λέει πολλά
    Δεν απορρίπτουμε πριν ακούσουμε με προσοχή (όση γίνεται, όσο αντέξουμε).-
    Fasi pou tous akouo ego : Araxtos sti veranta vradaki, tebeliazodas stin karekla araxtos
    Ticking away the moments that make up a dull day

    http://www.myspace.com/rexmundiband

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    Kuolema nai .Dn mporeis se ka8e stigmh na akouseis oti 8eleis.Prepei na eisai sthn katallhlh psyxologikh katastash.Afto isxyei gia ola ta eidh mousikhs.
    Regularpaul . dN EXW NA PROS8ESW KATI ALLO.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    μεσα-εξω απο τα αποδυτηρια
    Posts
    5,224

    Default

    SE 5 XRONIA 8A TOYS EXETE 3EXASEI
    Θες να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη; Σβήσε τα περιττά σου mp3 (και προιόντα συναφών απωλεστικών ή μη αλγορίθμων).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default

    Quote Originally Posted by The Nerd
    SE 5 XRONIA 8A TOYS EXETE 3EXASEI
    se 3 xronia dld.
    ok.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default Re: Sunn0)))

    Εξαιρετικοί στο χτίσιμο των "υπολοίπων" δηλαδή της παρουσίας
    τους στο live ( οι γνωστές ρόμπες με την όλη τελετουργική
    σημασιολογία, οι κτηνώδεις sunn ενισχυτές που στήνουν πίσω τους),
    του artwork των δίσκων τους που σε προκαλεί να γίνεις συλλέκτης
    και της όλης αισ8ητικής που τους ακολου8εί απο το site μέχρι τις
    μπλούζες και που είναι συνή8ως πόνημα των ίδιων. Κατα τη
    γνώμη μου είναι αυτό το καλλιτεχνικό περίβλημα που προω8εί τον ήχο
    των SunnO))) στο κοινό και τον κάνει να γνωρίζει μια διαφορετική
    αποδοχή απο τους πρώτους διδάξαντες του πειράματος όπως οι
    Earth.

    Ο ήχος που προαναφέρ8ηκε τωρα όπως κα8ε αλη8ινός
    πειραματισμός ελέγχει τους υπάρχοντες ορισμούς και τους
    προεκτείνει. Προκαλεί συζητήσεις ( η μονη αναφορά
    για αυτές 8α είναι εδώ ) γιατι αλλιώς αποτυγχάνει εμμέσως.
    Αποτυγχάνει γιατί δεν αποτελέι νεωτερισμό αλλα αφήνει την σκηνή
    ως έχει ( χωρίς να ενοχλεί τους ορισμούς μας για τη μουσική εν
    προκειμένω ) και εμμέσως γιατί ο άμεσος σκοπός των ίδιων σαν
    SunnO))) ενδεχομένως να μην είναι και ο στυγνός πειραματισμός.

    Προσωπικά μου αρέσει ο ήχος τους. Το live επίσης ήταν καταπληκτική
    εμπειρία. Τους ακουώ σε πολύ ειδκές περιπτώσεις και δεν έιναι
    στα κα8ημερινά μου ακούσματα αλλα και για μένα ισχύει το
    παρακάτω:

    Quote Originally Posted by regularpaul
    Εγώ βρίσκω την συγκεκριμένη μουσική σκοτεινή, heavy, ψυχεδελική. Ό,τι συνήθως ψάχνω για τα ακούσματά μου. Πολύ ψυχεδελική για να θεωρηθεί metal, πολύ heavy για να θεωρηθεί ambient, πολύ νεωτεριστική για να θεωρηθεί doom. Και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση ότι μια τόσο απλοϊκή σε σύλληψη φόρμουλα μπορεί να γεννήσει τόσα πολλά και τόσο έντονα συναισθήματα. Και είναι πολύυυυυυυυυυυυυυυυ αργή. Και αυτή η άισθηση της αιωνιότητας, ο τρόπος που οι ήχοι γεμίζουν τον χώρο και τον χρόνο, ο τρόπος που σε καθηλώνει και δεν σου επιτρέπει να αφήσεις να παίζει στο background, ο τρόπος που διεισδύει στο κεφάλι σου. Αυτά μου αρκούν και με το παραπάνω.
    Αυτά μαζί με τα ερε8ίσματα πέρα απο το κα8αρα ηχητικό "μέρος".

    Το τελευτάιο, όπως και στην πρώτη παράγραφο, σε εισαγωγικά
    γιατι ο διαχωρισμός δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι δεδομένος.

    [/deggial]
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    μεσα-εξω απο τα αποδυτηρια
    Posts
    5,224

    Default

    Quote Originally Posted by Witchkiller
    P.s.4.Ta intelectual post-metallonia ama den exoun na grapsoun kati sobaro as ti kanoune.Oxi tipot'allo,mou ginan t'arxidia karpouzia me tis malakies pou diabasa stis pro'i'goumenes selides.

    P.s.5.Oi Sunno einai to apolyto 0 kai molis teliwnoun kathe live tous kai pane sto ksenodoxeio meta th synayleia stadar lene"de to pisteyw oti yparxoun malakes pou mas akoune"
    .-
    Θες να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη; Σβήσε τα περιττά σου mp3 (και προιόντα συναφών απωλεστικών ή μη αλγορίθμων).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default

    Quote Originally Posted by The Nerd
    Quote Originally Posted by Witchkiller
    P.s.4.Ta intelectual post-metallonia ama den exoun na grapsoun kati sobaro as ti kanoune.Oxi tipot'allo,mou ginan t'arxidia karpouzia me tis malakies pou diabasa stis pro'i'goumenes selides.

    P.s.5.Oi Sunno einai to apolyto 0 kai molis teliwnoun kathe live tous kai pane sto ksenodoxeio meta th synayleia stadar lene"de to pisteyw oti yparxoun malakes pou mas akoune"
    .-
    Ναι οκ μέσα, χεβιμεταλ κιετς αλλα καποια στιγμή
    αφήστε τους αρκουδέικους αφορισμούς και συζητάτε
    σαν άν8ρωποι.
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    back and forth, forever
    Posts
    1,120

    Default

    Γενικά υποθέτω ότι όταν μιλάμε για τέτοιες περίεργες περιπτώσεις συγκροτημάτων πάντα θα υπάρχουν οι ακραίες απόψεις. Κατά τ' άλλα (και ανεξάρτητα από την πλάκα που κάνουμε αρκετές φορές), τα 2 White albums συνεχίζουν να μου αρέσουν πάρα πολύ (ειδικά το πρώτο), κυρίως επειδή είναι πιο κοντά στην ιδέα που έχω στο μυαλό μου για το ambient. Από εκεί και πέρα τα πρώτα album τους οφείλω να ομολογήσω ότι μάλλον με κουράζουν μετά από λίγη ώρα. Και, ναι, το live ήταν πιο χύμα και βαβούρα από ό,τι το περίμενα, αλλά αυτό δε λέει και πολλά μάλλον. Το White 1 παραμένει αριστούργημα.

    Πάντως μπορώ να πω ότι προτιμώ (ή τουλάχιστον θα βάλω να ακούσω πιο συχνά) τα υπόλοιπα συγκροτήματα των O' Malley και Anderson (αλήθεια εκείνοι οι ToLRtD θα ξανακυκλοφορήσουν τίποτα?).
    Is it any wonder that my joke’s an iron and the joke’s on you

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    on the surface simplicity
    Posts
    575

    Default

    Tha mporousa aneta na topo8eth8w ws opados tou sunolou twn kukloforiwn tous. Oi parapanw me kalupsate arketa. Nai, exei dhmiourgh8ei ena hype gurw apo to onoma tous. Kai otan lew gurw apo to onoma tous, ennow ta panta, akoma kai ekeino to epivlhtiko "Sunn O)))". Kaka ta psemmata, me kapoio oxi-toso-paraxeno onoma, mporei na mhn ginotan tosos 8oruvos gurw apo autous.

    Oi tupoi pou tous apartizoun einai gnwstoi gia polles mpantes stis opoies summetexoun. An gnwrizete de, kai tis paireterw asxolies tous ektos apo tis mpantes tous, 8ewrw duskolo na upo8esete oti trwne tosh wra apo th zwh tous mono gia na kanoun plaka.

    To sthsimo tous kai genika to ais8htiko ths olhs upo8eshs, sigoura aggizei to teleio. Den arkei panta auto vevaia, alla sigoura gia osous parakolou8hsan kai anatrixiasan apo to live tous, akoma kai h leptomereia mporei, thn teleutaia estw stigmh na kerdisei, h na apw8hsei.

    Den einai to pio akraio sugkrothma olwn twn epoxwn. Come on, opoios isxurizetai kati tetoio, mallon den exei akousei pio akraia pragmata. Apla exoun kati pou eite se travaei, eite se apw8ei me thn idia suxnothta. Akoma kai oi opadoi tous polles fores den tous apodexontai plhrws. Einai logiko. Kai den einai magkas autos pou "antexei na tous akouei" h autos pou isxurizetai oti einai "oxi gia euais8hta autakia" kai alles paparies. To 8ema einai na sou aresei auto pou akous. Kai proswpika exw gnwrisei arketa atoma pou tous aresoun oi Sunn O))).

    Agaphmenes mou kuklofories einai mallon ta "Flight of the Behemoth" kai "White1", gia tous logous tou to ka8ena. To "White2", einai epishs ekplhktiko.

    Broccoli> oi Teeth of Lions Rule the Divine (uposthrizw twra, oti to "Rampton" einai mesa sto top-50 mou ever) nomizw exoun dialu8ei kai den 8a kukloforhsoun kati allo. Polu krima.


    i bjork i bjork mu efage to Orc!


    Ο χρήστης melan λέει:
    toulaxiston gamac kamia gkomena me tis intellectuel pipec pou grafeis h thn bgazeis me ton kathrefth sou palionarkisia?

  14. #14
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Quote Originally Posted by carlmikaze
    ...
    Broccoli> oi Teeth of Lions Rule the Divine (uposthrizw twra, oti to "Rampton" einai mesa sto top-50 mou ever) nomizw exoun dialu8ei kai den 8a kukloforhsoun kati allo. Polu krima.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  15. #15
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by carlmikaze
    Broccoli> oi Teeth of Lions Rule the Divine (uposthrizw twra, oti to "Rampton" einai mesa sto top-50 mou ever) nomizw exoun dialu8ei kai den 8a kukloforhsoun kati allo. Polu krima.
    eixa milisei me ton lee dorrian sto teleutaio live twn cathedral gia tous teeth kai mou eipe oti einai eksairetika dyskolh h kykloforia 2ou album. kyrio provlhma einai h apostash (oi omallhdes amerikh kai dorrian/greaves agklia) kai oi diafores asxolies tous me tis full-time mpantes tous. den exoun dialysei, eksallou pote den htan "kanoniko" sygkrothma (de tha nai ekpliksh an kykloforisoun kati se 5-6 xronia). ennoeitai teeth of lions > sunn0))).

    twra gia tous sunn den exw na pw tipote allo, me kalypsan oi regularpaul k carheart, den eimai mousikh gia oles tis wres kai oute gia liwsimo.. alla gia "liwsimo". agaphmenos mou diskos to "white1" kai meta "00 void" kai "flight of the behemoth".

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •