Page 512 of 562 FirstFirst ... 12412462502510511512513514522 ... LastLast
Results 7,666 to 7,680 of 8424

Thread: PC & Games Offtopic thread

  1. #7666
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    πόσο πιάνουν τα χέρια σου;
    υπάρχουν απλές γυφτοπατέντες που ξεκινούν από επιπέδο δυσκολίας χειροτεχνίας-δημοτικού και μπορούν να σου αυξήσουν το BW. δες εδώ στο instructables διάφορα τρικ και ανάλογα με το τι έχεις στη διάθεσή σου και πόσο μερακλής είσαι με τα μαστορέματα. Ξεκάθαρα για γεωμετρικούς λόγους και ευκολίας κατασκευής, εγώ θα έπαιζα τα λεφτά μου εδώ. Μπορείς να επαναλάβεις το ίδιο ακριβώς τρικ και στην κεραία λήψης στον απομακρυσμένο υπολογιστή, κι όχι μόνο στο ρούτερ (που όπως θα δεις παρακάτω μπορεί να μη σε συμφέρει να κάνεις). Μπορείς ακόμα και να κατασκευάσεις τη δικιά σου υπερκομπλέ κεραία με ένα απλό χάλκινο σύρμα για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

    Spoiler


    όσο για αυτό που λέει ο σαμπρελίνος με τα 5GHz.

    ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ 802.11n που σημαίνει ότι μπορεί να κάνω και λάθος.

    Η επικοινωνία σε ψηλότερες συχνότητες ναι μεν προσφέρει καλύτερο bandwidth μια που όσο συχνότεροι και μικρότερης διάρκειας είναι οι παλμοί τόσο πιο πολλή πληροφορία μπορούν να κουβαλήσουν, αλλά ταυτόχρονα υπόκειται σε μεγαλύτερες απώλειες λόγω απόστασης. Δεν ξέρω σε ποια απόσταση υπερκεράζουν όμως οι χαμηλές απώλειες των 2.4GHz σε σχέση με το αυξημένο BW στα 5GHz κι αυτό έχει να κάνει και με τα χαρακτηριστικά του χώρου, συν το πώς δουλεύει το 802.11n που δεν ξέρω. Δοκίμασέ τα εμπειρικα και δες πού πετυχαίνεις καλύτερη σύνδεση. Πολύ πιθανόν είναι η μία επιλογή να σου προσφέρει καλύτερο BW και η άλλη καλύτερο latency (λόγω των λιγότερων σφαλμάτων που θα συμβαίνουν στην περίπτωση των χαμηλών απωλειών)

    Πάντως μη διστάσεις να δοκιμάσεις τα κόλπα του instructables, από πολλαπλές εμπειρίες έχω δει να δουλεύουν σίγουρα το κόλπο με το τρυπητό και αυτό με το αλουμινόχαρτο.

    Ειδικά όσο αυξάνεται η απόσταση από την κεραία εκπομπής, η απόδοση της (πλέον) κατευθυντικής κεραίας εκεί που σκοπεύει ο ανακλαστήρας θα ξεπερνάει την απόδοση της ίδιας κεραίας χωρίς τον ανακλαστήρα. Βέβαια, ξέχασε το σήμα σου πίσω του και κοντά του. (Μακρύτερα πίσω του είναι πιθανόν να λαμβάνεις διάχυτο πεδίο και να μην έχεις πρόβλημα)
    Last edited by rat_poison; 15-04-2014 at 16:15.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #7667
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Δέν ξέρω τι εννοείς όταν λές οικονομική λύση, αλλά μια "φτηνή", all-inclusive λύση είναι το Nanostation της Ubiquiti. Έχει client mode, AP mode και POE οπότε με 2 τέτοια ξεμπερδεύεις. Από κει και πέρα αν βρεις κανά μερακλή που ξέρει τι κάνει, έχεις πολλές επιλογές με diy κατασκευές.

    Έχε υπόψη σου πάντως ότι πιθανότατα θα χρειαστείς υποδομή και στα 2 κτήρια. Ίσως αξίζει να μιλήσεις με κάποιον από κανένα WMN που ξέρουν καλύτερα τι παίζει στην αγορά και τι αξίζει. Επίσης στα φορουμ τους μπορεί να βρεις μεταχειρισμένο εξοπλισμό ώστε να το στήσεις πιο φτηνά.

    Θα ρωτήσω και γω ένα φίλο από PWMN αν έχει καμιά εύκολη και φτηνή λύση και θα σου πω.

    edit: Μίλησα και με το φίλο μου και μου πε ότι χωρίς diy δύσκολα θα βρεις καλύτερη λύση στα λεφτά αυτά. Τσέκαρε και τα WMN βέβαια μη σου λέω βλακείες.
    Last edited by Once_Emperor; 15-04-2014 at 19:36.
    We revel in our time.

  3. #7668
    Senior Member Tribe's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Edw trigurw
    Posts
    1,461

    Default

    Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο καλό πρόγραμμα για μαζική μετονομασία φωτογραφιών με βάση την ημερομηνία που τραβήχτηκαν; Είναι περίπου 2000 φώτο :S

  4. #7669
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Quote Originally Posted by Tribe View Post
    Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο καλό πρόγραμμα για μαζική μετονομασία φωτογραφιών με βάση την ημερομηνία που τραβήχτηκαν; Είναι περίπου 2000 φώτο :S
    http://lmgtfy.com/?q=batch+rename+photos+based+on+date
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  5. #7670
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Έχω ανεβάσει ps3 εδώ και ξεκινάω με καθυστέρηση κάποιων μηνών να παίζω μερικές τελευταίες κυκλοφορίες.

    Δεν ξέρω αν έγινε συζήτηση για το AC4 εδώ, αλλά είναι σίγουρα το καλύτερο παιχνίδι της σειράς έτσι;

  6. #7671
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Έχω ανεβάσει ps3 εδώ και ξεκινάω με καθυστέρηση κάποιων μηνών να παίζω μερικές τελευταίες κυκλοφορίες.

    Δεν ξέρω αν έγινε συζήτηση για το AC4 εδώ, αλλά είναι σίγουρα το καλύτερο παιχνίδι της σειράς έτσι;
    θα ηταν αν δεν ειχε τοσο πολυ υποχρεωτικη ναυμαχια imo

  7. #7672
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Μα αυτό είναι το γαμάτο ρε!

  8. #7673
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Μα αυτό είναι το γαμάτο ρε!
    dunno,εφτασα σε σημειο να λεω "οχι παλι ρε πουστη..." ενω στην αρχη γουσταρα αρκετα.

  9. #7674
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Έχω ανεβάσει ps3 εδώ και ξεκινάω με καθυστέρηση κάποιων μηνών να παίζω μερικές τελευταίες κυκλοφορίες.

    Δεν ξέρω αν έγινε συζήτηση για το AC4 εδώ, αλλά είναι σίγουρα το καλύτερο παιχνίδι της σειράς έτσι;
    είναι πολύ καλύτερο του 3 και πολύ χειρότερο του 2. το σενάριο είναι τραγέλαφος και το ιρλ κομμάτι ήταν ό,τι να 'ναι. το gameplay ναι, ήταν αυτό που πρέπει. το ότι έβγαλαν 2 expansion με τον ezio τα λέει όλα ιμο, δε γίνεται να ξαναδημιουργήσουν τόσο σοβαρό χαρακτήρα.

  10. #7675
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Έχω ανεβάσει ps3 εδώ και ξεκινάω με καθυστέρηση κάποιων μηνών να παίζω μερικές τελευταίες κυκλοφορίες.

    Δεν ξέρω αν έγινε συζήτηση για το AC4 εδώ, αλλά είναι σίγουρα το καλύτερο παιχνίδι της σειράς έτσι;
    είναι πολύ καλύτερο του 3 και πολύ χειρότερο του 2. το σενάριο είναι τραγέλαφος και το ιρλ κομμάτι ήταν ό,τι να 'ναι. το gameplay ναι, ήταν αυτό που πρέπει. το ότι έβγαλαν 2 expansion με τον ezio τα λέει όλα ιμο, δε γίνεται να ξαναδημιουργήσουν τόσο σοβαρό χαρακτήρα.
    To σενάριο του φαίνεται μετρίότητα δε διαφωνώ (είμαι στο 31% με περίπου 25-30 ώρες gameplay), και σίγουρα το 2 ειναι το καλύτερο της σειράς από άποψη story. Ο Ezio είναι μακράν ο καλύτερος χαρακτήρας που έχουν γράψει αν και πιστεύω πως στα Brotherhood κ Revelations ήταν ήδη εξαντλημένος.
    Αλλά καθαρά από άποψη gameplay και game feel το 4 είναι απογείωση. Έχει τόσα πολλά να κάνεις που καταντά παιδότοπος. Όση ώρα το παίζω προλάβαινα να βγάλω το 2, δύο φορες. Να πω την αμαρτία μου, για την ώρα γράφει καλύτερα απ'το GTA V σαν sandbox.

  11. #7676
    For Science,You Monster. Ethereal's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    afk
    Posts
    1,427

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Να πω την αμαρτία μου, για την ώρα γράφει καλύτερα απ'το GTA V σαν sandbox.

  12. #7677
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    τεραστιο το 4. για 100% πρεπει να σαι ανεργος. επισης βαρυ σε ηλιθιο βαθμο. ας πει ο σινικ γελαγαμε την αλλη φορα στο μπεντσμαρκ.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  13. #7678
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Ε τι να πω. GTX780ti Ghz , 16gb ram, 3770k. To μονο game που δεν πιανει για πλακα 60fps με όλα τερμα 1080p. Kαι οπτικά δεν ανταποκρίνετε στα reqs του ετσι κι αλλιως...
    Αναμενουμε Watchdogs με χαμηλες προσδοκίες λόγω ubisoft un-optimisation.

  14. #7679
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    χαχα αλλο αυτο ναι..προσπαθουν να σπασουν το ματριξ και ο καρτεμπορας δεν τους αφηνει.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  15. #7680
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by cynic View Post
    Ε τι να πω. GTX780ti Ghz , 16gb ram, 3770k. To μονο game που δεν πιανει για πλακα 60fps με όλα τερμα 1080p. Kαι οπτικά δεν ανταποκρίνετε στα reqs του ετσι κι αλλιως...
    Αναμενουμε Watchdogs με χαμηλες προσδοκίες λόγω ubisoft un-optimisation.
    Πέρα απ΄τα τεχνικά, έχω την υποψία πως θα είναι μετριότητα. Μακάρι να βγω λάθος.

Similar Threads

  1. Μια σημείωση για το offtopic thread
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2010, 21:38
  2. Black metal offtopic thread (synexeia tou Leviathan k allwn)
    By NihilistikOrder in forum Music Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2008, 23:27
  3. The pure nostalgia thread - cancelled games
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 23-02-2008, 18:00
  4. Politics offtopic thread
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 16-05-2006, 23:28
  5. MMO Games...
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-2005, 20:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •