Page 480 of 562 FirstFirst ... 380430470478479480481482490530 ... LastLast
Results 7,186 to 7,200 of 8424

Thread: PC & Games Offtopic thread

  1. #7186
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πέρα από το σπάσιμο στο boot, έχει ένα θέμα με IPS glow, σε σκοτεινές σκηνές σε ταινίες πχ και το βασικότερο μου κουράζει πολύ τα μάτια. Με λίγο ψάξιμο βρήκα παράπονα χρηστών για πολύ sparkly anti-glare coating, το οποίο κάνει τα γράμματα να λαμπηρίζουν κάπως και καθιστά το διάβασμα κουραστικό. Δοκίμασα να πειράξω τις ρυθμίσεις της κάρτας για το κείμενο, αλλά δεν είδα καμία βελτίωση. Αμφιβάλλω να δω με διαφορετική σύνδεση, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω πριν την στείλω. Αν μπορέσω και να την στείλω δλδ =\

  2. #7187
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Χμου, το Brightness το πείραξες καθόλου; Τα default settings των Dell, έχουν το brightness στο 75 ή κάπου εκεί που είναι πάρα πολύ φωτεινό και κουράζει μάτια γρήγορα. Εγώ το πήγα στο 35 στην 2311 μου και είμαι οκ.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #7188
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Ό,τι είπε ο SpiritCrusher συν η δοκιμή των profiles.

    Επίσης μπορείς να κάνεις και presets από την οθόνη (όχι από software) για διάφορες χρήσεις (π.χ. διάβασμα text, ταινίες κ.τ.λ.).
    Απλά πρόσεχε με το φωτισμό που έχεις στο δωμάτιο. Δε μπορείς π.χ. να έχει φωτεινότητα στο 100% (ή σε ρύθμιση όταν το δωμάτιο έχει φως) και να είσαι σε σκοτάδι, όποια οθόνη και να πάρεις θα σε στραβώσει.

  4. #7189
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Τώρα γιατί καθόμαστε και συζητάμε τα προφανή? Σαφώς και πείραξα ο,τι ρύθμιση έχει πάνω η οθόνη. Το Brightness συγκεκριμένα παίζει μεταξύ 35-45 αναλόγως την ώρα της μέρας. Είμαι πεπεισμένη πως φταίει το anti glare coating γιατί βρήκα ακριβώς τα ίδια παράπονα από άλλους χρήστες.

  5. #7190
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Γιατί μιλάμε για troubleshooting στο PC&Games. Τίποτα δεν είναι προφανές.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #7191

    Default

    to sinithizeis to AG coating, stin arxi ine ontws entono. kai h 2412 ehei poli elafri AG, pou na eihes kamia 2709. iparxei mia methodos na to vgaleis alla vgenei ektos eggiisis.

  7. #7192
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Συνεννοήθηκα με το κατάστημα και πάμε για αλλαγή, παρ'όλο που την έχω ανοίξει. Να'ναι καλά οι άνθρωποι! Μάλλον αυτήν εδώ θα πάρω, αλλά το ψάχνω ακόμα http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/p...65-led-review/
    Έχει κι αυτή AG coating αλλά απ'όσο διαβάζω δεν έχει καμία σχέση με αυτό της dell. To ips glow δυστυχώς δε μπορώ να το αποφύγω, εφόσον επιμένω σε ips panel. Ελπίζω απλώς να μην είναι τόσο αισχρό όσο αυτης. Wish me luck.

  8. #7193
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Αφού το πήρες απόφαση να αλλάξεις τσέκαρε αν έχουν και πόσο την ViewSonic VX2336S.

  9. #7194
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δε βλέπω το λόγο να πάω σε αυτή. Έχει ακριβώς ίδιες διαστάσεις και panel με την VP2365, χρησιμοποιεί το ίδιο coating με την Dell, έχει χειρότερο χρόνο απόκρισης, δεν έχει θύρες USB, είναι χειρότερη από εργονομικής άποψης, οι κριτικές της στο νετ είναι μέτριες ενώ είναι και πιο ακριβή.

  10. #7195
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Ίδιες διαστάσεις και πάνελ, ναι.
    Και οι 2 Viewsonic χρησιμοποιούν το ίδιο coating.
    Και οι 2 Viewsonic έχουν τον ίδιο τυπικό χρόνο απόκρισης (GTG, GTGbw) αλλά ακόμη και αν η VX2336S έχει 'πραγματικό' μεγαλύτερο πάλι και οι 2 έχουν σχετικά μεγάλο αμα θες να παίξεις FPS.
    Το ότι δεν έχει θύρες USB το προσπερνάω, δεν στέκει και πολύ για επιχείρημα όσον αφορά οθόνες.
    Από εργονομικής άποψης όχι απλά είναι χειρότερη, είναι σκατά. Τουλάχιστον έναι Vesa compatible.
    Οι κριτικές στο net όσον αφορά την ποιότητα εικόνας και τα θέματα bleeding και glow που ανέφερες ότι σε πειράζουν κάθε άλλο παρά μέτριες είναι.

    Το πιο ακριβή παίζεται γιατί εσύ κρίνεις, φαντάζομαι, από το ένα μαγαζί στο skroutz, γι αυτό σου είπα να ρωτήσεις αν και πόσο την έχουν.

    Δες και 2 'reviews' (της κακιάς ώρας) που τα αναφέρω μόνο και μόνο επειδή είναι από το ίδιο site σαν ένα υποτυπώδες μέτρο σύγκρισης.
    ViewSonic VP2365-LED
    ViewSonic VX2336s-LED
    Last edited by dtbsog; 09-01-2013 at 20:05.

  11. #7196
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Για πείτε κάτι άλλο, καλύτερα PCI ή USB wireless adapter? Ή δεν έχει διαφορά?

  12. #7197
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Χωρίς να ξέρω (TM), θα έλεγα PCI, θαρρώ θα 'ναι πιο γρήγορο (και σταθερό).
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  13. #7198
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Μην ανοίγω θέμα, τα λέω εδώ.

    Έχω ένα Netbook Lenovo s10-3, με windows 7 starter edition (+ τα φοβερά utilities της lenovo που το συνοδεύουν), και 1GB Ram. Χρήση internet καθαρά, youtube κλπ.
    Βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση software/hardware.

    Θέλω να αυξήσω λίγο τις επιδόσεις του -ψιλοκολώνει σε flash, και σκέφτηκα να του αλλάξω την Ram με 2GB (κανά 20άρικο από ebay, και δυστυχώς δεν πάει πάνω από 2gb) και να του περάσω ubuntu σε partition, μιας και τα εξαιρετικά windows 7 starter έχουν limit το 1GB Ram.

    Λίγες ερωτήσεις, αν γνωρίζει ή το έχει επιχειρήσει κανείς:

    1) Αξίζει η επιπρόσθετη RAM για τη χρήση αυτή; Αν ήταν από 1GB σε 4GB δεν θα ρώταγα καν, αλλά σκέφτομαι μήπως δεν δω κάποια σημαντική διαφορά.
    2) Για ubuntu, ποια έκδοση; Είδα πως υπάρχει και netbook edition. (λινθξ ν00β detected)

    Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο πρόγραμμα για να μου κάνει το usb bootable εύκολα, γρήγορα και στο χώρο μου θα μοιράζω πινκς. (καλά αυτό το βρίσκω και μόνος μου, λέμε ΑΝ έχετε)

    υγ: μούτζες δεκτές
    Last edited by Heimaa; 11-01-2013 at 19:41.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  14. #7199

    Default

    simfwna me ti LOGIKI i afksisi ram de tha sou prosferei tipota para mono ti dinatotita na exeis perissotera tabs anoixta efoson sto thema tou flash ine o mikros kaimenulis ke adinamos epeksergastis pu ta ftinei
    gama ta ubuntu, fasaria ya to tipota an ine gia toso aples xriseis. afto pu boreis na kaneis ine na dokimaseis tipota se fasi http://www.youtube.com/html5 kai na googlareis to provlima sou.
    kali epitixia

  15. #7200
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    ευχαριστώ για την απάντηση αρχικά

    το νετβοοκ δεν χρησιμοποιείται από εμένα( insert γονείς) οπότε μένουν ξεχασμένα αρκετά ταβσ ανοιχτά, γι'αυτό και η ραμ. μπας και πάρει καμμιά ανάσα δηλαδή. ο επεξεργαστής είναι όντως mikros kaimenoulis, 360p στο youtube. ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα για να γκουγκλάρω, θα δοκιμάσω το html5, αν και νομίζω ότι το χω κάνει παλιότερα.

    θενκσ
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

Similar Threads

  1. Μια σημείωση για το offtopic thread
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2010, 21:38
  2. Black metal offtopic thread (synexeia tou Leviathan k allwn)
    By NihilistikOrder in forum Music Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 15-05-2008, 23:27
  3. The pure nostalgia thread - cancelled games
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 19
    Last Post: 23-02-2008, 18:00
  4. Politics offtopic thread
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 16-05-2006, 23:28
  5. MMO Games...
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 15-05-2005, 20:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •