Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73

Thread: Σύγκρουση πολιτισμών

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru
    Απόδειξε ποτέ κανείς ότι ο άνθρωπος είναι ορθολογικό όν;
    Μα φυσικά. Έχεις απόλυτο δίκιο.

    Μπορεί να λέει η ταυτότητα μου ότι το όνομά μου είναι Φοίβος, μάτια πράσινα, ωοειδές κεφάλι και ΧΟ... στην φαντασιακή μου όμως ταυτότητα είμαι Ο ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΟΠΩΣ... LET'S SAY ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

    Τι να την κάνουμε ρε Candiru την φαντασιακή ταυτότητα που τόσο έντονα υποστηρίζεις, που λες κιόλας ότι καταπιέζεται, αντιδημοκρατικά, στα περιβάλλοντα των σχολείων; Μπορείς να μου εξηγήσεις;
    Last edited by Phoebus; 13-02-2010 at 00:16.

  2. #62
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Quote Originally Posted by Candiru
    Απόδειξε ποτέ κανείς ότι ο άνθρωπος είναι ορθολογικό όν;
    Μα φυσικά. Έχεις απόλυτο δίκιο.

    Μπορεί να λέει η ταυτότητα μου ότι το όνομά μου είναι Φοίβος Παναγόπουλος, μάτια πράσινα, ωοειδές κεφάλι και ΧΟ... στην φαντασιακή μου όμως ταυτότητα είμαι Ο ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΟΠΩΣ... LET'S SAY ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

    Τι να την κάνουμε ρε Candiru την φαντασιακή ταυτότητα που τόσο έντονα υποστηρίζεις, που λες κιόλας ότι καταπιέζεται, αντιδημοκρατικά, στα περιβάλλοντα των σχολείων; Μπορείς να μου εξηγήσεις;
    μπορεί να μη θεωρείς τον εαυτό σου ναπολέοντα, ίσως να τον θεωρείς απόγονο του μεγάλου Αλεξάνρου, μέλος ενός περιούσιου λαού εκλεκτού από τον Θεό, προνομιούχο ως άρειο λευκό και δε συμαζεύεται.

    Αν εσύ, όπως και εγώ γελάμε με τέτοιες κολοσσιαίες βλακείες που αφήνουν το στίγμα τους στην Ιστορία, μάλλον πρέςπει να αναθεωρήσουμε τη στάση μας, να κρατήσουμε μια στάση όπως του ψυχίατρου μπροστά στην παράνοια.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Εφόσον λοιπόν γελάς με αυτές τις κολοσσιαίες βλακείες γιατί σου φαίνεται αντιδημοκρατικό να απαγορευτούν οποιεσδήποτε εκφάνσεις της στο χώρο του σχολείο; Μην μου υπερασπιστείς το δικαίωμα του ανθρώπου στη βλακεία γιατί θα μιλήσω για το δικαίωμα των υπόλοιπων ανθρώπων να μην έρχονται σε επαφή με τη βλακεία ενός ανθρώπου.

    Αποφάσισε επιτέλους τι θες να υποστηρίξεις για να συνεχίσει η συζήτηση.

  4. #64
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Εφόσον λοιπόν γελάς με αυτές τις κολοσσιαίες βλακείες γιατί σου φαίνεται αντιδημοκρατικό να απαγορευτούν οποιεσδήποτε εκφάνσεις της στο χώρο του σχολείο; Μην μου υπερασπιστείς το δικαίωμα του ανθρώπου στη βλακεία γιατί θα μιλήσω για το δικαίωμα των υπόλοιπων ανθρώπων να μην έρχονται σε επαφή με τη βλακεία ενός ανθρώπου.

    Αποφάσισε επιτέλους τι θες να υποστηρίξεις για να συνεχίσει η συζήτηση.
    ξέρεις, ότι άμα ο ψυχίατρος φερθεί έτσι στον πελάτη του, παίζει κορώνα γράμματα την σωματική του ακεραιότητα; Ναι υποστηρίζω το δικαίωμα του ανθρώπου στη βλακεία, αρκεί αυτή να μην είναι επικίνδυνη καθεαυτή, διότι αν την αντιμετωπίσω με τον τρόπο που υποστηρίζεις θα γίνει επικίνδυνη ούτως ή άλλως.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ξέρεις ότι πάλι εξισώνεις καταστάσεις;
    Ξέρεις ότι ο θρησκευόμενος κόσμος δεν είναι ψυχασθενής;
    Ξέρεις ότι βαρέθηκα να μιλάω μαζί σου;

  6. #66
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Ξέρεις ότι πάλι εξισώνεις καταστάσεις;
    Ξέρεις ότι ο θρησκευόμενος κόσμος δεν είναι ψυχασθενής;
    Ξέρεις ότι βαρέθηκα να μιλάω μαζί σου;
    θα σου απαντήσω με μια ιστορία.

    Ο Θουκυδίδης θεωρούσε απόλυτα φυσκό να πας στο μαντείο των δελφών γαι να πάρεις τα προγνωστικά για μια μάχη. Οταν η Ζαν Νταρκ συμβουλευόταν τις τάδες άγιες, κινητοποιούσε ολόκληρο στρατό σε νικηφόρες μάχες. Αμα σήμερα ένας στρατηγός επικαλεστεί την επικοινωνία του με την παναγία για να πάρει απόφαση για μια μάχη θα τον πάρουν κατευθείαν σηκωτό οι κύριοι με τις άσπρες μπλούζες.

    Ενας που βλέπει οράματα μπορεί να είναι σαμάνος στην Ινδία, μάγος στους Βουσμάνους, έγκλειστος ψυχοπαθής στην Γερμανία.

    Οι καμικάζι της Αλ Κάιντα είναι ήρωες σε μερικές χώρες και τρελλοί σε εμάς και πώς να μην τοπυς θεωρούμε τρελούς όταν πιστεύουν πως πεθαίνοντας και παίρνοντας όσο το δυνατόν περισσόερους άπιστους μαζί τους πάνε στον Παράδεισο , όπου ο Αλλάχ τους δίνει πακέτο 80 παρθένες;

    Κάθε κοινωνία ορίζει τι θα θεωρεί τρελό, ψυχασθένεια, κλπ. Από ψυχιατρική όμως σκοπιά, θρησκεία και παράνοια αν και σίγουρα δεν είναι το ίδιο, πάντως δεν έχουν και τόσο σαφή όρια

    Αν βαρέθηκες να μου απαντάς μη μου απαντάς, διότι και εγώ δυσκολεύομαι σε δυο θέματα μαζί (προέκυψε και η ομοιοπαθητική και ευτυχώς αυτό που άνοιξα για την τέχνη αγνοήθηκε ) να αναπτύσσω απόψεις που μάλλον δεν σου είναι οικείες.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Λοιπόν με ιστοριούλες και πατροναρίσματα του στυλ "οικείες απόψεις" να απαντάς στο indymedia.

    1)Μιλάς για ψυχιατρική σκοπιά. Μας έγινες και ψυχίατρος;
    2)Είσαι βλάκας αν νομίζεις ότι ξέρεις τι μου είναι οικείο και τι όχι.
    3)Επειδή βαρέθηκα δεν σημαίνει ότι σταματάω, απλά σου εξηγώ ότι ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ να σου υποδεικνύω παντού ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΙ. Ξεκινήσαμε από την μαντήλα, πήγαμε στα σχολεία, στις ταυτότητες και τώρα στη ψυχολογία και στον δικό σου ορισμό της παράνοιας(=θρησκεία).

    BTW η "ιστοριούλα" σε τι εξυπηρετεί; Το ηθικό δίδαγμα ποιο είναι; Ότι η κοινωνία ορίζει τα πάντα; Oh teach me, wise Master of the Obvious Candiru...

  8. #68
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus
    Λοιπόν με ιστοριούλες και πατροναρίσματα του στυλ "οικείες απόψεις" να απαντάς στο indymedia.

    1)Μιλάς για ψυχιατρική σκοπιά. Μας έγινες και ψυχίατρος;
    2)Είσαι βλάκας αν νομίζεις ότι ξέρεις τι μου είναι οικείο και τι όχι.
    3)Επειδή βαρέθηκα δεν σημαίνει ότι σταματάω, απλά σου εξηγώ ότι ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ να σου υποδεικνύω παντού ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΙ. Ξεκινήσαμε από την μαντήλα, πήγαμε στα σχολεία, στις ταυτότητες και τώρα στη ψυχολογία και στον δικό σου ορισμό της παράνοιας(=θρησκεία).

    BTW η "ιστοριούλα" σε τι εξυπηρετεί; Το ηθικό δίδαγμα ποιο είναι; Ότι η κοινωνία ορίζει τα πάντα; Oh teach me, wise Master of the Obvious Candiru...
    εγώ περιμένω να μου παραθέσεις τις δικές σου απόψεις και να ξεκαθαρίσουμε και κείνη την εκκρεμότητα με την σύγχυση ορισμών. ωε τώραβλέπω μόνο στείρα επίθεση. Εϊμαι τέρας ψυχραιμίας, παλιά καραβάνα στο διαδίκτυο, έχω ακούσει και χειρότερα, όμως δεν μπορώ να παίζω σε τρία thread μαζί (φτού, τώρα κάποιοι πόσταραν και σε αυτό για την τέχνη).
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Δεν σε πιέζω να απαντήσεις άμεσα, απάντα και αύριο, όποτε σε βολεύει τέσπα.

    Οι θέσεις μου είναι ξεκάθαρες νομίζω, την επίθεση στο άτομο την έκανες εσύ και σου απάντησα ότι είσαι βλάκας.

    Αυτό που σε ρωτάω τώρα, αν είσαι και ψυχίατρος, είναι αποτέλεσμα αυτών που λες εσύ, χωρίς καμία πίεση από κανέναν. Σε ρωτάω λοιπόν, είσαι ψυχίατρος και τόσο εύκολα μιλάς για "ψυχιατρικής σκοπιά";

    Δεν με ενδιαφέρει τι είσαι, δεν είσαι και ο Χριστός, δεν με ενδιαφέρει. Εγώ πάντα μιλάω για τις θέσεις του καθενός και σκοπός μου είναι όχι να επιβάλλω την άποψη μου αλλά να βγάλω μια άκρη σ'αυτά που συζητάμε και να επιχειρηματολογώ λογικά. Κάτι που δεν κάνεις εσύ. Σου έχω υποδείξει τις αντιφάσεις σου και ακόμα αρνείσαι να μου απαντήσεις. Για τους ορισμούς...; Εννοείς για τις ταυτότητες; Για μένα αυτό το κεφάλαιο στη συζήτηση έχει κλείσει και σου είπα ρητά ότι σε καμία περίπτωση δεν υφίσταται να είναι η θρησκεία κάποιου μέρος της ταυτότητας του. ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΑΛΑΚΙΣΤΗΡΙ.

    Λοιπόν, απάντα τις ερωτήσεις μου ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ.

  10. #70
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    για να έχω άποψη για ένα θέμα πρέπει ντε και καλά να έιμαι και ειδικός με πτυχία και ντοκτορά επί του θέματος; Δεν υπάρχουν εκλαϊκευμένα βιβλία, άρθρα, συζητήσεις;

    Αν πιστεύεις αυτό που λερς για τις ταυτότητες με γεια σου με χαρά σου. Πάντως (και τελειώνω, προτιμώ την ομοιοπαθητική) μην τυχόν το πεις σε κανένα θρήσκο για το καλότου κεφαλιού σου. Εδώ κόντεψαν να ξεσηκώσουν τζιχάντ για την αναφορά της "ταυτότητάς" τους σε ένα πλαστικοποιημένο χαρτί διοικητικής καθαρά χρήσης. Τι να λέμε τώρα...
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    "Για να έχω άποψη για ένα θέμα πρέπει ντε και καλά να μην χρησιμοποιώ εκφράσεις του στυλ 'είμαι ο αρμόδιος' ή 'από <insert favorite science> απόψεως' που κάθε άλλο παρά αξιόπιστες ως θέσεις είναι;"

    Εφόσον λοιπόν υπάρχουν βιβλία και άρθρα και συζητήσεις μπορείς να το λες αυτό ("από ψυχιατρικής άποψης"), να παραθέτεις μόνο το απόσπασμα που αποδεικνύει την θέση σου και προαιρετικά ένα link σε ολόκληρο το άρθρο/συζήτηση/βιβλίο/whatever.

    OK;

    ΑΠΑΝΤΑ ΤΩΡΑ, ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΕΞΙΣΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ; ΑΝ ΟΧΙ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ.

  12. #72
    Ημικρανία ang69's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Howondaland
    Posts
    2,782

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial
    προβληνώμενη

  13. #73
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    αν τα παραδείγματα που σου έφερα δεν σε έπεισαν για τη ΣΥΝΑΦΕΙΑ θρησκείας-παράνοιας (σε καμιά περίπτωση δεν ταυτίζονται) και για το σχετικό του ορισμού της παράνοιας, το μόνο που μπορώ να σου συστήσω είναι μερικά βιβλία του Καστοριάδη, Φουκώ, Λακάν, Β. Ράιχ.

    Πχ Η φαντασιακή θέσμισητης κοινωνίας
    Η ιστορία της τρέλλας
    Ο λακάν για αρχάριους
    Η μαζική ψυχολογία του φασισμού, αντίστοιχα

    Δηλαδή ο καμικάζι που πιστεύει ότι ο Αλλάχ του έχει κρατημένες 80 γυναίκες και μάλιστα παρθένες και πάει και σκοτώνεται είναι απλώς θρησκευόμενος; Αντε για αυτόν, όμως για όλους όσους τον υποστηρίζουν;

    "Οταν μιλάς στο Θεό λένε ότι προσεύχεσαι, όταν σου μιλάει ο θεός λένε ότι σούστριψε" . Τόμας Σαζ του κινήματος της αντιψυχιατρικής.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

Similar Threads

  1. Replies: 98
    Last Post: 05-06-2006, 15:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •