Page 550 of 562 FirstFirst ... 50450500540548549550551552560 ... LastLast
Results 8,236 to 8,250 of 8424

Thread: PC & Games Offtopic thread

  1. #8236
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Βασικά, οποιοδήποτε πρόγραμμα θα το έκανε αυτό, αρκεί να δηλώσεις ότι δε θα χρησιμοποιείς ως πηγή ήχου τη webcam.

    Αν πάντως θέλεις/ετε ένα πρόγραμμα με τρομερές δυνατότητες για recording/streaming και παραμετροποιήσεις φουλ, δοκίμασε/δοκιμάστε το OBS.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  2. #8237
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default



    Πείτε λίγο, πόσο ΓΑΜΗΣΕ.

  3. #8238

    Default

    Προ 10μήνου, είχα βάλει Windows 10 σπασμένα.

    Τώρα μου βγάζει μήνυμα ότι τα Windows θέλουν ενεργοποίηση.
    Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις και στο Αντιμετώπιση Προβλημάτων, λέει ότι ο κωδικός προϊόντος που έχει είναι για Windows 10 Home και όχι για Windows 10 Pro που εγκατέστησα εγώ (αναρωτιέμαι, γιατί το θυμήθηκε τώρα?). Τι μπορώ να κάνω μπας και γλιτώσω στη χειρότερη format;

    edit: KMSpico και λύθηκε
    Last edited by tsimpouklano; 21-07-2018 at 22:23.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #8239
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Για τεχνική υποστήριξη λάπτοπ, καλυτερα πλαίσιο ή σε κανέναν άλλον στη Στουρνάρη?

  5. #8240
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Τεχνική υποστήριξη και Πλαίσιο, σπάνια μπορούν να μπουν στην ίδια πρόταση. Εκτός αν είναι κανένα δικό τους ΤΟΥΡΜΠΟ-Χ, αλλά πραγματικά εγώ δε θα πήγαινα ούτε τότε.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #8241
    Funeral Frog Mayhem's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    rue morgue
    Posts
    1,180

    Default

    Για τεχνική υποστήριξη σε Πλαίσιο, μακριά κι αγαπημένοι

  7. #8242
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default


  8. #8243
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Eίμαι πολύ χακερ και το έφτιαξα μόνη το λαπτοπ. Για πείτε όμως, αυτή τη στιγμή έχω 6G RAM σε δύο slots απ'ότι είδα (υπάρχουν 3αρες RAM?? Ή είναι 4 και 2?). Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση έστω σε αυτό. Να πάρω μια 8αρα λέω, για παραπάνω δε με παίρνει προς το παρόν, και αργότερα ίσως προσθέσω και δεύτερη. Η ερώτηση είναι, μπορώ να φορέσω την 8αρα και να μείνει και μια από τις υπάρχουσες στο άλλο slot? Επίσης, τη διαδικασιά αυτή μπορώ να την κάνω εγώ με τα χεράκια μου ή πρέπει να πάω σε τεχνικό? Επίσης, συμφέρει να πάρω από κάνα amazon-ebay? Τέλος, πέρα από το οτι πρέπει να είναι DDR3L, πρέπει να κοιτάω και για κάτι άλλο? Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά από μάρκα σε μαρκα?
    Last edited by Drumsick; 19-08-2018 at 09:43.

  9. #8244
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ας ξεκινήσουμε από το εύκολο, που είναι "ναι, μπορείς να το κάνεις με τα χεράκια σου"

    Υπάρχουν modules των 3GB RAM, απλά ελπίζω να μην έχει γίνει καμιά καγκουριά στο laptop και να φοράει 1x4GB + 1x2GB. Ο γενικός κανόνας λέει πως τα RAM modules πρέπει να είναι ίδια, ώστε να τα διαβάζει χωρίς πρόβλημα η μητρική και να μην υπάρχει περίπτωση να υποχρονίζει το ένα έναντι του άλλου. Για παράδειγμα, έχεις 1x4GB στα 1333ΜΗz και 1x4 στα 1800ΜΗz. Θα τρέχουν και τα δύο στη συχνότητα όπου εργάζεται το πιο αδύναμο.

    Για το κατά πόσο συμφέρει να βάλεις μια 8GB εναντι των 2x4GB η απάντηση αφορά τη μητρική και κατά πόσο εκμεταλλεύεται το λεγόμενο dual channel mode των RAM slots. Θεωρητικά, αν ισχύει το τελευταίο που σου γράφω οι 2x4 θα τρέχουν πιο γρήγορα από τη 1x8. Βέβαια, 2x8 θα είναι ακόμα καλύτερα, αλλά μεταξύ μας 16GB RAM είναι πάρα πολλά για ένα laptop στο οποίο πιθανότατα δεν παίζεις παιχνίδια και η πιο "βαρειά" εργασία θα είναι κάποιο photo/video editor, απ' όσο μπορώ να φανταστώ. Για να απαντήσω πάντως στο ερώτημα, πιθανότατα θα είναι καλύτερα να περάσεις ένα 8GB και να το αφήσεις να δουλεύει μόνο του, από το να το περάσεις και να κρατήσεις κάποια από τις υπάρχουσες μνήμες.

    Οι διαφορές ανάμεσα στα τσιπάκια RAM από μάρκα σε μάρκα είναι κυρίως στις ταχύτητες (και στην ψύξη, αν μιλούσαμε για σταθερό υπολογιστή, σε laptop δεν υπάρχει αυτός ο παράγοντας λόγω περιορισμένου χώρου). Θα παρατηρήσεις βλέποντας διάφορα RAM modules ότι πέρα από το μέγεθος, ακολουθεί μια σειρά από αριθμούς. Η συχνότητα (στα πόσα ΜΗz τρέχει) και μετά κάποιοι ακόμα αριθμοί που ανταποκρίνονται στα latencies (καθυστερήσεις στην ανάγνωση) του εκάστοτε module. Όσο πιο χαμηλοί είναι εκείνοι οι αριθμοί, τόσο πιο γρήγορο το RAM module. Οι διαφορές είναι απειροελάχιστες βέβαια, οπότε μην ψαρώνεις, η απάντηση που σου δίνω ουσιαστικά καλύπτει το "θεωρητικό" κομμάτι της ερώτησής σου.

    Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν μας έλεγες τι μητρική φοράει το laptop σου. Αυτό μπορείς να το δεις με κάποιο πρόγραμμα όπως το speccy ή το cpu-z. Επίσης, καλό θα ήταν, βρίσκοντας τη μητρική του, να πας στη σελίδα του κατασκευαστή και να βρεις τη λίστα που συνήθως δίνει για τα συμβατά RAM modules. Το τελευταίο βήμα είναι μάλλον το σημαντικότερο απ' όλα Drumsick, αν θες να αγοράσεις κάτι (απ' όπουδήποτε) το οποίο θα τρέχει όντως απροβλημάτιστα. Κανείς δε θα σου πει ότι ένα module που δεν υπάρχει στην αντίστοιχη λίστα της μητρικής σου ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ, αλλά έχω δει ιδιότροπες μητρικές στις οποίες αυτό συνέβη, οπότε better safe than sorry.

    Όσον αφορά στο ερώτημα από που να αγοράσεις, οι τιμές στις RAM έχουν ανέβει και πάλι τελευταία, αλλά όπως με κάθε τι άλλο, κατέληξε στο μοντέλο που θες να πάρεις και μετά ψάξε από που θα το πάρεις φτηνότερα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #8245
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ονιμπότσο, ήσουν περιεκτικότατος, σ'ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι πως στα 6GB έχω θέματα με το φώτοσοπ, οπότε αναρωτιέμαι αν τα 2 έξτρα GB θα κάνουν τη διαφορά που χρειάζεται. Πείτε κι άλλοι αν θεωρείτε καλύτερα μια 8άρα ή δυο 4άρες. Θα επανέλθω κάποια στιγμή με τα στοιχεία της μητρικής να το ξαναδούμε.

  11. #8246
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εγώ θα κάνω μιαν άλλη ερώτηση, εφόσον μιλάμε για laptop. Έχεις περάσει δίσκο SSD μέσα, απ' όπου να τρέχει το λειτουργικό; Η διαφορά είναι τεράστια και αν ορίσεις ένα μεγαλούτσικο swap file στον SSD, μπορεί τελικά τα 6GB να μην σε δυσκολεύουν τόσο.

    Δεδομένου ότι κι ο επεξεργαστής δεν είναι κανένα χρέπι, ναι;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #8247
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Τα πάντα όλα σε έναν σκληρό δίσκο είναι, αμφιβάλλω να είναι SSD. Αυτά εδώ είναι τα specs γενικά (DDR3 τελικά, κάποιος κόπανος από τη lenovo μου είχε πει DDR3L).

    Spoiler






    Last edited by Drumsick; 22-08-2018 at 00:20.

  13. #8248
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Φοβερό. Αποκλείεται να το έδινε έτσι η Lenovo. Έχουν βάλει χέρι και έβαλαν 1*4GB + 1*2GB. Τους γαμιέται, να τους πεις. Κάνε την καλή και τράβα ένα screenshot το spd tab που αναφέρει το δεύτερο RAM module. Εκεί που λέει slot#1 κάνε κλικ για να σου εμφανίσει και τα υπόλοιπα. Κι όχι μόνο είναι DDR3, αλλά είναι από τις αργές σχετικά. Πιθανολογώ πως αν βάλεις μια σωστή 8άρα κι έναν SSD θα πετάξει το μηχάνημά σου.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #8249
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ναι, αλλά φαντάζομαι αυτό δε μπορώ να το κάνω μόνη, και το κόστος θα εκτιναχθεί με hardware ΚΑΙ τεχνικό (που σιγά μη με χρεώσει μόνο όσα αναλογούν στη δουλειά). Επίσης, άλλο πρόβλημα που έχω είναι πως δε μου δώσαν ποτέ CD με λειτουργικό. Πλήρες φορμάτ δεν έχω κάνει ποτέ για αυτό τον λόγο, έχει απλά ένα δικό τους system recovery που κάνω μια στο τόσο, και επαναφέρει το λαπτοπ στην αρχική του κατάσταση. Ως τώρα μια χαρά το συνεφέρει το σύστημα όποτε μαλακίζεται, απλώς την τελευταία μου έκανε κάτι νέρα, οπότε κάτι δεν λειτοργεί πια όπως θα έπρεπε. Παρ'όλα αυτά είναι πολύ πιο εύκολο από φουλ φορμάτ, και θα ήθελα να το διατηρήσω, όπως και το νόμιμο λειτουργικό. Oπότε? Οπότε μάλλον απλά για μνήμη πάμε.. Αν δεν σου είναι κόπος, στείλε μου ενδεικτικά κάνα δυο σχετικά οικονομικές που να είναι και συμβατές.


  15. #8250
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Headphones View Post
    έπαιξε κανείς; το αγόρασα μόλις βγήκε κι έφυγα για διακοπές , αύριο θα παίξει άρρωστο κάψιμο.

Similar Threads

  1. Μια σημείωση για το offtopic thread
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2010, 22:38
  2. Black metal offtopic thread (synexeia tou Leviathan k allwn)
    By NihilistikOrder in forum Music Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 16-05-2008, 00:27
  3. The pure nostalgia thread - cancelled games
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 23-02-2008, 19:00
  4. Politics offtopic thread
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 17-05-2006, 00:28
  5. MMO Games...
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-2005, 21:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •