Page 522 of 562 FirstFirst ... 22422472512520521522523524532 ... LastLast
Results 7,816 to 7,830 of 8424

Thread: PC & Games Offtopic thread

  1. #7816
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    invite για google inbox έχει κανείς;
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  2. #7817
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανοίξουμε κάποια στιγμή ένα θρεντ μόνο με απορίες, αλλά όπως και να 'χει, here it goes:

    γνωρίζει κανείς τι ισχύει με τα theme templates που διαθέτει η Wordpress? Ας πούμε ότι μου άρεσε αυτό. Διαβάζω ότι ουσιαστικά, με το να το κατεβάσεις το theme, πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, πέρα απ' το να το εισάγεις στο dashboard του wordpress account σου. Με άλλα λόγια, δεν κάνεις κάτι παραπάνω απ' το να το δουλέψεις online και να το αγοράσεις, σωστά;

    Υπάρχει η δυνατότητα να δουλευτεί ένα τέτοιο theme μέσα από Dreamweaver για παράδειγμα και μετά να ανέβει σε κάποιο χώρο που ήδη έχεις; Δε μου φαίνεται βέβαια πολύ λογικό, γιατί έτσι οι δημιουργοί του theme δεν κερδίζουν κάτι.


    Παρακαλείται κάποιος γνώστης επί του θέματος να δώσει τα φώτα του και θα ανταμοιφθεί πάραυτα με συλλεκτικό αναπτήρα Παναγιώτη Ψωμιάδη + bonus μια Σοκοφρέτα με λευκή σοκολάτα, που μόλις κυκλοφόρησε. Ευχαριστώ!
    Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι θες, οπότε απαντάω σε ότι κατάλαβα.
    έχεις ένα template από wordpress και θες να δώσεις δικό σου χαρακτήρα.
    Η απάντηση η απλή και εύκολη είναι, notepad , ανοίγεις τα αρχεία και αλλάζεις ότι θες, με F12 και ινσπεκτ ελεμεντ από τον κρομ βλέπεις τι θες να αλλάξεις.
    Αν δεν έχεις καθόλου γνώσεις σε html/css κλπ και θες να το κάνεις με ένα εργαλείο wysiwyg τύπου dreamweaver τότε παίζουν κάτι τουτόριαλς αλλά δεν έχω ιδέα αν είναι όντως σοβαρα.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #7818
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δεν είναι ως προς την παραμετροποίηση η απορία μου, αλλά ως προς τη χρήση. Με άλλα λόγια, γιατί να το κατεβάσεις, αν το μόνο που μπορείς να κάνεις μετά είναι να το ανεβάσεις ξανά στη WordPress? Μπορείς να το κατεβάσεις, να το φτιάξεις όπως θέλεις και μετά να το ανεβάσεις σε δικό σου server (αν έχεις, μην κολλήσουμε σε αυτό) και να δηλώσεις domain name και να δουλεύει;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #7819
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Δεν είναι ως προς την παραμετροποίηση η απορία μου, αλλά ως προς τη χρήση. Με άλλα λόγια, γιατί να το κατεβάσεις, αν το μόνο που μπορείς να κάνεις μετά είναι να το ανεβάσεις ξανά στη WordPress? Μπορείς να το κατεβάσεις, να το φτιάξεις όπως θέλεις και μετά να το ανεβάσεις σε δικό σου server (αν έχεις, μην κολλήσουμε σε αυτό) και να δηλώσεις domain name και να δουλεύει;
    το wordpress είναι ένα CMS (content managment solution) μπορείς να πάρεις τον κώδικά του και να το σεταρεις μόνος σου σε δικό σου domain , οπότε η απάντηση είναι ναι. Απλά το theme είναι το περιτύλιγμα του σάιτ.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #7820
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Τα περισσότερα σύγχρονα μη-δωρεάν wp templates (τα οποία θα βρεις όλα στο themeforest.com) έχουν δυνατότητες παραμετροποίησης με page builders σε πολύ μεγάλο βαθμό, για να μην απαιτείται να πειραχτεί κάτι σε επίπεδο κώδικα. Αγοράζοντας ένα multi-purpose template μπορείς από το δικό του control panel να το φέρεις αρκετά κοντά σε αυτό που χρειάζεσαι, ό,τι και να είναι αυτό, κοστίζουν περίπου 40-60$.

    Τώρα, αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο template το οποίο θες να χρησιμοποίησεις που δεν σου δίνει την παραπάνω δυνατότητα και θες να το αλλάξεις: Χρειάζεται να γνωρίζεις HTML, CSS, PHP, την API του Wordpress και να έχεις σαφή εικόνα του Template Hierarchy που χρησιμοποιούν. Δεν γίνεται να χρησιμοποίησεις κάποιο WYSIWYG editor.

    To hosting γίνεται παντού, σε δικό σου σερβερ με πλήρη ελευθερία ή στο wordpress.com που σου παρέχει παραπάνω δυνατότητες με χρήματα.

  6. #7821
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Πολλά όμορφα themes και templates βρήκα στο wix.com και έχει μάλιστα έναν πολύ ωραίο online page builder. Γεγονός είναι ότι ο άνθρωπος για τον οποία κάνω τη δουλειά έχει αρεστεί σε κάποια της wordpress, εξού και ο σχετικός περιορισμός. Εγώ νομίζω ότι κι αυτά στο wix μας/του κάνουν.


    Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #7822
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default

    Spoiler

  8. #7823
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    +





    EDIT: Για την ιστορία, το ανέβασμα κάποιου δωρεάν theme στο control panel της WordPress, γίνεται μόνο αν είσαι premium user. Οπότε, καταλήξαμε σε ένα ομορφούλι από αυτά που βρήκα στο Wix, που σε upgrade σου δίνουν domain, hosting και vouchers 150$ για διαφημίσεις σε Google και Facebook. Αρκετά decent services για τιμές που ξεκινάνε από 8,25 ευρώ το μήνα, για όσο διάστημα θέλεις/χρειάζεσαι.
    Last edited by OniBocho; 17-11-2014 at 08:09.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #7824
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Έσβησα κατά λάθος ένα βίντεο από την SD κάρτα της φωτογραφικής. Κατέβασα διάφορα λογισμικά που κάνουν recovery, αλλά αντί για ένα .mov αρχείο, βρίσκουν ένα .mov και ένα .dat., με το .mov φυσικά να μην παίζει. Τι μπορώ να κάνω?

    edit: νβμ, είμαι χακερόνι και το έσιαξα
    Last edited by Drumsick; 29-11-2014 at 20:40.

  10. #7825
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Γνωρίζει κανείς αν (και πώς) μπορώ να έχω μονίμως shared resources μεταξύ 2 remote PCs, σαν να ήταν σε LAN, μέσω LogMeIn (WAN); Ή με οποιονδήποτε άλλο - σχετικά απλό - τρόπο; Ας πούμε, έχω μια βάση δεδομένων αποθηκευμένη στο ένα σύστημα, αλλά θέλω να έχω real-time πρόσβαση σε αυτή κι από το άλλο, με προεγκατεστημένο το software και στα 2 (δε με ενδιαφέρει να μοιράζομαι εφαρμογές/εκτελέσιμα, μόνο τα απαραίτητα resources). Υποσημείωση: το ένα XP και το άλλο 8.1.
    Life begins at 45°.

  11. #7826
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα, κάτι τέτοιο μήπως; Το LogMeIn γιατί δε σου κάνει;

  12. #7827
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Το έχω και το OpenVPN υπόψη, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Έλεγα μήπως κάποιος εδώ μέσα έχει κάνει ακριβώς αυτό που θέλω, ώστε να γλυτώσω χρόνο. Ήδη έφαγα κανά 3ωρο σήμερα, ψάχνοντας.

    Δοκίμασα LogMeIn και έχω κανονικά remote control και file explorer, αλλά θέλω κάποια αρχεία (ένα φάκελο) να τα τρέχω/επεξεργάζομαι remotely και locally ταυτόχρονα σε πολλαπλά συστήματα, μέσω του προκαθορισμένου software. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

    Δε βρίσκω κάπου τέτοια λειτουργία στο LMI. Ίσως υπάρχει, αλλά ψάχνω παντού και δε βρίσκω κάτι.

    Πχ. έστω βάση δεδομένων και πολλαπλά συστήματα που την επεξεργάζονται ταυτόχρονα, όλα έχουν προεγκατεστημένη τοπικά την εφαρμογή που την τρέχει (δε μας αφορά).

    Σύστημα 1 (τοπικό-σέρβερ): έχει τη βάση.
    Συστήματα 2, 3 & 4 (τοπικά-clients): επεξεργάζονται τη βάση.
    Σύστημα 5 (απομακρυσμένο-client): επεξεργάζεται τη βάση.

    Υπενθυμίζω, εφαρμογή και βάση είναι ταυτόχρονα ανοιχτά σε όλα τα συστήματα. 1-2-3-4 είναι ήδη στημένα και δουλεύουν όπως πρέπει. Το 5 είναι το πρόβλημά μου. Το 1 τρέχει XP, το 5 τρέχει 8.1 (αν και μάλλον είναι το τελευταίο που με απασχολεί, απλά το αναφέρω).
    Last edited by BLiTzER; 01-12-2014 at 21:20.
    Life begins at 45°.

  13. #7828
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Απ'ότι κατάλαβα θες ένα shared filesystem μεταξύ όλων των pc απλά. Γιατι δεν σου κάνει samba (που παίζει απο default σε Windows) ή NFS?
    We revel in our time.

  14. #7829
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Δε νομίζω ότι ένα filesystem αρκεί γι'αυτό που θέλω.

    Με λίγα, απλά λόγια, θέλω να συνδέσω 2 LAN μέσω Internet, αλλά να συμπεριφέρονται σαν 1 LAN. Δηλαδή να ανοίγω Windows Explorer, να πηγαίνω στο Network και να βλέπω τόσο τα τοπικά πισί, όσο και αυτά του άλλου LAN. Ή να τρέχω Word, file/open και να ανοίγω ένα αρχείο από το άλλο LAN, με την ίδια ευκολία, σαν να ήταν τοπικά (όχι, το να έχω remote view αρχείων και ουσιαστικά να γίνονται transfer δε μου κάνει).

    Κερνάω καφέ όποιον μου βρει λύση
    Life begins at 45°.

  15. #7830
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Και γιατί μια παπαρίτσα σαν το OneDrive ή έστω και το κατεβασμένο Dropbox δεν κάνει τη δουλειά που θες; Πόσο συχνή πρέπει να είναι η ανανέωση των αρχείων στο cloud? Πάντως το OneDrive στα 8.1 δουλεύει λες και είναι local drive η κατάσταση.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Μια σημείωση για το offtopic thread
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2010, 21:38
  2. Black metal offtopic thread (synexeia tou Leviathan k allwn)
    By NihilistikOrder in forum Music Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2008, 23:27
  3. The pure nostalgia thread - cancelled games
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 23-02-2008, 18:00
  4. Politics offtopic thread
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 16-05-2006, 23:28
  5. MMO Games...
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-2005, 20:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •