PDA

View Full Version : Γενικώς περί επιτραπέζιων

Horus
22-09-2016, 20:35
Γεια και χαρά, πρώτο ποστ.

Παίζω - όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου - αρκετά φανατικά και μπορώ υπεύθυνα να πω ότι εκτός των escape rooms (που δεν το λες και ακριβώς hobby gaming) και του larp δεν υπάρχει κατηγορία στο gaming στην οποία να μην έχω αφιερώσει χρόνο, ανα περίόδους, στη διάρκεια της ζωής μου.

Έχω έντονες και συγκεκριμένες απόψεις πάνω στο gaming και κεντρικά στην ιδέα του σωστού παιχνιδιού (κατά τη γνώμη μου) βρίσκεται η καλή αφηγηματική πλευρά.

Γενικά αν δεν είστε Mega-σπασίκλες (που καθόλου δεν πειράζει κι εγώ σπασίκλας είμαι), υπάρχει μια πιθανότητα να μπορώ να βοηθήσω σε απορίες και τέτοια.

Απλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμπίπτουν τα γούστα μας. Σε αυτή την περίπτωση, απλώς θα έχετε de facto άδικο. :P

Το Top-3 μου στα επιτραπέζια αποτελείται από τους παρακάτω τίτλους:

1) Mage Knight the Board Game
2) Twilight Struggle
3) Fire in the Lake

Καλώς σας βρήκα.

12 stars circle your brow
22-09-2016, 21:21
Παίζει να είναι η πρώτη φορά που κάποιος κάνει εγγραφή για αυτό το section του φόρουμ, νιώθω μια συγκίνηση. :touched:

καλώς όρισες, τι εννοείς με το Έχω έντονες και συγκεκριμένες απόψεις πάνω στο gaming και κεντρικά στην ιδέα του σωστού παιχνιδιού (κατά τη γνώμη μου) βρίσκεται η καλή αφηγηματική πλευρά.;

Επίσης, σε τι απορίες αναφέρεσαι; ;p

anyways, kudos για το ΜΚ, είναι παιχνιδάρα και η απόλυτη σόλο εμπειρία

Horus
22-09-2016, 21:33
Εννοώ, για παράδειγμα, ότι σε γενικές γραμμές τα γιούρο τον παίρνουν.

"Μα Horus, το MK δεν είναι γιούρο; Τι μας λες εδώ;"

Οκ, ναι το MK είναι εξαίρεση. Είναι ένα (σπάνια) καλό γιούρο. Έχει θέμα. Έχει αφηγηματική πλευρά.

Αν παίζεις ΜΚ, δεν έχεις απορίες που να μπορώ να σε βοηθήσω μανάκο μου. :) Αυτό το έγραψα γι'αλλους χρήστες που ενδεχομένως δεν έχουν την ίδια ενημέρωση και μπορεί να σκοντάψουν κατά δω. Άσε που η εμπειρία λέει ότι απ'όσους δεν έχουν παίξει σύγχρονα (post Catan) επιτραπέζια (και τα RPG οκ είναι - και προσωπικά τα αγαπημένα μου παιχνίδια - αλλά δύσκολα θα μπάσεις κάποιον που δεν είναι φοιτητής ή/και μικρότερος, το 2017, στην Ελλάδα σε αυτό το χόμπι) ένα πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που υποψιαζόμαστε συνήθως θα έπαιζε με ευχαρίστηση στο σπίτι πλήθος lite/family games (όπως το Catan). Ε, για όποιον/-α κάτι έχει ακούσει και θέλει να μάθει περισσότερα, είμαι βέβαιος ότι είμαι σε θέση να απαντήσω απορίες.

Με σένα, από την άλλη, μπορούμε να κάνουμε θρετζ που θα μιλάμε λίγοι και δε θα καταλαβαίνει κανείς. (<--Δεν είναι μαγκιά, έτσι είναι η φάση, στην Ελλάδα είμαστε - καμιά 10ετία+ πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη στο Hobby gaming. Κακό δεν είναι, αλλά αυτό είναι)

Για να μη νομίσεις λοιπόν ότι (σε) σνομπάρω ή ξέρωγωπουλάωμούρη, να σου πω για να χαρείς ( ; ) και να κάνουμε κουβέντα ότι μέσα στο '17 (μάλλόν) περιμένω με χαρά τα πρώτα πράματς από το Kickstarter του Conan, του dungeon crawl της Monolith. Με γδάρανε οι μούλοι, αλλά ελπίζω να άξιζε τον κόπο.

Horus
22-09-2016, 21:58
Me th gkamia :P

Blood rage kai betrayal me pshnoune proswpika.

Το 2ο δεν το έχω παίξει αλλά οι κριτικές είναι καλές.

Το 1ο δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει εφ'όσον ο ίδιος (αν δεν κάνω λάθος) έβγαλε το Chaos in the Old World (R.I.P.).

Αυτό που μας σέρβιρε εδώ είναι ένα απλό υβριδο-γιούρο (με έμφαση στο γιούρο παρά στη σύγκρουση) , χωρίς catch-up mechanism οποιουδήποτε είδους, χωρίς να φαίνεται μεγάλου βάθους (θα χρειαστεί ναξαναπαίξω για να το επιβεβαιώσω) με κουλ μινιατούρες και θέμα.

Άσε που πουλάει τον 5ο παίχτη ξεχωριστά ενώ ξεκάθαρα τον έχει λάβει υπ'όψιν του στο αρχικό design (και ντροπή του).

Γενικά, εγώ θα έλεγα pass στο Blood Rage.

22-09-2016, 22:07
μια χαρά είναι το blood rage, απλά το τόσο hype έφερε το αντίστοιχο κύμα hate

ειδικά για φίλους που δεν παίζουν και πολλά παιχνίδια, όταν το έβαλα κάτω και παίξαμε καραενθουσιάστηκαν και ήθελαν πάλι, χρειάζονται κι αυτά τα παιχνίδια.

Horus
22-09-2016, 22:16
μια χαρά είναι το blood rage, απλά το τόσο hype έφερε το αντίστοιχο κύμα hate

ειδικά για φίλους που δεν παίζουν και πολλά παιχνίδια, όταν το έβαλα κάτω και παίξαμε καραενθουσιάστηκαν και ήθελαν πάλι, χρειάζονται κι αυτά τα παιχνίδια.

Έχω να αντιπροτείνω τα Age of Conan και Κυκλάδες.

Μπορεί και το Scythe; (Για το τελευταίο δεν ξέρω, δεν το έχω παίξει)

Υ.Γ.: Καθόλου H8. Το παιχνίδι είναι "λίγο".

22-09-2016, 22:21
Το κυκλάδες προσπαθώ να το πάρω μήνες τώρα, δεν θέλω να σκάσω τόσα φράγκα στον Γάλλο (θέλω και Titans, Hades exp.)

Το Scythe αφού δεν το πήρα KS δεν νομίζω να το πάρω ποτέ και age of conan έχει περάσει μπροστά από τα μάτια μου αλλά δεν με τράβηξε...

To Chaos το έχω μαζί με Horned Rat εδώ και κάποιους μήνες αλλά το έχει φάει το ράφι λόγω έλλειψης ατόμων, εδώ και μια βδομάδα όμως μερικές αχτίδες φωτός έχουν λούσει το επιτραπεζιακό μου μέλλον αφού βρήκα κάτι παιδιά που λιώνουν καλά παιχνίδια (Through the Ages είναι το αγαπημένο τους), οπότε ο καιρός πλησιάζει που θα πάρει τη θέση που του αξίζει, στο τραπέζι.

Horus
22-09-2016, 22:21
ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΙΑΝΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΖΟΥΦΙΟ.

Που να δεις με τι χαρά είχα πιάσει το Yggdrasil (jw8GSeas3s0)*.

*υποχρεωτικό τραγουδάκι.

wraithgr
23-09-2016, 12:20
Το Scythe αφού δεν το πήρα KS δεν νομίζω να το πάρω ποτέ

Αυτό και επίσης το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά απίθανο να μπορέσω να παίξω επιτραπέζιο που θέλει πάνω από 1-2 ώρες για τα επόμενα 10-12 χρόνια...

MoRmEnGiL
25-09-2016, 22:45
File Horus asto to Scythe den einai gia sena. Euro einai kata ba8os.

Marie, asto cyclades kai xtypa to Kemet an 8es th gnwmh mou.

Mwra kai gaming den pane mazi, kala na pa8ete afou apofasisate na pollaplasiasteite. :P

Gia Chaos in the old world pshnomai epishs agria, par oti den exw pai3ei pote.

An 2 wres sas fainontai polles, mhn pai3etai Twilight Imeperium 3 pote :P

Pshnetai game to allo weekend alla dedomenou oti me 5 paiktes 8elei kana 7 wro sto nero kai to paixnidi 8a ginei peristeri de me pshnei ta3i diplh tarifa gia epistrofh ;p

Horus
26-09-2016, 07:58
Παρεμπιπτόντως από τότε που έγραψα έως τώρα έτυχε να ρίξω μια ματιά στο Scythe, και πιστεύω ότι έχει κάποιο μέτρο ποιότητας.

Αλλά βεβαίως είναι γιούρο.

Κάτι που κοπανάς λιγάκι τους άλλους (τάχα μου) κάτι οι ειδικές ικανότητες των παρατάξεων, αξίζει τον κόπο πιστεύω και θα το ξαναπαίξω αν υπάρξει ευκαιρία.

Παρά ταύτα, δεν πιστεύω ότι τοποθετήθηκε αρκετά ψηλά στην λίστα πιθανών αγορών.

Τέλοσπάντων, μακάρι τα γιούρο όλα να ήταν έτσι.

26-09-2016, 08:00
Εμένα το θέμα μου δεν είναι ο χρόνος, αλλά η έλλειψη ατόμων όπως έχω ξαναπεί. Ο wraith είναι υπερβολικός, θα καταλάβει ότι αν βρεις άτομα μπορείς άνετα να ξεκλέψεις 4-5 ώρες για παιχνίδι μια φορά την εβδομάδα (εγώ τουλάχιστον μπορώ).
Το Kemet το έχω δει και δεν μου αρέσει tbh...

Horus
26-09-2016, 16:56
Για όποιον-α πάσχει από ξηρασία συμπαιχτών η πρότασή μου έχει 2 σκέλη :

α) Να προσπαθήσει να εμπνεύσει σε υπάρχοντες φίλους το ενδιαφέρον για το χόμπι.
β) Να φροντίσει να γνωρίσει και να κάνει φίλους προσβεβλημένους απο το μικρόβιο. Το κατά πόσο μπορεί κάποιος να κάνει με αυτό τον τρόπο φίλους.. μάλλον παραμένει τυχαίο γεγονός στην πραγματικότητα.

Το σημαντικό που θέλω να αναφέρω σε κάθε περίπτωση είναι βεβαίως ότι προσωπικά σπάνια θα βγω από το δρόμο μου να παίξω μόνο για το παιχνίδι, όλα αυτά τα χόμπι τα θεωρώ δραστηριότητες στο πλαίσιο των υπαρκτών σχέσεών μου με "κανονικούς" φίλους. Αυτό που ισχύει επίσης βέβαια, είναι ότι με αρκετούς φίλους που έχω πια η αφορμή για την ανάπτυξη της ίδιας της φιλικής σχέσης ήταν η ενασχόληση με τα παιχνίδια.

Αλλά από κάποιο σημείο και μετά (ας το πούμε ένα σημείο "ωριμότητας" κι έπειτα) η ενασχόληση με το εκάστοτε παιχνίδι είναι ο δευτερεύων παράγοντας, η σημαντική δραστηριότητα είναι η συνάντηση με φίλους.

Στα δικά μου "τραπέζια" δηλώνω πάντοτε (όσον αφορά την ψήφο μου για το "τι θα κάνουμε σήμερα") ότι "ακόμα κι αν σήμερα τελικά δεν παίξουμε δεν πειράζει", μιας και το σημαντικό είναι "να κάνεις παρέα με τους φίλους σου". Τα όποια παιχνίδια είναι απλώς η αφορμή για μια τέτοια όμορφη κατάσταση.

Η προσωπική εμπειρία μού αποδεικνύει, άλλωστε, ότι μόνο τις παρτίδες με τους φίλους, τις ευχαριστιέμαι πραγματικά.

Τέλος, η "φανατική" ενασχόληση με το hobby gaming (γενικά όχι μόνο επιτραπέζια) εδώ και πολλά χρόνια, με έχει φέρει στην ευχάριστη θέση να μπορώ να δηλώσω ότι υπάρχουν περισσότερα από ένα υποσύνολα φίλων που ασχολούνται με τις αγαπημένες μου ασχολίες, και μάλιστα υποσύνολα στα οποία περιλαμβάνονται "καλοί" φίλοι, με τους οποίους είμαι στην προνομιακή θέση να έχω δυνατούς και στενούς δεσμούς φιλίας. Κυριολεκτικά μπορώ να αναφερθώ ξεχωριστά σε "φίλους από τα RPG", "φίλους από τα Wargames" και "φίλους από τα Βoard Games" (και βεβαίως υπάρχουν και οι "παλιοί φίλοι" κλπ).

Αν λοιπόν κάτι μου έδωσαν αυτά τα χόμπι είναι η ευκαιρία να γνωρίσω ενδιαφέροντες ανθρώπους.

Οπότε, δεν αντιμετωπίζω το χόμπι σαν κάτι ξεχωριστό από τις κοινωνικές μου συνευρέσεις, οπότε δε χρειάζεται στην πραγματικότητα να "ξεκλέψω χρόνο". Χρόνος βρίσκεται ακόμα κι αν δουλεύεις σα σκλάβος. Είναι ζήτημα προτεραιοτήτων παίδες (κακό δεν είναι να ιεραρχείς τα πράγματα στον ελεύθερο χρόνο σου - ούτε υπάρχουν "προδότες του χόμπι". Η ζωή τείνει να ανακατεύεται με την κοινωνική ζωή όλων, είναι αλήθεια).

When Black Roses Bloom
26-09-2016, 18:10
Ξεκινάω να γράφω, απολογούμενος για αυτά που θα ακολουθήσουν. Αυτό το ποστ δεν ξεκινάει σωστά.

Αγαπητέ πολέμαρχε Χόρους, καλώς όρισες στην μικρή και (πλέον) ψιλοπεθαμένη παρέα μας. Δυστυχώς, δεν συχνάζει πολύς κόσμος εδώ πέρα πλέον. Ίσως ο λόγος να είναι ότι μεγάλωσαν, κάναν παιδιά, δεν παίζουν "επιτραπέζια" πλέον, και άλλα πολλά.

Πρώτα, να ρωτήσω αν θεωρείς Euro και τα παιχνίδια τύπου GW (βλέπε Talisman, Kill Teams, Execution Force, κλπ). Ειδικότερα, παιχνίδια της GW. Αν ναί, έχει καλώς. Αν όχι, επίσης έχει καλώς. Απλά θέλω γενικά να δώ που τοποθετείσαι σε συγκεκριμμένου τύπου παιχνίδια (π.χ. θα προτιμούσες ένα παιχνίδι όπως το Bioshock?) . Και να κλείσω σε αυτό το κομμάτι για τα επιτραπέζια, λέγοντας ότι έχω παίξει πολύ στα νιάτα μου (στα πολύ νιάτα μου, 11-16) και αυτό ήταν. Τα τελευταία χρόνια έχω παίξει ελάχιστα επιτραπέζια, τύπου Zombies!!!, Talisman, Bioshock Infinite και κάποια ελάχιστα άλλα.

Σίγουρα, είμαι στο σέξιον για τα board games, και ίσως δεν θα έπρεπε να κάνω αυτή τη συζήτηση εδώ. Γενικότερα όμως, νομίζω ότι τα επιτραπέζια ούτε ήταν (μετά απο κάποια ηλικία) για μένα, ούτε θα είναι ποτέ. Αν σε κάποια φάση, αποφασίσω να κάνω οικογένεια, μάλλον θα είναι χωρίς παιδία, και η γυναίκα προσπαθεί να μάθει τα rpg. Οι πλειονότητα των φίλων μου παίζει rpg, ακόμα και με άτομα που είμαστε σκορπισμένα στην Αλβιώνα, αγοράσαμε το roll20 και παίζουμε μέσω αυτού μία φορά τη βδομάδα. Είναι γενικότερα ένας μπούσουλας για μένα, ο κόσμος με τον οποίο κάνω παρέα, είναι κόσμος απο εκείνη την εποχή, λίγο μετέπειτα, και εκεί είμαστε χοντρικά.

Οι παρτίδες με φίλους, πάντα, είναι οι καλύτερες. Μπορείς να βρίσεις τον άλλο, να του πετάξεις ξεραμένα κακάδια και μελομακάρονα όταν επιτέλους φέρει εκείνο το γαμημένο teleport roll για τους Terminators του (τρου στόρυ) και άλλα τέτοια.

Επίσης τώρα κατάλαβα ποιός μπορεί να είσαι :P Προφανώς το νίκ μου (που είναι interchangeable ανάμεσα στα φόρα) θα σου είναι γνωστό.

26-09-2016, 22:16
Καμία σχέση καλέ το Talisman με euro, τι λέμε; (τ'άλλα 2 που λες δεν τα γνωρίζω καν).

MoRmEnGiL
26-09-2016, 22:43
To talisman einai oso pio makria ap ton orismo tou euro oso ginete.

Euro ennoume games me elaxisth h ka8olou tyxh, indirect h ka8olou conflict, ligotero player interaction. Px Catan, Carcassonne, Ticket to Ride.

Marie meneis makria, k to diko mou problhma einai h elleipsh paiktwn, hehe.

To kemet to epai3es kai de sou arese h ypo8eteis oti de 8a sou aresei? Giati k egw to Cyclades dn to xw pai3ei alla ypo8etw oti den 8a mou aresei (Kati de mou ka8ete kala sto auction mechanic basika.)

Horus
26-09-2016, 22:56
Ξεκινάω να γράφω, απολογούμενος για αυτά που θα ακολουθήσουν. Αυτό το ποστ δεν ξεκινάει σωστά.

Αγαπητέ πολέμαρχε Χόρους, καλώς όρισες στην μικρή και (πλέον) ψιλοπεθαμένη παρέα μας. Δυστυχώς, δεν συχνάζει πολύς κόσμος εδώ πέρα πλέον. Ίσως ο λόγος να είναι ότι μεγάλωσαν, κάναν παιδιά, δεν παίζουν "επιτραπέζια" πλέον, και άλλα πολλά.

Πρώτα, να ρωτήσω αν θεωρείς Euro και τα παιχνίδια τύπου GW (βλέπε Talisman, Kill Teams, Execution Force, κλπ). Ειδικότερα, παιχνίδια της GW. Αν ναί, έχει καλώς. Αν όχι, επίσης έχει καλώς. Απλά θέλω γενικά να δώ που τοποθετείσαι σε συγκεκριμμένου τύπου παιχνίδια (π.χ. θα προτιμούσες ένα παιχνίδι όπως το Bioshock?) . Και να κλείσω σε αυτό το κομμάτι για τα επιτραπέζια, λέγοντας ότι έχω παίξει πολύ στα νιάτα μου (στα πολύ νιάτα μου, 11-16) και αυτό ήταν. Τα τελευταία χρόνια έχω παίξει ελάχιστα επιτραπέζια, τύπου Zombies!!!, Talisman, Bioshock Infinite και κάποια ελάχιστα άλλα.

Σίγουρα, είμαι στο σέξιον για τα board games, και ίσως δεν θα έπρεπε να κάνω αυτή τη συζήτηση εδώ. Γενικότερα όμως, νομίζω ότι τα επιτραπέζια ούτε ήταν (μετά απο κάποια ηλικία) για μένα, ούτε θα είναι ποτέ. Αν σε κάποια φάση, αποφασίσω να κάνω οικογένεια, μάλλον θα είναι χωρίς παιδία, και η γυναίκα προσπαθεί να μάθει τα rpg. Οι πλειονότητα των φίλων μου παίζει rpg, ακόμα και με άτομα που είμαστε σκορπισμένα στην Αλβιώνα, αγοράσαμε το roll20 και παίζουμε μέσω αυτού μία φορά τη βδομάδα. Είναι γενικότερα ένας μπούσουλας για μένα, ο κόσμος με τον οποίο κάνω παρέα, είναι κόσμος απο εκείνη την εποχή, λίγο μετέπειτα, και εκεί είμαστε χοντρικά.

Οι παρτίδες με φίλους, πάντα, είναι οι καλύτερες. Μπορείς να βρίσεις τον άλλο, να του πετάξεις ξεραμένα κακάδια και μελομακάρονα όταν επιτέλους φέρει εκείνο το γαμημένο teleport roll για τους Terminators του (τρου στόρυ) και άλλα τέτοια.

Επίσης τώρα κατάλαβα ποιός μπορεί να είσαι :P Προφανώς το νίκ μου (που είναι interchangeable ανάμεσα στα φόρα) θα σου είναι γνωστό.

Αγαπητέ μου Γουμπουρουμπού :pink:

Η GW βγάζει παιχνίδια που πέφτουν αισθητικά τέζα μέσα στο γούστο μου, διατηρώ επιφυλάξεις όμως για την ποιότητα του design σε μια αγορά με υψηλότατο ανταγωνισμό αυτή των board games (αντί για τη συνηθισμένη της αγορά στο πεδίο που ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ εδώ και δεκαετίες, του tabletop skirmish wargaming). Oι επιφυλάξεις μου δεν αφορούν στο αν υπάρχει ταλέντο στην ομάδα τους, καθόλου αυτό, γιατί είναι ικανοί για καλό design (ή ήταν, βλέπε Bloodbowl που παραμένει σχετικό με τη φάση πολλών ακόμα και σήμερα) αλλά με το κατά πόσο είναι πρόθυμοι να αφιερώσουν πόρους στο καλό design. Στο σημείο που σταμάτησα να είμαι πελάτης τους (κοντεύω 10 χρόνια μάλλον) είναι το σημείο που άρχισα να θεωρώ ότι οι κανόνες του tabletop 40k ήταν μια ακόμα μέθοδος προώθησης προϊόντος (μινιατούρων για την ακρίβεια).

Οπότε ναι, δεν είμαι βέβαιος για την ποιότητα των τίτλων τους, τα οποία παραμένουν και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ μιας και συνοδεύονται απαραιτήτως από λίγες ή πολλές ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ (δε λέω) μινιατούρες. Αλλά αυτή η προσέγγιση είναι ένα μικρό niche μέσα στην αγορά των board games και μάλιστα με πολύ καλές προσπάθειες, σε φτηνότερες τιμές. Παραπέμπω στο Imperial Assault της FFG αλλά κυρίως στο Conan της Monolith που το περιμένουμε πως και πως για να ξαναπιάσουμε να βάψουμε. Όταν με το καλό παραλάβω (και υποθέτοντας ότι δε μας έχουν κοροϊδέψει για την ποιότητα) θα σε φωνάξω να δεις και να συγκρίνεις κόστη αγοράς.

Παρά ταύτα, η σχέση αγάπης (για την αισθητική και τα IP γενικά) - μίσους (για τις πρακτικές αλλά και το περιορισμένο πεδίο έκφρασης του ΙP τώρα ειδικά που σκότωσαν και τη συμφωνία με την FFG που έβγαζε 40k σε άλλα gaming μέσα, card games, strategy games κλπ) με την GW σημαίνει ότι επιθυμώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να ισιώσει λίγο τη φάση της και να βγάλει ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ πάλι αντί για ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΕΣ και κάτι ψιλά από κανόνες, ώστε να σκεφτώ τουλάχιστον να δώσω τα παράλογα λεφτά που ζητάνε. Προς το παρόν θεωρώ ότι πάσχουν από half-assery. Ή μπορεί απλά να είμαι προκατειλημμένος απέναντί τους λόγω των παλιότερων πρακτικών τους και του ΥΨΗΛΟΤΑΤΟΥ κόστους των παιχνιδιών τους. Επίσης, επιμένω, το board gaming δεν είναι all about minis, όπως θα ήθελε να μας πείσει η GW. Υπάρχουν κι άλλες φαγούρες που μπορείς να ξύσεις με άλλους τρόπους μέσα από αυτό το ποικιλόμορφο gaming πεδίο. Αν δοθεί ποτέ η ευκαιρία, θα ήθελα να σου παρουσιάσω πράγματα που δεν έχουν υποπέσει στην αντίληψή σου στα χρόνια που δε σε βλέπω συχνά.

Σε κάθε περίπτωση, η GW είναι κατά κανόνα ο αντίποδας του euro. Euro είναι παιχνίδια συνήθως διαχείρισης-ανάπτυξης, στα οποία δε σου τρώω τα μπαρμπαδάκια σου και ανάλογα τον τίτλο και τις αποφάσεις του design μπορεί να είναι έως και παράλληλα σόλο, χαμηλής τυχαιότητας, με περίπλοκα δέντρα αποφάσεων αλλά προβλέψιμο περιβάλλον και έμφαση σε snowball effects (I win, therefore I win more, therefore I win more etc). Επίσης, συνηθέστατα παιχνίδια χωρίς υποψία θέματος και αφηγηματικής πλευράς και άρα πολύ πιο δύσπεπτα για μένα.

Τα RPG απαιτούν εβδομαδιαία πειθαρχία που εδώ και χρόνια λόγω ανωτέρας βίας (εργασία σε άκυρες ώρες, για παράδειγμα) μου διαφεύγει. Μου λείπουν.

Τελικά δεν επικοινώνησες μαζί μου όπως μου'ταξες, αλλά δεν πειράζει, εσύ να είσαι καλά.

Εις το επανιδείν.

26-09-2016, 23:14
To kemet to epai3es kai de sou arese h ypo8eteis oti de 8a sou aresei? Giati k egw to Cyclades dn to xw pai3ei alla ypo8etw oti den 8a mou aresei (Kati de mou ka8ete kala sto auction mechanic basika.)

Είδα playthrough του Rodney Smith πριν καιρό και δεν με τράβηξε καθόλου tbh.

Είσαι Αθήνα, μπορείς να πας σε 500 μέρη να παίξεις, μη μου λες ασυναρτησίες :p

Horus
26-09-2016, 23:35
Δυστυχώς οι 40k κυκλοφορίες από την FFG πέθαναν, ΑΛΛΑ το Forbidden Stars της παραμένει παιχνιδάρα και χωρίς να έχει ανάγκη από expansion (που σύμφωνα με φήμες θα ήταν δεύτερο stand alone παιχνίδι με πλήρη συμβατότητα ανακατέματος με τον αρχικό τίτλο και θα περιλάμβανε μέσα άλλες φυλες και άλλα tiles διαστήματος).

Τσεκάρετέ το όπου μπορέσετε.

wraithgr
26-09-2016, 23:39
Μαριε σιγουρα εχεις ενα δικιο, ειμαι σιγουρος οτι αν ημουν Ελλαδα μονιμα θα επαιζα πολυ πιο συχνα. Το θεμα ειναι οτι στην Αγγλια ειναι αρκετα δυσκολο να βρω παρεα να παιζω, ασε που συμφωνω με τον Horus οτι δεν με τραβα τοσο η ιδεα να παιξω με τελειως ασχετους μονο και μονο για να παιξω... Μου φαινεται οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρω ατομα πλεον που να ψηνομαι να κανω παρεα για να παιζω επιτραπεζια...

Horus
26-09-2016, 23:55
Για όσους από εσάς λόγω απόστασης ή καταστάσεων δεν έχετε χρόνο για gaming μπορώ να προτείνω το εξής πλάνο :

α) Βρείτε ένα παιχνίδι που σας αρέσει.
β) Φροντίστε το παιχνίδι αυτό να έχει όσο το δυνατόν λιγότερες κινήσεις "αντίδρασης" γίνεται, ιδανικά καθόλου. Δε θέλουμε Interrupt effects. Θέλουμε ένα παιχνίδι αυστηρά IGOUGO (Άη γκόου - γιου γκόου).
γ) Φροντίστε το παιχνίδι σας να έχει VASSAL (http://www.vassalengine.org/) module.
δ) Κατεβάστε και εγκαταστήστε το VASSAL engine και το VASSAL module του παιχνιδιού.
ε) Φτιάξτε ένα DropBox
στ) Win!

Αν το αποφασίσετε (για να μην κάθομαι να ξεπατώνομαι να γράφω τσάμπα) πείτε μου να σας πω πως θα το οργανώσετε καλύτερα. Ο σκοπός αυτής της μόντας είναι να παίζεται μια παρτίδα σε ρυθμούς αργούς Play By Forum (δηλαδή ΟΧΙ REAL TIME), ώστε να βγάζετε κάποια γούστα κι ας μην μπορείτε να παίξετε πολλές ώρες ή λόγω απουσίας συμπαικτών στον κοινωνικό κύκλο. Το DropBox διασφαλίζει ότι κάθε κίνηση θα παίζεται στο pc σας και στο DropBox θα γίνεται upload το logfile της ώστε να μπορεί να συνεχίσει ο επόμενος από τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή το παιχνίδι. Με άλλα λόγια ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ.

Όμως για την αρμονική ροή του παιχνιδιού χρειάζεται πάντα κάποια (έστω λιτή) περιγραφή της κίνησης στο Logfile με λίγο typing για να μη βγάζει ο άλλος τα μάτια του να προσπαθεί να βρει τι έγινε και (το πιο σημαντικό) οπωσδήποτε να ικανοποιείται το σημείο β), αλλιώς τα πράγματα περιπλέκονται. Όχι ότι δε γίνεται, αλλά θα πρέπει να γίνονται πιο συχνές στάσεις στα παράθυρα ευκαιριών που έχει οποιοσδήποτε να πετάξει εκτός σειράς του την "Interrupt/Αντίδραση".

Οι παρτίδες θα παίρνουν ανάλογα το παιχνίδι και το ρυθμό της παρέας, στην καλύτερη καμιά βδομάδα και στη χειρότερη κανά μήνα (ή και περισσότερο αν ξεχνίεστε). Αλλά δεν τρέχει, το παιχνίδι δεν πάει πουθενά. Μάλιστα, αυτό το φορμάτ επιτρέπει άνετα (αν βαριέστε δηλαδή) ενασχόληση με διάφορες παρτίδες ταυτόχρονα (αφού η ετεροχρονισμένη φύση των γύρων του παιχνιδιού δε δεσμεύει κανέναν). Στην τελική ο ρυθμός και η διάρκεια εξαρτώνται μόνο από τους παίχτες.

Αυτά, με αγάπη. Αν χρειάζεστε κάποια παραπάνω βοήθεια είμαι εδώ για να σας εξηγήσω ό,τι χρειάζεται να ξέρετε.

MoRmEnGiL
27-09-2016, 03:04
Mia epoxh epaiza wh40 messw vassal. True story. Meta bghke h fifth edition kai to parathsa :P

Parasight
27-09-2016, 08:24
Giati k egw to Cyclades dn to xw pai3ei alla ypo8etw oti den 8a mou aresei (Kati de mou ka8ete kala sto auction mechanic basika.)Το Κυκλάδες γαμάει γενικά, και ειδικά λόγω των auction mechanics του, έχω να πω συγκεκριμένα. Όταν μου το εξηγούσαν δε μπορούσα να κατλάβω τη λογική, αλλά στην πράξη βγάζει νόημα και είναι συναρπαστικό θα έλεγα.

Welcome κι από μένα φίλε Horus. Εγώ έχω αποστασιοποιηθεί δυστυχώς τελευταία κάπως γιατί ο χρόνος μου τον τελευταίο καιρό αναλώνεται σε άλλη προσωπική μου αρρώστια, τη μουσική. Βέβαια δεν είμαι ο μόνος από την ομάδα εδώ στις Σέρρες που τα έχει φορτώσει, τόσο μάλιστα που μέλος του γκρουπ μας δημόσια σε φόρουμς ψάχνει παρέα για να παίξει εδώ (12stars πες την ιστορία :D ). Θα επανέλθω κάποια στιγμή όμως, ουσιαστικά δεν έχω παίξει σωστά το X-wing που αγόρασα ακόμη.

Horus
27-09-2016, 12:28
Το κυκλαδες είναι ένα πολύ ωραίο υβριδικό παιχνιδι. Με αυτό εννοούμε ότι συνδυάζει μηχανισμούς κι απ τους δύο κόσμους: euro & ameritrash. Το συγκεκριμένο τείνει περισσότερο προς το γιουρο ( ενώ π.χ. το age of Conan τείνει προς το αμεριτρας).

Το ζήτημα τελικά ειναι πόσο αρέσει το υβριδικό design.

Οι κυκλαδες λοιπόν συγκεκριμένα μου αρέσουν αρκετά ώστε να μην πω όχι σε μία παρτίδα πότε πότε αλλά όχι τοσο ωστε να δώσω λεφτά για να το αγοράσω ( εκτός αν το εβρισκα σε καμία παλαβη τιμή με λεφτά να περισσεύουν ).

Το εκσπανζιο με τον αδη είναι τόσο καλό που κρίνεται απαραίτητο.

Κι ευχαριστω για τα καλωσορίσματα παιδες

When Black Roses Bloom
27-09-2016, 13:26
Αγαπητέ Χόρους, δεν σε ξέχασα, αλλά, πίστεψέ με, με το ζόρι κατάφερα να κάνω πολλά πράγματα (γι'αυτό και φέτος θα το σπάσω στα 2). Ραντεβού την πρωτοχρονιά!

Horus
02-10-2016, 14:20
Το Star wars rebellion πάρα το οχι κορυφαίο θέμα του, είναι εκ πρώτης όψεως γαμω τα παιχνιδια και σας ενθαρρυνω να το τσεκαρετε.

MoRmEnGiL
03-10-2016, 03:00
Ante bres sympaikth omws gia dedicated 2 player game me tetoio complexity kai length. Idio problhma me to war of the ring. Ouf.

Horus
05-10-2016, 22:46
Εγώ αυτό το μετράω στα θετικά !

Δηλαδή ότι πρέπει να βρεις ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ dedicated συμπαίχτη .

Σε άλλα παιχνίδια ένας μόνο δεν αρκεί , όπως μαρτυρούν κάποια ορφανά από παρτίδες ιστορικά wargames που έχω .

Και πάλι καλά να λέμε .

Horus
26-10-2016, 01:39
A Feast for Odin.

Καλό γιούρο για να περνάς καλά και να χαζεύεις τις πολλές στρατηγικές που παίζουν.

Αλλά καραγιούρο του κερατά (με υποψία θέματος).

Όσοι πιστοί προσέλθετε.

26-10-2016, 01:42
Μόνο Madeira.

When Black Roses Bloom
13-01-2017, 22:29
Ψίτ, αγάπες, όποιος είναι αθήνα και εδιαφέρεται (και έχει Φέιςμπουκ) ορμάτε εδώ. Γνωστός που έχει το μαγαζί, βγάζει επιτραπέζια κοψοχρονιά (νομίζω δηλαδής, δεν ξέρω τιμές) και πρέπει να πάς απο κεί να το πάρεις.

https://www.facebook.com/groups/greekboardgameguild/?fref=nf

Όσοι δεν έχουν φέισμπουκ, ορίστε το πόστ:

Λόγω του μεγάλου όγκου δεν γίνονται κρατήσεις.
Όποιος θέλει κάτι έρχεται στο Μπουντρούμι και το παίρνει επιτόπου χέρι με χέρι.
Τα περισσότερα παιχνίδια είναι σε πολλή κατάσταση.
Λογικές φθορές προφανώς και υπάρχουν, αλλά δεν λείπουν κομμάτια.
Για αγορά πολλών τεμαχίων καλύτερες τιμές.
Πολλά παιχνίδια είναι σλιβαρισμένα.
Τα περισσότερα Munchkin περιέχουν expansions, έξτρα ζάρια και life metters.
Για το Hero quest και Dungeons & Dragons δεν έχει μπει τιμή αλλά δέχομαι προσφορές αφού δείτε την κατάσταση του και ελέγξετε αν λείπει κάτι.
Περισσότερες πληροφορίες για οτιδήποτε άλλο επιτόπου.
12 realms + expansion house and more 25,00 €
7 wonders 20,00 €
Arkham horror 35,00 €
Arkham horror - the black goat of the woods expansion 10,00 €
Arkham horror - The curse of the dark pharaoh expansion 10,00 €
Ascencion & Ascencion - return of the fallen expansion 30,00 €
Aye dark overlord 10,00 €
Bamboleo 20,00 €
Bang (dice game) 10,00 €
Betrayal on the house at the hill 30,00 €
B-sieged (άπαιχτο) 55,00 €
Camel up (έχει φθορά η πυραμίδα) 15,00 €
Castle panic 20,00 €
Castle Ravenloft 40,00 €
Chez Geek (άπαιχτο) 15,00 €
Chez Goth (άπαιχτο) 15,00 €
Chtulhu dice 5,00 €
Chupacabra 5,00 €
Cluedo 10,00 €
Cluedo - Mysteries 10,00 €
Cluedo - Κατάσκοποι 10,00 €
Concept 20,00 €
Coyote (άπαιχτο) 10,00 €
Crossmaster arena + blister 30,00 €
Dead of winter 35,00 €
Dead zone 30,00 €
Descent (2nd edition) 40,00 €
Desperado 10,00 €
Disc wars (άπαιχτο) 20,00 €
Dixit & dixit Odyssey (‘ολες οι κάρτες σε 1 κουτί) 40,00 €
Doble 5,00 €
Dreadfleet 40,00 €
Dungeon fighter 20,00 €
Dungeons & Dragons (τιμή συζητήσιμη) 0,00 €
Dwarf kings'hold (άπαιχτο) 15,00 €
Eclipse 15,00 €
Elder Sign 25,00 €
Elder Sign - Unseen forces expansion 15,00 €
Eldritch horror 40,00 €
Eldritch horror - Forsaken lore expansion 15,00 €
Elixir 10,00 €
Elixir (old edition) 10,00 €
Five tribes 30,00 €
Formula De 20,00 €
Ghoost 5,00 €
Ghost stories 30,00 €
Grass 10,00 €
Guardians' chronicles 30,00 €
Guillotine 7,50 €
Hero quest (τιμή συζητήσιμη) 0,00 €
Hive 10,00 €
Hoyuk 25,00 €
Isis & Osiris 5,00 €
Jungle speed 10,00 €
Kingsburg 30,00 €
King of New York 20,00 €
Loony tunes 15,00 €
Lords of waterdeep 30,00 €
Lost 10,00 €
Mansions of madness 50,00 €
Mansions of madness - Forbiden alchemy expansion 15,00 €
Mansions of madness - Season of the witch expansion 10,00 €
Mansions of madness - The house of fears expansion 10,00 €
Mansions of madness - The silver tablet expansion 10,00 €
Mansions of madness - The yellow sign expansion 10,00 €
Mansions of madness - Til death do us apart expansion 10,00 €
Martians 10,00 €
Mice and mystics 40,00 €
Mice and mystics - downwood tales expansion 40,00 €
Mice and mystics - heart of glorm expansion 15,00 €
Monopoly (deluxe edition) 20,00 €
Mr Jack 15,00 €
Munchkin Apocalypse 15,00 €
Munchkin Axe cop 15,00 €
Munchkin Bites 15,00 €
Munchkin Booty 15,00 €
Munchkin Conan 15,00 €
Munchkin Cthulhu 15,00 €
Munchkin deluxe 20,00 €
Munchkin Fu 15,00 €
Munchkin Legends 15,00 €
Munchkin loot letters (άπαιχτο) 15,00 €
Munchkin Mission impossible 15,00 €
Munchkin Pathfinder 15,00 €
Munchkin quest 20,00 €
Munchkin Star Munchkin 15,00 €
Munchkin Super Munchkin 15,00 €
Munchkin The good, the bad and the munchkin 15,00 €
Munchkin Zombies 15,00 €
Nanuk (άπαιχτο) 10,00 €
Night of the grand octopus 15,00 €
Nuns on the run 20,00 €
Pentago 5,00 €
Quarriors 30,00 €
Quorridor 15,00 €
Relic 35,00 €
Relic runners 25,00 €
Robo rally 25,00 €
Room 25 15,00 €
Sedition wars 25,00 €
Settlers of Catan 25,00 €
Settlers of Catan - Star Trek edition 25,00 €
Shadows over camelot 30,00 €
Smallworld 30,00 €
Smallworld - be not afraid expansion 10,00 €
Smallworld - Underground expansion 25,00 €
Smash up + Big geeky box + 2 expansion included 50,00 €
Souvlaki wars 5,00 €
Space hulk (άπαιχτο) 30,00 €
Speed cups 10,00 €
Stratego 10,00 €
Summoner wars 20,00 €
Sushi dice 10,00 €
Sushi dice 10,00 €
Takenoko 25,00 €
Talisman 40,00 €
Talisman - The sacred pool expansion 10,00 €
Tash kalar 15,00 €
The big bang theory 10,00 €
The great Dalmuti 5,00 €
The island 20,00 €
Ticket to ride 25,00 €
Ticket to ride Ευρώπη 25,00 €
Time's up (family edition) 10,00 €
Trivial pursuit στοιχημα edition 10,00 €
Trophy bucks (άπαιχτο) 5,00 €
Tsuro 10,00 €
Ubongo mini 10,00 €
Ugg tect 25,00 €
Uno 5,00 €
Yummy (άπαιχτο) 5,00 €
Zombicide - toxic city mall expansion 30,00 €
Zombicide Black plague 60,00 €
Zombicide season 1 (Χαρακτήρες & Φατις βαμένοι) 60,00 €
Zombicide season 1 expansion tiles 5,00 €
Zombicide season 2 60,00 €
Zombicide season 3 60,00 €
Zombie dice (1+2+3) 15,00 €
Zombie flux (άπαιχτο) 10,00 €
Αβαλον 10,00 €
Γουρουνάκια στη λάσπη 5,00 €
Η απαγορευμένη νήσος 10,00 €
Ιστορίες μυστηρίου 1 5,00 €
Ιστορίες μυστηρίου 2 5,00 €
Ιστορίες μυστηρίου 3 5,00 €
Ιστορίες μυστηρίου 6 5,00 €
Λίθινη εποχη 20,00 €
Ο βασιλιάς του Τόκυο 20,00 €
Οι εξερευνητές 12,50 €
Οι κυνηγοί της νύχτας 30,00 €
Παλερμο 10,00 €
Που είναι οι ντομάτες 5,00 €
Σκοτεινές υποθέσεις 6,00 €
Στυλοβάτες της γης 20,00 €
Τα μυστήρια του Αββαείου (άπαιχτο) 10,00 €
Ταξίδι στο κέντρο της γης 15,00 €
Το κολπο 5,00 €
Το φαντασματάκι 5,00 €
Τολεδο 15,00 €
Ψευταραδες και μυταράδες 15,00 €
Crokinole 60,00 €
Crokinole 60,00 €

Το μπουντρούμι βρίσκεται Ακροπόλεως 19 στο Περιστέρι. Τηλέφωνο 21 0577 4230. Jimmy's Dungeon.

14-01-2017, 00:26
Τα έχει δώσει σχεδόν όλα από χτες, η αποπάνω λίστα δεν ισχύει πλέον. Μόνο κάτι φλότσες έχουν μείνει. Ορισμένες τιμές πάντως ήταν απίστευτες σε κάποια παιχνίδια.

23-01-2017, 16:11
ΚΕΡΔΙΣΑ ΤΟ CONAN (https://www.boardgamegeek.com/boardgame/160010/conan) ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΟΥ BOARDGAME STORIES (~120€ value).

Εντυπώσεις σύντομα, αν κι έχω την εντύπωση ότι θα το λατρέψω.

Parasight
24-01-2017, 12:50
https://i.imgur.com/VRFRigr.jpg

WTF τώρα πήρα χαμπάρι ότι υπάρχει τέτοιο επιτραπέζιο. Του 2015 λέει. Μην τυχόν το έχει παίξει κανείς;

edit:
Άκυρο, kickstarter campaign ξεκίνησε το 2015, και ακόμη δέχονται pre-orders. Αρκετά ακριβό από όσο βλέπω, τεσπα ίδωμεν όταν κυκλοφορήσει.

edit2:
Έχει κυκλοφορήσει, κάνει γύρω στο 50ρικο.

ypersyntelikos
27-01-2017, 12:15
Έχουμε feedback από το από πανω; το παιξε κανείς;

Horus
05-02-2017, 21:00
Εδναιφέρονται 3 άλλοι τύποι-ες από εδώ να στήσουμε μια παρτίδα Play by Forum σε κάποιο από τα καταπληκτικά παιχνίδια της σειράς COIN (https://www.gmtgames.com/c-36-coin-series.aspx);

Υπόσχομαι λεπτομερές tutorial και καλή υποστήριξη του όλου πράγματος.

Dropbox απαραίτητο

Disclaimer: πρόκειται για wargames μεσαίας+ δυσκολίας και περιπλοκότητας με μπόλικο interaction και μίσος. Για την ακρίβεια θα έλεγα ότι είναι τόσο σκατόψυχα όσο το Munchkin, με βασική διαφορά ότι είναι παιχνίδια και όχι η μασχαλίλα μεταμφιεσμένη σε παιχνίδι, όπως θα λέγαμε ότι ξεκάθαρα είναι το munchkin.