Page 352 of 539 FirstFirst ... 252302342350351352353354362402452 ... LastLast
Results 5,266 to 5,280 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #5266
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μια απορια απο εναν αγραμματο μαμελουκο επαρχιωτη χωριατη χοιροβοσκο κλπ κλπ

    πραγματικα...

    εχετε την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ επαφη με την πραγματικοτητα?

  2. #5267
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    chill, καμιά φορά συζητάμε και για πιο μαλακίες από τη χρυσή αυγή και τους μισθούς μας σαν καλοί κουλτουροφοιτητές, μπορούμε να κρύβουμε μέσα μας και τον γιδοβοσκό και τον μαέβιους παχατουρίδη.

  3. #5268
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    μια απορια απο εναν αγραμματο μαμελουκο επαρχιωτη χωριατη χοιροβοσκο κλπ κλπ

    πραγματικα...

    εχετε την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ επαφη με την πραγματικοτητα?
    Όχι, αλλά εσύ έχεις σίγουρα επαφή με τα διπλανά πρόβατα.

  4. #5269
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default


  5. #5270
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Λοιπόν, για να δώσω και την σοβαρή πολιτική απάντηση, εμένα το συμβολικό του να κατέβεις στον δρόμο για τη Μέρκελ δεν μου λέει κάτι. Γιατί βρίσκω πολύ πιό ισχυρή τη Μέρκελ ως σύμβολο της εξήγησης περί ξένων κεφαλαίων που εισέβαλαν στην Ελλάδα (η οποία δίνει λάβες σε πολιτικές αντιμετωπίσεις τύπου Καζάκη και Σπίθας στην καλύτερη, Χρυσής Αυγής και Καμμένου στη χειρότερη) η οποία, πέρα απ' όλα τα ρατσιστοπατριωτικοεθνικιστικά, στην πιο κρίσιμη στιγμή της όλης ιστορίας βοηθά στο να συνεχίσουν να απαξιώνονται συνδικαλιστικές και άλλες αγωνιστικές δράσεις που φτάνουν σε κρίσιμο σημείο.

    Υπάρχει μία γενική αναταραχή η οποία διαστρεβλώνεται μέσα απ' όλη αυτή την θολή "επαναστατικότητα". Δείτε για παράδειγμα το πως η ΧΑ χρησιμοποίησε όλη την κουλτούρα του "μαζευόμαστε απ' τα κάτω" των αγανακτισμένων (παρ'ότι είναι ντιπ μαλάκας κι εκτός τόπου και χρόνου όποιος ισχυρίζεται ότι το μόνο που έκαναν ήταν να δώσουν λαβή στην ΧΑ). Δείτε για παράδειγμα την ομιλία του Φωτόπουλου στη ΓΣΕΕ, όπου αφού έχει γίνει ο κακός χαμός, εγκαλεί εμμέσως πλην σαφώς την διοίκηση της ΓΣΕΕ ως ξεπουλημένους εργατοπατέρες, καλεί σε απεργία διαρκείας και δέχεται επευφημίες. Δείτε την ανάπαυση μεγάλου μέρους του κινηματικού κόσμου γύρω απ' την πορεία του ΣΥΡΙΖΑ, ξεχνώντας ότι το μόνο που μπορεί να κάνει ένα κόμμα σε μία συγκεκριμένη στιγμή είναι να ασκήσει πίεση στην κυβερνητική στρατηγική. Όλα αυτά τα πράγματα ή θα αρχίσουν να θεσπίζουν πιο σαφείς δομές και διαδικασίες ή θα συνεχίσουν να εντάσσονται στα διάφορα στρατόπεδα του σήμερα, απ' τα ξοφλημένα κόμματα και κομματίδια της Αριστεράς μέχρι την ΧΑ. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε περάσει προ πολλού το στάδιο που μπορούσαμε να δώσουμε λαβή σε ψευδείς υπερ-επαναστατικές νοοτροπίες ως προς την κατάσταση. Και νομίζω ότι αυτό είναι επικίνδυνο να αφεθεί στα χέρια κάθε λογής ιδεολόγων. Οι μόνοι που μπορούν να ασκήσουν αυτή την προπαγάνδα είναι τα εγχειρήματα αγώνα διαδίδοντας τις εμπειρίες απ' τους αγώνες τους.

    Όσο για το θέμα της καταστολής νομίζω το βλέπουμε λάθος. Πριν λίγες μέρες, άοπλοι ναυτεργάτες μπαχάλεψαν το ΓΕΕΘΑ και τη ΓΑΔΑ. Αντίστοιχα, στου Ζωγράφου έκαναν τα κωλογούρουνα ντου στην προσυγκέντρωση για τη Γενική Απεργία και μάζεψαν όποιον βρήκαν μπροστά τους, εκθέτοντάς τους παραδειγματικά στο σάιτ της αστυνομίας. Το ίδιο που ξανάγινε στις 12 Φλεβάρη, την τελευταία φορά που σημειώθηκε γενική ένταση. Και σήμερα, ακόμα, οι εργαζόμενοι του Ντινάν σούταραν ένα κάρο πράματα στο αμάξι της Μέρκελ ενώ τυπικά ίσχυε αποκλεισμός της διαδρομής. Ναι, έχει αυξηθεί η καταστολή αλλά μόνο και μόνο επειδή έχουν αυξηθεί οι αντιδράσεις. Προτιμώ μία στάση που λέει "στ' αρχίδια μου τα διατάγματά σας, όταν θέλω να βγω για διαδήλωση θα το κάνω", παρά αυτή την υστερία.
    this is radio freedom.

  6. #5271
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    chill, καμιά φορά συζητάμε και για πιο μαλακίες από τη χρυσή αυγή και τους μισθούς μας σαν καλοί κουλτουροφοιτητές, μπορούμε να κρύβουμε μέσα μας και τον γιδοβοσκό και τον μαέβιους παχατουρίδη.
    σεβαστικο αλλα...σημερα μωρε?

    γενικα γαμω την σκατιλα σας...κανενας δεν νοιαζεται για το ποιος ειναι πιο μαγκας ΣΚΑΤΟΓΙΔΑ του ηλεους, περισσοτερη ενεργεια και φαια ουσια σπαταλατε στο να βγαλετε την μπουτσα σας μεγαλυτερη παρα για τους φασιστες...και καπως ετσι φτασαμε να παρελαζουν τα απολειφαδεια στα σερρας και να βαραν κσμο

    σκατα στα μουτρα σας...νεα παιδια γκαυλαδερα
    ΣΚΑΤΑ

  7. #5272
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    μηνμην εσύ έφαγες καμία ή έχασκες στον δίπλα καφενέ;
    επίσης πάρε πρέφα ρε βλάκα ότι δεν είναι εξυπνάδα να μιλάς σαν κωλόγερος, ήμαρτον.

  8. #5273
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    .............

  9. #5274
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ξεκόλλα και μην κράζεις γιατί κάνεις ακριβώς το ίδιο. ανάμεσα στα πολύ όμορφα ποστ ξεχέσματος υπάρχουν και μερικά για ΣΗΜΕΡΑ όπως το αποπάνω του κάλκι.

    από το οποίο βέβαια δεν κατάλαβα σε τι πορεία μπορεί να κατεβαίνει ο αγνός αγωνιστής, αφού όπου και να πάει θα έχει χρυσαυγίτες, εργατοπατέρες, νοικοκυραίους και αριστερούς. βέβαια όταν το σύνταγμα γαμούσε ήταν επειδή έδιωχνε τα κόμματα της αριστεράς, τώρα γέννησε τη χρυσή αυγή. να 'χαμε να λέγαμε.

  10. #5275
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Δεν τα βάζω με τους αριστερούς σ' αυτό, άλλο λέω. Ότι η προσέγγιση "έλα στο κόμμα" ή "έλα στην οργάνωση" ή "έλα να σου πω τα συνθήματά σου" ή "έλα στο γκίνη να λέμε για τους βαρκάρηδες της σαλονίκης" είναι χρεοκοπημένη με βάση την συγκυρία.

    Εγώ έχω πει ξανά ποιές είναι οι μόνο διαδικασίες που θεωρώ ότι μπορούν να πάρουν ενεργό ρόλο στην παρούσα φάση: σωματεία βάσης, λαϊκές συνελεύσεις, ανοιχτές συνελεύσεις σχολών και δικτυώσεις επιτροπών αγώνα σε εργασιακούς χώρους.
    this is radio freedom.

  11. #5276
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Όσο για το Σύνταγμα είναι μεγάλη συζήτηση για τον καταστροφικό ρόλο της Αριστεράς σ' αυτό, αλλά δεν νομίζω πως είναι της παρούσης εδώ που έχουμε φτάσει.
    this is radio freedom.

  12. #5277
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Να, για να φανταστείς, ξαναδιαβάζοντας το μεγάλο ποστ μου παραπάνω συνειδητοποίησα ότι έχουμε φτάσει σε μία εποχή που ένα ΦΡΙΚΙΟ εγκαλεί την Αριστερά για υπερ-επαναστατικότητα.
    this is radio freedom.

  13. #5278
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Δεν τα βάζω με τους αριστερούς σ' αυτό, άλλο λέω. Ότι η προσέγγιση "έλα στο κόμμα" ή "έλα στην οργάνωση" ή "έλα να σου πω τα συνθήματά σου" ή "έλα στο γκίνη να λέμε για τους βαρκάρηδες της σαλονίκης" είναι χρεοκοπημένη με βάση την συγκυρία.

    Εγώ έχω πει ξανά ποιές είναι οι μόνο διαδικασίες που θεωρώ ότι μπορούν να πάρουν ενεργό ρόλο στην παρούσα φάση: σωματεία βάσης, λαϊκές συνελεύσεις, ανοιχτές συνελεύσεις σχολών και δικτυώσεις επιτροπών αγώνα σε εργασιακούς χώρους.
    τα οποία δε θα κατεβαίνουν σε κεντρική πορεία επειδή αν μαζευτούμε πολλοί θα έρθουν και υποταγμένοι; και καταλήγουν μάλιστα να είναι και σωματεία βάσης της αναρχίας και του ναρ, λαϊκή συνέλευση που είναι 30 θερσίτες και επιτροπή αγώνα με την αρεν και το μλ. ούτε θα κάνουμε κοινό μπλοκ με το επαμ ούτε θα κάτσουμε στη σχολή και το γραφείο επειδή φοβόμαστε μήπως μας μπερδέψουν.

    επίσης επαναλαμβάνω πως όσα λέτε ισχύουν και για μια οποιαδήποτε κινητοποίηση και όχι μόνο για τη μέρκελ (που είχε όντως χειρότερο image από μια απεργία λ.χ.), δεν καταλαβαίνω το κόλλημα. και οι απεργίες για το σαμαρά και τα ενίοτε μέτρα γίνονται θεωρητικά, όχι ενάντια στα παγκόσμια αφεντικά.

  14. #5279
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Καλκι, σε κάτι παραστρατημένα παιδιά όπως εσένα και τους δικούς σου, πραγματικά μου έρχεται να πω "έλα στην οργάνωση" και, κυρίως, "έλα να σου πω τα συνθήματά σου". Ή, τουλάχιστον, "έλα να σου δώσω κανα εντυπάκι σε καλύτερη τιμή".

  15. #5280
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    τα οποία δε θα κατεβαίνουν σε κεντρική πορεία επειδή αν μαζευτούμε πολλοί θα έρθουν και υποταγμένοι; και καταλήγουν μάλιστα να είναι και σωματεία βάσης της αναρχίας και του ναρ, λαϊκή συνέλευση που είναι 30 θερσίτες και επιτροπή αγώνα με την αρεν και το μλ. ούτε θα κάνουμε κοινό μπλοκ με το επαμ ούτε θα κάτσουμε στη σχολή και το γραφείο επειδή φοβόμαστε μήπως μας μπερδέψουν.
    Τι λες μωρέ μαλάκα τώρα, αυτό είπα εγώ; Αντίθετα, αυτό που φαίνεται στην παρούσα φάση είναι ότι όποιος εμμένει στην ιδεολογία, γίνεται επικίνδυνος. Το θέμα είναι πολύ απλό: δεν είναι να πεις πια "είναι μαλάκας ο καζάκης, έλα σ' εμένα, εγώ είμαι καλύτερος". Είναι ότι αναπόφευκτα, είσαι ο χ, έχεις βρεθεί σε μία χέσε μέσα κατάσταση, ο καζάκης κι ο κάθε καζάκης σου πετάει φούμαρα περί εθνικής ανεξαρτησίας, ενώ με τα παιδιά παραδίπλα πάτε στον εργασιακό σου χώρο και στην επιθεώρηση εργασίας, τραμπουκίζετε το αφεντικό και σε επαναπροσλαμβάνει/σου δίνει τα χρωστούμενα ή ό,τι άλλο. Σου έχει κόψει η ΔΕΗ το ρεύμα, έρχονται κάποιοι και στο επανασυνδέουν και πάτε και στη ΔΕΗ για παρέμβαση να τα κάνετε γης μαδιάμ να σπάσει ο τσαμπουκάς τους. Ακριβώς το αντίθετο απ' αυτό που λες υποστηρίζω. Ότι η στρατηγική της όλης υπόθεσης πρέπει να βασίζεται στο να βελτιωθούν αυτές οι δομές και όχι στις ιδεολογίες, τα αριστερά κόμματα και τις αναρχικές γκρούπες. Απλά για να το κάνεις αυτό θέλει την κατάλληλη νοοτροπία που δεν είναι ούτε "έχω δίκιο κι αν σ' αρέσει υποταγμένε" ούτε να λες ό,τι μαλακία να'ναι προκειμένου να μαζέψεις όποιον να'ναι υπό όποιους όρους να'ναι.

    επίσης επαναλαμβάνω πως όσα λέτε ισχύουν και για μια οποιαδήποτε κινητοποίηση και όχι μόνο για τη μέρκελ (που είχε όντως χειρότερο image από μια απεργία λ.χ.), δεν καταλαβαίνω το κόλλημα. και οι απεργίες για το σαμαρά και τα ενίοτε μέτρα γίνονται θεωρητικά, όχι ενάντια στα παγκόσμια αφεντικά.
    Όχι, γιατί εδώ υπάρχει μία ιδιαιτερότητα. Η μπάντα του αντιμνημονιακού μετώπου με την ρητορεία κατά των ξένων κεφαλαίων έχει μεταθέσει το πρόβλημα στην Μέρκελ (βλ. Καμμένος: "Η επίσκεψη της κυρίας Μέρκελ θα πρέπει να συνοδευτεί πρώτα από όλα από την ελληνική σημαία που πρέπει να έχουμε όλοι στα μπαλκόνια μας για να της δηλώσουμε ότι η Ελλάδα είναι εθνικά κυρίαρχο κράτος και δεν διαπραγματεύεται την εθνική της κυριαρχία, δεν υπόκειται σε εντολές τραπεζιτών"). Και σ' αυτήν την κατάσταση δεν υπάρχει πραγματικό πεδίο παρέμβασης να πεις "παιδιά αράχτε, το θέμα δεν είναι εκεί".
    Last edited by metamelia3; 10-10-2012 at 01:53.
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •