Results 1 to 6 of 6

Thread: γαμημενος συντονισμος

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default γαμημενος συντονισμος

    λεπον. ακουστικο σετ δεν εχω. εχω ομως δικη μου ταμπουρακλα. ποιο το προβλημα μου?
    στο στουντιο, συντονιζεται αγρια μεχρι αηδιας η χορδιερα με το μπασο. δεν εχω τα κλασικα προβληματα που εχουν πολλοι να συντονιζει η κασα με τη χορδιερα, και εχω με τον μπασιστα./ ημαρτον.
    προφγανως και δε θελω να λλαξω κουρδισμα στο ταμπουρο μου. εχω βρει τον ηχο του, αυτον θελω. αν ειχα συντονισμο με κανα τομ η κασα, εκεινα θα αλλαζα οχι το ταμπουρο που το βαραω δεκαεφτα χιλιαδες φορες το δευτερολεπτο.

    με το μπασιστα ομως τι παιζει?
    εχει σχεση η ενταση του? αν χαμηλωσει το μπασο, παιζει το φαινομενο του συντονισμου να ειναι πιο υποφερτο?(αλλα και ποσο πιο χαμηλα να παιξει?)
    εχει να κανει με τον ενισχυτη? εχει να κανει με το κουρδισμα του μπασου?
    δε σκαμπαζω πολυ απο αυτα ρε γαμωτο. σιγουρα εχουν παρομοια σκηνικα ταλαιπωρησει πολλους. ακους τις εμπειριες σας. ευχαριστω

    εντιτ
    κατι τετοιο θα βοηθαγε? το εχετε δει? π[ανω στο γκουγκλαρισμα το βρηκα


    επειδη πιθανοτατα δε καταλαβαινετε τι κανει, παραθετω

    But what makes this drum unique is the snare mechanism. On most snares, tightening the snares pulls the snare tighter against the bottom head. This can raise the pitch of the bottom head, and cause the snare to “choke”. The Dyna has a snare frame that allows you to tension the snare wires independently. Thus you can have a tight snare sound, yet a fully resonant bottom head. The throw-off only controls how tight the frame is against the bottom head, not how tight the snare wires are being pulled. Cool, right? Or at the very least, unique.

    http://lifetussle.wordpress.com/2008...rs-snare-drum/
    Last edited by BURNIN AMBITION; 04-04-2012 at 15:32.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    λογικα η ο χωρος φταιει δεν ειναι καλα ρυθμισμενος και μονωμενος ωστε να κοβει μπασα η μπορει να πρεπει να κοψει ο αλλος μπασα στον ενισχυτη του.. π κανετε προβες?
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by stevecross View Post
    λογικα η ο χωρος φταιει δεν ειναι καλα ρυθμισμενος και μονωμενος ωστε να κοβει μπασα η μπορει να πρεπει να κοψει ο αλλος μπασα στον ενισχυτη του.. π κανετε προβες?
    το στουντιο ειναι πραγματικα πολυ καλο. εχει μεσα παγιδες ηχου εχει οτι θες πολυ καλα μονωμενο πολυ καλη ακουστικη και καλο σετ τυμπανα(yamaha oak custom)
    μαλλον ο μπασιστας θα ειχε πολλα μπασα στον ενιχυτη του. δε ξερω απο ενισχυτες οποτε θενξ για την ιδεα. θα του το πω
    το στουντιο λεγεται nekyia ειναι στο χολαργο. 12 ευρα η ωρα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #4
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Προσωπικά δεν θυμάμαι φορά που να είχα πρόβα και να μην τρίζει το ταμπουρο...όταν παίζετε όλοι μαζί λογικά δεν θα το προσέχεις. Αν μεταξύ κοματιών οι άλλοι μαλακίζονται και σπάζει τα νεύρα το ταμπουρο, κράξε τους Αν τρίζει σε φάσεις που δεν παίζεις (πχ γέφυρες κλπ) και είναι όντως πρόβλημα, χαλάρωνε τη χορδιέρα με το μοχλό. Είναι σύνηθες φαινόμενο ο ντράμερ να πρέπει να το κάνει, όπως χαλαρώνει και το ελατήριο του hihat (γι'αυτό και υπάρχει quick-release clamp στα hihats).

  5. #5
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    opote i have to learn to live with it. ok. thanx man
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  6. #6
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    για να κελισουμε και επισημα το θρεντ αυτο και να εχουμε φτασει σε ασφαλες συμπερασμα, να σας πω οτι ρωτησα το δασκαλο μου και συμφωνησε απολυτα με ντον. δε παιζει να μη τριζει το ταμπουρο. και οχι μονο απο το μπασο αλλα και απο τα τομ και τη μποτα. απλα το ανεχομαστε. τιποτα αλλο. απλα δε το πειραζουμε. τελος.αυτα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •