Page 284 of 301 FirstFirst ... 184234274282283284285286294 ... LastLast
Results 4,246 to 4,260 of 4511

Thread: Me pairnoun fantaro

  1. #4246
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    ευχαριστώ αγαπημένο μας φόρουμ, ελπίζω να είναι όντως τυπική διαδικασία. υπομονή φίλε χρήστη Beyond Within.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #4247
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Η αναβολή που είχα πάρει για το πανεπιστήμιο τέλειωσε 31/12 και τώρα είναι να παρουσιαστώ το Μάρτιο. Ξέρουμε πώς μπορώ να πάρω ακόμα ένα χρόνο αναβολή;
    Με άτομα που έχω μιλήσει, μου είπαν πως πρέπει να παρουσιαστώ και να ζητήσω αναβολή μέσα και υπάρχουν δύο επιλογές: είτε θα πάω μόνος μου όπου πρέπει για να εξεταστώ με συνοδό(με δικό μου μέσο), την ίδια μέρα που παρουσιάζομαι, ή αλλιώς θα πάω την επόμενη μέρα μαζί με όλους όσους θέλουν αναβολή με λεωφορείο του στρατού.
    Κατ'αρχάς ισχύουν αυτά ή μου τα παν λάθος;
    Επίσης, άλλο παιδί μου πε για ένα σκηνικό που παίρνεις στο φρουραρχείο (δεν έχω ιδέα τι είναι) και κανονίζεις από εκεί να περάσεις από επιτροπή αναβολών, οπότε γλυτώνεις το τράβηγμα του να μπεις και να παρουσιαστείς, το πέρα δώθε κέντρο κατάταξης-νοσοκομείο-κέντρο κατάταξης συν το ότι δεν τραβάς μαζί σου κάποιον από τους γονοείς σου. Παίζει αυτό το σενάριο; Το χει κάνει κανείς για να πει λεπτομέρειες;
    Μένω και είμαι από Πάτρα, σε περίπτωση που έχει κάποια σημασία για το φρουραρχείο/κέντρο κατάταξης.
    Αυτά, cheers!

  3. #4248
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    θα πας/πάρεις τηλέφωνο το στρατόπεδο της πάτρας (ΚΕΤΧ πρέπει να λέγεται) που λογικά είναι και το φρουραρχείο της πάτρας (εσένα σε νοιάζει ο γιατρός, αν μπορείς μιλα μαζί του). θα πεις το και το, θέλω να εξεταστώ από ψυχίατρο και θα σε στείλουν να πας πριν την ημερομηνία της κατάταξης στην τρίπολη όπου θα σε εξετάσει γιατρός και θα περάσεις από την επιτροπή απαλλαγών. παίζει και να μη χρειάζεται τρίπολη αλλά έχω την εντύπωση ότι έτσι είναι.

    αν δε γίνεται αυτό ή δεν προλαβαίνεις, μπαίνεις κανονικά στην κατάταξη και πάλι ότι θες να δεις γιατρό. αν είσαι με συνοδό φεύγετε στα μπαμ για το πλησιέστερο νοσοκομείο (τρίπολη ή 401 λογικά) με αμάξι και κάνεις τα ίδια. αν είσαι μόνος, ίσως κάτσεις 1-2 βράδια στο στρατόπεδο μέχρι να σε στείλουν οι ίδιοι. η κατάληξη είναι πάλι η ίδια.

    θα σου πρότεινα τη λύση με το φρουραρχείο αν γίνεται για πιο γρήγορα και να γλυτώσεις τη μέρα της κατάταξης.

  4. #4249
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Λοιπόν

    Την πρώτη μέρα στο κέντρο ρωτάνε "είναι κανείς για αναβολή;" άμα πεις ναι σε πάνε για αναβολή έχεις δεν έχεις συνοδό. είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. ο συνοδός δεν είναι καν απαραίτητος αλλά θα σε βοηθήσει.

    όσο για το φρουραρχείο. σε κάθε νομό ένα στρατόπεδο είναι το φρουραρχείο. πάρε τη στρατολογία να μάθεις.

    καλό είναι να έχεις ήδη χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο. θα σε πάνε σε στρατιωτικό νοσοκομείο για εξέταση. σε μένα τη δεύτερη φορά που είχα ήδη πάρει αναβολή μετά από 3.5 μήνες θητεία και είχα και χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο, η εξέταση αυτή ήτανε τυπική διαδικασία.

    καλή υπομονή.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #4250
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ήσασταν κατατοπιστικότατοι!
    ER delivers

  6. #4251
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Φροντίζεις να έχεις κάποιο χαρτί από γιατρό που λέει τι έχεις ή/και γραμμένα φάρμακα. Πας στο φρουραρχείο στο διάστημα των 5 ημερών πριν μπεις, δίνεις το χαρτί της κατάταξης και περιμένεις (πολύ) μέχρι να σε φωνάξουν. Μπαίνεις μέσα τους λες θέλω να εξεταστώ από ψυχίατρο. Στην Αθήνα σε στέλνουν στην Πεντέλη, για Πάτρα ψαξτο. Πας στο νοσοκομείο, περιμένεις, σε κάποια φάση μπαίνεις και δίνεις τα χαρτιά σου στον γιατρό ο οποίος θα ασχοληθεί 1 λεπτό μαζί σου και θα σου γράψει κάτι χαρτιά. Μετά γυρνάς στο φρουραρχείο, τους τα δίνεις και ξαναπεριμένεις. Σε φωνάζουν, σου δίνουν και άλλα χαρτιά και με αυτά πας στην στρατολογία αν την προλαβαίνεις ανοιχτή αλλιώς πας την επόμενη. Πας εκεί, περιμένεις, τους δίνεις τα χαρτιά και σου λένε ότι σε κάμποσες μέρες θα σου έρθει καινούργιο χαρτί να περάσεις από επιτροπή. Όταν σου έρθει θα λέει ποιες ημερομηνίες θα περάσεις. Πας με ότι χαρτιά έχεις μαζέψει (για Αθήνα στο 401), περιμένεις, σε κάποια φάση μπαίνεις και σε ψευτοεξετάζουν κανά δυο γιατροί οι οποίοι σου λένε και τελικά τι αναβολή θα σου δώσουν.

    Για όλα αυτά δεν είναι απαραίτητος ο συνοδός. Αν σε έχουν καλέσει κάπου κοντά στην πόλη σου καλύτερα πήγαινε στο στρατόπεδο αντί για το φρουραρχείο γιατί θα ξεμπερδεψεις σε μια μέρα. Αν πας από φρουραρχείο φρόντισε να πας σε όλα όσο πιο πρωί γίνεται. Ό,τι θες ρώτα.

  7. #4252
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Κάτι ακόμα: δε μου έχει έρθει χαρτί που να λέει πού και πότε πρέπει να παρουσιαστώ, το μόνο που εμφανίζει στο stratologia.gr είναι
    Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2014 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος) πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη η ημερομηνία και το κέντρο υποχρέωσης κατάταξης.
    Για να πάρω την αναβολή μέσω φρουραρχείου που μου φαίνεται καλύτερο(λιγότερη ταλαιπωρία) θα πρέπει να περιμένω να βγει πότε παρουσιάζομαι και μετά να πάρω τηλέφωνο ή μπορώ να το κάνω και από τώρα;
    Επίσης, το χαρτί από ιδιώτη ή νοσοκομείο που είπατε είναι απαραίτητο; Δεν έχω τελικό σκοπό να πάρω Ι5, θέλω ένα χρόνο για να τελειώσω με μαθήματα και διπλωματική και μετά να μπω.
    Το πλάνο μου ήταν να πάω και να πω αυτό ακριβώς σε όποιον με εξετάσει, ότι θέλω αναβολή για να τελειώσω πριν με διαγράψουν και μετα να μπω κανονικά, παίζει να πάρω πούλο; Με όσους έχω μιλήσει (ο ένας πήρε Ι5 χωρίς χαρτιά από γιατρούς κτλ) μου έχουν πει πως την πρώτη αναβολή στη δίνουν χωρίς πρόβλημα.

  8. #4253
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Telepetel View Post
    Με όσους έχω μιλήσει (ο ένας πήρε Ι5 χωρίς χαρτιά από γιατρούς κτλ) μου έχουν πει πως την πρώτη αναβολή στη δίνουν χωρίς πρόβλημα.
    Καλά σου είπε, μην αγχώνεσαι.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  9. #4254
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    λογικα για τα ντραβαλα με τους γιατρους πας στο πλησιεστερο στρατιωτικο νοσοκομειο(πιθανοτατα στην τριπολη).
    φιλος με τα ιδια επιχειρηματα (φαρμακα και διαγραφη απο φοιτητης) πηρε 1 χρονο.

  10. #4255
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Telepetel View Post
    Κάτι ακόμα: δε μου έχει έρθει χαρτί που να λέει πού και πότε πρέπει να παρουσιαστώ, το μόνο που εμφανίζει στο stratologia.gr είναι
    Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2014 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος) πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη η ημερομηνία και το κέντρο υποχρέωσης κατάταξης.
    Για να πάρω την αναβολή μέσω φρουραρχείου που μου φαίνεται καλύτερο(λιγότερη ταλαιπωρία) θα πρέπει να περιμένω να βγει πότε παρουσιάζομαι και μετά να πάρω τηλέφωνο ή μπορώ να το κάνω και από τώρα;
    πρέπει να έχεις το χαρτί. αν δεν στο έχουν στείλει και περνάνε οι μέρες πήγαινε στους μπάτσους και ρώτα. εμένα το είχαν και καθότανε ενώ κανονικά πρέπει να σου το φέρουν ή έστω να σε ενημερώσουν κάπως. τελικά πήγε ο πατέρας μου να το πάρει και όταν τους ρώτησε γιατί δεν πήραν έστω ένα τηλέφωνο ακολούθησε ο διάλογος με τον μπάτσο:

    - Έπαιρνα και μου έλεγε ότι το νούμερο δεν υπάρχει.
    - Σε ποιο τηλέφωνο παίρνατε, το ίδιο νούμερο έχω 30 χρόνια τώρα.
    - Στο 0431*****
    - ...

    πάντως ειδικά αν έχει πολύ κόσμο η αναβολή μέσω φρουραρχείου σε καμιά περίπτωση δεν είναι λιγότερη ταλαιπωρία σε σχέση με το να πας σε στρατόπεδο (αν είναι κοντά σου φυσικά).

    Quote Originally Posted by Telepetel View Post
    Επίσης, το χαρτί από ιδιώτη ή νοσοκομείο που είπατε είναι απαραίτητο; Δεν έχω τελικό σκοπό να πάρω Ι5, θέλω ένα χρόνο για να τελειώσω με μαθήματα και διπλωματική και μετά να μπω.
    Το πλάνο μου ήταν να πάω και να πω αυτό ακριβώς σε όποιον με εξετάσει, ότι θέλω αναβολή για να τελειώσω πριν με διαγράψουν και μετα να μπω κανονικά, παίζει να πάρω πούλο; Με όσους έχω μιλήσει (ο ένας πήρε Ι5 χωρίς χαρτιά από γιατρούς κτλ) μου έχουν πει πως την πρώτη αναβολή στη δίνουν χωρίς πρόβλημα.
    άμα δούνε χαρτί ειδικά από δημόσιο νοσοκομείο ξεμπερδεύεις κατευθείαν γιατί φεύγει κατά κάποιο τρόπο η ευθύνη από πάνω τους. αν δεν έχεις τίποτα ίσως κάτσουν να σε εξετάσουν. εγώ λέω πήγαινε σε έναν ιδιώτη, πες του ό,τι είπες και σε μας και λογικά κάτι θα σου γράψει.

  11. #4256
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Πας σε έναν νοσοκομειακό γιατρό , αλλά στο ιδιωτικό του ιατρείο, λες τι παίζει και καθαρίζεις στο 99,99%

    Σου σκάει σφραγίδα νοσοκομείου στο χαρτί και είσαι κομπλέ.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #4257
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Να'στε καλά, θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

  13. #4258
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    έχει πάρει κανείς αυτή τη δίμηνη αναβολή για "κοινωνικούς λόγους"; τι λόγοι μπορεί να είναι αυτοί ακριβώς; πρέπει να στείλω τον πατέρα μου στο νοσοκομείο ή αρκεί να έχω απλά μια εκκρεμότητα με τη σχολή (διπλωματική εργασία στην προκειμένη);
    μου είπαν ότι πρέπει να υποβάλω μια υπεύθυνη δήλωση όπου θα αναφέρω τους "κοινωνικούς λόγους" και σχετικά χαρτιά που να τους τεκμηριώνουν.
    την πήραμε συντρόφια. έγραψα μια πειστική υπεύθυνη δήλωση αλα ξανθόπουλος και είχα ένα χαρτί υπογεγραμμένο από τον καθηγητή με στάμπα γραμματείας ότι όντως εκπονώ διπλωματική εργασία και γεια σας. δεν τους χάλασε.
    Last edited by Ghoul; 06-03-2014 at 12:40.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #4259
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Πήγα συνοδός με φίλο σήμερα, και τα καριόλια στην επιτροπή στο 401 του έριξαν άκυρο. Τους είπε κι αυτός κάτι μαλακίες λόγους για την αναβολή (1 χρόνο ήθελε, μετά θα έμπαινε, δεν πήγαινε για Ι5) ότι έχει άγχος επειδή έχει επιχείρηση πίσω και κάτι μαλακίες, και τον ψάρωσαν λέγοντας του "εδώ είμαστε 3 στρατιωτικοί γιατροί, τι μας νοιάζει η δουλειά σου;". Στην συνέχεια εκνευρίστηκαν επειδή ο γιατρός του στρατοπέδου είχε γράψει κάτι για μικτή διαταραχή και πέταξαν τα χαρτιά του στην άκρη. Ξέρετε τι παίζει μόλις μπει στρατόπεδο; Μπορεί να πάει και να ζητήσει κατευθείαν τον γιατρό να του δώσουν από μέσα καμια ετήσια αναβολή;
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  15. #4260
    Senior Member KiNKY KoNG's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    111

    Default

    apo ton giatro toy stratopaidou tha ton ksanasteiloun gia eksetasi.

    As proetimastei ligo kai den yparxei problhma, DEN anaferei tipota gia douleia sthn penteli mono iatrika

Similar Threads

  1. ta pairnoun?
    By cthulu in forum Athletics
    Replies: 16
    Last Post: 03-02-2012, 15:12
  2. poioi mousikoi pairnoun ta kalutera gkomenakia?
    By chris_boss in forum General Discussion
    Replies: 119
    Last Post: 31-01-2011, 23:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •