Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: To a New World Order.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Netzah.
    Posts
    2,472

    Default To a New World Order.

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Προσωπικά ήμουν άθεος για καμιά δεκαετία και απόλυτα συμφιλιωμένος με αυτές τις ιδέες. Σήμερα, με την όλη επιστημονολαγνεία της εποχής μας, πιστεύω ότι χρειάζεται περισσότερη φαντασία για να συζητήσεις την ύπαρξη του Θεού παρά την ανυπαρξία του.
    Kata prwton pws antilamvaneste ton oro episthmonolagneia
    pou xrhsimopoihse o agaphtos xrhsths dragonlord kai
    kata defteron symfwneite me thn ypogegrammenh protash ?
    πούτσα μπάλα και καράτε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    sagapw opws to gourouni ti laspi
    Posts
    6,884

    Default

    Symfwnw me to "epistimonolagneia".
    = = =

    = = =

  3. #3
    Senior Member Vic's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Hrakleio, Krhth
    Posts
    1,001

    Default

    Episthmolagneia egw onomazw thn theopoihsh ths episthmhs kai thn thesh pou exei parei, san enas neos pappas, na exei to alathito.

    To tricky shmeio einai oti me ton oro episthmh den ennooume thn agnh episthmh, me thn antikeimenikothta ths kai tis methodologies ths, ta apotelesmata sta journals klp, alla to legomeno popular science, se periodika eyreias katanalwshs typou Focus kai New Science klp, pou exei perasei sthn syneidhsh tou kosmou oti an to grafei ekei, einai alitheia, "to eipan oi episthmones" kai den yparxei mia epifylaksh oti kai oi episthmones anthrwpoi einai kai an goustaroun tha poun to kommati tous me ton tropo tous kai vasei twn pistevw tous. Dystyxws shmera exei edraiwthei h praktikh polloi episthmones na kryvontai pisw apo to PhD tous kai na lene kapoies protaseis ws episthmonika apodedeigmenes alitheies, enw paramenoun akoma thewries kai malista thewries pou stous idious tous episthmonikous kyklous ginetai terastios tzertzeles...

    Oso gia to thema ths fantasias gia thn yposthriksh tou theou den symfwnw me thn diatypwsh, aplws pistevw oti exei gyrisei toumpa h katastash kai enw kapote an ksekinouses mia syzhthsh enantia sto thriskeytiko katesthmeno hsoun aytomatws h meiopshfia kai dexosoun pyra apo pantou (kai asxeta me to antikeimeno syzhthshs), shmera an kaneis mia syzhthsh enantia sto "episthmoniko" katesthmeno eisai grafikos. Logiko vevaia, meta apo thn trelh katapiesh pou efage o episthmonikos xwros stous aiwnes, alla den pavei na einai eksisou arnhtiko to fainomeno.

    Ayta...
    42

  4. #4

    Default

    Με κάλυψε αρκετά ο Vic. Επίσης εννοώ την πίστη ότι όλα έχουν εξηγηθεί/θα εξηγηθούν με την επιστήμη, ότι ζούμε σε έναν απόλυτα λογικό κόσμο όπου δε χωράνε θεοί και δαιμόνια καθώς τα έχουμε δει όλα και απλά περιμένουμε να εξηγηθούν τα λίγα που έχουν μείνει, τα οποία θα έχουν και παρόμοιες εξηγήσεις με τις ως τώρα. Είναι μεν λογικό να συμβαίνει αυτό λόγω ιστορικού επιστημονικών εξηγήσεων σε ως τότε "ανεξήγητα" φαινόμενα, παραμένει δε αυθαίρετη αυτή η πεποίθηση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    back and forth, forever
    Posts
    1,120

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Με κάλυψε αρκετά ο Vic. Επίσης εννοώ την πίστη ότι όλα έχουν εξηγηθεί/θα εξηγηθούν με την επιστήμη, ότι ζούμε σε έναν απόλυτα λογικό κόσμο όπου δε χωράνε θεοί και δαιμόνια καθώς τα έχουμε δει όλα και απλά περιμένουμε να εξηγηθούν τα λίγα που έχουν μείνει, τα οποία θα έχουν και παρόμοιες εξηγήσεις με τις ως τώρα. Είναι μεν λογικό να συμβαίνει αυτό λόγω ιστορικού επιστημονικών εξηγήσεων σε ως τότε "ανεξήγητα" φαινόμενα, παραμένει δε αυθαίρετη αυτή η πεποίθηση.
    To να θεωρείς ότι τα πάντα μπορούν να εξηγηθούν λογικά είναι "επιστημολαγνεία"? Γιου λερν σαμθιν νιου εβρι ντεη. Δηλαδή ντε και καλά υπάρχει ο μεταφυσικός παράγοντας? Ναις.
    Is it any wonder that my joke’s an iron and the joke’s on you

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    cagedandasleep.
    Posts
    4,634

    Default

    Ti kanete mwre?
    Stamathste na rixnete karvouno
    OXI ALLO KARVOUNO!!!!
    The commune crap, camp bop, middle-class, flip-flop
    the queen is dead, boys

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Broccoli
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Με κάλυψε αρκετά ο Vic. Επίσης εννοώ την πίστη ότι όλα έχουν εξηγηθεί/θα εξηγηθούν με την επιστήμη, ότι ζούμε σε έναν απόλυτα λογικό κόσμο όπου δε χωράνε θεοί και δαιμόνια καθώς τα έχουμε δει όλα και απλά περιμένουμε να εξηγηθούν τα λίγα που έχουν μείνει, τα οποία θα έχουν και παρόμοιες εξηγήσεις με τις ως τώρα. Είναι μεν λογικό να συμβαίνει αυτό λόγω ιστορικού επιστημονικών εξηγήσεων σε ως τότε "ανεξήγητα" φαινόμενα, παραμένει δε αυθαίρετη αυτή η πεποίθηση.
    To να θεωρείς ότι τα πάντα μπορούν να εξηγηθούν λογικά είναι "επιστημολαγνεία"? Γιου λερν σαμθιν νιοθ εβρι ντεη. Δηλαδή ντε και καλά υπάρχει ο μεταφυσικός παράγοντας? Ναις.
    Αν σου φαίνεται προσβλητικός ο όρος, φαντάσου τι θα σκεφτόσουν για κάποιον που εξηγεί τα πάντα με παράγοντα τον Θεό. Πχ "πέφτουν κεραυνοί, ο Θεός δοκιμάζει την πίστη μας". Άλλωστε η φυσική εξήγηση του φαινομένου δεν αποκλείει τη θεϊκή παρέμβαση.
    Και μόνο το ότι θεωρείς τόσο φυσιολογικό το να πιστεύεις ότι όλα μα όλα εξηγούνται με την επιστήμη και την κοινή, ανθρώπινη λογική ώστε να ειρωνεύεσαι κιόλας είναι ο θρίαμβος της άποψής μου περί επικράτησης της επιστημονολαγνείας, ευχαριστώ
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #8

    Default

    hint: δε λέω εγώ "ντε και καλά υπάρχει ο μεταφυσικός παράγοντας", εσύ λες "ντε και καλά δεν υπάρχει".
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    back and forth, forever
    Posts
    1,120

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    Αν σου φαίνεται προσβλητικός ο όρος, φαντάσου τι θα σκεφτόσουν για κάποιον που εξηγεί τα πάντα με παράγοντα τον Θεό. Πχ "πέφτουν κεραυνοί, ο Θεός δοκιμάζει την πίστη μας". Άλλωστε η φυσική εξήγηση του φαινομένου δεν αποκλείει τη θεϊκή παρέμβαση.
    Multiple quotes!!!!! Oh, joy... Είπα εγώ γιατί πιστεύει ό,τι πιστεύει? Με γεια του, με χαρά του. Ας πιστεύει και για το γεγονός ότι ανατέλλει ο ήλιος το πρωί ευθύνεται η κυρα-Σούλα η μανάβισσα. Ποιος είμαι εγώ για να πω αν είναι καλό ή κακό?

    Και μόνο το ότι θεωρείς τόσο φυσιολογικό το να πιστεύεις ότι όλα μα όλα εξηγούνται με την επιστήμη και την κοινή, ανθρώπινη λογική ώστε να ειρωνεύεσαι κιόλας είναι ο θρίαμβος της άποψής μου περί επικράτησης της επιστημονολαγνείας, ευχαριστώ
    Οι κακοί επιστήμονες μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου λοιπόν και δε μας αφήνουν να πιστέψουμε. Εδώ ειλικρινά δε καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις. Θεωρείς απόλυτα βέβαιο ότι τα ΠΑΝΤΑ δε μπορούν να εξηγηθούν μόνο με επιστημονικές μεθόδους. Μετά θεωρείς ότι αυτό είναι τόσο απόλυτα σωστό που αν κάποιος πιστεύει το αντίθετο είναι παραπλανημένος? Η ότι η μόνη εξήγηση που χρειάζειται για τα πάντα είναι ότι υπάρχει θεός? Γιατί αναπνέω? Υπάρχει θεός. Γιατι δε αγαπάω τη Σοφούλα? Υπάρχει θεός. Γιατί ο ουρανός είναι μπλε? Υπάρχει θεός. It makes life simpler indeed.
    Is it any wonder that my joke’s an iron and the joke’s on you

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    h episthmh exei na pei kati ekei poy thn pairnei, me tis methodoys poy thn xarakthrizoyn kai se opoio bathmo ths epitrepetai apo th fysh kai th domh ths ws systhma eksetashs ths pragmatikothtas. an episthmolagneia einai na ekfrazei kapoios mia apopsh ws episthmonikh se pedio h' me bebaiothta poy de dikaiologei h fysh ths episthmhs, ayto, apo thn mia, den einia episthmh, apo thn alla, einai hlithio kai katakriteo. na les oti "h episthmh sigoyra exei h' tha exei oles tis apanthseis" ef'oson ayto einai itself apeirws, profanestata kai eis toys aiwnas twn aiwnwn unfalsifiable einai mia malakia kai mish. opoios "episthmonas" leei tetoies mpoyrdes tha eprepe na araksei ligo ena prwi kai na koitaxthei ston kathrefth.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    back and forth, forever
    Posts
    1,120

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord
    hint: δε λέω εγώ "ντε και καλά υπάρχει ο μεταφυσικός παράγοντας", εσύ λες "ντε και καλά δεν υπάρχει".
    Εγώ λέω ότι ΘΕΩΡΩ ότι δεν υπάρχει, τουλάχιστον μέχρι να το δω με τα μάτια μου.
    Is it any wonder that my joke’s an iron and the joke’s on you

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Broccoli
    Οι κακοί επιστήμονες μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου λοιπόν και δε μας αφήνουν να πιστέψουμε. Εδώ ειλικρινά δε καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις. Θεωρείς απόλυτα βέβαιο ότι τα ΠΑΝΤΑ δε μπορούν να εξηγηθούν μόνο με επιστημονικές μεθόδους. Μετά θεωρείς ότι αυτό είναι τόσο απόλυτα σωστό που αν κάποιος πιστεύει το αντίθετο είναι παραπλανημένος? Η ότι η μόνη εξήγηση που χρειάζειται για τα πάντα είναι ότι υπάρχει θεός? Γιατί αναπνέω? Υπάρχει θεός. Γιατι δε αγαπάω τη Σοφούλα? Υπάρχει θεός. Γιατί ο ουρανός είναι μπλε? Υπάρχει θεός. It makes life simpler indeed.
    Πότε τα είπα εγώ όλα αυτά και δεν το κατάλαβα; Διάβασε το ποστ του Gabriel, με κάλυψε πλήρως.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #13
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Συμφωνώ με την πρόταση μόνο ως το σημείο πως η θρησκεία βασίζεται στην έννοια της πίστης και δεν έχει σχέση με ορθολογικά, επιστημονικά κριτήρια.

    Περί επιστημονολαγνείας (sic), νομίζω έχουμε κάνει σχετικούς διαλόγους στο παρελθόν. Το δυστυχές γεγονός είναι πως ο Dragonlord, ελλείψει κάποιας επιστημονικής εξήγησης για κάποια φαινόμενα, καταφεύγει στην πίστη αναπόδεικτων, αβάσιμων εξηγήσεων (αντί απλώς να τα θεωρήσει ως πιθανότητα ή, ακόμη πιο λογικό, να καταλήξει στην θέση "δε ξέρω").
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #14
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    ... ο Dragonlord, ελλείψει κάποιας επιστημονικής εξήγησης για κάποια φαινόμενα, καταφεύγει στην πίστη αναπόδεικτων, αβάσιμων εξηγήσεων (αντί απλώς να τα θεωρήσει ως πιθανότητα ή, ακόμη πιο λογικό, να καταλήξει στην θέση "δε ξέρω").
    Quote Originally Posted by Dragonlord
    hint: δε λέω εγώ "ντε και καλά υπάρχει ο μεταφυσικός παράγοντας", εσύ λες "ντε και καλά δεν υπάρχει".



    on topic, symfwnw sxedon 100% m' auta pou leei o dragon. opws epishs kai me auto:
    Quote Originally Posted by Gabriel
    na les oti "h episthmh sigoyra exei h' tha exei oles tis apanthseis" ef'oson ayto einai itself apeirws, profanestata kai eis toys aiwnas twn aiwnwn unfalsifiable einai mia malakia kai mish.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  15. #15
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Νεε γιουζερ!!!! Κανε και συ ενα τοπικ για τον Θεο, μπορεις !!!!!!!



    ον τοπικ, η επιστημη ψαχνει να βρει γιατι συμβαινει ο,τι συμβαινει. Εκτος απ την αιτια, το θεμα ειναι να κατανοηθει η εκαστοτε ΠΟΡΕΙΑ ενος γεγονοτος. Καποιες φορες τα καταφερνει, καποιες οχι. ο Θεος η ο Διαβολος εχουν ρολο κομπαρσου εκει για μενα. Ειτε υπαρχουν, ειτε (πραγμα που μπορει και να συμβαινει ξερετε), οχι.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

Similar Threads

  1. Rage for Order concept
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 22-05-2011, 21:07
  2. The Order of the Stick
    By silencerius in forum Comics/Cartoons
    Replies: 6
    Last Post: 21-01-2010, 01:17
  3. New Order Vs Joy Division
    By metamelia2 in forum Music Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 25-04-2005, 12:24
  4. New Uefa Order ..!
    By Tonosalata in forum Athletics
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2005, 16:28
  5. The Order
    By Buddy Lackey in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 13
    Last Post: 04-09-2003, 16:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •