Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 86

Thread: Hlias Petropoulos

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Δεν τρολλάρω πολύ, δε νομίζω όμως ότι μπορώ να επιχειρηματολογίσω και πολύ. Δεν βρίσκω κάτι χρήσιμο στο εγχειρίδιο, δε μου αρέσει το χιούμορ του, μια συνέντευξη του που είχα διαβάσει μου είχε φανεί απωθητικά "αιρετικός" και όλη αυτή η "προκλητική" μπινελικολογία σε er-αναλογία μου θυμίζει πουροαυνάνες τύπου candiru να λένε για "πορδοκόφτες", "κλανίδια", "πούτσες" που σκίζονται σε σώβρακα και να γελούν απαίσια σε κάθε βρωμόλογο.
    απ'τον καντίρου σε ένα φόρουμ το 2009 μου φαίνεται κι εμένα απωθητικό, αλλά από έναν άνθρωπο που έφαγε κυριολεκτικά τη ζωή του φέρνοντας στην επιφάνεια (σχετική επιφάνεια πάντα) έναν κυριολεκτικό υπόκοσμο σε μια εποχή που η λογοκρισία και ο καθωσπρεπισμός ήταν πολύ πιο ισχυρά και ζημιογόνα απ'ότι τα αντιλαμβανόμαστε σήμερα, ε του πούστη, τι άλλο πρέπει να κάνει για να βγάλεις τα εισαγωγικά απ'το αιρετικός. δηλαδή ο τύπος έγραφε και τον κλείναν μέσα. και έβγαινε και συνέχιζε να γράφει και ξανάτρωγε φυλακή μέχρι που κουράστηκε και έφυγε στο εξωτερικό και συνέχισε να γράφει. δε μου φαίνεται εύκολη στάση ζωής αυτή ούτε ψευτοπροκλητική.

    επίσης, το να λες 'καλός ήταν αν και μαλάκας' το βρίσκω λίγο μυστήριο, οποιοσδήποτε μπορεί να χαρακτηρίσει οποιονδήποτε έτσι, ακόμα και αν μιλάς για τα είδωλα σου, λίγες περισσότερες πλευρές τους να ανακάλυπτες και θα τους έλεγες και αυτούς μαλάκες με την ίδια (λογικά) ευκολία. τι πα να πεί αν και μαλάκας. το θέμα είναι ότι έκανε αυτό που έκανε σε μια φάση που δεν το κανε κανείς άλλος, και που δεν το κανε και κανένας άλλος μετά το ίδιο ολοκληρωμένα. δείτε και το ντοκιμαντέρ, τα δείχνει αρκετά ωραία.

  2. #47
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ας πουμε οτι εμφανιστηκε σε συναυλια κλπ. οκ.
    αν δεν υπηρχε ο πετροπουλος ικονοκλαστ πιστευεις θα το κανε καποιος αλλος? οτι δεν χρειαζεται να ασχοληθουμε?

    νομιζω η απαντηση του λοκι με βρισκει συμφωνο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #48
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    τι άλλο πρέπει να κάνει για να βγάλεις τα εισαγωγικά απ'το αιρετικός.
    Να μου λέει κάτι στο σήμερα.

    atom_smasher, πάρε έναν αριθμό: 5442399055

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    τι άλλο πρέπει να κάνει για να βγάλεις τα εισαγωγικά απ'το αιρετικός.
    Να μου λέει κάτι στο σήμερα.
    πληροφορίες για μια μερίδα της κοινωνίας που αλλιώς θα είχαν χαθεί. να μη σε ενδιαφέρει το καταλαβαίνω, να το χαρακτηρίζεις ως ασήμαντο όχι.

  5. #50
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ικονοκλαστ εχεις μαλλον καποιο προβλημα στην θεωρηση των πραγματων αν πιστευεις οτι δεν λεει κατι για το σημερα, καθως και οτι το χθες ειναι αδιαφορο για ερευνα. το νουμερο τι ρολο παιζει?
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #51
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    αυτο που είπε ο λόκης. ακόμα και μια κακογραμμένη ιστορία είναι πολύτιμη. πέρα απο τον πετρόπουλο (και τους κορδατοσκαρίμπες που ανέφερα πριν), δεν έχω πετύχει πουθενά αλλού κάποια ανθρωποκεντρική ηθογραφία παλαιότερων εποχών της ελλάδας. ακόμα και πίσω απο την δηθενιά και την ιδιοτέλεια του πετρόπουλου σου δίνεται κάποια γνώση σχετικά με το τι κάνεις σήμερα: δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιούμε παροιμίες των φυλακών και να χαζοτραγουδάμε ρεμπέτικα χωρίς καμία συνείδηση του τι είναι αυτά τα πράγματα και απο πού προήλθαν. το μόνο που θα μπορούσε να προσάψει κάποιος στον πετρόπουλο θα ήταν η παραποίηση στοιχείων, δεν νομίζω ότι δείχνει κανείς κάποια τέτοια διάθεση όμως.

    επίσης, το να λες 'καλός ήταν αν και μαλάκας' το βρίσκω λίγο μυστήριο, οποιοσδήποτε μπορεί να χαρακτηρίσει οποιονδήποτε έτσι, ακόμα και αν μιλάς για τα είδωλα σου, λίγες περισσότερες πλευρές τους να ανακάλυπτες και θα τους έλεγες και αυτούς μαλάκες με την ίδια (λογικά) ευκολία. τι πα να πεί αν και μαλάκας.
    σιγά το μυστήριο, κάπως πρέπει να τον χαρακτηρίσουμε. μαλάκας ο τύπος πετρόπουλος, καλή η δουλειά του. είναι μια διαίρεση που πρέπει να κάνουμε
    this is radio freedom.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    επίσης, το να λες 'καλός ήταν αν και μαλάκας' το βρίσκω λίγο μυστήριο, οποιοσδήποτε μπορεί να χαρακτηρίσει οποιονδήποτε έτσι, ακόμα και αν μιλάς για τα είδωλα σου, λίγες περισσότερες πλευρές τους να ανακάλυπτες και θα τους έλεγες και αυτούς μαλάκες με την ίδια (λογικά) ευκολία. τι πα να πεί αν και μαλάκας.
    σιγά το μυστήριο, κάπως πρέπει να τον χαρακτηρίσουμε. μαλάκας ο τύπος πετρόπουλος, καλή η δουλειά του. είναι μια διαίρεση που πρέπει να κάνουμε
    μα όλοι οι συγγραφείς είναι δυνητικά μαλάκες, όλοι οι καλλιτέχνες, όλοι όσοι έχουν public exposure, αρκεί να ξέρεις πέντε πράγματα για να τους κρίνεις. γιαυτό μου φαίνεται λίγο καταχρηστικό.

  8. #53
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Loki: εμένα να μου λέει προφανώς.
    atom_smasher: 9120301239. Τώρα έχεις δύο, πήγαινε να παίξεις.

  9. #54
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    χαίρω πολύ. το θέμα είναι ότι η μαλακία του πετρόπουλου δεν αναιρεί την σημασία του έργου του. ο ικόνοκλαστ δεν έκανε αυτή την διαίρεση και γι'αυτό το σχολίασα. συζήτηση στο κενό είναι αυτή.
    this is radio freedom.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    χαίρω πολύ. το θέμα είναι ότι η μαλακία του πετρόπουλου δεν αναιρεί την σημασία του έργου του. ο ικόνοκλαστ δεν έκανε αυτή την διαίρεση και γι'αυτό το σχολίασα. συζήτηση στο κενό είναι αυτή.
    α ναι, μαζί σου τότε, συμφωνούμε, αλλά σε άλλο κόντεξτ το να κάνεις το διαχωρισμό χωρίς να αλληλοεπηρεάζονται θα ταν λίγο πόιντλεςς.

    ικονοκλαστ: ναι ρε παιδι μου, σε σενα δε λεει κατι, αλλά το να λες 'μαλακια το βιβλιο μακρυα' δεν σημαίνει απλά 'δε μου λέει τίποτα', νομίζω είναι σαφής η διαφορά.

  11. #56
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ε άμα δεν του λέει τίποτα, καλά κάνει και λέει "μαλακία το βιβλίο" αρκετά πια με την κωλοδημοκρατία και τα γούστα. το θέμα είναι αν η μορφή του (το πώς τα γράφει ο πετρόπουλος) είναι μαλακία ή και το περιεχόμενο (η θεματογραφία, η κουλτούρα αυτών των ομάδων).
    this is radio freedom.

  12. #57
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    προφανως ο ικονοκλαστ δεν σκαμπαζει απο λαογραφια.
    ικονοκλατς εχεις πουλακι. δεν πας να παιξεις λιγακι και μ αυτο?
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ε άμα δεν του λέει τίποτα, καλά κάνει και λέει "μαλακία το βιβλίο" αρκετά πια με την κωλοδημοκρατία και τα γούστα. το θέμα είναι αν η μορφή του (το πώς τα γράφει ο πετρόπουλος) είναι μαλακία ή και το περιεχόμενο (η θεματογραφία, η κουλτούρα αυτών των ομάδων).
    οκέη! πείτε τα έξω απ'τα δόντια παλικάρια μου!

  14. #59
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    ικονοκλαστ: ναι ρε παιδι μου, σε σενα δε λεει κατι, αλλά το να λες 'μαλακια το βιβλιο μακρυα' δεν σημαίνει απλά 'δε μου λέει τίποτα', νομίζω είναι σαφής η διαφορά.
    Όρεξη έχετε μωρέ μαλάκες, διάβασε το thread, δες που πάει το "μακρυά".

  15. #60
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    εδώ που τα λέμε ο πετρόπουλας δεν ήξερε από ρεμπέτικο, οι πληροφορίες του είναι βουτηγμένες από άλλους, έχει κανει λάθος αντιστοιχίσεις φωτογραφιών με ανθρώπους, έχει πλαστογραφήσει συνεντεύξεις, υποτίθεται ότι γνώριζε ρεμπέτες που δε γνώριζε, πούλαγε γενικώς φύκη.
    'πίσης αυτά τα περιθωριακά είναι για να ερεθίζονται οι μικροαστοί!
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

Similar Threads

  1. Hlias Kyriazhs
    By Solo Carriera in forum Comics/Cartoons
    Replies: 36
    Last Post: 22-09-2008, 11:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •