Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67

Thread: um like whatever

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default um like whatever

    Κάθομαι και σκέφτομαι αν θα έπρεπε οι Radiohead να το είχαν παρατήσει το άθλημα αμέσως μετά την περιοδεία για το Ok computer, ή έστω αφού προλάβαιναν να κυκλοφορήσουν σε σινγκλάκι το Idioteque, αλλά αμέσως μετά απ' αυτό. Αφού είναι προφανές πως ό,τι ακολούθησε αυτού ήταν είτε κουραστικά αναμασήματα του παρελθόντος είτε ανούσιες αηδιούλες με πανέμορφα περιτυλίγματα. Προτείνω δε αν έρθουν ποτέ για συναυλία να μπούμε και να τους δείρουμε, να φάμε τα χοντογκζ και να πιούμε τα τζιν τους. Όλα αυτά φυσικά αν δε σοβαρευτούν και δε βγάλουν φέτος την απίστευτη δισκάρα-ορόσημο για τη δεκαετία και λοιπές τέτοιες υπερβολές, που περιμένουμε ούλοι από δαύτους αυτό το χειμώνα.
    Αναπτύξτε λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη τόσο τη μουσική αξία του Bends όσο και τις καταστροφικές συνέπειες της ύπαρξής των (βλ. στο λήμμα "Muse" για περισσότερα), κατά πόσο νομίζετε ότι προσέθεσε κύρος στο όνομα των Radiohead η από_KidA_και_μετά περίοδος τους και εκτιμήστε, όσο αυτό είναι δυνατόν, τις προοπτικές της μπάντας τούτης.











































    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  2. #2
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Γενικά ότι λες παίζει να ισχύει γερά. Τα μετά Ok Computer μπλιμπλίκια (και άσχημα κιόλα πλην Idioteque) δεν τους οδήγησαν πουθενά εκτός από την αδιαφορία. Το τελευταίο τους ίσως να έσωσε λίγο την κατάσταση. Περί Muse διαφωνώ. Τράβηξαν δικό τους δρόμο και αρκετά επιτυχημένο.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  3. #3
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    ..
    εμένα το bends δε μ'αρέσει τόσο και γενικά σίγουρα προτιμώ την μετά - οκ κομπιούτερ εποχή παρά την πριν
    αλλά εδώ που τα λέμε, προτιμω την οκ κομπιούτερ εποχή.

    ωστόσο πιστεύω ότι έχουν γενικά δυνατότητες γιατί είναι από τις μπάντες που τα μέλη ψάχνονται ξεχωριστά και ανεξάρτητα και δεν υπάρχει (ντάξειυπάρχει αλλά όχι απόλυτα) ο ένας που κάνει όλη τη δουλειά. οπότε αναμένουμε τις επόμενες κινήσεις.

    ένιγουει, packt like sardins in a crushd tin box. και γενικά, αγαπώ αμνήζιακ. (το άλμπουμ ντε), οπότε δε μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα.

    άσε που συμφωνεί και ο Η.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,388

    Default

    Για μένα το Kid A είναι σχεδόν ισάξιο του Οκ κομπιούτερ με το Αmnesiac να ακολουθεί από κοντά.Ούτε εμένα με τρελαίνει το Bends,χωρίς να το χω ακούσει όσο τα προαναφερθέντα.Το τελευταίο δεν το χω πάρει ακόμα
    i would name her rock'n'roll.

  5. #5
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss
    άσε που συμφωνεί και ο Η.
    Το απόλυτο επιχείρημα για να διαμορφώσεις μουσική άποψη και γούστο.

    Πάρτην

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    once upon the playground
    Posts
    1,900

    Default

    Κοίτα εδώ που τα λέμε είναι βασικό..
    i said bye bye to you


  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Εγώ λέω οτι πρίν του οκ κομπιούτερ είναι όλα παπαριές, απαυτό και μετά, όλα αριστουργήματα, και εσύ δε ξέρεις τι σου γίνεται. λολ.

  8. #8
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αυτοί που δεν είναι φλώροι ξέρουν οτι τα μπεντς και παμπλοχάνι και ρέστα είναι μέτριοι γκέη δίσκοι. Ξέρουν επίσης οτι το οκ κομπιούτερ είναι ένα απο τα αριστουργήματα του παγκόσμιου μέταλ, το αμνέζιακ ένας καλός δίσκοντας, το κιντα και το 8ίφς δύο υπερδίσκοι με μερικά αριστουργηματικά κομμάτια. Συμφωνεί και ο Caffrey.

  9. #9
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    νε το μπεντς ομως έχει κανα μερικά κομμάτια (τα μισά σχεδόν) που χύνουν δισκογραφίες.
    After the Triumph of Your Birth.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    top of the world, ma!
    Posts
    292

    Default

    κοιτάχτε να δείτε τώρα, ή θα μιλήσετε σοβαρά ξερωγώ ή να στείλω πμ στο μοντ να το κλειδώσει. Δε γίνεται συμπαθείς και μη_αντιπαθείς χρήστες να κακολογούν το Μπεντς και παράλληλα να μη συμφωνούν ότι το ΚιντΈι και το Αμνήζιακ (ειδικά το Αμνήζιακ δλδ) είναι για πέταμα. Πραγματικά όμως δε γίνεται. Για τον Πάμπλο δε συμφωνώ αλλά νταξ', δε μου κάνει και τρομερή εντύπωση πια που τρώει ένα μίνι-θάψιμο καθ'ότι πρόκειται για ωραίο δίκο αλλά δε συγκρίνεται με το Μπεντς. Αλλά Μπεντς, σοβαρευτείτε νέοι.
    Επίσης, υπερασπιστές της περιόδου β', πείτε αν σας βαστάει και πως σας φαίνεται όλο αυτό το πράγμα με τα ανούσια ντιβιντίζ και τα ακόμη πιο ανούσια λάιβ άλμπουμς.
    1-0, κερδίζω.
    χα.
    πες μου πάλι πως θα βλέπω όνειρα κι όταν πεθάνω
    πως περισσότερο από τώρα θα μπορώ να σ' αγαπάω

  11. #11
    Senior Member dyingfreedom's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Sleepy Town
    Posts
    5,037

    Default

    Οι Ρέντιοχεντ μέχρι ΚΑΙ το ok computer ανήκουν στο πάνθεον εκείνων των ολίγων συγκροτημάτων, τα οποία δικαιωματικά θεωρούνται ελίτ.
    Μετά το οκ κομπιούτερ, είναι απλά μια ενδιαφέρουσα μπάντα, που θελει να παίξει πρωτοποριακή μουσική με το ζόρι imo. Αν και στο τελευταιο κάπως προσπάθησαν να γυρίσουν σε πιο γνώριμα ηχοτόπια.

    Το the bends είναι θεϊκό, αλλά το ok computer είναι έτη φωτός μπροστά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default

    Πιστεύω ότι όντως τα Kid A και Amnesiac είναι αδύναμα album... (όπως και το Pablo Honey...), αλλά νομίζω πως αυτό οφείλεται στο ότι το The Bends και το Ok Computer ήταν αριστουργήματα. Επίσης έχω να πω πως το Hail to the Thief είναι καλό και πως το προσωπικό του Thom Yorke είναι γαμάτο και πως γενικά φαίνεται να έχουν πάρει τα πάνω τους και αναμένω το νέο να είναι δισκάρα. Αυτό πάνω κάτω.

    btw εννοείται πως γουστάρω και Kid A και Amnesiac, αλλά στη σύγκριση με τα 2 προηγούμενα (μια σύγκριση που προφανώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα) imo χάνουν.

  13. #13
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by afroleft
    Επίσης, υπερασπιστές της περιόδου β', πείτε αν σας βαστάει και πως σας φαίνεται όλο αυτό το πράγμα με τα ανούσια ντιβιντίζ και τα ακόμη πιο ανούσια λάιβ άλμπουμς.
    1-0, κερδίζω.
    χα.
    Δε ξέρω, εν μ' αρέσουν πολύ αυτά έτσι κι αλλέως. Επίσης για να μήν είμαστε αφοριστικοί το μπέντς είναι πιο καλός μέτριος γκέη δίσκος απο τους άλλους της περιόδου άλφα. Ταυτόχρονα όμως η περιόδος βήτα είναι ισχυρότερη. Μπράβο της!

  14. #14

    Default

    Το "Kid A" είναι ο αγαπημένος μου δίσκος των Radiohead.

    Τα πριν του "OK Computer" καθώς και το ίδιο, δεν μου μιλάνε από υψηλή θέση, σε σχέση με την αποδοχή και αναγνώρισή τους. Κοινώς, τα βρίσκω ψιλομαλακιούλες τα παλιά, οκ το οκ.

    Το "Hail to the Thief" δεν ήταν τόσο σκοτεινό όσο το "Kid A" και δε μάρεσε και ιδιαίτερο, αυτό το "The Bends" δεν ξέρω τι είναι, αυτό που ξέρω είναι πως οι Radiohead για μένα υπήρξαν μια οκ μπάντα και απολύτως τίποτα παραπάνω, καθώς και πως ο H. είναι βλάκας με περικεφαλαία.

    Συμφωνεί και ο Caffrey.

    Όχι με όλα όμως.

































    Με κάποια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    1,103

    Default

    Kid A και Amnesiac νομίζω είναι η καλλιτεχνική κορύφωση των Radiohead οπότε δεν περιμένω ν'ακούσω κάτι αντάξιο τους με το καινούριο album ή στο ευρύτερο μέλλον. Μιλώ για την διετία 2000-2001 και όχι για την μετά OK Computer εποχή στο σύνολο της. Η πορεία τους μετά OK Computer αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα που λέει ότι όταν ένα pop group κάνει τέτοιο μπαμ (δεν έχουν γίνει και πολλά ιστορικά) τα πιθανά σενάρια είναι να διαλυθεί ή να πέσει κατακόρυφα. Έτσι δεν νομίζω ότι έχω να πω πολλά αρνητικά για τους Radiohead ενώ για την πρώτη περίοδο δεν ασχολούμαι γιατί μάλλον είμαι εκτός κλίματος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •