Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 124

Thread: Heavy Metal Ψυχανάλυση. (Τι είναι τελικά "Metal" ; Μην είν'΄οι κάμποι; ...)

  1. #46
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by GuardianOfIvorytower View Post
    Απλή ερώτηση όμως: Πρέπει σώνει κ καλά να μας αρέσουν ΚΑΙ οι επιρροές ενός γκρουπ που μας αρέσει?
    προφανως οχι απαραιτητα οτι δηλωνει η αγαπημενη σου μπαντα ως επηρροη...αλλα ενα μεγαλο ποσοστο ναι
    ας το παρομε αναποδα,εχεις εναν νεαρο που ακουει μια απο τις χιλιαδες κλωνομπαντες των Ryche και δεν εχει ακουσει ποτε Ryche και σου πει οτι ειναι παρωχημενο μεταλ...τα αντιστοιχα ''ροκακια'' του ρουφλεςς
    τι κανεις?

  2. #47
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    τωρα για τους true (βασικα σε αυτους απευθηνετε κυριως ο ταηλερ οπως καταλαβα)…
    για πειτε μας ρε παλικαροι
    ειστε καλυμμενοι απο το συνεχες αεναο revival?
    Η στεγανοποιηση μουσικη και στιχουργικη που εχει υποστει το περιουσιο σας μεταλ δεν ερχετε σε αντιδιαστολη με το πνευμα ελευθεριας του μπαρμπα-Conan?
    Και μια ερωτησις προς τον Ruthless:λες οτι δεν σου λενε τιποτα καλλιτεχνικα οι δουλειες που επηρρεασαν τις μπαντες που σε γκαυλωνουν,αυτο δεν ειναι μια αντιφασις?δηλαδη οκ τι σκατα? Ειχαν το Midas touch οι τυποι,πιαναν μια κουραδα και γινοταν Excalibur?
    1000 φορές συνεχές αέναο revival παρά να ψοφήσει και να μη βγει τίποτα νέο και να ακούς τα ίδια για 50 χρόνια. Μου θυμίζει τύπους κολλημένους που δεν ακούν τίποτα που βγήκε μετά το 89, γιατί πολύ απλά τότε γι'αυτούς βγήκαν οι τελευταίες αξιόλογες κυκλοφορίες. Εγώ γουστάρω και την κυκλοφορία του 2010(που θα ακούγεται σαν μια κυκλοφορία του 84 βέβαια).

    Περί στεγανοποίησης που λες δε με χαλάει εμένα(μουσικής, το στιχουργικής δεν το πιάνω - διαφώτισέ με σε παρακαλώ σε αυτό). Αυτό γουστάρουμε, αυτό παίζουν, αυτό ακούμε. Πρέπει ντε και καλά να υπάρχει συνέχεια πειραματισμός στη μουσική και να μας αρέσει κάθε νέο πράγμα; Δηλαδή εσείς το θεωρείτε απίθανο κάποιοι να έχουν βρει ακριβώς αυτό που τους αρέσει, να το στηρίζουν, να βγαίνουν νέες κυκλοφορίες στηριγμένες στα στοιχεία αυτά που αρέσουν χωρίς περιττούς πειραματισμούς και νέα στοιχεία και να είναι χαρούμενοι με αυτό το αέναο revival; Kι ο μπαρμπα-Κόναν που λες ένα πράγμα έψαχνε. Και για κάποιους το heavy metal είναι το μυστικό του ατσαλιού(τυχαίο? δε νομίζω).

    Στο άλλο σου είπε ο guardian. Δηλαδή θεωρείς πως οι Zeppelin πχ ή οι Camel έχουν ακριβώς τον ίδιο ήχο με μια heavy metal μπάντα που τους έχει ως επιρροές; Ή πως έχουν τα ίδια στοιχεία που βρίσκει ο οπαδός της heavy metal μπάντας ώστε να πρέπει να του αρέσουν για να μην πέφτει σε αντιφάσεις; Στα αυτιά μου είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Τα μεν είναι ατσάλια, τα δε είναι ροκάκια. Τώρα αν εσύ ακούς το Piece of Mind και ένα album Camel και βρίσκεις τα ίδια στοιχεία; Αν ναι, πες μου κανά κομμάτι Camel τότε που να ακούγεται σαν το Flight of Icarus ή το Quest for Fire. Έτσι να μορφωθώ κι εγώ.

    PS: μινιμίνι, εσύ όταν βλέπεις τα βυζιά μιας γκόμενας το μυαλό σου πάει (και) στον Κόναν;
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  3. #48
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    1000 φορές συνεχές αέναο revival παρά να ψοφήσει και να μη βγει τίποτα νέο και να ακούς τα ίδια για 50 χρόνια. Μου θυμίζει τύπους κολλημένους που δεν ακούν τίποτα που βγήκε μετά το 89, γιατί πολύ απλά τότε γι'αυτούς βγήκαν οι τελευταίες αξιόλογες κυκλοφορίες. Εγώ γουστάρω και την κυκλοφορία του 2010(που θα ακούγεται σαν μια κυκλοφορία του 84 βέβαια).

    Περί στεγανοποίησης που λες δε με χαλάει εμένα(μουσικής, το στιχουργικής δεν το πιάνω - διαφώτισέ με σε παρακαλώ σε αυτό). Αυτό γουστάρουμε, αυτό παίζουν, αυτό ακούμε. Πρέπει ντε και καλά να υπάρχει συνέχεια πειραματισμός στη μουσική και να μας αρέσει κάθε νέο πράγμα; Δηλαδή εσείς το θεωρείτε απίθανο κάποιοι να έχουν βρει ακριβώς αυτό που τους αρέσει, να το στηρίζουν, να βγαίνουν νέες κυκλοφορίες στηριγμένες στα στοιχεία αυτά που αρέσουν χωρίς περιττούς πειραματισμούς και νέα στοιχεία και να είναι χαρούμενοι με αυτό το αέναο revival; Kι ο μπαρμπα-Κόναν που λες ένα πράγμα έψαχνε. Και για κάποιους το heavy metal είναι το μυστικό του ατσαλιού(τυχαίο? δε νομίζω).

    Στο άλλο σου είπε ο guardian. Δηλαδή θεωρείς πως οι Zeppelin πχ ή οι Camel έχουν ακριβώς τον ίδιο ήχο με μια heavy metal μπάντα που τους έχει ως επιρροές; Ή πως έχουν τα ίδια στοιχεία που βρίσκει ο οπαδός της heavy metal μπάντας ώστε να πρέπει να του αρέσουν για να μην πέφτει σε αντιφάσεις; Στα αυτιά μου είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Τα μεν είναι ατσάλια, τα δε είναι ροκάκια. Τώρα αν εσύ ακούς το Piece of Mind και ένα album Camel και βρίσκεις τα ίδια στοιχεία; Αν ναι, πες μου κανά κομμάτι Camel τότε που να ακούγεται σαν το Flight of Icarus ή το Quest for Fire. Έτσι να μορφωθώ κι εγώ.

    PS: μινιμίνι, εσύ όταν βλέπεις τα βυζιά μιας γκόμενας το μυαλό σου πάει (και) στον Κόναν;
    νομιζω ειναι διαφορετικο το να στηριζεις ενα κολλημα σου με το να κρινεις ΟΛΟ το υπολοιπο μετσαλ βαση μιας εμμονης σου

    αν λεμε οτι οι αρον μαιηντορ δεν εχουν κανενα στοιχειο απο καμελ,απο θιν λιζζυ απο απο απο τοτε δεν αποτελουν επιρροες τους
    οκ...παρθενογεννεσις...χιππιδες οι μαιηντορ...τους εμπνεαν τα τιτιβισματα

    νομιζω ο Κονανς εχει μεγαλυτερα βυζια

  4. #49
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Δε βαρεθήκατε, λέω εγώ τώρα, αυτό το "λαϊκό" το οποίο κοπανάτε μέχρι αηδίας με σαφέστατη μειωτική διάθεση; Δεν ξέρω αν συμβαίνει λόγω κόμπλεξ απέναντι σε οτιδήποτε παραδοσιακό/παππουδίστικο ή σε οτιδήποτε που φέρνει σε επαρχιώτες χαρτογιακάδες λακέδες, ή αν απλά πρόκειται για υπόλλειμα μεταλχαμμερικής φρασεολογίας, όμως είναι χαζό να στε μαντράχαλοι και να μιλάτε για το "λαϊκό" σαν έφηβοι που τους τραβάνε οι γονείς τους με το ζόρι σε ταβέρνα και αυτοί έχουνε μαζί τους discman με Slipknot γιατί σιχαίνονται την καλή διάθεση ( )

  5. #50

    Default

    ωραίος τίτλος στο θρεντ, γιατί δε δοκιμάζετε να πείτε τι είναι χέβι μέταλ για σας χωρίς να αναφέρετε κανένα όνομα μπάντας?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #51
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    μινιμίνι, είσαι χαζός ή κάνεις τον χαζό; Σε ρώτησα σε απλή ελληνική κάποια πράγματα(ίσως να μην καταλαβαίνεις βέβαια μη νιγριτική διάλεκτο). Θα στο κάνω πιο λιανά και ελπίζω να μπορέσεις τώρα να απαντήσεις.

    1) Είναι ίδιος ο ήχος του Piece of Mind πχ με έναν τυχαίο δίσκο Camel ή Led Zeppelin πχ;
    2) Αν δεν είναι ίδιος, και θεωρώντας πως υπάρχουν στοιχεία των δεύτερων στο προαναφερθέν album, ποια είναι αυτά τα στοιχεία;
    3) Αυτά τα στοιχεία χαρακτηρίζουν και ορίζουν το heavy metal ή τελικά υπάρχει κάτι άλλο που το χαρακτηρίζει και μας κάνει να το ακούμε, αντί να ακούμε τα ροκάκια;

    Βέβαια μπορείς πάντα να δηλώσεις ότι είσαι πιωμένος και να βγεις αλώβητος. Works for me either way.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  7. #52
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ruthless

    1)αν ο ηχος του piece of mind ηταν ιδιος με το mirage πχ τοτε δεν θα μιλουσαμε για επιρροη αλλα για αντιγραφη
    2)δεν γνωριζω...οι ιδιοι γνωριζουν?
    3)αν τα οποια στοιχεια τα χρησιμοποιουν ως εχουν,τοτε (βλεπε και νο.1) θα παιζαν ''ροκακια'' (κακομοιρη που να ξερες) και οχι metal, οι maiden ειναι metal και οι camel ειναι progressive και οι zeppelin hard rock,ειναι δεδομενο οτι εκαναν οτι χιλιαδες αλλες μπαντες..εξελιξη ενος ηχου

    επισης οταν θα μιλαμε σοβαρα δεν θα κανεις πουστικα σχολια...τιμα το σπαθακι σου

  8. #53
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Δε βαρεθήκατε, λέω εγώ τώρα, αυτό το "λαϊκό" το οποίο κοπανάτε μέχρι αηδίας με σαφέστατη μειωτική διάθεση;
    αν αναφερεσε στο δικο μου ποστ τοτε ξαναδιαβασε τι γραφω...ακου μειωτικο...

  9. #54
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Με αφορή το ποστ του Tyler το πα.

  10. #55
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Εγω δεν ειμαι χαρακτηριστικο δειγμα "τρου" αφου μου αρεσει πολυ το ροκ, χαρντ ροκ, προγκρεσιβ και πολλα αλλα. ΚΑι αιτια για να ψαξω αρκετα απο αυτα ηταν κατι διασκευες σε μπι σαιντς των μειντεν πχ τζεθρο ταλ, κατι αρχαιες συνεντευξεις του ρολφ κασπαρεκ που εξυμνουσε θιν λιζυ...
    Warriors rise from the grave
    Longships sailing The Wave
    Bloodshed on every shore
    Friction massing from war

  11. #56
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    @00i00: Επομένως, αφού τα ροκάκια ΔΕΝ έχουν κανένα στοιχείο που χαρακτηρίζει το heavy metal, ΔΕΝ είναι αντιγραφή λοιπόν αλλά απλά επιρροή(όπως πχ ότι έχει κιθάρα και μπάσο και ντραμς ένα πράμα - εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω και δε μας το λες), πες μου ένα λόγο που μου έκανες την παρακάτω ερώτηση όταν η απάντηση είναι προφανής:
    Και μια ερωτησις προς τον Ruthless:λες οτι δεν σου λενε τιποτα καλλιτεχνικα οι δουλειες που επηρρεασαν τις μπαντες που σε γκαυλωνουν,αυτο δεν ειναι μια αντιφασις?δηλαδη οκ τι σκατα? Ειχαν το Midas touch οι τυποι,πιαναν μια κουραδα και γινοταν Excalibur?
    Αφού εγώ ακούω και "γκαυλώνω" με τα heavy metal, και τα ροκάκια ΔΕΝ είναι σαν τα heavy metal ούτε έχουν τα στοιχεία που ορίζουν τα heavy metal και γενικά τα στοιχεία που με κάνουν να τα ακούω και να "γκαυλώνω", για ποιο γαμημένο λόγο να τα ακούω και να μου λένε κάτι καλλιτεχνικά; Γιατί να είναι αντίφασις; Όταν τα αποκτήσουν τα στοιχεία αυτά, τότε να μου πουν κάτι καλλιτεχνικά. Όπως μου έχουν πει δουλειές των Thin Lizzy ή Wishbone Ash ή Rainbow πχ, όπως ξανάπα στο θρεντ αυτό. Μέχρι τότε όμως παραμένουν ροκάκια.

    Και ναι, προφανώς οι τύποι έχουν το Midas touch, πήραν την κουράδα και την κάναν Excalibur. Λογικό δεν είναι;
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  12. #57
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by warlord mkII View Post
    Εγω δεν ειμαι χαρακτηριστικο δειγμα "τρου" αφου μου αρεσει πολυ το ροκ, χαρντ ροκ, προγκρεσιβ και πολλα αλλα. ΚΑι αιτια για να ψαξω αρκετα απο αυτα ηταν κατι διασκευες σε μπι σαιντς των μειντεν πχ τζεθρο ταλ, κατι αρχαιες συνεντευξεις του ρολφ κασπαρεκ που εξυμνουσε θιν λιζυ...
    Θα κατέβεις Λακόπετρα να γουστάρουμε ή τσου;; Και ξέρεις θα ακούμε μόνον METAL.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  13. #58

    Default

    ...και κλασικά εκεί που γίνεται κουβέντα, πετάγεται το απαραίτητο "που σαι ρε τριανταφυλλίδη μουνόσκυλο! πάμε να τα πιούμε!"

  14. #59
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Δε βαρεθήκατε, λέω εγώ τώρα, αυτό το "λαϊκό" το οποίο κοπανάτε μέχρι αηδίας με σαφέστατη μειωτική διάθεση; Δεν ξέρω αν συμβαίνει λόγω κόμπλεξ απέναντι σε οτιδήποτε παραδοσιακό/παππουδίστικο ή σε οτιδήποτε που φέρνει σε επαρχιώτες χαρτογιακάδες λακέδες, ή αν απλά πρόκειται για υπόλλειμα μεταλχαμμερικής φρασεολογίας, όμως είναι χαζό να στε μαντράχαλοι και να μιλάτε για το "λαϊκό" σαν έφηβοι που τους τραβάνε οι γονείς τους με το ζόρι σε ταβέρνα και αυτοί έχουνε μαζί τους discman με Slipknot γιατί σιχαίνονται την καλή διάθεση ( )

    χαχα δεν καταλαβαίνω που θίχτηκες ακριβώς. μίλησα εναντίον καμιας παράδοσης; εσύ δηλαδή ζεις σε καμια χώρα μουσικά πολιτισμένη και ως επι το πλείστων δεν σε κατακλύζουν ζήνες γαρμπές σαδομαζωνάκιδες και τερλέγκες; ή γενικά βλέπεις να επικρατεί το λαικό τραγούδι έναντι του λαικίστικου; χρειάζεται να σου πει το χάμερ και κάθε χάμερ οτι ζεις στην χώρα της γαρδένιας και του καρσιλαμά; ή βλέπεις πουθενά οτι υπάρχει σοβαρό λαικό τραγούδι σήμερα και στο θίγω;
    Last edited by Tyler_Durden; 11-08-2010 at 23:08.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  15. #60

    Default

    Ό,τι είπαν parasight, koiliasamprela και carheart. Βασικά νομίζω ότι όλο αυτό το πράμα ξεκινά από την εφηβεία, όπου ψάχνεις να βρεις ποιος είσαι και να περιγράψεις τον εαυτό σου στον εαυτό σου και στους άλλους. Αν σου αρέσει το μέταλ, κατηγοριοποιείς τον εαυτό σου ως "μεταλλά". Για να μπορέσεις να το κάνεις αυτό, πρέπει να ορίσεις τα πάντα ως "μέταλ" ή "μη μέταλ". Αυτό κάποιοι το ξεπερνούν, κάποιοι δεν το ξεπερνούν και συνεχίζει να τους ορίζει, ενώ κάποιους παύει να τους νοιάζει αλλά τους έχει μείνει το τι θεωρούσαν μέταλ όταν ήταν σε αυτή τη διαδικασία.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. ti einai to "epic metal"? (split from "Doomsw
    By Martyan Druyd in forum Music Discussion
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-2013, 18:08
  2. Replies: 19
    Last Post: 30-05-2009, 13:27
  3. Replies: 4
    Last Post: 03-04-2009, 19:41
  4. "The Heavy Metal Box"
    By Bullet in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-2007, 02:48
  5. "Akoyw ta panta ektos apo metal" - Poses fores sas
    By The Nerd in forum Music Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 01-02-2005, 22:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •