Page 505 of 562 FirstFirst ... 5405455495503504505506507515555 ... LastLast
Results 7,561 to 7,575 of 8424

Thread: PC & Games Offtopic thread

  1. #7561
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Λοιπόν παίδες έχω ένα λάπτοπ sony vaio αγορασμένο το 2009, το οποίο έχει δύο βασικά προβλήματα.

    1) Σβήνει λόγω θερμοκρασίας και δεν μπορώ να το ανοίξω, διότι από παλιά που το είχα πάει για service στη vaio (λόγω εγγύησης από ελαττωματική κάρτα γραφικών, άλλη ιστορία) έχουν χαθεί οι στροφές από 2-3 βίδες στο πίσω μέρος. Ο "σταυρός" στο κεφαλάκι της βίδας έχει γίνει κύκλος και δεν μαγκώνει το κατσαβίδι για να στρίψει η βίδα.

    2) Από την δική μου κακή χρήση δεν κάνει καλή επαφή το τροφοδοτικό στην μπαταρία, με αποτέλεσμα η μπαταρία από το μπες βγες να κρατάει 5 λεπτά το πολύ.

    Ξέρετε κανένα καλό μαγαζί για επισκευή που θα μπορούσε να μου δώσει οικονομικές λύσεις για αυτά τα δύο, ή καμιά πατέντα που θα μπορούσα να κάνω μόνος μου? thanks
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #7562
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    1) Σβήνει λόγω θερμοκρασίας και δεν μπορώ να το ανοίξω, διότι από παλιά που το είχα πάει για service στη vaio (λόγω εγγύησης από ελαττωματική κάρτα γραφικών, άλλη ιστορία) έχουν χαθεί οι στροφές από 2-3 βίδες στο πίσω μέρος. Ο "σταυρός" στο κεφαλάκι της βίδας έχει γίνει κύκλος και δεν μαγκώνει το κατσαβίδι για να στρίψει η βίδα.
    Σίγουρα σβήνει λόγω θερμοκρασίας; Αφού δεν μπορείς να το ανοίξεις πάρε ένα πιστολάκι ή κάποιο άλλο δυνατό φυσητήρι και βάλτο στις διάφορες γρύλιες να φύγουν τα χοντρά.

  3. #7563

    Default

    το ανεμιστηράκι περιστρέφεται; κάποτε που το δικό μου δεν γυρνούσε, έβαλα ένα συνδετηράκι και το έφερα μερικές βόλτες, ενίοτε προσπαθούσα να το ξεκινήσω σα μανιβέλα και κάποια στιγμή άρχισε να δουλεύει κανονικά.

  4. #7564
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Το ανεμιστηράκι δουλεύει κανονικά.

    Υποθέτω ότι σβήνει λόγω θερμοκρασίας γιατί όσες φορές έχει σβήσει από κάτω ζεματάει. Κατά τα άλλα μπορεί να σβήνει και για άλλο λόγο.

    Το έκανα το κόλπο με ένα πιστολάκι μαλλιών, έβγαλε κάτι τις αλλά όχι πολύ, το πρόβλημα μειώθηκε λίγο νομίζω αλλά εξακολουθεί να υπάρχει.

    Παρατήρησα ότι σβήνει πιο εύκολα όταν έχω τον επεξεργαστή στα τέρματα.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #7565
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    πολύ συχνά η σκόνη ανάμεσα στις γρίλιες του απαγωγού θερμότητας συμπυκνώνεται τόσο που γίνεται συμπαγής μάκα. αυτή δεν μπορεί να φύγει με το πιστολάκι.

    δοκίμασε κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα, ή μπατονέτα.

    για το δεύτερο τρόπο, βγάλε το περισσότερο βαμβάκι από την άκρη της μπατονέτας και πότισέ το με οινόπνευμα. (ή αραιό διάλυμα αμμωνίας, ή κάτι τεσπα πτητικό τέτοιας φάσης). Αφού καθαρίσεις τη μάκα, περίμενε κάνα λεπτό ξερωγώ να εξατμιστεί τελείως το οινόπνευμα πριν επανασυναρμολογήσεις το λάπτοπ.

    το να αλλάξεις κονέκτορα τροφοδοτικού είναι λίγο πιο προχωρημένη ιστορία.
    1.) θα πρέπει να ελέγξεις από το κουτί του μετασχηματιστή του τροφοδοτικού σου καλωδίου το ονομαστικό ρεύμα και τάση του κονέκτορα
    2.) θα πρέπει αυτός ο κονέκτορας να είναι τυποποιημένος κι όχι κάποια εταιρική μαλακία που ταιριάζει μόνο με το λάπτοπ σου
    3.) αφού προμηθευτείς τον κοννέκτορα από μαγαζιά όπως αυτό, θα πρέπει να συγκολλήσεις με κολλητήρι με λεπτή μύτη (αυτό για τα ηλεκτρονικά, όχι τα ηλεκτρικά) τον κοννέκτορα στη motherboard.
    4.) να είσαι προσεκτικός να βάλεις μικρές μπιλίτσες από κάτω για να χωράει μέσα στο σασί του λάπτοπ χωρίς να πιέζεται/παραμορφώνεται η motherboard

    καλέσε δουλειέσε
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #7566
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    δοκίμασε κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα, ή μπατονέτα.
    ψήθηκα

    τι είναι αυτό?
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  7. #7567
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    αυτό

    εννοείται ότι θα βρεις και με λιγότερο από 2 ευρώ δε θα δώσεις 5 στο πλαίσιο. απλά είναι αέρας κοπανιστός με αμμωνία και καλαμάκι.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #7568
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default


  9. #7569
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    δεν υπαρχει το plus.

    ps3:
    24 Δεκεμβρίου: DmC Devil May Cry
    24 Δεκεμβρίου: Borderlands 2
    ps vita:
    24 Δεκεμβρίου: Soul Sacrifice
    24 Δεκεμβρίου: Blazblue Continuum Shift Extend
    ps4:
    8 Ιανουαρίου: Don’t Starve

  10. #7570
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    αρχικά είμαι (ψιλο)άσχετος
    με βάση αυτό και το ότι το πισί είναι ένα Intel Ι3 3ghz με 2mg ram (δεν ξέρω τι άλλο θέλετε να μάθετε)
    αξίζει να βάλω τα win7 ? κολλημένος με τα xp και δε λέω να το πάρω απόφαση
    θα σέρνεται? θα'ναι κομπλέ? κάνα παιχνιδάκι θα παίζουμε ή θα τρέχω ένα πρόγραμμα τη φορά? να πάρω μεγαλύτερη μνήμη?
    χελπ
    I must have some booze. I demand to have some booze

  11. #7571
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Από πλευράς επεξεργαστή, μπορείς να τα βάλεις άνετα. Καλό θα ήταν να καρφώσεις τουλάχιστον άλλα 2 gb για να είσαι σχετικά ξέγνοιαστος ως προς την λειτουργία των windows (οχι οτι με τα 2gb δε θα σου δουλεύουν, αλλά θα βαρύνει το pc σου σε σχέση με την τωρινή του κατάσταση). Όσο για τα παιχνίδια, μεγάλο ρόλο παίζει και η κάρτα γραφικών που έχεις. Γενικά όμως για σύγχρονα παιχνίδια η τάση ακόμη και στις μνήμες είναι όλο και πιο αυξητική. Οπότε σε κανα δυο χρόνια υποθέτω οτι τα 8gb ram θα είναι μονόδρομος
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  12. #7572
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    πανέμορφα.
    από θέμα κάρτας έχεις δίκιο αλλά δεν με ενδιαρέρει τόσο να παίζω καινούργια οπότε είμαι κομπλέ από αυτό το θέμα
    επειδή μας παίρνει οικονομικά και για 4gb, έχω την επιλογή να κρατήσω τη 2άρα που έχει και να του κοτσάρω και την 4 απάν?
    I must have some booze. I demand to have some booze

  13. #7573
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Αυτό πρεπει να το κοιτάξεις στην μητρική σου. Να δεις τι χώρο έχεις και πόσα slots είναι ελεύθερα. Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις. Καλό θα είναι όμως να δεις σε πόσα Mhz τρέχουν οι ήδη υπάρχουσες μνήμες σου, για να πάρεις αντίστοιχης ταχύτητας καινούργια μνήμη έτσι ώστε παλιά και καινούργια να τρέχουν στην ίδια συχνότητα. Αλλιώς θα τρέχουν με τη συχνότητα της πιο αργής

    εντιτ: Να θυμάσαι οτι αν βάλεις μνήμη μεγαλύτερη ή ίση από 4Gb, χρειάζεσαι 64μπιτα Windows
    Last edited by Tyler_Durden; 16-12-2013 at 12:56.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  14. #7574
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    ... κρατάω τα xp ;p

    έχω τούτη δω τη μητρική και η μνήμη τρέχει στα 1333mhz. που απ'ότι καταλαβαίνω μάστορα, παίρνω μια 4άρα στα 1333 και έκλεισα. ε?

    υγ. προφανώς δεν παίζει ρόλο η μάρκα έτσι?
    I must have some booze. I demand to have some booze

  15. #7575
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    εμενα αρνειται να δεχτει 64αρια στο αρχαιο μου dual core 6600/abit 9pro

Similar Threads

  1. Μια σημείωση για το offtopic thread
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2010, 21:38
  2. Black metal offtopic thread (synexeia tou Leviathan k allwn)
    By NihilistikOrder in forum Music Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2008, 23:27
  3. The pure nostalgia thread - cancelled games
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 23-02-2008, 18:00
  4. Politics offtopic thread
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 16-05-2006, 23:28
  5. MMO Games...
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-2005, 20:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •