Page 127 of 151 FirstFirst ... 2777117125126127128129137 ... LastLast
Results 1,891 to 1,905 of 2261

Thread: LOST (με spoilers) 2 [TV]

  1. #1891
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    spoiler






    nai alla den tha eprepe oi xarakthres pou ( sto parelthon) tous vlepame se mia ilikia na exoun megalwsei ligo se ayto pou parousiazetai ws parwn???
    na to kanw pio liana
    o episthmwn-giatros-eygergeths dharma ton vlepoume sto parwn sthn idia ilikia me otan itan sto nhsi..stekei????
    milame gia 30 xronia diafoira
    kai episis o mails einai gios tou eidame..paramenei??? lew twra egw..
    wtf?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  2. #1892
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    η ηλικία του τσανγκ παραμένει μυστήριο, υπάρχει και ως unanswered στο lostpedia.

  3. #1893
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Loipon, efaga mia flashia (autes trww kai den trww to fai mou), kai skeftomai oti toulaxiston osoi htan sto nhsi to 79 pou skase h vomba epetrepsan sto 'parallhlo' sumpan oi idioi me allagmenes anamnhseis, h den einai kan parallhlo sumpan kai oi monoi pou ontws uparxoun ekei einai oi losties.

    Den to xw ksekatharisei akoma, alla ennow xontrika oti oi losties tou parallhlou sumpantos einai oi losties tou 2009 kai oxi tou 2004(hlikiaka ennow), giauto kai koitiountai perierga se kathreutes sunexeia (jack, sun) kai exoun kai tis anamnhseis.
    Epishs mallon giauto einai kai o Chang(?) ekei sthn hlikia pou htan sto 79.
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  4. #1894
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Οι Ασιατες απο τη στιγμη που γινονται 30 μενουν οπως ειναι για 30 χρονια και μετα ξαφνικα γινονται 60. Τρου στορι.

  5. #1895

    Default

    Στο 6,9 είδαμε τον Τζέικομπ να δίνει στον Ριχάρδο την απάντηση στο τι είναι το νησί (παράδειγμα με φιάλη και φελλό, το "κακό" και το νησί...)
    Ακόμα ξέρουμε ότι οι 2 πρώτοι κάτοικοι του νησιού είναι ο Τζέικομπ και ο "καπνός-ΜΙΒ-Λοκ" (ο καπνός κάθε φορά που ενεργεί ακούμε τον ήχο μια αλυσίδας) αλλά κανείς δεν μας λέει ποιος τους έστειλε εκεί αλλά και τα πραγματικά τους ονόματα.... ακόμα υπάρχει και ένας κανόνας δεν μπορούν να σκοτώσουν ο ένας τον άλλο (ή ο ένας που το θέλει πολύ ΜΙΒ)..κανόνας που αναφέρει το ξανθό παιδάκι (Άαρον???)

    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    Δηλαδή λέω εγω τώρα έχουμε τον Σατανά και τον άγγελό (Κατέχον ή Chaining The Katechon….) που τον κρατά με την αλυσίδα δέσμιο σε μια κατάσταση που υπάρχει διαφυγή....

    Για να μην το πάω μακριά λέω ότι ο Κατέχον είναι αυτός που κρατά αλυσοδεμένο τον "κακό"... άρα είναι ο Τζέικομπ...και ο καπνός ο "κακός" δηλαδή ο Σατανάς.

    Έπειτα υπάρχει στην αποκάλυψη του Ιωάννη στο κεφάλαιο 20 η παρακάτω ιστορία.

    1 ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΑΓΓΕΛΟΝ ΚΑΤΑΒΑΙΝΟΝΤΑ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΟΣΤΙΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙΟΝ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΝ ΜΕΓΑΛΗΝ ΕΝ ΤΗ ΧΕΙΡΙ ΑΥΤΟΥ
    2 ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΟΦΙΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΝ ΟΣΤΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΑΣ ΚΑΙ ΕΔΕΣΕΝ ΑΥΤΟΝ ΧΙΛΙΑ ΕΤΗ
    3 ΚΑΙ ΕΡΡΙΨΕΝ ΑΥΤΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟΝ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕΝ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΣΦΡΑΓΙΣΕΝ ΕΠΑΝΩ ΑΥΤΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΛΑΝΗΣΗ ΤΑ ΕΘΝΗ ΠΛΕΟΝ ΕΩΣΟΥ ΠΛΗΡΩΘΩΣΙ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΕΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΘΗ ΟΛΙΓΟΝ ΚΑΙΡΟΝ
    7 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΘΩΣΙ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΕΤΗ ΘΕΛΕΙ ΛΥΘΗ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΕΚ ΤΗΣ ΦΥΛΑΚΗΣ ΑΥΤΟΥ
    8 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΔΙΑ ΝΑ ΠΛΑΝΗΣΗ ΤΑ ΕΘΝΗ ΤΑ ΕΙΣ ΤΑΣ ΤΕΣΣΑΡΑΣ ΓΩΝΙΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΤΟΝ ΓΩΓ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΓΩΓ ΔΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΞΗ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΝ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ Η ΑΜΜΟΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ
    9 ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΣΑΝ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΥΚΛΩΣΑΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΝ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΝ ΤΗΝ ΗΓΑΠΗΜΕΝΗΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΗ ΠΥΡ ΑΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΕΦΑΓΕΝ ΑΥΤΟΥΣ
    10 ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΩΝ ΑΥΤΟΥΣ ΕΡΡΙΦΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗΝ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΗΡΙΟΝ ΚΑΙ Ο ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΘΑΙ ΗΜΕΡΑΝ ΚΑΙ ΝΥΚΤΑ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ

    Θέλω να πω δηλαδή ότι ο "καπνός-ΜΙΒ-Λοκ" ή Σατανάς θέλει να την κάνει από το νησί (που είναι μια προσωρινή κόλαση) ώστε να έρθει στην Γη και να επακολουθήσουν τα παραπάνω..

    Λέμε τώρα...
    Last edited by Necromanzee Cogent; 15-04-2010 at 02:31.
    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    http://panplunderer.wordpress.com/

  6. #1896
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    χαχαχαχα, 2 μπύρες (τόσες έμεινες; ) κι έχεις ξεφύγει.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #1897
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    oso gamouse το προηγουμενο επεισοδειο αλλο τοσο δε μου αρεσε αυτο

    δε πιστευω ακομα οτι ο μαικλ ειναι το φαντασμα του μαικλ που ξεραμε

    δε πιστευω την εξηγηση των ψιθυρων. ο μπεικον ειναι. γιατι οτι φαντασμα ενφανιζοταν μεχρι τωρα ειχε καποιο σκοπο που να εχει να κανει με την αποστολη τοπυ μπεικον να δραπετευσει. ολα. απο ματωμενο γουολτ μεχρι οτι θετε. τα εχω σημειωμενα. ο μαικλ δεν κολουσε απλα. οι ψιθυροι ειναι προπομπος του μπεικον εχω ντοκουμεντα αλλωστε

    τα συμπαντα αλληλεπιδρουν, θα εκφυλιστουν αλλα αρχιζω να μπερδευομαι με το ποια εναλλακτικη θα προτιμουσαν τελικα οι λοστις. σεζον θα κλεισει με λοστις απο εναλλακτικο να πανε στο νησι, εκφυλιζονται τα 2 συμπαντα, και επειδη ειναι αντιθετα διανυσματα οι λοστις συναντουν τους εαυτους τους οπως η υλη συναντα την αντιυλη γινεται μπουμ και τον πουλο το νησι.

    η τζουλιετ ειχε πει στο σωγιερ ολα καλα γιατι τελικα ειχε αλληλεπιδραση με το αλλο συμπαν μιας και ψοφαγε και ειδε τι συμβαινει στο αλλο και χαρηκε χωρις να καταλαβαινει πολλα

    οσο για το φιξερ

    Ντεσμοντ στο πηγαδι και σταρχιδια ολα? (λογικο αφου ο μπεικον κοιτα το συμφερον του. το οτιεμφανιστηκε παλι προστατης αγιος να υπενθυμησει σε μπεικον να μη κανει μαλακια(που τελικα κανει), μαλλον μας λεει οτι ο ντες ειναι καλα
    Παιδακι που παρακολουθει τον black smoke?
    Σαντα Ροζα Μενταλ Χελθ Ινστιτουτ?
    Ιλανα pulling a Dr. Arzt?
    Επιτελους εξηγησεις μεσα στη μαπα? αρχιδια
    Ντεσμοντ να παταει Λοκ???
    Λιμπυ???






    ολο το επεισοδειο ειναι ενα τεραστιο ντεζαβου παντως με χαρακτηρες που οπως φαινεται εκλεψαν γεγονοτα που εχουν ξαναγινει οπως ατυχημα λοκ ατυχημα ντες που θυμιζει παλι λοκ σε πηγαδι κτλ κτλ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #1898
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    δεν ειμαι φανατικος του thread αλλα γιατι
    Spoiler
    πιστευετε οτι ειναι παραλληλα συμπαντα?νομιζω οτι απο ενα επισοδειο και μετα καταλαβαινουμε οτι ειναι ενα μελλον στο οποιο τους εσβησαν την μνημη για να μην θυμουνται τι εγινε στο νησι!
    το θεμα ειναι τι εγινε και αυτοι επεστρεψαν στην κανονικη ζωη χωρις να θυμουνται τπτ?!
    εγω πιστευα -μεχρι και το προηγουμενο επεισοδιο- οτι διαλεχτηκε ο νεος Jacob οποτε οι αλλοι δεν χρειαζονταν και εκδιωχθηκαν
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  9. #1899

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    τα εχω σημειωμενα.
    *πρωινη παναγια*

    κλόκγουορκ ωραία αυτά που λες, αλλά εκσήγησέ μου Μπουν και σία στο 6χ01.
    Last edited by _UnHoLy^MaRtYr_; 15-04-2010 at 09:14.

  10. #1900
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    αυτο το ελεγα απο την πρεμιερα της σεζον αλλα πλεον νομιζω ειναι προφανες πως παιζει παραλληλο/αλλο συμπαν/ζωη.η δικια μου εξηγηση τοτε εν συντομια ηταν πως μιλουσαμε για εναν τυπο "reset" στο 2004 με διαφορετικες ζωες/χαρακτηρες το οποιο συνεβη μετα τον "πολεμο" στο νησι ως αποτελεσμα του μαζι με την βυθιση.δηλαδη το sideways ως flash forward κατα καποιο τροπο στο timeline της σειρας αλλα πισω χρονολογικα.πλεον ομως νομιζω εχει καταρριφθεί για τα καλα κατι τετοιο.
    βεβαια λοστ ειναι,ποτε μην λες ποτε.
    ανχολι που εισαι οταν τα λεω; - dkp

  11. #1901
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    ανχολι δεν θυμαμαι την φαση που θες να σχολιασω ουτε εχω το επεισοδιο στο πσ

    Spoiler
    υπαρχουν καταστασεις (οπως δηλωση μπαμπα μπεν οτι θα ηταν καλυτερα να πηγαιναμε στο νησι) που με κανουν να πιστεψω οτι το παραλληλο συμπαν που λετε δεν ειναι παραλληλο αλλα ειναι (ασ πουμε) ενα παρελθον.

    εξηγω...
    βλεπουμε τις ζωες τους απο την πτηση της οσεανικ και μετα οπου ολοι (οντως ολοι? η καποιος λειπει?) οσοι ειναι αυτη την στιγμη στο νησι,εχουν προσγειωθει κανονικα ΑΛΛΑ και εχουν αλλο παρελθον (παρων και μελλον)

    εξηγω αυτο το αλλο παρελθον...παρτε παραδειγμα τον Τζακ! δεν ξερουμε γιατι ηταν αυστραλια αλλα δεν φαινεται να ηταν για τον πεθαμενο πατερα του! αρα υποθετουμε οτι ο πατερας του ζει! λεω τωρα εγω λοιπον οτι ο πατερας του πεθανε γιατι το ηθελε ο Jacob ωστε να αναγκασει τον Τζακ να μπει στο αεροπλανο που αργοτερα θα εριχνε ωστε να βρεθει ο Τζακ στο νησι! Αν λοιπον εχει γινει κατι στο νησι (αυτο ειναι το μεγαλο μυστηριο για μενα) απο το οποιο δεν υπαρχει λογος να πεθανει ο πατερας του Τζακ (ωστε να παει ο Τζακ στο νησι) τοτε βλεπουμε ενα παρων που ειναι παρελθον των οσων συναιβησαν στο νησι (!!!!) αλλα χωρις να χρειαζεται να γινουν οι θυσιες που οδηγησαν τον καθε Losty στο νησι!
    Ολα αυτα τα στηριζω και στο οτι πιστευω οτι ο Locke μετα το συμβαν με τον Desmont (που δεν ξερω τι ειχε στο νου του) θα αρχισει να περπαταει (ισως και οχι-αναλογα το αν ηθελε ο Jacob να μεινει παραλυτος η οχι-δεν το ξερουμε αυτο)
    Αρα ειναι σαν να λεμε οτι την στιγμη που ο Jacob συναντησε τον καθε Losty ηταν σαν να πατησε ενα pause στην ζωη του μεχρι τοτε,να κινησε τα νηματα οπως ηθελε ο Jacob ωστε να τους φερει στο νησι και αφου πετυχαν οι Losties τον σκοπο του Jacob,τους επανεφερε εκει που τους αφησε για να συνεχισουν τις ζωες τους!
    Οσων αφορα τα flashbacks που τρωνε πιστευω οτι δεν ειναι "backs" αλλα flashforward κατα καποιο τροπο!Επειδη οτι εγινε στο νησι ουσιαστικα το εζησαν τωρα υπαρχουν στιγμες που τα βιωνουν!
    Το γιατι συναντιουνται ολοι και μετα την πτηση της Oceanic νομιζω ειναι σκηνοθετικη ειρωνια αλλα και ευκολος τροπος για να τους βαλεις σε σκεψη για ολα αυτα που ανεφερα παραπανω!
    Και ισως αργοτερα που θα ανακαλυψουν τι εγινε να μπουν στο διλυμμα να διαλεξουν μεταξυ των δυο ζωων!
    Κλεινωντας να πω οτι ΑΝ υπαρχει καποιο παραλληλο συμπαν τοτε θα λεγαμε πως αυτο ειναι το συμπαν στο νησι και οχι αυτο στην Αμερικη!

    Α επεισης να πω για τις θυσιες οτι ο Jacob (σαν θεος-ημιθεος που ειναι) τις δημιουργει ωστε ταυτοχρονα να αναγκασει αλλα και να αφησει τους ανθρωπους να αποφασισουν με την θεληση τους να πανε στο νησι
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  12. #1902
    *aquarius sabotage* shora's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,355

    Default

    Quote Originally Posted by Necromanzee Cogent View Post
    Στο 6,9 είδαμε τον Τζέικομπ να δίνει στον Ριχάρδο την απάντηση στο τι είναι το νησί (παράδειγμα με φιάλη και φελλό, το "κακό" και το νησί...)
    Ακόμα ξέρουμε ότι οι 2 πρώτοι κάτοικοι του νησιού είναι ο Τζέικομπ και ο "καπνός-ΜΙΒ-Λοκ" (ο καπνός κάθε φορά που ενεργεί ακούμε τον ήχο μια αλυσίδας) αλλά κανείς δεν μας λέει ποιος τους έστειλε εκεί αλλά και τα πραγματικά τους ονόματα.... ακόμα υπάρχει και ένας κανόνας δεν μπορούν να σκοτώσουν ο ένας τον άλλο (ή ο ένας που το θέλει πολύ ΜΙΒ)..κανόνας που αναφέρει το ξανθό παιδάκι (Άαρον???)

    ¨...καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται...¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)

    Δηλαδή λέω εγω τώρα έχουμε τον Σατανά και τον άγγελό (Κατέχον ή Chaining The Katechon….) που τον κρατά με την αλυσίδα δέσμιο σε μια κατάσταση που υπάρχει διαφυγή....

    Για να μην το πάω μακριά λέω ότι ο Κατέχον είναι αυτός που κρατά αλυσοδεμένο τον "κακό"... άρα είναι ο Τζέικομπ...και ο καπνός ο "κακός" δηλαδή ο Σατανάς.

    Έπειτα υπάρχει στην αποκάλυψη του Ιωάννη στο κεφάλαιο 20 η παρακάτω ιστορία.

    1 ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΑΓΓΕΛΟΝ ΚΑΤΑΒΑΙΝΟΝΤΑ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΟΣΤΙΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙΟΝ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΝ ΜΕΓΑΛΗΝ ΕΝ ΤΗ ΧΕΙΡΙ ΑΥΤΟΥ
    2 ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΟΦΙΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΝ ΟΣΤΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΣΑΤΑΝΑΣ ΚΑΙ ΕΔΕΣΕΝ ΑΥΤΟΝ ΧΙΛΙΑ ΕΤΗ
    3 ΚΑΙ ΕΡΡΙΨΕΝ ΑΥΤΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟΝ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕΝ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΣΦΡΑΓΙΣΕΝ ΕΠΑΝΩ ΑΥΤΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΛΑΝΗΣΗ ΤΑ ΕΘΝΗ ΠΛΕΟΝ ΕΩΣΟΥ ΠΛΗΡΩΘΩΣΙ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΕΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΘΗ ΟΛΙΓΟΝ ΚΑΙΡΟΝ
    7 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΘΩΣΙ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΕΤΗ ΘΕΛΕΙ ΛΥΘΗ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΕΚ ΤΗΣ ΦΥΛΑΚΗΣ ΑΥΤΟΥ
    8 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΔΙΑ ΝΑ ΠΛΑΝΗΣΗ ΤΑ ΕΘΝΗ ΤΑ ΕΙΣ ΤΑΣ ΤΕΣΣΑΡΑΣ ΓΩΝΙΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΤΟΝ ΓΩΓ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΓΩΓ ΔΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΞΗ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΝ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ Η ΑΜΜΟΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ
    9 ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΣΑΝ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΑΤΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΥΚΛΩΣΑΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΝ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΝ ΤΗΝ ΗΓΑΠΗΜΕΝΗΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΗ ΠΥΡ ΑΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΕΦΑΓΕΝ ΑΥΤΟΥΣ
    10 ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ Ο ΠΛΑΝΩΝ ΑΥΤΟΥΣ ΕΡΡΙΦΘΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗΝ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΗΡΙΟΝ ΚΑΙ Ο ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΘΑΙ ΗΜΕΡΑΝ ΚΑΙ ΝΥΚΤΑ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ

    Θέλω να πω δηλαδή ότι ο "καπνός-ΜΙΒ-Λοκ" ή Σατανάς θέλει να την κάνει από το νησί (που είναι μια προσωρινή κόλαση) ώστε να έρθει στην Γη και να επακολουθήσουν τα παραπάνω..

    Λέμε τώρα...
    Expect poison from the standing water

  13. #1903

    Default

    Quote Originally Posted by Clockwork Orange View Post
    δεν ειμαι φανατικος του thread αλλα γιατι
    Spoiler
    πιστευετε οτι ειναι παραλληλα συμπαντα?νομιζω οτι απο ενα επισοδειο και μετα καταλαβαινουμε οτι ειναι ενα μελλον στο οποιο τους εσβησαν την μνημη για να μην θυμουνται τι εγινε στο νησι!
    το θεμα ειναι τι εγινε και αυτοι επεστρεψαν στην κανονικη ζωη χωρις να θυμουνται τπτ?!
    εγω πιστευα -μεχρι και το προηγουμενο επεισοδιο- οτι διαλεχτηκε ο νεος Jacob οποτε οι αλλοι δεν χρειαζονταν και εκδιωχθηκαν
    Αυτό μου φαίνεται κάπως πολύ δύσκολο, ακόμα και αν έχουμε τις (παραπλανητικές) κουβέντες του Faraday για το αν και κατά πόσο "κανονικά είχαν μια άλλη ζωή, αλλά άλλαξαν κάπως τα πράγματα" και "είχε ήδη πυροδοτήσει μια βόμβα". Ο Jack έχει παιδί, ο Ben είχε πάει στο νησί και είχε γυρίσει με τον ζωντανό πατέρα του, ενώ όλοι οι χαρακτήρες έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά. Ούτε τα flashbacks όσων βλέπαμε τόσα χρόνια θα μπορούσαν να συμφωνούν με τα όσα βλέπουμε τώρα, επομένως δεν δέχομαι την θεωρία περί εναλλακτικού μέλλοντος. "I'm starting to remember things" λέει ο Hugo πάλι, όχι "see". H Libby υπήρξε και στα δύο σύμπαντα τρελή βέβαια, οπότε να ένα παραθυράκι των δημιουργών για να πετάξουν και μια μαλακιουλίτσα παραπάνω. Για όλα αυτά θα βρεθεί ένα "πως", αλλά με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το "γιατί", και όλοι οι συμβολισμοί που παρουσίασε ο Necromanzee, οι οποίοι μπορεί να είναι το ζουμί, μπορεί να μην είναι και τίποτα, καθώς το Lost "παίζει" ξεκάθαρα με πολλά τέτοια ανά καιρούς, θυμηθείτε την περίοδο όπου νομίζαμε πως Richard ήταν ξεκάθαρα αιγυπτιακή θεότητα λόγω αγάλματος, μακροζωίας, eyeliner, και λοιπά άλλα. Το "γιατί" έχει τεράστια σημασία, για το "πως" θα υπάρξουν σίγουρα απαντήσεις.

    Clockwork, αν επιλέχθηκε νέος Jacob, ποιός είναι; Για όλους έχουμε δει κάτι μελλοντικοπαράλληλο. Ο Desmond ίσως;

    Περιττό να αναφέρουμε πως η σειρά βρίσκεται σε μια από τις καλύτερες περιόδους της ε.

    Βλέπω και ξαναβλέπω το "The Constant". Όταν πήγε ο Desmond στης Penny's, αυτή είχε μετακομίσει για να μην την ενοχλεί. Πέντε χρόνια μετά από ένα χωρισμό, εκείνη αρχίζει και τον αναζητάει σαν μανιακή. Δεν έχω πειστεί ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ πως κάποια από το "άλματα" του Desmond δεν ήταν και εκεί, ας πούμε, διασυμπαντικά. Για το πρόσφατο τα θυμάστε, λιποθυμάει στο στάδιο, ξυπνά στο νησί, διαφορετικά σύμπαντα.

    Στο "The Constant" τι;

  14. #1904
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    carheart διαβασε το 2ο post μου και θα καταλαβεις τι εννοω στο πρωτο
    (στα 2 ποστ μου βεβαια επεσα σε μια "παρων-μελλον" παιχνιδι-με-τις-λεξεις-λομπα! αγνοησε το αυτο και διαβασε το 2ο ποστ μου!)
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  15. #1905

    Default

    Α, δεν είχα δει πως έκανες δεύτερο post, sorry! Και πολύ ωραίο post κιόλας, αλλά κάτι μου λέει πως δεν προλαβαίνουν να εξηγήσουν κάτι τόσο περίπλοκο σε 5-6 επεισόδια.

Similar Threads

  1. [TV] Prison Break
    By Numark in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 1422
    Last Post: 06-04-2017, 18:56
  2. LOST (me spoilers e)
    By Elfstone in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 5966
    Last Post: 20-03-2009, 09:55
  3. the LOST chat, spoilers inside.
    By silencerius in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 08-03-2006, 18:56
  4. Lost (spoilers)
    By Phoebus in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 8
    Last Post: 12-10-2005, 15:40
  5. [Cinema] Spider (2002)
    By Buddy Lackey in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 02-03-2005, 00:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •