Page 203 of 301 FirstFirst ... 103153193201202203204205213253 ... LastLast
Results 3,031 to 3,045 of 4511

Thread: Me pairnoun fantaro

  1. #3031
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Α τους παλιάνθρωπους, είπαν ψέματα ότι υπηρέτησαν ενώ είναι ΠΟΥΣΤΑΡΕΣ; Δεν ντρέπονται λίγο.
    Σοβαρά ρε συ, δηλαδή τι μου λες; Αυταπόδεικτα από την πρόταση αυτή το μόνο που βλέπεις είναι πόσο ηλίθια είναι αυτη η κοινωνία. Μπορεί ο άνθρωπος που θα το κάνει αυτό να πήρε το Ι5 του επειδή είναι συνετός και φρόνιμος και καταλαβαίνει τι συμβαίνει γύρω του, να είναι πολύ καλός στη δουλειά του και οι παλαιών αρχών ή έστω εργοδότες με οπισθοδρομικά υπολλείματα σκέψης (με απλές λέξεις, οι καθυστερημένοι) να του ρίξουν Χ, τι θέλεις να κάνει δηλαδή;
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #3032
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by JnB View Post
    Άμα δεις ένα τυπάκι που είναι κομπλέ, και βλέπεις I5 για μαλακίες, υποψιάζεσαι ότι είναι λουφαδόρος. Ή αυτό, ή δεν αντέχει την ψυχολογική πίεση.
    Το σφάλμα στην λογική σου θα έπρεπε να σου είναι προφανές εδώ και μερικές σελίδες. Όταν κανείς π.χ. θεωρεί την υποχρεωτική θητεία ως σοβαρή προσβολή των δικαιωμάτων του, η αξιοπρεπής επιλογή είναι να κάνει ό,τι μπορεί για να μην υπηρετήσει. Δεν είναι ούτε λουφαδόρος, ούτε ότι δεν αντέχει στην πίεση. Απλώς δε θέλει να κάνει τον μαλάκα για 9-12-18 μήνες.

    Υ.Γ. Αυτά ως προς τι δείχνει το Ι5. Η άποψη ότι θα έπρεπε να είναι στοιχείο διαθέσιμο στον εργοδότη είναι τόσο γελοία που δεν επιδέχεται συζήτησης.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  3. #3033

    Default

    κρουξ, δεν το πιστεύω που βρίσκω χρόνο για αυτό, και πραγματικά ντρέπομαι για λογαριασμό σου που θα ρωτήσω αυτό, αλλά :

    Αν κάποιος κάνει μαϊμουδιές για να μην πάει στρατό ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ, ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, είναι πούστης και πρέπει να βάλει strings και φουστανέλες;

    Ή ήταν άλλος ο λόγος που με προέτρεψες να κάνω κάτι τέτοιο;

  4. #3034
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    άμα κατάλαβα εγώ καλά, εννοεί ότι σε τέτοια μέσα θα πρέπει να καταφύγεις για να πάρεις Ι5 (για να πειστεί να σου δώσει η επιτροπή δλδ).

  5. #3035

    Default

    Δηλαδή όλοι οι ψυχοπαθείς είναι πούστηδες;

  6. #3036
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Μ; Αντίστοιχα θα μπορούσε να πει "να πάρεις ένα τσεκούρι και τον πατέρα σου και να απειλείς μπροστά στην επιτροπή ότι θα του κόψεις το κεφάλι", νομίζω ωστόσο (κοίτα τι με βάζεις να κάνω) ότι δεν κρύβει κάποια ομοφοβία η δήλωσή του, είναι απλά μία μέθοδος που συνηθίζεται.

  7. #3037
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Ρε συ 12 σταματήστε να παραποιείτε αυτά που λέω. Δεν είπα οτι όποιος δεν πήγε είναι πούστης. Δηλαδή έλεος. Είπα στον κάρχαρτ να πάει να το παίξει πούστης ή τρελός ή οτιδήποτε τεσπά για να αποφύγει τον στρατό. Ειπα οτι δεν έχω πρόβλημα με το αν κάποιος υποστηρίζει ή είναι κάτι απο όλα αυτά. Εχω πρόβλημα με αυτούς που το παίζουν κάπως για να γλυτώσουν, γιατί λογικά και εσύ και ο κάρχαρτ όπως και η πλειοψηφία που δεν επιθυμούν να υπηρετήσουν, δεν έχουν κανένα θέμα με όλα αυτά πέρα απο το ιδεολογικό.

    Το ξαναλέω. Η δομή της κοινωνίας μας είναι οπισθοδρομική αλλά κάτσε και σκέψου λίγο για ποιό γαμημένο λόγο σε ρωτάει ο εργοδότης αν πήγες στρατό. Πιστεύεις οτι το κάνει για να σε κρίνει ως άνθρωπο (αν και όντως σε ορισμένους και μόνο που θα αναφέρεις οτι πήρες Ι σε ταμπελοποιούν χωρίς να έχουν την παραμικρή επίγνωση περί του ποιός είσαι, όπως αντίστοιχα γίνεται και εδώ στο φόρουμ για άσχετα με το συγκεκριμένο θέμα ζητήματα).

    Γενικά η ταμπελοποίηση είναι ένα γενικότερο κακό αλλά ας κοιτάξουμε πρώτα λίγο τους εαυτούς μας και το πόσο "εύκολα" ταμπελοποιούμε ο ένας τον άλλο (έλα μωρέ αυτός είναι μαλάκας, ποιός ρε μαλάκα αυτός ο βλάκας) και μετά επεκτείνετε το και παραέξω. Οχι τα δικά μας, δικά μας και τα δικά τους, δικά μας.

    Ο εργοδότης ξεκάθαρα ενδιαφέρεται να μάθει να έχεις υπηρετήσει γιατί θέλει να γνωρίζει αν θα του φύγεις σε 1 χρόνο και αυτός βρεθεί με την ψωλή στα χέρια και μπει στην διαδικασία να προσλαμβάνει κάποιον άλλο, να του μάθει την δουλειά κλπ. Σε πολλούς δεν αρκεί το "έλα ρε ναι είμαι οκ τελείωσα με αυτό" και θέλουν αποδείξεις. Και δεν σου κρύβω πως αν για μια δουλειά που ο καθένας έχει φτύσει αίμα για να την στήσει και να την επεκτείνει, ιδιαίτερα σε αυτούς τους καιρούς, ένα Ι5 απαλλάγή απο την στράτευση λόγω μανιοκαταθλιπτικών τάσεων θα μου καθόταν άσχημα.
    Last edited by Krux; 22-04-2010 at 15:52.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  8. #3038
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    οχι μωρέ, απλά αυτό που λέει ο -βλάκας και φασίστας- κρουξ για το πολύ συγκεκριμένο με τους σκατίπουστες είναι ότι αν τελοσπάντων θελήσεις να βγεις γιωτάς μια συμπεριφορά που συνηθίζεται είναι να παρουσιαστείς μεταμφιεσμένος σα ξεφωνημένη ή σαν ψυχάκι. Θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει -μολονότι είναι βέβαιο το αντίθετο- ότι δεν έχει πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους ή με τους ανθρώποι με ψυχικά νοσήματα αλλά με το πόσο αναξιοπρεπές είναι αυτό απο μόνο του.

  9. #3039
    Senior Member Nothingface's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    void
    Posts
    194

    Default

    δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιός είσαι.
    αρ γιου γκονα μπαρκ ολ ντεϊ λιτλ ντόγκι?
    ορ αρ γιου γκόννα μπαϊτ?

  10. #3040
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Γι' αυτό ο εργοδότης έχει δικαίωμα να ρωτήσει αν έχεις τελειώσει με τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, όχι όμως πώς στο καλό τελείωσες με αυτές. Αντίστοιχα, από το 2004 και έπειτα τα αντίστοιχα πιστοποιητικά δεν έχουν διαφορά.

    Υποτίθεται πως πριν προσλάβεις κάποιον μπαίνεις και στον κόπο να του πάρεις μία συνέντευξη, ακριβώς για να δεις αν πέρα από τις γνώσεις και την εμπειρία είναι επιπλέον και έμπιστο, υπεύθυνο άτομο. Δε χρειάζεσαι να δεις τι έκανε στον στρατό...
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #3041
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    Ρε συ 12 σταματήστε να παραποιείτε αυτά που λέω. Δεν είπα οτι όποιος δεν πήγε είναι πούστης. Δηλαδή έλεος. Είπα στον κάρχαρτ να πάει να το παίξει πούστης ή τρελός ή οτιδήποτε τεσπά για να αποφύγει τον στρατό. Ειπα οτι δεν έχω πρόβλημα με το αν κάποιος υποστηρίζει ή είναι κάτι απο όλα αυτά. Εχω πρόβλημα με αυτούς που το παίζουν κάπως για να γλυτώσουν, γιατί λογικά και εσύ και ο κάρχαρτ όπως και η πλειοψηφία που δεν επιθυμούν να υπηρετήσουν, δεν έχουν κανένα θέμα με όλα αυτά πέρα απο το ιδεολογικό.
    Δεν παραποίησα τίποτα, οι ερωταπαντήσεις έχουν απόλυτη συνοχή.
    Λες οτι δεν έχουμε κανένα θέμα πέρα από το ιδεολογικό, έστω ότι ναι. Δεν νομίζεις ότι αυτός και μόνο είναι ένας πολύ βασικός λόγος να μην πάει ένας άνθρωπος στρατό; Δεν θεωρείς πράγματα όπως οι πεποιθήσεις και ο γενικότερος τρόπος σκέψης ενός ανθρώπου αλληλένδετα με την ψυχολογία του; Δεν νομίζεις ότι μόνο από αυτά, ο χαρακτήρας και οι αντιδράσεις κάποιου υπό καθεστώς πίεσης (πίεση που εσύ μπορεί να την θεωρείς καθημερινότητα ή ρουτίνα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο) μπορούν να αλλάξουν και να αποβούν μοιραίες;


    Quote Originally Posted by Krux View Post
    Ο εργοδότης ξεκάθαρα ενδιαφέρεται να μάθει να έχεις υπηρετήσει γιατί θέλει να γνωρίζει αν θα του φύγεις σε 1 χρόνο και αυτός βρεθεί με την ψωλή στα χέρια και μπει στην διαδικασία να προσλαμβάνει κάποιον άλλο, να του μάθει την δουλειά κλπ. Σε πολλούς δεν αρκεί το "έλα ρε ναι είμαι οκ τελείωσα με αυτό" και θέλουν αποδείξεις. Και δεν σου κρύβω πως αν για μια δουλειά που ο καθένας έχει φτύσει αίμα για να την στήσει και να την επεκτείνει, ιδιαίτερα σε αυτούς τους καιρούς, ένα Ι5 απαλλάγή απο την στράτευση λόγω μανιοκαταθλιπτικών τάσεων θα μου καθόταν άσχημα.
    Οκ, μπράβο του εργοδότη αλλά δεν φταίω εγώ για όλα αυτά, ας απαλλάξουν τον κόσμο από την υποχρεωτική θητεία για να μην έχει τέτοιες τάσεις. Αν πάλι αναφέρεσαι σε άτομα που έχουν μόνιμο πρόβλημα και τ'αντιμετωπίζεις έτσι όπως αντιλαμβάνομαι, θα σου δώσω μία συμβουλή: γίνε λίγο άνθρωπος.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #3042
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    οχι μωρέ, απλά αυτό που λέει ο -βλάκας και φασίστας- κρουξ για το πολύ συγκεκριμένο με τους σκατίπουστες είναι ότι αν τελοσπάντων θελήσεις να βγεις γιωτάς μια συμπεριφορά που συνηθίζεται είναι να παρουσιαστείς μεταμφιεσμένος σα ξεφωνημένη ή σαν ψυχάκι. Θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει -μολονότι είναι βέβαιο το αντίθετο- ότι δεν έχει πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους ή με τους ανθρώποι με ψυχικά νοσήματα αλλά με το πόσο αναξιοπρεπές είναι αυτό απο μόνο του.
    Δεν δουλεύεις. Παλεύεις να βγάλεις μια σχολή (prove me wrong). Εχεις πάρει 5-6 απαλλαγές ? Και λογικά όταν θα κληθείς να υπηρετήσεις κάποιον απο τους παραπάνω τρόπους θα σκαρφιστείς (αν δεν σε βολέψει ο μπαμπάς με κανά γνωστό στο ΓΕΕΘΑ). Και έχεις και άποψη.

    Φαβορί !

    @12

    Και ξανά. Δεν έχω κανένα, μα κανένα πρόβλημα με όσους όντως έχουν βάσιμους λόγους να εξαιρεθούν απο την στράτευση ακόμα και με αυτούς που έχουν αντίθετη ιδεολογία και θα είμαι ο πρώτος που θα πανηγυρίσει αν καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία έτσι ώστε να πάψει να θεωρείτε και ως κριτήριο για την περαιτέρω επαγγελματική πορεία.

    Εχω σοβαρότατο ιδεολογικό πρόβλημα με αυτούς που στο όνομα μιας ιδεολογίας θα κάνουν ότι περνάει απο το χέρι τους να αποφύγουν κάτι που επιβάλλεται απο το σύνταγμα. Και για πολλοστή φορά, δεν μιλάω μόνο για τον στρατό.
    Last edited by Krux; 22-04-2010 at 15:32.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #3043
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ΠΑΙΔΙΑ , ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΕΖΑΚΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Ι5 ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΟΥΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  14. #3044
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    οντοπικ: είμαι με το λοσκυ και όσους αντιτίθονται στο στρατό με κάθε μέσο, να πούμε όμως ότι επειδή όντως τίθεται ζήτημα αξιοπρέπειας και στη μία και στην άλλη μπάντα οι πλέον καθαρές συνειδησιακές επιλογές δεν είναι το γιώτα ή το βύσμα, για μένα είναι αντιστοίχως η ολική άρνηση στράτευσης ή ο συνδικαλισμός μέσα στο στρατό. Και οι δύο επιλογές δεν είναι τυχαία οι πιο δύσκολες. Αυτό χωρίς να λέω ότι κάποιος γιωτάς είναι κατάπτυστος, όχι όμως και ο βυσματίας, έτσι πάει imho.

    krux, σάλτα και γαμήσου ρε γελοίε που θα σου εξηγήσω και το τι κάνω ή θα κάνω.

  15. #3045
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post

    Εχω σοβαρότατο ιδεολογικό πρόβλημα με αυτούς που στο όνομα μιας ιδεολογίας θα κάνουν ότι περνάει απο το χέρι τους να αποφύγουν κάτι που επιβάλλεται απο το σύνταγμα. Και για πολλοστή φορά, δεν μιλάω μόνο για τον στρατό.
    αγαπη αιωνια...εισαι απλα ο μαριος του ΕΡ

Similar Threads

  1. ta pairnoun?
    By cthulu in forum Athletics
    Replies: 16
    Last Post: 03-02-2012, 15:12
  2. poioi mousikoi pairnoun ta kalutera gkomenakia?
    By chris_boss in forum General Discussion
    Replies: 119
    Last Post: 31-01-2011, 23:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •