Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41

Thread: Porcupine Tree - The Incident

  1. #31

    Default

    Βαρετό μου φαίνεται. Εκτός κι αν η ύπαρξη των μπιμπλικίων το κάνει πρωτοποριακό και γαμάτο κι "αφού δε θα αρέσει στους μεταλλάδες, τότε πρέπει να αποθεωθεί".
    Το τελευταίο μεγάλο άλμπουμ ήταν το In Absentia.

  2. #32
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by pm_rat_poison View Post
    Ξυπνήστε με όταν ξαναβγάλουν κάτι εφάμιλλο του Transmission IV και του Sky Moves Sideways
    Παπαρα νουμερο ενα, αυτο δεν εγραψες? Ε τραβα σπιτι σου και θα σε ειδοποιησουμε ντε.
    Αυτό έγραψε αλλά δεν εννοούσε αυτό που κατάλαβες. Μου φαίνεται καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις για να πεις τη μαλακία σου.

  3. #33
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Εντάξει, το να πεις ότι είναι βαρετό το άλμπουμ (που είναι για μένα), είναι ενδεικτικό προτιμήσεων και γούστου, υποκειμενικά θέματα.

    Το να λες όμως ότι έχει έστω και την παραμικρή σχέση με ντριμθίατερ, εκτός από μειωμένες γνώσεις, προδίδει και κίνδυνο. Οπότε ότι είπε ο Φίξερ.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  4. #34

    Default

    Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω.
    Αναφέρομαι προσφανώς στα πρόσφατα "πονήματα" των ντριμθίατερ.
    Οπερατικών διαστάσεων κομμάτια και μεγάλα κόνσεπτ; Τσεκ.
    Αδιάφοροι / διακοσμητικοί στίχοι; Τσεκ.
    Μπορούμε να κάνουμε αριστουργήματα - Τώρα κάπου το χάνουμε; Τσεκ.
    Περάσματα από το ένα θέμα στο άλλο χωρίς μέθοδο και σκέψη; Τσεκ.
    Με το που τέλειωσε το album το ξεχνάς; Τσεκ.

    χμμμμμμ

    Έντιτ:
    Αποτυχημένο Six Degrees of Inner Turbulence. Σου λέει κάτι; Μόνο που βάλαμε το μεγάλο κομμάτι πρώτο.
    Last edited by pm_rat_poison; 06-10-2009 at 16:37.


    He wore a tall, pointed blue hat, a long grey cloak and a red scarf.

    Geeks fight back!

  5. #35
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Και από είδος και ατμόσφαιρα μουσικής καμιά απολύτως σχέση τσεκ.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  6. #36

    Default

    Quote Originally Posted by H. View Post
    Και από είδος και ατμόσφαιρα μουσικής καμιά απολύτως σχέση τσεκ.
    Δεν είπα ποτέ ότι είναι το ίδιο genre. Είπα ότι κατά τη γνώμη μου το Incident είναι ένα κακό μπαστάρδεμα του Wilson και του στυλ των Theater. (Μίίας κοινής τρεντιάς που τυρρανάει τα τελευταία χρόνια το "προγκρέσιβ")
    Αν θέλεις να γίνω σαφέστερος, ήθελα να καυτηριάσω την αηδιαστική και ποζέρικη ροπή του νεοπρογκρέσιβ προς ντεμέκ περίπλοκες φόρμες και μεγάλης διάρκειας κομμάτια.
    Δηλαδή δεν κατάλαβα, βαφτίζουμε κάτι "ένα κομμάτι" και αυτόματα είναι; Βάζουμε εκεί πέρα κομματάκια και θεματάκια φίρδην μίγδην, τους δίνουμε ένα κοινό θέμα στίχων που το αντιμετωπίζουμε επιδερμικά, τα βαφτίζουμε concept και δημιουργήσαμε ψευτο-intellectuel μουσική της οκάς. Δεν περίμενα από τον Wilson να μπει σ' αυτό το τριπάκι και να κάνει αυτά τα φτηνά κόλπα για να μας το παίζει Rober Wyatt. Aυτό το ξαναζεσταμένο φαγητό που είδαμε να μας το σερβίρουν οι DT εδώ και χρόνια, το 'χουμε βαρεθεί και δημιουργεί βαρετά άλμπουμ σαν το Incident (και το Οctavarium, το 2032 των Gong και η λίστα συνεχίζει)


    He wore a tall, pointed blue hat, a long grey cloak and a red scarf.

    Geeks fight back!

  7. #37
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Βαρετό μου φαίνεται. Εκτός κι αν η ύπαρξη των μπιμπλικίων το κάνει πρωτοποριακό και γαμάτο κι "αφού δε θα αρέσει στους μεταλλάδες, τότε πρέπει να αποθεωθεί".
    Το τελευταίο μεγάλο άλμπουμ ήταν το In Absentia.
    Αν αναφερεσαι στα δικα μου ποστ, ουδεμια σχεση και απαραδεκτη λογικη. Ποσταρα πρωτος για το αλμπουμ, με την ιδια λογικη θα μπορουσα να πω κι εγω οτι "αφου γουσταρει ο φιξξξερ, πρεπει να το κραξουμε, μαλακια θα ειναι". Αν δεν αναφερεσαι στα δικα μου, ξεχνα το αυτο, δεν ξερω σε ποιον μπορει να αναφερεσαι κιολας, ουτε καν εγω δεν εγραψα τιποτα για τους "μεταλλαδες".

    Quote Originally Posted by pm_rat_poison View Post
    Εντάξει τώρα πείστηκα. Το Incident είναι albumάρα. Anyway, δε συνεχίζω το flamewar, παίξε μόνος σου.
    Ακου ενα πραγμα για να καταλαβεις. Δε με νοιαζει αν σαρεσει το αλμπουμ ή οχι, μπορεις να δηλωνεις οτι ειναι και το χειροτερο αλμπουμ που εχεις ακουσει στη ζωη σου. Δικαιωμα σου ειναι, και αποψη σου, και μαγκια σου στην τελικη. Εγω απλα κοροιδευω τον τροπο με τον οποιο μηδενιζεις τις αποψεις των αλλων γιατι εσυ "ξερεις", και απλα σου λεω, οκ, ασε μας εμας τους ασχετους να το ακουμε και να γουσταρουμε, και θα σε ειδοποιησουμε οταν βγαλουν κατι σχετικο με τα δυο αλμπουμ που ανεφερες, απο τα οποια και μετα οι Porcupine Tree ειναι ενα συγκροτημα που παιζει απιστευτα διαφορετικη μουσικη. Δηλαδη αυτο για το Sky Moves Sideways μου θυμιζει κατι τυπους που βγαινει το St. Anger και περιμενουν να ακουσουν Kill Em All.

  8. #38

    Default

    Αν μου βγήκε στυλ ξερόλα σόρυ. Λίγο θαψιματάκι ρε παιδιά δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, δεν ήταν επί προσωπικού. Αφού μπορούμε να υπερβάλλουμε στο θετικό, ας υπερβάλλουμε και στο αρνητικό, δεν είν' ντροπή.

    Cheers


    He wore a tall, pointed blue hat, a long grey cloak and a red scarf.

    Geeks fight back!

  9. #39
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Εδω φτασαμε να λεμε για τα μπλιμπλικια των Porcupine Tree, στοιχειο που τους χαρακτηριζει απο το πρωτο αλμπουμ μεχρι και τωρα.

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Βαρετό μου φαίνεται. Εκτός κι αν η ύπαρξη των μπιμπλικίων το κάνει πρωτοποριακό και γαμάτο κι "αφού δε θα αρέσει στους μεταλλάδες, τότε πρέπει να αποθεωθεί".
    Το τελευταίο μεγάλο άλμπουμ ήταν το In Absentia.
    Αν αναφερεσαι στα δικα μου ποστ, ουδεμια σχεση και απαραδεκτη λογικη. Ποσταρα πρωτος για το αλμπουμ, με την ιδια λογικη θα μπορουσα να πω κι εγω οτι "αφου γουσταρει ο φιξξξερ, πρεπει να το κραξουμε, μαλακια θα ειναι". Αν δεν αναφερεσαι στα δικα μου, ξεχνα το αυτο, δεν ξερω σε ποιον μπορει να αναφερεσαι κιολας, ουτε καν εγω δεν εγραψα τιποτα για τους "μεταλλαδες".
    Πρόσεξε. Ήταν φανερό από το 1ο σου ποστ ότι άκουγες εκείνη την ώρα το άλμπουμ για πρώτη φορά. Βαριέμαι να σχολιάσω τα υπόλοιπα. Βαριέμαι όσο και το Incident.

  11. #41
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Το ακουγα δευτερη φορα, και τι να λεει? Τοσο καιρο μετα το ακουω καθημερινα, και μετα απο εκατονταδες ακουσματα ολα τα χρονια εχω οπως ολοι εχουμε ενα φιλτρο να ξερουμε απο την αρχη λιγο παραπανω αν μας αρεσει. Εσυ κατι για μπλιμπλικια και πρωτοποριες ειπες, ενω το Incident δεν εχει σημαντικες πρωτοποριες στον ηχο των Porcupine Tree, αυτος ειναι ο ηχος τους εδω και 3 αλμπουμ, με ψηγματα να υπαρχουν και πιο πριν.

    Συμφωνω παντως οτι το τελευταιο ΜΕΓΑΛΟ αλμπουμ ηταν το In Absentia, για τα τρια επομενα θα πω οτι το Deadwing ειναι απο μετριο εως μικρο, το Fear Of A Blank Planet αρκετα καλο (κατι του ελειπε αλλα Anaesthetize, Sentimental τεραστιες κομματαρες), και το Incident προσωρινα μου φαινεται ισαξιο αν οχι λιγο καλυτερο του προηγουμενου.

Similar Threads

  1. Porcupine Tree - Deadwing
    By daydreamer in forum Albums
    Replies: 31
    Last Post: 14-09-2005, 15:57
  2. Porcupine Tree / Blackfield sti Thessaloniki
    By jimid in forum Live & Events Talk
    Replies: 4
    Last Post: 13-07-2005, 12:54
  3. Neo Porcupine Tree
    By sephiroth in forum Music Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 20-03-2005, 10:24
  4. Porcupine Tree news :)
    By Phoebus in forum Music Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 20-09-2004, 19:11
  5. Porcupine Tree
    By cloud in forum Music Discussion
    Replies: 47
    Last Post: 28-01-2004, 15:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •