Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50

Thread: Η Άνευ Προπαρασκευής Παροχή Οικονομικής Στήριξης Σε Αγνώστους.

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    ο ενας μπορει καλλιστα να ζηταει να τον βοηθησεις χωρις να θελει/ζηταει να τον λυπηθεις

  2. #17
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    ο ενας μπορει καλλιστα να ζηταει να τον βοηθησεις χωρις να θελει/ζηταει να τον λυπηθεις
    ας παίξουμε με τις λέξεις .
    Αν δεν λυπάσαι κάποιον και τον βοηθάς τότε γιατί το κάνεις ? μόνο για την πιθανότητα αργότερα να σε ανταμείψει είτε αυτός είτε η φάση με το ρύζι και τις παρθένες.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    ειναι παιχνιδι κινητρων οχι λεξεων. το γιατι βοη8αω εγω καποιον αλλο και ποια συναισ8ηματα με οδηγουν να το κανω ειναι κατι διακριτο με το τι μου ζητη8ηκε. ταυτιζονται συχνα τα δυο, αλλα οχι απαραιτητα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Το "λυπάμαι κάποιον" έχει ενδεχομένως έναν κάποιον απαξιωτικό χαρακτήρα, που φαντάζομαι οτι δεν είναι κάτι που αρέσει γενικά. Ο άλλος μπορει να θέλει να του δώσεις επειδή έτσι, επειδή στα ζήτησε, επειδή τον συμπάθησες, επειδή έχεις και αυτός όχι, χωρίς να δημιουργηθεί μια σχέση μεταξύ σας στην οποία υποννοείται οτι αυτός είναι σε μια άσκημη θέση που τον υποτιμά, που μειώνει την αξία του, και εσύ βρίσκεσαι σε μια θέση ανωτερότητας απέναντι σαυτόν. Ο διατηρούντας αξιοπρέπεια απέναντι στον ξεφτυλιζμένο ζητιάνο. Μπορείς βέβαια να πείς "λυπάμαι κάποιον" και να μην εννοείς αυτό, αλλα νομίζω οτι καλο θα ηταν να ξεκαθαριστεί..!

    Χαρμπίνγκερ οφ ντεθ, η αλήθεια είναι οτι σκοπός του θρέντ δεν ήσαν να γίνει γκάλοπ. Ηταν για να ανταλαχθούν απόψεις, ιδέες πάνω σαυτό το πράμα. Εν μέρει επειδή βρίσκω το θέμα πολύπλοκο, και δε μπορώ εύκολα να καταλήξω κάπου σχετικά με αυτό, οπότε μια σειρά απο διαφορετικές οπτικές και απόψεις, θα ήταν ενδιαφέρον να ειδωθούν. Δεν έχω λοιπόν κάποια πολύ ξεκάθαρη άποψη πάνω στο θέμα. Παλιά δεν έδινα πουθενά. Πλέον δίνω όταν κρίνω οτι έχω και δεν βρεθώ σε μια ψυχολογική δυσκολία να κάνω τη κίνηση. Δεν είμαι σίγουρος οτι με απασχολεί τι τα θέλει ο άλλονας. Άστεγοι, πρεζάκια, παππούδες είναι οκέι. Σε παιδιά και σε όσους κόψω οτι είναι άμεσα εκμεταλευόμενοι κιεγώ δε δίνω. Δίνω επειδή ο άλλος μάλλον τα χρειάζεται περισσότερο απο εμένα. Και επειδή γουστάρω στην ιδέα οτι μεσα στην ασκήμια της μέρας του, του συνέβη κάτι έστω αμυδρά καλό.

    Οι μουσικοί και το μπάσκινγκ γενικά δε μετράται απριόρι σαν επαιτεία στο δικό μου λεξικό. Μπορεί και να είναι ξερωγώ. Αν δείς τον άλλο να παίζει εξαιρετικά χάλια, μάλλον είναι. Αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που το κάνουν (κάναν εστω) για τη φάση. Η γιατί περιμένουν, όπως και όσοι βγάζουν δίσκους, να τους δώσεις τα λεφτά τους σε περίπτωση που γούσταρες τη μουσική τους.

    Μίνμίν, γιατί θεωρείς βλακεία αυτό με τη συμβολή-στο-θάνατο?

    Με απασχολεί επίσης το εξής: γιατί είναι ΚΑΚΟΠΡΑΜΑ η επαιτεία? Νιώθω γενικά οτι οι λόγοι απαξίωσης του επαιτούντος, δεν έχουν εξεταστεί ιδιέταιρα καλά. Όλοι αυτόματα λέμε "είναι αναξιοπρεπές". Δηλαδή? Ο άλλος χάνει την αξιοπρέπεια του πώς ακριβώς? Επειδή ακυρώνει την ανεξαρτησία του, που υποτίθεται οτι πρέπει να έχει, για να έχει αξία σαν άνθρωπος? Δεν ακούγεται λιγο.. απάνθρωπο αυτό?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Αντίθετα, πιστεύω πως το να ΔΩΣΩ μπορεί να παίξει μεγάλο ρόλο, κυρίως γιατί ακόμα και μια τυρόπιτα ρε φίλε, κάτι σου κάνει, δε σου σώζει τη ζωή, αλλά ξέρω 'γω, είναι μια μικρή ικανοποίηση. Βέβαια παπάρια, σε μια μέρα πάλι πειναλέος θα 'σαι, οπότε πάλι δε θα παίξει ρόλο, με αντέκρουσα ήδη ώστε να σας γλιτώσω από τον πολύτιμό σας χρόνο.
    Εναλλακτικά, μπορεί να ειπωθεί οτι το αν είσαι πειναλέος αύριο δεν ακυρώνει το καλό του σήμερα. Αντίθετα, το να είσαι πειναλέος γιατί κανείς δε κάνει τίποτα μέχρι να δωθεί η ΤΕΛΙΚΗ ΛΥΣΗ ακούγεται ύποπτο..

    2) Επίσης δε θέλω να δώσω σε ανθρώπους που ξέρω (=νομίζω) ότι είναι σύγχρονοι σκλάβοι, που θα δώσουν το κομπόδεμα όπως είναι στον σλέηβ ντράηβερ τους, ο οποίος θα τους δώσει ένα πιάτο φαί και ένα στρώμα με κοριούς (!) να κοιμηθούν. Το ξέρω ότι εάν δεν παραδώσουν τίποτα λογικά θα φάνε ξύλο, θα τους πουν απλά "αύριο προσπάθησε περισσότερο αλλιώς τη γάμησες" ή κάτι τέτοιο.
    ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ μπορεί να ειπωθεί οτι του γλιτώνεις ένα σπάσιμο στο ξύλο, αλλά συμβάλεις στη διαιώνιση της εκμετάλευσης του, ήτοι, το ξύλο που τον γλιτώνεις σήμερα συμβάλλεις λίγο στο να το φάει όλες τις επόμενες φορές που δε θα βγάλει τίποτα....!!

  6. #21
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Τις περισσότερες φορές δεν δίνω. Όσες φορές έχω δώσει είναι είτε σε πρεζάκια είτε σε άστεγους. Σε παιδιά σε φανάρια κλπ όχι.
    Από την άλλη αν χρησιμοποιείς ηλεκτρικό κλπ και γενικά το κέντρο καθημερινά, αν έδινες σε όποιον έβλεπες έστω ένα 50λεπτο, τότε άνετα θα έφευγαν 2-3 ευρώ την μέρα, το οποίο για μένα είναι ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

    Γενικά μην κολλάμε στο "λυπάμαι" της υπόθεσης, για αυτό τον λόγο γίνεται. Δεν είναι προσβλητικό για τον άλλον να δείχνεις μια "συμπάθεια" για την κατασταση του και με τον τρόπο να συμβάλλεις έστω και τόσο λίγο και προσωρινά για να είναι ελάχιστα καλύτερα απ όσο πριν του δώσεις αυτά τα 50 λεπτά. Και κακά τα ψέμματα, αυτή η "συμπάθεια", "λυπηση" ή whatever θέλει να το πεί κάνεις, είναι γιατί δεν θα θέλαμε να δούμε τον εαυτό μας σε τέτοια κατάσταση. Αν δεν μπείς σε τέτοιο mood, τότε στα αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να σε απασχολήσει έστω και λίγο αυτό το θέμα. Το να θες να βοηθήσεις κάποιον, έστω και με αυτήν την μικρή κίνηση, προυποθέτει έστω να σκεφτείς ότι σε κανέναν σε αξίζει να είναι σε αυτήν την κατάσταση. Προσοχή, δεν λέω για τις αιτίες που είναι αυτοί οι ανθρωποι και πως θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί, λέω απλά για την στιγμιαία εικόνα που βλέπει κάποιος ένα άνθρωπο σε κακή κατάσταση. Τα αιτια και η αντιμετώπιση προφανώς είναι ένα εντελώς διαφορερικό θέμα. Όπως επισης δεν ακουμπάω καθόλου το θέμα ότι εν τέλει ακόμα και αυτά τα 50 λεπτά μπορεί να του κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.

    Αυτοί βέβαια που με εκνευρίζουν είναι 2: o παλιός κλασσικός ψηλός τύπος έξω από το παλιό Μετρόπολις, ο οποίος σε έπιανε στο κυνήγι και δεν σε άφηνε με τίποτα και στο τέλος μπορεί να στην έλεγε και από πάνω και ένας τύπος ο οποίος είναι έξω από το μετρό στο Μοναστηράκι με αντιστοιχες πρακτικές. Που ζητάνε και τουλάχιστον 3ευρα. Α και αυτοί που τους δίνεις ποσο<ευρώ και σε κοιτάνε και με μισό μάτι.
    Kill the wise one!

  7. #22
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Να παίρνουν όσα τους δίνεις και να σου φιλάνε τα χέρια πρέπει, οι αχάριστοι αλήται!

    Quote Originally Posted by Caffrey View Post
    2) Επίσης δε θέλω να δώσω σε ανθρώπους που ξέρω (=νομίζω) ότι είναι σύγχρονοι σκλάβοι, που θα δώσουν το κομπόδεμα όπως είναι στον σλέηβ ντράηβερ τους, ο οποίος θα τους δώσει ένα πιάτο φαί και ένα στρώμα με κοριούς (!) να κοιμηθούν. Το ξέρω ότι εάν δεν παραδώσουν τίποτα λογικά θα φάνε ξύλο, θα τους πουν απλά "αύριο προσπάθησε περισσότερο αλλιώς τη γάμησες" ή κάτι τέτοιο.
    ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ μπορεί να ειπωθεί οτι του γλιτώνεις ένα σπάσιμο στο ξύλο, αλλά συμβάλεις στη διαιώνιση της εκμετάλευσης του, ήτοι, το ξύλο που τον γλιτώνεις σήμερα συμβάλλεις λίγο στο να το φάει όλες τις επόμενες φορές που δε θα βγάλει τίποτα....!!
    Αυτό.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  8. #23
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Γενικά οι οργανώσεις για τα παιδιά, ότι και να είναι αυτές, λένε σε όλους τους τόνους "μην δίνετε σε παιδιά". It makes sense.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #24
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Να παίρνουν όσα τους δίνεις και να σου φιλάνε τα χέρια πρέπει, οι αχάριστοι αλήται!

    Eσύ αυτό κατάλαβες? Μέχρι εκεί φτάνει η νοημοσύνη σου?

    Και ναι, προφανώς, τόσα έχω διαθεσιμα, τόσα θα δώσω. Δεν είπα να μου πουν και ευχαριστώ, αλλά μην σταβοκοιτάς κιόλας, ούτε εγώ τα είχα από πριν, ούτε αυτός τα είχε απο πριν, ακόμα και 30 λεπτά να είναι. Είχα την εντύπωση πως όσα και να δώσεις βοήθεια είναι, δεν ήξερα ότι υπάρχει ταρίφα.

    Και δεν μιλάω για αυτούς που πουλάνε ημερολόγια κλπ που ζητάνε 3-5 ευρώ και συ να δώσεις 1.
    Kill the wise one!

  10. #25
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Παζαρεύεις και στα ημερολόγια λοιπόν.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  11. #26
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Με 370 που βγάζουμε κι εγώ κι ο αενίμα το μήνα ναι θα παζαρέψουμε και στα ημερολόγια, γιατί τόσα μπορούμε τόσα δίνουμε, δε μπορούμε παραπάνω, τι να κάνουμε? Σκάσε πια.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  12. #27
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Παζαρεύεις και στα ημερολόγια λοιπόν.
    Oχι ρε παλικάρι μου, δεν παίρνω ημερολόγια και ούτε παζαρεύω για να δώσω λιγότερα. Δεν με ενδιαφέρει να πάρω. Όταν κάποιος πουλάει στυλό, του δίνω λεφτά και δεν παίρνω στυλο. Θες κι αλλο νια-νια? Όταν κάποιος απλά ζητάει λεφτά και του δίνεις κάτι λιγοτερο απο ευρώ και σε σταβοκοιτάει, με εκνευρίζει. Αντε κόψε κανα φοιτητάκο που αντιγράφει και αδειασε μας την γωνιά.
    Kill the wise one!

  13. #28
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Πάει αυτή η φάση, δεν είμαι πια μεταπτυχιακός. Πάνε οι δόξες.

    Κι εγώ το βρίσκω λίγο άκυρο να σε στραβοκοιτάνε όταν τους δίνεις πενηντάλεπτο, αλλά μη λέμε μαλακίες ότι κάναμε και ΘΥΣΙΑ. Αυθόρμητη αντίδραση είναι, κάπως άδικη. Ας δεχτούμε ότι είπες ψιλομαλακία κι ας προχωρήσουμε τη ζωή μας.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  14. #29
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    αμα σε στραβοκοιταξει επειδη του εδωσες λιγα θα πρεπει να παρεις πισω και αυτα που του εδωσες.

  15. #30
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    αν δεν ενισχύεις το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο δεν έχει κέρδος, αν δεν έχει κέρδος δεν το συνεχίζει ? τι δεν καταλαβαίνεις ?
    Πριν 10 χρόνια σε όλα τα φανάρια είχαν ανήλικα, ξαφνικά έπιασε τόπο η φάση "δεν δίνουμε σε πιτσιρίκια" , πλέον είναι σπάνιο φαινόμενο.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. ΠΑΡΤΥ οικονομικής ενίσχυσης @ ΛΚ37 16,3
    By Κυρία Μαριάννα in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-2012, 12:08
  2. Replies: 2
    Last Post: 23-01-2012, 15:55
  3. Replies: 0
    Last Post: 15-04-2011, 18:33
  4. Replies: 0
    Last Post: 18-03-2010, 17:42
  5. Replies: 4
    Last Post: 12-12-2009, 13:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •