Page 535 of 562 FirstFirst ... 35435485525533534535536537545 ... LastLast
Results 8,011 to 8,025 of 8424

Thread: PC & Games Offtopic thread

  1. #8011
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    1. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο. SSH plain & simple. Αν για οποιοδήποτε λόγο θεωρείς ότι χρειάζεσαι ευκολίες θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο web εργαλείο (πχ webmin). Από την δική μου εμπειρία δεν το προτείνω.

    2. Ποιά εταιρεία; Τι distro θα παίξεις; Απο κει και πέρα τακτικά μπακαπ, ισχυροί κωδικοί, sftp, private key auth, τακτικά updates στα cms σου και στα Plugin σου, σωστά permissions στο server, αποφεύγεις τα root. Βασικά πράγματα, δεν είναι και κάτι φοβερό, μη φανταστείς.

    3. Φυσικά. Rsync. Git.

  2. #8012
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    sysadmin, server admin και λοιποί κομπιουτεράδαι του φόρου

    θέλω να στήσω έναν VPS server για να διακομίζει 2 εφαρμογές σε LAMP stack, μία ιστοσελίδα κι ένα elearning CMS γραμμένα σε php

    1.) αξίζει τον κόπο και τα resources να εγκαταστήσω κάποιο γραφικό περιβάλλον (κάτι ελαφρύ lxde ασούμε) και να κάνω vnc with ssh tunneling για το administration του σέρβερ;
    όχι, ακόμα και έτσι μπορείς να σηκώνεις remote X applications με σκέτο ssh χωρίς vnc (αλλά δεν το χρειάζεσαι)

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    2.) πέρα από το να θωρακίσω τον ssh server μου τι άλλο πρέπει να προσέξω για την ασφάλεια των δεδομένων μου;
    Σημαντικό είναι το πως είναι γραμμένο το application που θα σηκώσεις και ποιοι θα έχουν πρόσβαση, από κει και πέρα οι αρχές είναι σταθερές ανοιχτές πόρτες μόνο σε ότι χρειάζεται modules στον apache μόνο τα απαραίτητα και μονίμος patched ο server , γενικά το hardening σε έναν server είναι περίεργη περίπλοκη και ενίοτε υπερβολική υπόθεση
    Quote Originally Posted by rat_poison View Post

    3.) μπορώ να στήσω τον σέρβερ σε κάποιο virtual environment στο σπίτι μου και μετά να κάνω τον production server μου ίδιο με το virtual image που έστησα;
    Απ ότι ξέρω όχι. Ίσως κάποιοι να το κάνουν με κάποια τουλς. Όμως μπορείς να στίσεις το application σου τοπικά και μετά να το μεταφέρεις
    Αν δεν έχεις πάρει vps και θες να πάρεις να πάρεις από το λινκ που έχουμε για το ER (εκτός αν είναι ακριβό οπότε yolo )
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #8013
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    3. Φυσικά. Rsync. Git.
    δεν λέει συνκ τον κώδικα αλλά ολόκληρο το image.
    Επίσης το Git είναι κακή περίπτωση για non-lan enviroment
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #8014
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Με το rsync μπορείς να κάνεις τα πάντα. Γιατί το λες αυτό για το git;

  5. #8015
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Με το rsync μπορείς να κάνεις τα πάντα. Γιατί το λες αυτό για το git;
    γενικά είναι ένα ωραίο αλλά insecure εργαλείο που παίζει ενίοτε unencrypted και χωρίς authentication
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #8016
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    E, εντάξει ρε συ, αν θες φροντίζεις για encryption και με key auth είσαι κομπλέ. Προσωπικά χρησιμοποιώ third parties (gitlab).

  7. #8017
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ευχαριστώ σας παιδιά

    σαμπρέλα αν σε χρειαστώ για τσατ σέσσιον θα σου πω

    για λειτουργικό σκεφτόμουν ubuntu 14.04, οι άλλες εναλλακτικές που έχω είναι debian, fedora και centos

    προτιμώ deb distros γιατί σπίτι έχω ubuntu και είμαι πολύ πιο εξοικειωμένος, αν και φαντάζομαι δε θα'ναι τίποτα να μάθω ένα καινούριο package management system.

    εσείς τι προτείνετε;
    Last edited by rat_poison; 14-02-2016 at 11:19.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #8018
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ δουλεύω εδώ και χρόνια μόνο CentOS αλλά είναι ότι σε βολεύει εσένα φτάνει να είναι ένα distro που να έχει support (δλδ να βγάζει patch να κάνει update τα πακέτα του κλπ) Απ ότι γράφεις όλα τα κάνουν αυτά
    Το ντέμπιαν δεν το συμπαθώ γιατί είναι λίγο σπασαρχίδιδες με το τι βάζουν και τι όχι (καλά κάνουν ως "καθαροί"). Fedora δεν βλέπω τον λόγο γιατί να το κάνεις, δλδ δεν εχω ακούσει για χρήση του σε σερβερικό περιβάλλον.
    Αλλά μπορεί και απλά να μην έχω ακούσει εγώ. Ε τώρα για ubuntu server τα ξέρεις , δυνατό communtity εύκολη πρόσβαση σε πακέτα κλπ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #8019
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    slackware ή τίποτα!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #8020
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    slackware ή τίποτα!
    Code:
    root@bane:~# cat /etc/slackware-version 
    Slackware 14.0
    root@bane:~#
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #8021
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    <3


    btw, εγώ πέρασα Linux Mint 17.3 xfce στο χρέπι που έχω στο περίπτερο και θυμήθηκα όλους εκείνους τους λόγους για τους οποίους αγαπώ το Mint περισσότερο από κάθε άλλη διανομή. Και αυτή τη στιγμή, μου φαίνεται ελαφρύτερο κι από το lubuntu 15.05 που είχα πριν. Είπα να δοκιμάσω και το SolydX, αλλά με αποθάρρυνε το γεγονός ότι είναι μόνο 64bit και για κάποιον λόγο, δεν ήθελα να δω το Linux Lite.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #8022
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Για λειτουργικό βάλε αυτό που ξέρεις καλύτερα.

    Για το 3 που ρωτάς κατάλαβα ότι θες να τα στήσεις όλα σε ένα VM σπίτι σου το οποίο μετά θα μεταφέρεις στον server, σωστά; Αυτό το κάνω με KVM και γίνεται εύκολα. Μεταφέρεις το image στον server, μεταφέρεις και το definition του VM (XML αρχείο), αλλάζεις paths και δικτυακά αν χρειάζεται και έτοιμος. Μετά θα μπορείς να παίρνεις εύκολα snapshots του VM και rsync θα κάνεις όλο το image (αν δεν έχεις θέμα χώρου φυσικά).

    Για git έχω να ακούσω κάτι από το '14 και για το τότε θέμα του νομίζω έπρεπε να έχεις πρόσβαση στο repository για να το εκμεταλλευτείς. Κατά τα άλλα είναι τόσο ασφαλές όσο το ssh αν το ρυθμίσεις σωστά.

  13. #8023
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    το σύστημα που προτείνεις είναι εξαιρετικά εύχρηστο πράγματι

    αυτό που με προβληματίζει είναι η εκτέλεση του VM στον VPS. πέφτει πολύ η απόδοση όταν το λειτουργικό δεν εκτελείται natively αλλά virtually;
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  14. #8024
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Δεν πρόσεξα ότι θα το στήσεις σε VPS και VM πάνω σε VPS δεν θα έχει καλή απόδοση.

  15. #8025
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ευχαριστώ παιδιά τζάμπα κόπος

    stoopid management αποφάσισε να διατηρήσει την παλιά διαχείριση του συστήματος.

    η συζήτηση ξεκίνησε επειδή ο σέρβερ τους πέφτει συχνά, καίγονται από χρόνο, θέλουν να μειώσουν το κόστος και να αποκτήσουν διαχειριστικό έλεγχο στην εφαρμογή τους.

    τελικά κατέληξαν να συνεχίσουν με την ίδια διαχείριση, η οποία έχει εκατοντάδες άλλες εφαρμογές να φιλοξενήσει, πετώντας απλά περισσότερα λεφτά στο πρόβλημα

    ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν είμαι ο dilbert
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

Similar Threads

  1. Μια σημείωση για το offtopic thread
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2010, 21:38
  2. Black metal offtopic thread (synexeia tou Leviathan k allwn)
    By NihilistikOrder in forum Music Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2008, 23:27
  3. The pure nostalgia thread - cancelled games
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 23-02-2008, 18:00
  4. Politics offtopic thread
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 16-05-2006, 23:28
  5. MMO Games...
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-2005, 20:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •